Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Parvoviroza a castigat 😓

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#1
Iulianna96

Iulianna96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2017
Buna seara, va rog din suflet sa aveti grija de animalele voastre, sa nu cumva sa patiti ca mine...
Povestea mea a inceput intr o zi cand am decis sa mi cumpar un caine pe care mi l doream de mic copil si pe care mama mea nu a vrut niciodata sa mi l cumpere.
Fiind deja pe picioarele mele, stand impreuna cu prietena mea, am deciz ca azi, acum vreau caine si asa am si facut. Am sunat si intr o ora am avut un minunat pui de Bichon maltez de 2 luni jumate, o femela frumoasa si dulce tare.  Doua minute ne a luat sa ne atasam de ea, i am cumparat patut, jucarii, hainuie sj mancare. Se tinea numai dupa noi prin casa, dormea in capul nostru pe perna. Dupa doar doua zile, iubirea mea, a inceput sa vomite si am plecat la veterinar instant. I au facut 6 injectii si m au trimis acasa. In noaptea aceea, a vomitat iar si a facut si diaree. M am speriat si la ora 23 am fugit la veterinar non stop. Acolo mi a cazut cerul in cap si lumea mea s a prabusit, in doua minute am aflat ca avea PARVOVIROZA.  Efectiv nu m am putut opri din plans, imi venea sa urul, nici n am stat pe ganduri si am inceput inca de atunci tratamentul care am aflat ca va fi unul lung si greu pentru ea. Trebuia zi de zi sa o duc la perfuzii, unde stateam sa i tin labuta dreapta timp de 7-8 ore si plecam acasa si tot asa. Am fost tare si am luptat langa ea, plangeam si vorbeam cu ea, incercam sa i spun sa reziste si sa lupte cat poate ea. Pe zi ce treea, ea nu mai arata la fel, nu se mai ridica, nu mai mergea, nu se mai uita la noi, nu si mai ridica capul de jos. Era a 3a zi de tratament si arata din ce in ce mai rau. Atunci am decis sa o internez. Stresul era din ce in ce mai mare, pe zi ce trecea, facea din ce in ce mai urat, suferea foarte tare, plangea non stop de durere. Am stresat toti doctorii, i am facut absolut tot ce mi s a spus sa i fac, tot tot. Sunam din 2 in 2 ore la veterinar si intrebam ce face, daca a mai vomitat, daca e bine. In a 6a zi, seara, dupa ce am vizitat o si m a deprimat iar, arata groaznic, am aflat ca nu a mai vomitat si ca daca pana a doua zi nu mai vomita, ii vor da cu seringa niste banana si m au rugat sa cumpar sa le ducem maine. Imediat, fericita si entuziasmata am intrat in magazin si am cumparat pentru fetita mea doua banane coapte. Abia astept sa treaca ziua si sa aflu ca in sfarsit, dupa o saptamana, va manca si ea ceva si ca in sfarsit se va pune pe picioare.
Ne am pus in pat, iar la ora 1:07 dimineata mi a sunat telefonul, care anunta ca puiul meu murise in cele din urma...
Va garantez, si probabil ca sunt multe persoane care au fost in situatia mea, a fost groaznic, azi trebuie sa ma duc sa platesc tot si nu stiu daca voi avea puterea sa o mai vad pentru ultima data. A fost o saptamana de chin, mai ales pentru ea, si intr un fel sau altul, ma bucur in sinea mea ca s a oprit din suferinta si a scapat... dar ma doare sufletul ca n am reusit si ca n a rezistat...saraca s a chinuit 7 zile si degeaba, mie nu mi pare rau de absolut nimic, am incercat tot ce s a putut incerca. Era mult prea mica iar sistemul ei imunitar era la pamant.
Mentionez ca avea primul vaccin facut, cel pentru parvo.
Va rog, aveti grija de cateii dvs, in special de pui. Foarte greu trece un pui peste asa ceva, efectiv ii mananca viata din el pe zi ce trece...

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Imi pare rau!

Parvo nu prea iarta, cu sau fara vaccin din pacate. E selectie naturala pana la urma si astia mici de rasa sunt sensibili tare. Nu e asigurata 100% sanatatea puiului niciodata.

Esti sigura ca avea acel vaccin sau era doar stampila? Exista si rapel la vaccin parca! In primele 3-4 luni de viata e critica treaba.

Edited by arab, 24 November 2017 - 18:33.


#3
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostIulianna96, on 24 noiembrie 2017 - 18:19, said:

Dupa doar doua zile, iubirea mea, a inceput sa vomite si am plecat la veterinar instant.
Ca sa invioram putin topicul, de ce ti-ai dus prietena la veterinar daca nu se simtea bine? Posted Image

On-topic: Daca spui ca avea vaccinul facut si totusi a murit din cauza acestei boli ... asta e, treci peste, ai facut tot ce era posibil.

Edited by honeymik, 24 November 2017 - 18:28.


#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Am trecut si eu prin asta acum vreo 12 ani. Dar dupa 2 saptamani de perfuzii zilnice si multe ore de veghe, finalul a fost fericit. Respectivul caine traieste si acum.

#5
Iulianna96

Iulianna96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2017

View Postarab, on 24 noiembrie 2017 - 18:26, said:

Imi pare rau!

Parvo nu prea iarta, cu sau fara vaccin din pacate. E selectie naturala pana la urma si astia mici de rasa sunt sensibili tare. Nu e asigurata 100% sanatatea puiului niciodata.

Esti sigura ca avea acel vaccin sau era doar stampila? Exista si rapel la vaccin parca! In primele 3-4 luni de viata e critica treaba.


#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
barbosa: ai fost norocos!

Edited by arab, 24 November 2017 - 18:35.


#7
Iulianna96

Iulianna96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2017
Cand m am dus cu carnetul la veterinar mi au spus ca are acel vaccin facut si ca probabil a facut inainte de vaccin, deoarece se manifesta mai tarziu...din pacate nu mai pot da de persoana de la care am cumparat o, dupa ce am sunat si l am avertizat ca am catelul bolnav si ca probabil toti cateii lui au acelasi lucru acum, s a facut disparut, desi nu i am cerut nimic, am vrut doar sa i spun sa nu mai vanda caini bolnavi la oameni ca sa nu pateasca ce am patit eu si ramasese sa discutam iar dupa ce mai trec ceva zile de tratament.

#8
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017
Nu mai cumparati caini crescuti in "ferme de catelusi", pe crescatori nu ii intereseaza decat profitul si vand de multe ori animale bolnave sau suferind de tot soiul de probleme genetice. Mai bine adoptati un maidanez de pe strada, astia sunt foarte vigurosi si sanatosi, sunt obisnuiti cu frigul, cu mancarea proasta; cei firavi sau predispusi spre imbolnavire, mor de regula inainte sa se reproduca asa ca doar cei mai puternici supravietuiesc pe strada.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostUgho, on 24 noiembrie 2017 - 18:38, said:

Nu mai cumparati caini crescuti in "ferme de catelusi", pe crescatori nu ii intereseaza decat profitul si vand de multe ori animale bolnave sau suferind de tot soiul de probleme genetice.
Degeaba zici, unii sunt atat de fixati pe rasa incat refuza sa deschida ochii. Imi pare rau pentru initiator, dar cainii nu sunt simpe obiecte care merg cumparate de la coltul strazii. Exista si crescatori de incredere, recomandati, nu bisnitari de ultima speta ahitiati doar dupa profit.

#10
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Parvo se ia pe labute, adica cand cainele merge pe jos, prin locuri unde altii, bolnavi au trecut si astfel se contamineaza. Nici la veterinar nu e exclus sa iei ceva pana la urma. Puiul se tine cam izolat in casa pana la cca 6 luni, cel mai sigur asa. Eventual dus pe afara doar purtat in brate si timp scurt.

Edited by arab, 24 November 2017 - 18:49.


#11
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am pățit și eu cu un cățel pechinez care mi-a murit în brațe la numai 4 luni, deși ”tuciuriul” care mi l-a vândut într-un târg s-a jurat că i-a făcut primul vaccin, problema este că acești căței nu trebuie să ia contact cu câinii maidanezi în primele 6 luni de viață, cei care transmit foarte ușor această boală, probabil și puiul dvs. ca și al meu a luat parvoviroza de la câinii din jurul casei sau din curte ! Posted Image

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sa fim seriosi, nu s-a imbolnavit in cele doua zile dupa achizitie.

#13
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 15.01.2002
cum singura ai spus...era deja bolnava cand l-ai cumparat...deci treci peste si cauta alt catel dar vezi schema de tratament...in primele 2 luni sunt vaccinati de 2 ori...
eu am cumparat-o la 2 luni cu vaccinul (parvovirus) facut la o luna si dupa 2 zile (deci la 2 luni) i-am facut al doilea vaccin ...

#14
Iulianna96

Iulianna96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2017
Eu am avut cainele 2 zile, atat am apucat din pacate, a fost in apartament tinut si nu a fost afara. Oricum parvo se manifesta mult mai tarziu, deci eu asa am luat o, si n am cumparat o nici de la vreun om dubios, am luat de la cineva care avea mai multi pui, cu carnet de sanatate pe care l am verificat, probabil nici el nu stia, oricum, nu mi pare rau nicio secunda, stiu ca eu am incecat tot ce am putut, am platit cat a fost nevoie pentru orice, asa a fost sa fie...

#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
asa cum au spus si antevorbitorii mei, nu mai cumparati catei de la toti cretinii. tu ai luat un catel "model bichon", nici pe departe nu a fost un bichon. crescatorii adevarati nu au parte de astfel de incidente pentru simplul motiv ca stiu cum sa isi faca treaba.deci stai si plangi si data viitoare fa un lucru cum trebuie.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu, cum naiba se imbolnavesc cainii astia de oras.. cand aia de la tara n-au nici pe drk.... Iar, daca cumva moare unul, gasesti sigur altul.. Nici nu vreau sa ma gandesc cum e sa duci un caine zilnic, sa-l pui in perfuzii, timp de doua luni sau mai stiu eu ce... Cu siguranta mama natura nu a creat astfel de animalutze ca sa stea in perfuzii.

#17
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View PostIulianna96, on 24 noiembrie 2017 - 18:19, said:

[...]am deciz ca azi, acum vreau caine si asa am si facut. Am sunat si intr o ora am avut un minunat pui de Bichon maltez de 2 luni jumate[...]

Dumneata ai luat un pui de la o fabrică de căței - acolo unde cantitatea contează, nu calitatea puilor. E greșeala ta fatală. Dacă căutai un pic pe net descopereai că nu ești singurul  la care i-a murit puiul de câine imediat după achiziție.

#18
Iulianna96

Iulianna96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2017
Puiul meu murea oricum, bolnava era si daca o luam, si daca nu. Nu consider greseala fatala. Ma bucur din tot sufletul ca am incercat tot ce am avut sa o fac bine si daca rezista, mergeam mai departe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate