Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Skoda Karoq

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

 ericmario, on 25 noiembrie 2017 - 00:20, said:

utopium, scuza-ma ca-ti raspund eu.
Daca iei Octavia 2 si Octavia 2 facelift, deja e un downgrade la partea estetica.
Ca sa nu mai spun de Superb 1 si Superb 2 care e bleah ca forma.
Octavia 3 e un downgrade la partea estetica fata de Octavia 2? Superb 3 e un downgrade fata de Superb 2? Eu vorbesc de cele noi vs cele vechi, nu de ce a facut Skoda acum 10 ani. Sau poate ai confundat generatia 2 cu generatia 3?

#20
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,992
  • Înscris: 15.06.2007

 mirel3003, on 24 noiembrie 2017 - 22:28, said:

Mie unu imi place foarte foarte mult Skoda Superb, asta ultimul.
Superbul asta 3 este fara dar si poate un best seller.  Eu cred ca rupe din vanzarile passatului, insigniei, mondeo si altele.  Se vede pe strazi. Exemplarele superb 2 sunt rare in comparatie cu numarul mare de superb 3 de pe strazi, avand in vedere ca este lansat de 1 an, iar generatia precedenta a fost in productie vreo 8 ani.  

Ca si brand, nu credeam ca skoda va lansa asa de repede doua modele de suv sau crossover. Dar e la moda.
Daca Dacia face Duster, iar Mercedes s-a apucat sa faca papuci cu bena.. de ce sa nu faca si skoda di tati. Are balta peste  ăă clienti.



 _R_A_D_U, on 24 noiembrie 2017 - 23:27, said:

Ma rog, daca pentru tine diferenta de 2600 euro este doar un pic, inseamna ca ai dat de copacul cu bani...
Karoq (21700) vs Tiguan (24300) la variantele de baza, pret de achizitie "pe loc" fara eventuale discounturi ale dealerului. Din aceste sume mai zic, din experienta, o reducere de 3-400 euro la fiecare model. Deci diferenta de pret dintre ele ramane tot de 2600...*** Sa vezi ce naspa este cind vrei sa iei o echipare superioara si nu mai ai 650 euro...
Vreo 3500 de euro "lipseau" sa-mi iau superb 3, chel si rasbarbierit.. d'ala cu motor cu 3 cilindri, probabil alb.  Dar.. e suficient de mare si octavia.  Dar eu voiam tractor, nu uscator de par/drujba.

 ericmario, on 25 noiembrie 2017 - 00:20, said:

utopium, scuza-ma ca-ti raspund eu.
Daca iei Octavia 2 si Octavia 2 facelift, deja e un downgrade la partea estetica.
Ca sa nu mai spun de Superb 1 si Superb 2 care e bleah ca forma.
Ca la interior e un plus, nu neg, dar ce te atrage prima data la o masina? Nu cumva exteriorul?
Daca exteriorul te face sa vomiti (Superb 2) de ce te-ai mai urca in ea? Masochism?

Iti spun eu, aia de la VW le-au uratit intentionat ca sa se vanda modelele lor.
Superb 2 cu facelift chiar arata ok. Puteau sa-l mai tina pe piata niste ani.  Doar stopurile alea erau nasoale.. dar interiorul..  imens! Dealerii mi-au zis ca superb 3 a scazut in dimensiuni fata de superb2.  Pentru mine confortul inseamna spatiu. Nu stiu cum dracu calatoreau oamenii in anii '60 cu Fiat 500.. eu literalmente nu as avea cum sa incap in asa ceva.

#21
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
mai nici o skoda nu mi place. plus numele... e ca si Opel... vomit

#22
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 tfmercedez, on 01 decembrie 2017 - 00:59, said:

Superbul asta 3 este fara dar si poate un best seller.  Eu cred ca rupe din vanzarile passatului, insigniei, mondeo si altele.  Se vede pe strazi. Exemplarele superb 2 sunt rare in comparatie cu numarul mare de superb 3 de pe strazi, avand in vedere ca este lansat de 1 an, iar generatia precedenta a fost in productie vreo 8 ani.  

Ca si brand, nu credeam ca skoda va lansa asa de repede doua modele de suv sau crossover. Dar e la moda.
Daca Dacia face Duster, iar Mercedes s-a apucat sa faca papuci cu bena.. de ce sa nu faca si skoda di tati. Are balta peste  ăă clienti.



Vreo 3500 de euro "lipseau" sa-mi iau superb 3, chel si rasbarbierit.. d'ala cu motor cu 3 cilindri, probabil alb.  Dar.. e suficient de mare si octavia.  Dar eu voiam tractor, nu uscator de par/drujba.

Superb 2 cu facelift chiar arata ok. Puteau sa-l mai tina pe piata niste ani.  Doar stopurile alea erau nasoale.. dar interiorul..  imens! Dealerii mi-au zis ca superb 3 a scazut in dimensiuni fata de superb2.  Pentru mine confortul inseamna spatiu. Nu stiu cum dracu calatoreau oamenii in anii '60 cu Fiat 500.. eu literalmente nu as avea cum sa incap in asa ceva.

Eu cred ca te inseli, Superb 2 s-a vandut mai bine decat 3 la nivel european. Iar de partea tehnica nu mai discut, tot VAG-ul incepand cu Audi si pana la Skoda face rabat la calitate cu ultimele generatii. Te inseala cu briz-briz-uri cu ecrane tactile si navigatii in bord iar la partea tehnica (aia care conteaza) taie din greu. Iti recomand sa desfaci o fata de usa de Skoda Superb 2 si 3 sa vezi ce inseamna diferenta de materiale. Sau mai bine ia un A4 nou si un B7 si desfa la intamplare bordul sa vezi cate repere made in China gasesti pe astea noi.

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 TLGTLC, on 24 noiembrie 2017 - 22:10, said:

Părerea mea este că mașinile devin tot mai mari într-un trafic tot mai aglomerat, în orașe sufocate de mașini. Dacă ar fi după mine, aș impozita mașinile după dimensiuni, nu după capacitatea cilindrică.
On topic: un alt dulap pe aleile dintre blocuri.
Hai sa fim seriosi care are dimensiunile unui hatch (ba chiar e mai scurta decat Mazda 3) si spatiul similar cu unele breakuri compacte gen Focus. As zice ca e pe dos fata de ce zici tu, masinile fiind de fapt din ce in ce mai mici raportat la spatiul oferit.

Breakurile compacte exista de cand lumea si nu am auzit pe nimeni sa se vaite ca ocupa inutil spatiu desi de cele mai multe ori sunt mai mari decat crossovrele compacte. De breakurile de clasa medie gen Mondeo, nu mai zic. Alea sunt mai mari decat SUVurile.

#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,992
  • Înscris: 15.06.2007


 edi10000, on 01 decembrie 2017 - 09:21, said:


Eu cred ca te inseli, Superb 2 s-a vandut mai bine decat 3 la nivel european. Iar de partea tehnica nu mai discut, tot VAG-ul incepand cu Audi si pana la Skoda face rabat la calitate cu ultimele generatii. Te inseala cu briz-briz-uri cu ecrane tactile si navigatii in bord iar la partea tehnica (aia care conteaza) taie din greu. Iti recomand sa desfaci o fata de usa de Skoda Superb 2 si 3 sa vezi ce inseamna diferenta de materiale. Sau mai bine ia un A4 nou si un B7 si desfa la intamplare bordul sa vezi cate repere made in China gasesti pe astea noi.

Cum poti sa compari 1 an de fabricatie S3 cu 8 ani de S2?

https://www.google.r...E35gmk8TJSotCLg

Attached File  Screenshot_2017-12-01-10-30-02.png   85.81K   53 downloads

Compari 8 ani de superb 2  -618000 unitati cu nici doi ani de superb 3 si 250000 de unitati vandute?

https://www.autoevol...ion-117296.html

Te plangi ca au multe repere chinezesti. Pai in china se fabrica si se vand cele mai multe.
Nu ne permitem toti Pagani Huayra..

#25
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Eu ma refer la media anuala, nu la vanzari per total. PS Vezi ca masina se vinde din iunie 2015 in Europa, nu are chiar un an.

#26
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
@tfmercedez in china se fabrica f.multe, printre care si iPhone cu componentele date de samsung, evident de n ani. Asa ca repere pentru masini, se fabrica la greu. Poti doar sa te informezi care masina are mai multe astfel de repere sau nu.

Edited by Torquemada-666, 01 December 2017 - 15:18.


#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,992
  • Înscris: 15.06.2007

 edi10000, on 01 decembrie 2017 - 10:54, said:

Eu ma refer la media anuala, nu la vanzari per total. PS Vezi ca masina se vinde din iunie 2015 in Europa, nu are chiar un an.
Eu ma refer ca in timisoara cel putin vad superb 3 oriunde. Nu este deloc o raritate. E ceva pentru o masina "abia" lansata.
La niste vecini deja tot vad un Kodiaq parcat.  Deja sunt si d'alea pe strazi.   Se va umple si cu karoq

Edited by tfmercedez, 01 December 2017 - 16:03.


#28
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ma indoiesc ca se va umple. Se anunta cota anuala si termen de livrare de peste jumatate de an, la fel ca la Ateca.
Situatia a luat prin surprindere si pe alti prorucatori (la fel se asteapta si pentru 3008 de ex).

Edited by underb, 01 December 2017 - 17:35.


#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,992
  • Înscris: 15.06.2007

 underb, on 01 decembrie 2017 - 17:35, said:

Ma indoiesc ca se va umple. Se anunta cota anuala si termen de livrare de peste jumatate de an, la fel ca la Ateca.
Situatia a luat prin surprindere si pe alti prorucatori (la fel se asteapta si pentru 3008 de ex).
Cote? Wtf?  Asta inseamna ca NU vor  sa vanda sau cum?  Cand ai de ales intre "n-spe" modele similare, nu cred ca cineva isi pierde timpul cu un producator.
Prima masina pe care am avut-o era o Dacia albastra. " Norocu" a fost ca era fix culoarea pe care mi-o doream.  Si masina era acolo in reprezentanta. Si tot am pierdut vreo 4 sau 5 zile pentru ca pe vremea aia cei de la inmatriculari inca se credeau in RSR.. desi era prin 2000.
Eu personal n-as sta dupa o masina noua, mai bine cumpar sh- in cazul de fata nu exista karoq sh.  Cand mi-am luat octavia, a iesit din fabrica dupa 4 zile. Partea proasta a fost birocratia cu rabla, inmatriculari etc.
Dar sa fie cote.. ca ce chestie?  mai ales daca e vorba de comenzi personalizate. Ce are scula cu prefectura?

#30
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Toate marcile la modelele de tipul asta au cote, din ratiuni de logistica si cerere. Si nu doar in Romania, ci in toate tarile UE. Cu cat este piata mai mare, cu atat au un procent mai mare din productia anului respectiv. In plus, la VAG fac toate cele 3 modele: T-Roc, Arona si Karoq pe aceeasi linie de fabricatie, deci probleme si mai mari. PS Ma indoiesc sincer ca la tine a durat 4 zile, probabil ca era stoc pe undeva. Am avut VAG si a durat 10 saptamani sa vina, la actuala (alta marca) aproape 20 de saptamani.

#31
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Depinde. In timp ce unii nu fac fata cererii, altii produc si pe stoc (mai ales producatorii asiatici care merg doar pe versiuni de echipare care nu pot fi personalizate).

#32
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu prea. La Mazda si Toyota se asteapta si cate 5-6 luni la modele de volum, nu de nisa precum asta.

#33
georgica1985

georgica1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.03.2008
Salut!

A facut cineva test drive pana acum cu noul Karoq? Ma intereseaza mai ales varianta 1.5 TSI + DSG cum se conduce si daca e disponibila ca masina de test la vreun dealer.
Careva alte intrebari, poate stie cineva :)
Legat de optionale, am observat ca airbag-urile laterale spate au disparut din configurator.
Cutia DSG vine automat si cu padele volan?
Ce se aude despre bordul digital? Va fi dotare standard pe Style sau optional si cand va fi disponibil in configurator?
De asemenea, sunt interesat daca sunt persoane care au dat comanda deja, in ce conditii si la ce dealeri.

Merci.

#34
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Calitate, performanta si fiabilitate de la VAG.

http://m.automarket....koda-82869.html

"Skoda este cel mai iubit brand de import în România. Ai noștri văd modelele cehilor drept cea mai accesibilă înrudire cu brandul Volkswagen sau, în cazuri extreme, drept „cea mai bună mașină din lume”. Puțini știu că Skoda are și o altă față, ceva mai (ne)serioasă.

Ce îți spui atunci când vezi o mașină cu logo-ul Skoda? Fiabilitate? Sora mai accesibilă a modelelor Volkswagen? Mult spațiu interior? Preț bun? Motoare nemțești? Soluții ingenioase Simply Clever? Un design atrăgător sau ciudat (vezi noua Octavia facelift)?

Cu siguranță, toate etichetele de mai sus sunt valabile în diferite proporții. Te-ai gândit însă vreodată că logo-ul Skoda poate fi sinonim cu distracția? Cu drifturile? Cu opusul seriozității? Cu râsul în hohote? Cu plăcerea de a conduce? Sincer, nici eu. A trebuit să merg până în nordul Finlandei (în Laponia) pentru a pricepe că logo-ul Skoda poate fi îmbrăcat și în cristale de gheață, nu doar în pragmatism german."

#35
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Skoda si distractia nu au ce cauta in aceeasi fraza. Ultimele modele (cu exceptia Superb) sunt insipide si mult prea comerciale.

#36
lungubogdan

lungubogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.03.2008
Pe un site din moldova am vazut ca motorul de 1.5 tsi este ecbipat cu act. In specificatiile de pe skoda Romania nu spune nimic. Ce stiti? Este echipat cu act? Ma bate gandul la masina asta  cu 1.5tsi cu dsg. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate