Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Programul Prima Casa 2018

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2814 replies to this topic

#2809
RoxanaDi

RoxanaDi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 06.03.2018
Multumesc mult pentru raspuns, nonameshadow! :)

As fi vrut sa le semnez in zile diferite, pentru ca imi par cam multe documente importante de citit cu atentie intr-o singura zi...

De principiu, aveti idee daca bancile accepta trimiterea contractelor pe e-mail, pentru o consultare inainte de semnarea propriu-zisa?

#2810
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Cu plăcere!

Da, ar trebui să îți ofere un draft.

Mie mi-a trimis atât notarul cât și banca. De fapt au făcut schimb de documente prin mine. Notarul trebuie să vadă draftul contractului de credit și banca draftul CVC.

#2811
halleiad86

halleiad86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.03.2019
Întrebare întrebătoare.
Vreau să cumpăr un apartament care a fost achiziționat acum 10 ani prin programul prima casa
A cumpărat careva un apartament/casa care a fost cumpărată prin programul prima casa, dacă da, ce trebuie să facă proprietarul?

#2812
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Ai sanse mai mari sa gasesti raspunsuri aici:

https://forum.softpe...rima-casa-2019/

#2813
halleiad86

halleiad86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.03.2019
Acel topic îl urmăresc deja, pe mine mă interesa mai mult dacă a cumpărat cineva anul trecut o casa cumpărată tot prin prima casă

#2814
iorguiorgu

iorguiorgu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.09.2013

View PostGhytza333, on 13 februarie 2019 - 20:39, said:

Are cineva vreun raspuns,vreo informatie noua?
Raspunsul meu poate ca vine prea tarziu dar poate foloseste si altor persoane care au aceeasi intrebare. Nu-ti fa griji. Eu am 37 si dosarul e in la analiza la fond acum. Singura problema e ca iti micsoreaza perioada de creditare. In cazul meu am facut pe 28 de ani.

#2815
Roxana91

Roxana91

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.10.2019
Salutare,

Ma alatur si eu cu experienta CREDIT PRIMA CASA. Cec Bank, Iasi.
Am identificat un apartament pe placul nostru- stadiu: in constructie, se lucreaza la interioare. Termenul estimat: Noiembrie 2019.

19.08.2019- mers la banca pentru interogare venituri la ANAF, simulare credit. Totul a fost ok, ne-a dat ok-ul pentru -start distractie!

26.08.2019- semnare antecontract la notar: pretul a fost in euro- dezvoltatorul a dorit banii in lei. Avansul il aveam in euro si a trebuit sa ii schimbam (18 mii euro). Pretul apartamentului, avansul si diferenta le-am trecut in lei, la cursul BNR din ziua semnarii antecontractului.

26.08.2019- am dus antecontractul si declaratiile notariale la banca. Am semnat acordurile si solicitarea creditului. Am deschis cont la Cec si am depus acolo 150 lei.
16.09.2019- 3 saptamani s-a analizat dosarul, s-au verificat din nou veniturile. Nu a fost buna declaratia sotului. Am facut o noua declaratie si am dus-o la banca.
30.09.2019- am sunat la banca: SOC! Nu se stie daca mai au fonduri si sa asteptam pentru ca s-a solicitat o suplimentare, poate mai renunta altii..... In momentul cand am semnat antecontractul ne-au asigurat ca mai sunt fonduri. Ne-au spus ca daca nu au aprobare ca mai sunt bani, nu pot trimite dosarul la fond.
In timpul acesta tot verificam pe site la fond, poate apare ceva.

Numar Solicitare: Data: Starea: Se afla la:
560136 2019-10-03 12:29:02 Promisiune în completare la banca BANCA
560136 2019-10-04 14:18:55 Promisiune în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
560136 2019-10-04 14:19:43 Promisiune în analiza la FNGCIMM FNGCIMM- sun la Banca si intreb daca pana la urma au primit fonduri si imi spun ca nu e nimic sigur si ca se asteapta raspuns de la fond. Ma suna ei daca apar modificari sau mai cer alte documente.
560136 2019-10-08 15:30:15 Promisiune în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
560136 2019-10-08 15:30:17 Promisiune în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
560136 2019-10-08 15:31:13 Promisiune în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
560136 2019-10-08 16:16:55 Promisiune aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM- Surprize, surprize :D- au fost fonduri. Asteptam sa vina promisiunea de rezervare pentru a o semna.

Intre timp- dezvoltatorul trebuia sa depuna din septembrie actele pentru intabulare dar l-au amanat cu receptia lucrarii. I s-a promis ca pana saptamana viitoare se va face receptia. In apartament se monteaza parchetul. Mai sunt de pus usile si obiectele sanitare in baie. Dezvoltatorul spune ca imediat ce are receptia depune actele pentru dezmembrarea pe apartamente/intabulare. Aprobarile pentru caz si energie a spus ca le are- sper sa fie asa. La blocul anterior vecinii spuneau ca a fost in regula si nu i-au amanat mult.

Pe 02.12.2019 expira antecontractul. Sper sa aiba descrierea imobilului si restul actelor pana atunci pentru a semna un singur act aditional in care sa prelungim termenul.

Mai este cineva in situatie similara?
Ca sfat pentru cei care iau in bloc nou: multa rabdare! Noi am mai avut o experietna similara, care dupa un an si 2 luni de asteptare, avans blocat, bani si timp pierdut, fond rezervat si pe cale sa expire, am reziliat deoarece nu a avut avizul pe consumatori casnici de la eon energie. Mai dura minim 6 luni. Dezvoltatorul a incercat sa ma forteze sa fac ipotecar unde se accepta si fara acel aviz. Am reziliat, am primit avansul, am renuntat la rezervare si am luat-o de la capat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate