Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

program de titrari

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
TheNTmAx

TheNTmAx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 21.09.2002
dati-mi va rog ceva ideea de un prgram freeware sau trialvare care stie sa titreze peste un mpg sau avi

mersi

#2
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu ma auzit inca de un program care sa introduca subtitrarea intr-un film fara reencoding.
Cred ca la asta te refereai. Cel mai bine da si tu mai multe detalii despre ce vrei sa faci.

enjoy,

Mtz

#3
laurentiub

laurentiub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.03.2003
Cu ce pot subtitra DVD-urile?
Am incercat cu DVDSubber dar nu am reusit sa ma descurc. Exista ceva mai usor de folosit.
Mai am o intrebare legata de playere de DVD-uri.
Cum pot sa vad si eu filmele pe TV, in conditiile in care hardware totul este pregatit (placa cu TV out este, legatura prin EuroScart este).
Am incercat sa folosesc WinDvd... si merge dar cu intreruperi.
...calculatorul este suficient de bun (zic eu) 1.400MHz/256RAM/64Video. Am incercat si cu WindowsMediaPlayer ... dar este si mai urat.


Multumesc,

A... inca ceva... unde gasesc subtitrari pentru DVD-uri ??

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
vezi aici

si ....un singur topic pentru aceeasi intrebare, va rog !

#5
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
GunX > cred ca link-ul e gresit. Nu are legatura cu ce vor oamenii pe aici.

Acest post va fi sters.

Mtz

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
laurentiub > "Cu ce pot subtitra DVD-urile?" "A... inca ceva... unde gasesc subtitrari pentru DVD-uri ??"

Incearca sa fii mai explicit ca pui oamenii pe aici sa se agite aiurea. E greu sa intuiesti ce vrei tu din detaliile lacunare pe care le oferi. Pui o intrebare de cateva cuvinte si probabil te astepti la un intreg manual cu explicatii.

Spune ce sursa ai, si ce anume vrei sa faci. Cat mai detaliat ca sa poti obtine un raspuns bun. Nu te supara, dar nu are rost sa editez un post aiurea 10 minute care de fapt nu te ajuta cu nimic.

enjoy,

Mtz

#7
TheNTmAx

TheNTmAx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 21.09.2002
vreau sa captez de pe camera video uin film peste care sa titrez eu texte:)

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Faci subtitrarea cu un program de subtitrari (sa zicem Subtitle translator) http://www.mironto.host.sk/translator/

Pentru format .avi:

Editezi apoi filmul cu VirtualDub in care adaugi un filtru pentru subtitrari: textsub 2.23 de la vobsub sau subtitler (format.ssa) pe care le gasesti aici: http://www.softnews....&threadid=10708

Atentie la framerate, pentru ca subtitrarea e permanenta. Eventual faci o proba pe o portiune mai mica de film.


Pentru .mpeg1 sau 2

E mai complicat. Frameseving catre TMPGenc din VirtualDub cu filtrele de rigoare. Sau cu AviSynth > TMPGEnc.

enjoy,

Mtz

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002

Quote

Originally posted by Mtz
GunX > cred ca link-ul e gresit. Nu are legatura cu ce vor oamenii pe aici.

Acest post va fi sters.

Mtz


in acel thread, la final se recomanda Subtitle translator si subtitle editor. cum nu are legatura ?

#10
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
La ce a zis thentmax la inceput, nu se intelegea chestia asta ci doar ca vrea sa titreze un film, nu ca vrea sa faca si subtitrarea.

Oricum se vede ca nu citeste nimeni pe aici "Important : Rugaminte generala (ReadMe) " si unii se agita pe aici ca "fraierii" sa intuiasca ce vrea omu' care se exprima laconic. Ar trebui sa nu mai fii asa promt cum ai fost intotdeauna si sa lasi sa treaca vreo 2-3 zile ca sa revina ei cu explicatii si cu un eventual "pls. help".

Si acest post se poate sterge. Nu vreau sa le sterg eu, pentru ca nu mai are sens reply-ul tau de mai sus. Asa ca fa-o tu.

Ar trebui cand se posteaza un nou thread sa le apara o portiune din "Important : Rugaminte generala (ReadMe)" inainte sa poata posta.

enjoy,

Mtz

#11
TheNTmAx

TheNTmAx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 21.09.2002
ma disperati oameni bun..vreu urmatorul lucru
captez mpg-ul...dupa care vreau sa scriu pe film timp de 4 sekunde sa zicem "Sala de sport" cum sa mai zic?

#12
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
TheNTmAx tu vrei sa zici ca vrei sa titrezi un text pe imagine, adica un title effect....

cum ti s-a spus deja, modificarea streamului video presupune encodare, deci mai intai de toate asigura-te ca vei captura la calitate buna/spatiu mare clipul original pe care intentionezi sa aplici textul

dupa aia poti folosi adobe premiere/after effects de exemplu, textul il poti "desena" in photoshop, daca il salvezi pe un background transparent cu simpla aplicare peste video trackul curent vei obtine ce doresti. daca nu vrei cu photoshop sau un soft care stie sa lucreze layer-based, transparency & co, umplii background-ul cu albastru si setezi un chroma key pe culoarea 0,0,255 din filtrele de imagine de pe acolo.

cam asa s-ar face treaba la nivel semi-profi. cel mai simplu si amatoristic o poti face si cu virtualdub, are un filtru (in meniul de video - add) care se numeste logo si care accepta parca un bitmap ceva, lucrezi numai cu portiunea de video pe care vrei sa o titrezi si sigur ca da, o recomprimi la setarile restului de film ca sa poti face apoi lipirea (append). un filtru alternativ decat cel internal (care vine by default cu softul) se numeste tot logo, parca ver 1.2 si e facut de donald graft, ceva mai flexibil, dar trebuie sa cauti un pic pe google sa-l gasesti.

daca nu te descurci sau nu am fost clar, mai cere detalii sau zi unde te-ai lovit de probleme/erori.

uite aici o discutie asemanatoare cu ceva mai multe detalii (chiar daca e cam veche ca data)

aici  o discutie asemanatoare dar mai recenta... ceva mai multe solutii software enumerate de Amyd

daca nu te descurci cu nici un chip, da-mi un mesaj si te descurc eu personal, in functie de timp, vedem cum facem, depinde cat de important e pt tine

succes !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate