Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Se scurge apa sub rama geamului

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Sunt multe cauze posibile. Da, e posibil și prin laterale. După poza de mai sus, cred că se poate să intre și pe la găurile de la șuruburile de la montant (se udă pe la mijlocul geamului). Cel mai sigur cred că infiltrația e chiar pe la găurile de drenaj. În loc să curgă pe glaf, spre exterior se prelinge printre ramă și partea interioară a glafului.

Cel mai sigur vei rezolva problema dacă muți marginea glafului exterior sub ramă. Acum glaful tău exterior stă aplicat pe ramă. Trebuie să spargi pe exterior și să-l dai mai jos, să fie montat ca în poză.

Attached Files



#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Trebuiesc schimbate garniturile ca-s praf.
Toarna o cana de apa pe glaful exterior ca mie-mi pare ca se aduna apa pe el si se infiltreaza prin partea dreapta cum te uiti dinspre casa.
Gaurile de drenaj din toc sunt date si prin tabla dar nu cred ca sunt etanse si nu intra apa printre toc si tabla.

#39
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Cred că mai bine torni apă în toc și vezi dacă se udă sau nu peretele și cât din apă ajunge pe glaf. Normal ar fi să se ducă toată afară. Eu cred că mai multă se duce mai mult printre toc și glaf decât se duce deasupra glafului.

#40
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Daca nu vrei sa spargi peretele poti face o alta improvizatie. Cu riscul de a fi nevoie sa o refaci o data la cativa ani.
  Pune banda de mascare pe rama geamului, fix pe langa glaful exterior. Pui banda si pe marginea glafului. Desfaci suruburile, bagi silicon intre glaf si geam si strangi suruburile la loc. Daca e nevoie departezi usor glaful de geam ca sa poti baga siliconul. La final dai banda de mascare jos. Banda de mascare are doar rolul de a proteja glaful si geamul cand pui siliconul, sa nu le murdaresti ca e greu de curatat.



  Uite unde vad eu problema, au dat gaurile de scurgere prin glaf.  Apa trece printre glaf si rama geamului.

Attached File  Screenshot_2.jpg   65.99K   33 downloads


Poti decupa glaful acolo si sa etansezi tot cu silicon intre glaf si rama. Nu stiu care sunt sansele de reusita.  Oricum, mai rau decat acum nu are cum sa fie. Si oricum o faci o sa fie tot o improvizatie dar e posibil sa tina.
Attached File  Screenshot_3.jpg   72.08K   29 downloads

Edited by PoeOvidiu, 04 August 2018 - 09:31.


#41
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Mulțumesc de răspunsuri. Am luat o sticla de apa si am turnat vreo 3 litri de apa. Vad cu ochii cum apa se evacua pe acele gaurele care strapung tocul si glaful, dar în același timp iarăși se udase si peretele. Teoria mea, dupa ce m-am uitat mai bine la gaurelele alea e ca scapă cumva intre glaf si toc. Nu stiu daca se vede din poza, dar zona  e goala.
Ceea ce e ciudat e ca si atunci cand nu erau gaurelele date, tot curgea. Au fost date in speranta ca gaurile originale sunt blocate sau nu fac fata la fluxul de apa. Deci probabil a facut mai rau decat bine? Chiar nu mai știu ce sa cred... daca o sa astup gaurile acuma, cel mai probabil apa o sa ramana in toc...

Attached Files


Edited by alexsama, 15 August 2018 - 09:40.


#42
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View Postalexsama, on 15 august 2018 - 09:37, said:

Mulțumesc de răspunsuri. Am luat o sticla de apa si am turnat vreo 3 litri de apa. Vad cu ochii cum apa se evacua pe acele gaurele care strapung tocul si glaful, dar în același timp iarăși se udase si peretele. Teoria mea, dupa ce m-am uitat mai bine la gaurelele alea e ca scapă cumva intre glaf si toc. Nu stiu daca se vede din poza, dar zona  e goala.
Ceea ce e ciudat e ca si atunci cand nu erau gaurelele date, tot curgea. Au fost date in speranta ca gaurile originale sunt blocate sau nu fac fata la fluxul de apa. Deci probabil a facut mai rau decat bine? Chiar nu mai știu ce sa cred... daca o sa astup gaurile acuma, cel mai probabil apa o sa ramana in toc...
Pai nu inteleg alea nu sunt gaurelele originale?

#43
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Nu, alea au fost date de un baiat de la un magazin de termopane, pe motivul ca cele originale ar fi fost blocate. Initial nu erau, dar tot curgea apa... Acum fiind date, am impresia ca mai mult s-a inrautatit situatia, daia nu am nicio idee de unde ar fi problema. Daca le voi astupa sa zicem cu silicon, apa nu o sa mai aibe unde sa se duca, cel putin asa vad eu...si iarasi o sa curga.

Deci..chiar cand nu erau date in toc + glaf, TOT CURGEA, probabil nici nu a fost cea mai stralucita idee..

Edited by alexsama, 15 August 2018 - 14:16.


#44
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.02.2009

View Postalexsama, on 15 august 2018 - 14:06, said:

Nu, alea au fost date de un baiat de la un magazin de termopane, pe motivul ca cele originale ar fi fost blocate. Initial nu erau, dar tot curgea apa... Acum fiind date, am impresia ca mai mult s-a inrautatit situatia, daia nu am nicio idee de unde ar fi problema. Daca le voi astupa sa zicem cu silicon, apa nu o sa mai aibe unde sa se duca, cel putin asa vad eu...si iarasi o sa curga.

Deci..chiar cand nu erau date in toc + glaf, TOT CURGEA, probabil nici nu a fost cea mai stralucita idee..
Problema este ca se infiltreaza apa intre glaf si tocul geamului....intruna din imaginile de mai sus postate de tine se vede in interiorul tocului mizerie cum a stat apa plus garniturile alea sunt prea incretite .

#45
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Cea mai bună soluție este cea cu glaful sub geam, vezi poza pusă de mine mai sus, dar asta e mai laborios. E posibil să o rezolvi și cu metoda lui @PoeOvidiu, e mai ușor, nu e sigur că merge, dar nu e greu de încercat, nu ai ce să strici mai rău decât e acum.

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postalexsama, on 15 august 2018 - 14:06, said:

Nu, alea au fost date de un baiat de la un magazin de termopane, pe motivul ca cele originale ar fi fost blocate. Initial nu erau, dar tot curgea apa... Acum fiind date, am impresia ca mai mult s-a inrautatit situatia, daia nu am nicio idee de unde ar fi problema. Daca le voi astupa sa zicem cu silicon, apa nu o sa mai aibe unde sa se duca, cel putin asa vad eu...si iarasi o sa curga.

Deci..chiar cand nu erau date in toc + glaf, TOT CURGEA, probabil nici nu a fost cea mai stralucita idee..
Gaurile vechi sunt acolo si-si fac treaba, si pe acolo se scurge apa pe sub glaf.

Edited by arg, 19 August 2018 - 11:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate