Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Vechii proprietari - schimbare adresa domiciliu

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,843
  • Înscris: 01.12.2003
Il pune fara problema indiferent de ce scrie pe cutia postala.Ei se uita la adresa.Aproape un an am sunat fostii locatari sa le dau plicurle si i-am rugat sa si le ia , desi se comportat mizerabil cu niste chestii.Daca am vazut ca tot vin plicuri, le lasam afara cu un destinatar gresit mare scris pe ele , le lua postarita a doua zi.Nu am mai primit de peste 3 ani de zile niciun plic de-al lor.Daca le arunci la gunoi vor continua sa vina.

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbai3tzash, on 29 noiembrie 2017 - 13:49, said:

Ideea e ca as vrea sa verific si sa-i pot obliga daca se poate sa-si schimbe adresa de domiciliu. Maine, poimaine ma trezesc ca intra mascatii peste mine cautandu-i pe ei ).

N-ai cum să-i obligi, decât să-i dai în judecată și să fie emisă o hotărâre care ar putea fi impusă terților. Pe urmă, poți trimite hotărârea la adresele celor care îți trimit corespondența și ar putea să o redirecționeze către noua lor adresă. E mai simplu decât să încerci să discuți cu fiecare în parte. Privații ar putea înțelege situația, dar statul o să zică "la noi în baza de date zice altceva".

Ar trebui să faci asta, pentru că... Scriu mai jos.

View Postrosix, on 29 noiembrie 2017 - 14:15, said:

scoatele corespondenta din cutie si arunc-o in primul cos de gunoi.
Nu te poate afecta cu nimic (in afara de deranj) faptul ca ii cauta unii la vechea adresa.

Ba te poate afecta. Distrugerea sau sustragerea corespondenței e faptă penală și se sancționează cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

#21
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Bun, si legal vorbind, ce e de făcut dacă găsești in propria cutie poștală corespondență care nu ti se adreseaza?

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postkatti, on 13 decembrie 2017 - 19:06, said:

Bun, si legal vorbind, ce e de făcut dacă găsești in propria cutie poștală corespondență care nu ti se adreseaza?
O scoti din cutie si o lasi la avizier, pe undeva, prin casa scării.

#23
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Asa o sa le distruga altcineva, dar, corect, de acolo nu e problema ta.

#24
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Ce-i drept, nici nu prea poate sa dovedeasca ca corespondenta a ajuns sau nu. Sau ca eu am luat-o sau a luat-o altcineva.
Asta cu violarea corespondentei e nasoala cand iei de la cineva din posta, recte un vecin, si isi da seama in vreun fel.

Cam asta scrie la lege: "(1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia,...".
Dupa lege, ar trebui sa las in cutia postala corespondenta lor pana vin sa si-o ia :)). Deci nici asta cu punerea la avizier nu e tocmai legala. Fiindca sustragi corespodenta din cutia postala... E o porcarie toata legea asta.

#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postbai3tzash, on 29 noiembrie 2017 - 13:49, said:


Imi vine multa corespondenta a lor. Unele chestii le inteleg, tot felul de reclame. Dar imi vin si de la ANAF, popriri (cred, de la Executori), amenzi (probabil), aviz sa ridice alocatia, si alte chestii. Acestia, ar trebui teoretic, sa stie ca nu mai stau vechii proprietari la vechea adresa si sa trimita corespondenta la ei direct.

Arunca-le.....Eu m-am mutat de 7 ani. Eu am schimbat buletinul dar sotia nu....Masina e inmatriculata tot pe vechea adresa....Cu greu am reusit sa fac ca corespondenta sa-mi vina pe noua adresa....Chiar si cei de la primaria la care am acum adresa imi trimitea corespondenta pe vechea adresa (din alta localitate). Deci sistemul e varza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate