Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Este greșit să ne închinăm Îngerului Domnului?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 01 decembrie 2017 - 21:11, said:

nu.
ma refer la Fiara care face o icoana de care tu speriindu-te - cum ai zis mai sus ca s-au speriat aia de inger -, te arunci pe jos inaintea ei. Posted Image
cum vede Dumnezeu gestul tau?Posted Image
Pai eu nici nu stiu de la ce m-as speria si sa ma arunc inaintea acelei "cioane " sau ce ar fi . Trebuie sa dai un exemplu clar si sa vad eu ce as face in acea situatie. Nu banuiesc nimic ce ar fi de care sa ma sperii si m-as ploconi pana la pamant fata de acel  lucru. Insa Tatal ceresc m-ar vede ori ca un fricos ori ca un las daca fac gesturi rusinoase.
Deci vino cu un exemplu clar si depanam  orice situatie posibila. Posted Image

#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostDorel666, on 01 decembrie 2017 - 20:53, said:


Deci, s-au înclinat în fața Îngerului, dar de închinat s-au închinat lui Dumnezeu.

Prin intermediar, cum ar veni.

#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 01 decembrie 2017 - 21:22, said:

Deci vino cu un exemplu clar si depanam  orice situatie posibila. Posted Image
te tragi PFS. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 December 2017 - 21:23.


#22
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 01 decembrie 2017 - 21:23, said:

te tragi PFS. Posted Image
Decripteaza ca e prea criptic pentru neuronii mei.  Hai ca e serioasa treaba, uneori ma intreb ce ar fi asa groaznic sa cedez provocarii.

#23
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

Dorel666 said:

Deci, s-au înclinat în fața Îngerului, dar de închinat s-au închinat lui Dumnezeu.

View PostDude_2nd, on 01 decembrie 2017 - 20:55, said:

asa se intampla cand "spiritualizezi" porunca.NU poate nimeni sa te contrazica.
@Logic, vezi acum? Posted Image

Nu te grăbi... a fost o exprimare în acord cu limba și cultura evreilor. Dumnezeu poate avea un reprezentant. Scriitorul a confirmat că a fost îngerul Domnului cel ce s-a arătat.
Dacă l-ar fi văzut pe Dumnezeu ar fi murit, cum s-au temut chiar ei...

20 Văzând lucrul acesta, Manoah şi nevastă-sa au căzut* cu faţa la pământ.
21 Îngerul Domnului nu S-a mai arătat lui Manoah şi nevestei lui. Atunci*, Manoah a înţeles că este Îngerul Domnului
22 şi a zis nevestei sale: „Vom muri*, căci am văzut pe Dumnezeu. (Judecători, 13)



#24
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 21:28, said:

Nu te grăbi... a fost o exprimare în acord cu limba și cultura evreilor. Dumnezeu poate avea un reprezentant. Scriitorul a confirmat că a fost îngerul Domnului cel ce s-a arătat.
Dacă l-ar fi văzut pe Dumnezeu ar fi murit, cum s-au temut chiar ei...

20 Văzând lucrul acesta, Manoah şi nevastă-sa au căzut* cu faţa la pământ.
21 Îngerul Domnului nu S-a mai arătat lui Manoah şi nevestei lui. Atunci*, Manoah a înţeles că este Îngerul Domnului
22 şi a zis nevestei sale: „Vom muri*, căci am văzut pe Dumnezeu. (Judecători, 13)


deci, s-au plecat in fata ingerului, dar in fapt I s-au inchinat lui Dumnezeu.
exact cum se procedeaza cu icoanele.

asta se intampla cand parasesti ce "sta scris" = porunca, si te iei de capul tau sa "spiritualizezi". Posted Image

Edited by Dude_2nd, 01 December 2017 - 21:33.


#25
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 01 decembrie 2017 - 21:21, said:


Căpetenia îngerilor este Mihael. Ai găsit că s-a închinat cineva lui Mihael ?

Am găsit că Daniel a căzut cu fața la pământ înaintea lui Gavril, care este la fel ca și Mihail:

15 Pe când eu, Daniel, aveam vedenia aceasta şi căutam* s-o pricep, iată că înaintea mea stătea cineva care avea înfăţişarea unui om**.
16 Şi am auzit un glas de om în mijlocul râului* Ulai care a strigat şi a zis: ‘Gavrile**, tâlcuieşte-i vedenia aceasta.’
17 El a venit atunci lângă locul unde eram şi, la apropierea lui, m-am înspăimântat şi am căzut* cu faţa la pământ. El mi-a zis: ‘Fii cu luare-aminte, fiul omului, căci vedenia priveşte vremea sfârşitului!’
18 Pe când* îmi vorbea el, am căzut cu faţa la pământ leşinat. El m-a atins** şi m-a aşezat iarăşi în picioare în locul în care mă aflam. (Daniel, 8)


#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdanvlas, on 01 decembrie 2017 - 20:48, said:

”numele meu este Minunat”
Frate cu Expertiza?
Da, din clanul "Dolar" Ministru", " Salam",......

#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postedy_wheazel, on 01 decembrie 2017 - 21:22, said:


Prin intermediar, cum ar veni.

Prin ”icoană” mai degrabă. Că Îngerul Domnului lasă pe Dumnezeu să ”curgă” prin el și vorbește chiar Dumnezeu, ca și cum ar vorbi la un videofon 3D.

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 21:28, said:


Nu te grăbi... a fost o exprimare în acord cu limba și cultura evreilor. Dumnezeu poate avea un reprezentant. Scriitorul a confirmat că a fost îngerul Domnului cel ce s-a arătat.
Dacă l-ar fi văzut pe Dumnezeu ar fi murit, cum s-au temut chiar ei...

20 Văzând lucrul acesta, Manoah şi nevastă-sa au căzut* cu faţa la pământ.
21 Îngerul Domnului nu S-a mai arătat lui Manoah şi nevestei lui. Atunci*, Manoah a înţeles că este Îngerul Domnului
22 şi a zis nevestei sale: „Vom muri*, căci am văzut pe Dumnezeu. (Judecători, 13)


Scriitorul a confirmat că Îngerul Domnului este Dumnezeu! Dar ți-a cam scăpat din vedere...

#28
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,920
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDorel666, on 01 decembrie 2017 - 21:35, said:


Am găsit că Daniel a căzut cu fața la pământ înaintea lui Gavril, care este la fel ca și Mihail:

15 Pe când eu, Daniel, aveam vedenia aceasta şi căutam* s-o pricep, iată că înaintea mea stătea cineva care avea înfăţişarea unui om**.
16 Şi am auzit un glas de om în mijlocul râului* Ulai care a strigat şi a zis: ‘Gavrile**, tâlcuieşte-i vedenia aceasta.’
17 El a venit atunci lângă locul unde eram şi, la apropierea lui, m-am înspăimântat şi am căzut* cu faţa la pământ. El mi-a zis: ‘Fii cu luare-aminte, fiul omului, căci vedenia priveşte vremea sfârşitului!’
18 Pe când* îmi vorbea el, am căzut cu faţa la pământ leşinat. El m-a atins** şi m-a aşezat iarăşi în picioare în locul în care mă aflam. (Daniel, 8)


Ai găsit greșit.
Și eu pot să-ți ”găsesc” astfel de plecăciuni în fața unor oameni. Dar nu mă mai obosesc.

#29
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 01 decembrie 2017 - 21:31, said:

deci, s-au plecat in fata ingerului, dar in fapt I s-au inchinat lui Dumnezeu.
exact cum se procedeaza cu icoanele.

asta se intampla cand parasesti ce "sta scris" = porunca, si te iei de capul tau sa "spiritualizezi". Posted Image

Cu icoanele se procedează conștient, pentru că se părăsește spiritul Legii sau ”ce este scris”. Manoah și soția lui, au căzut cu fața la pământ cu frică, înainte de a înțelege ce se întâmplă.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 21:56, said:


Cu icoanele se procedează conștient, pentru că se părăsește spiritul Legii sau ”ce este scris”. Manoah și soția lui, au căzut cu fața la pământ cu frică, înainte de a înțelege ce se întâmplă.

Ba au înțeles exact ce se întâmplă și nu au căzut de frică în sensul că li s-au înmuiat picioarele și au căzut secerați(de unde ai scos aceasta?!), ci au căzut în mod conștient. În plus, alt lucru care ți-a scăpat din vedere este faptul că, înainte să știe că este sau nu Dumnezeu, îl întreabă pe înger care îi este numele, cu scopul declarat de A-I ADUCE SLAVĂ! Apoi nu uita că ei declară foarte clar că Îngerul era o icoană vie a lui Dumnezeu, pentru că, deși văzuseră doar fața Îngerului, ei declară că l-au văzut pe Dumnezeu.

#31
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 21:56, said:

Cu icoanele se procedează conștient, pentru că se părăsește spiritul Legii sau ”ce este scris” in favoarea asa zisului "spirit al Legii".
corectat.Posted Image

Edited by Dude_2nd, 02 December 2017 - 08:30.


#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdark, on 01 decembrie 2017 - 21:21, said:

Căpetenia îngerilor este Mihael. Ai găsit că s-a închinat cineva lui Mihael ?
Mihail este doar un arhanghel. Atât și nimic mai mult. :yes:

#33
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 01 decembrie 2017 - 21:47, said:

Scriitorul a confirmat că Îngerul Domnului este Dumnezeu! Dar ți-a cam scăpat din vedere...

Versetul 21 este confirmarea scriitorului că a fost îngerul Domnului. Versetul 22 este impresia subiectivă a lui Manoah. Care impresie nu s-a confirmat pentru că nu au murit.

Totuși eu ziceam că în ebraica VT reprezentarea apare ca o identificare a reprezentantului cu persoana reprezentată. De aceea îngerii vorbeau în numele lui Dumnezeu la persoana I.

20 Văzând lucrul acesta, Manoah şi nevastă-sa au căzut* cu faţa la pământ.
21 Îngerul Domnului nu S-a mai arătat lui Manoah şi nevestei lui. Atunci*, Manoah a înţeles că este Îngerul Domnului
22 şi a zis nevestei sale: „Vom muri*, căci am văzut pe Dumnezeu. (Judecători, 13)



#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Întrucât topicul cu închinarea la lucruri a fost mutat și nu știu unde-i acum, răspund aici lui Silika, ce mi-a zis că, făcând vițelul, evreii se abătuseră de la prima poruncă. Și-i răspund printr-o întrebare: cum puteau să încalce ”prima poruncă”, dacă aceasta încă nu le fusese dată?!

#35
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 18 decembrie 2017 - 11:26, said:

Întrucât topicul cu închinarea la lucruri a fost mutat și nu știu unde-i acum, răspund aici lui Silika, ce mi-a zis că, făcând vițelul, evreii se abătuseră de la prima poruncă. Și-i răspund printr-o întrebare: cum puteau să încalce ”prima poruncă”, dacă aceasta încă nu le fusese dată?!
tocmai de aceea le-a fost data ulterior: ca sa nu mai repete prostia. Posted Image

#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 18 decembrie 2017 - 11:31, said:

tocmai de aceea le-a fost data ulterior: ca sa nu mai repete prostia. Posted Image

Care prostie?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate