Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

cine ma ajuta si pe mine fratilor sa fac un vcd sau svcd?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
macro

macro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.03.2003
as vrea sa fac si eu un vcd sau svcd dar habar nu am cum drak se face :( .m-am chinuit cu progr astea care le am dar nu iese nik(ochii din cap :rolleyes: )cine imi explica si mie cum se face?si as vrea sa bag si subtitrarea in ele.am vcd guide in engl si nu prea inteleg eu mare lucru :eek: .daca stii si nu ai ce face explica-mi si mie cate ceva.nersic anticipat si raman dator.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Din ce doresti sa il faci ? :)

Care e sursa ? (format)

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Pana una alta, citeste aici ce am zis eu despre DVD2SCVD:

http://www.softnews....&threadid=10766

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
macro, ai de cautat putin pe net, citit/documentat despre formate, filtre, compresii si titrari.....apoi ai de facut cateva teste, vii cu intrebari ce nu a mers, ce nu reusesti, etc.....daca nu vrea si nu vrea, in cel mai rau caz daca te sictiresti, un mail la [email protected] si ti le fac eu.

pentru partea de documentare, chiar aici pe site s-a mai discutat despre asta, foloseste search cu incredere

#5
macro

macro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.03.2003
deci,am toate softurile care le-ati recomandat voi.cu dvd2svcd cand vreau sa deschid un film in avi la optiunea Convert,imi zice ca The TMPGEnc file does not exist! deci consultand guida de la progr asta am ajuns pana aici si nu stiu cum sa trec mai departe.am si toate felurile de TMPGEnc codecuri sau soft-uri in calc.si la intrebarea din ce fel de format vreau sa fac svcd-ul din avi sau mpg,e ce filme am prin calc.txs inca o data.

#6
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
IN DVD2SVCD la Encoder, bifezi TMPGEnc si dai calea unde se afla tmpgenc.exe. Probabil ca il ai in Program files...etc. Tot aici: CBR sau VBR (acesta din urma are calitate mai buna dar dureaza mai mult) highest quality.
La Misc. sa ai bifat la Input AVI si la output MPEG-2 si sa nu ai bifat > Don't delete ani files.
La subtiles > Rip subtitles, permanent subtitles, subtitle lang > romanian.
La bitrate sa modifici dimensiunea CD-ului la 800 nu 740.
La CD image > Don't make images.
Audio bitrate 192, output stereo si ca sa fii sigur ca merge pe orice DVD, audio downsample 192.
Conversion Aspect ratio > 16:9 borders(add borders, enoded as 4:3) Go > add external subtitle streams si dai calea unde se afla subtitrarea in format .sub
Celelalte setari e bine sa le lasi asa cum sunt ele by default.

Bafta, ca ai de asteptat 3-6 ore; depinde de procesor.

Important: Filmele uzuale nu incap pe un singur SCVD si de aceea cel mai bine e sa le imparti in 2 cu VirtualDub la o scena unde iti convine dar sa te opresti unde doresti folosind la edit > next key frame sau previous. Daca sunetul este VBR e bine sa folosesti (nu neaparat) varianta de VirualDub mp3 VBR.
Subtitrarea o imparti in 2 cu Time Adjuster si o verifici mai inatai pe cele 2 avi-uri obtinute, inclusiv sonorul.
Daca deja avi-ul e pe 2 CD-uri deja e perfect pentru ca vei avea si o calitate mai buna in final fiind si sursa mai buna.

Acum ai mpeg2-ul.

SVCD-ul il faci cu VCD easy (e bine sa faci o imagine mai intai pe care o pui in Daemon ca sa vezi cum a iesit), sau cu Nero optiunea SVCD.

Burn cu nero sau ce ai tu.
enjoy,

Mtz

#7
macro

macro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.03.2003
yeeee...am reusit pana la urma.txs Mtz,mi-ai fost de mare ajutor.e ca o mana cereasca site-ul asta:) am convertit un film de 600 de mb circa si au iesit 2 parti de 795 una si alta de 805.dar a mers,le-am ars cu nero si acum am filmul in svcd pe 2 cd-uri. mersi inca o data :cya:

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Dupa ce ai scapat de problema si ai invatat cum sa faci un SVCD care contine numai filmul, nu te opri aici.

Fa-i si un meniu si niste capitole daca tii la filmul respectiv...

enjoy,

Mtz

PS poate va aparea si un "minighid pentru SVCD-uri" pe aici... Ce zici GunX?

#9
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Mtz nu stiu ce sa zic, eu momentan lucrez sa scot un ghid intreg de video-multimedia....

daca poti/stii da-i drumul si trimite pe mail sa-l pun deasupra tuturor dupa ce-l citesc si eu odata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate