Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Programul Prima Casa 2018

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2814 replies to this topic

#19
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Prima Casa trebuie sa moara! E de porc ca un apartament comunist care se vindea in 2014 cu 37k acum sa fie vandut cu 52k!

#20
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,547
  • Înscris: 09.09.2017
Din cate vad, e pe duca. O sa mai tina 1 an, maxim 2.

#21
AllecsandraP

AllecsandraP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.02.2013
Buna ziua tuturor! Tot citesc de vreo 2-3 ore pe forum, si totusi am cateva nelamuriri:
1. Apartament nou (constructor) sau locuit deja (persoana fizica)?
2. Cardul de la salariu il am la Raiff; din ce am inteles de pe aici, e destul de greu de obtinut acest imprumut la ei. Sa incerc totusi? Sau imi recomandati alta banca?
3. Care ar fi perioada cea mai buna de a incepe demersurile/de a cumpara apartamentul?

Mentionez ca este vorba despre orasul Bucuresti (ma incanta si Ilfov - sunt diferente marisoare de preturi). Astept sfaturi de la cei care au accesat deja si reusit. Orice sfat, idee, parere... totul este binevenit. Va multumesc anticipat

#22
sfortzaa

sfortzaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 10.05.2014

 AllecsandraP, on 03 ianuarie 2018 - 16:11, said:

Buna ziua tuturor! Tot citesc de vreo 2-3 ore pe forum, si totusi am cateva nelamuriri:
1. Apartament nou (constructor) sau locuit deja (persoana fizica)?
2. Cardul de la salariu il am la Raiff; din ce am inteles de pe aici, e destul de greu de obtinut acest imprumut la ei. Sa incerc totusi? Sau imi recomandati alta banca?
3. Care ar fi perioada cea mai buna de a incepe demersurile/de a cumpara apartamentul?

Mentionez ca este vorba despre orasul Bucuresti (ma incanta si Ilfov - sunt diferente marisoare de preturi). Astept sfaturi de la cei care au accesat deja si reusit. Orice sfat, idee, parere... totul este binevenit. Va multumesc anticipat


1. Aici parerile vor fi impartite, insa eu zic apartament nou. Ca si idee pentru persoana fizica, exista foarte multe cazuri aici pe forum unde precontractul a expirat, iar vanzatorul s-a sucit si nu a mai vrut sa vanda, si asta ar insemna sa refaci dosarul de la zero.
2. Daca ai sa obtii creditul de la alta banca, o sa trebuiasca sa schimbi cardul de salariu si o sa primesti salariu` pe cardul celor de la banca care iti va acorda creditul. Si eu am avut salariul pe un card de Raiffeisen si creditul a fost luat de la BRD, si bineinteles ca mi-au facut un card cei de la BRD pe care primesc si salariul in prezent.
3. Cat mai repede posibil! Fondul alocat programului Prima Casa pentru anul 2018 este mai mic decat cel din 2017.

Edited by sfortzaa, 03 January 2018 - 16:40.


#23
AllecsandraP

AllecsandraP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.02.2013
Saru’mana de raspuns! A picat varianta cu Raiffeisen, am vorbit cu cineva care lucreaza la ei, urmeaza sa-si faca si ea anul asta, si isi face la alta banca :) Intrebarea care-mi vine in minte este daca angajatorul va fi de acord sa-mi mut cardul de salariu la alat banca, dar o sa aflu maine :)
Ma apuc de scotocit dupa documentatia necesara si daca si in ce masura ma afecteaza un imprumut in derulare si cardul de cumparaturi.

Astept in continuare sfaturi, cu cat mai multe, cu atat mai bine

LE: banca iti aproba strict suma pe care o dai pe apartament? De exemplu, gasesc un apartament NEMOBILAT la 30000 €. Banca imi poate aproba 45000€ (diferenta de 15000 fiind necesara pentru mobila & co.)? Sau doar 30000€?

Edited by AllecsandraP, 03 January 2018 - 17:31.


#24
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Legal angajatorul nu te poate obliga sa primesti salariul la o anumita banca. INsa daca nu are incheiata conventie cu repectiva banca, e foarte posibil sa platesti toate comisioanele si sa nu ai dobanda preferentiala, plus alte conditii preferentiale pe care le ai prin conventia dintre banca-angajator. Sfatul meu este ca intai sa intrebi la HR cu ce banci au incheiate conventii, si sa alegi de acolo.

#25
AllecsandraP

AllecsandraP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.02.2013
O sa intreb maine daca firma mai are conventii si cu alte banci. Ma apuc de cercetari din prima zi de munca :)

#26
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008

 AllecsandraP, on 03 ianuarie 2018 - 17:23, said:

LE: banca iti aproba strict suma pe care o dai pe apartament? De exemplu, gasesc un apartament NEMOBILAT la 30000 €. Banca imi poate aproba 45000€ (diferenta de 15000 fiind necesara pentru mobila & co.)? Sau doar 30000€?

Banca îți acorda împrumutul in urma unei evaluări a imobilului și este de 95% din valoarea evaluată. Daca la evaluare iese o valoare mai mare decât prețul cerut de vânzător atunci îți acorda 95% din prețul cerut de vânzător.
Diferența trebuie achitată de tine din surse proprii.

În exemplul tau cu 30000 banca îți acorda 95% din cei 30000, daca evaluarea iese mai mare sau egală cu 30000.

Edited by nonameshadow, 03 January 2018 - 18:22.


#27
BRux92

BRux92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.11.2017

 AllecsandraP, on 03 ianuarie 2018 - 17:32, said:

O sa intreb maine daca firma mai are conventii si cu alte banci. Ma apuc de cercetari din prima zi de munca :)
  


Poti avea creditul la o banca si salariul la o alta banca :-). Nu este musai sa iti transferi salariul la banca cu creditul.

#28
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Nu e musai, insa la majoritatea bancilor beneficiezi de o dobanda mai mica daca incasezi si salariul acolo. Si avand in vedere ca e vorba de un credit pe 20-30 de ani... conteaza fiecare sutime in minus la dobanda.

#29
BRux92

BRux92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.11.2017

 Domnulescu, on 10 ianuarie 2018 - 10:24, said:

Nu e musai, insa la majoritatea bancilor beneficiezi de o dobanda mai mica daca incasezi si salariul acolo. Si avand in vedere ca e vorba de un credit pe 20-30 de ani... conteaza fiecare sutime in minus la dobanda.


La BCR nu mai beneficiezi de nicio dobanda chiar daca muti salariul la ei. (Cel putin asa a fost cand am aplicat eu pt PC (anul trecut)

#30
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017

 BRux92, on 12 ianuarie 2018 - 16:46, said:

La BCR nu mai beneficiezi de nicio dobanda chiar daca muti salariul la ei. (Cel putin asa a fost cand am aplicat eu pt PC (anul trecut)

Nu cred ca exista vreo banca ce ofera discount la dobanda cu incasarea salariului la ei.

Ca element de noutate, prin OUG, saptamana trecuta s-a redus marja maxima ce poate fi practicata de banci de la 2,5 la 2. Teoretic, asta ar duce la scaderea dobanzilor. In plus, de joi 11.01.2018, indicele ROBOR a scazut la 1,98%. Daca ramane la aceasta valoare, vom vedea dobanzi sub 4%.
Astea sunt vestile bune, vestea rea este ca s-a scazut substantial plafonul total de finantare.
Eu voi aplica anul acesta la un credit Prima Casa. Daca imi permiteti un sfat, lucru adresat celor care si ei vor aplica pentru PC 2018, este sa analizati si sa comparati costul total al creditului pentru ca si costurile aditionale au un aport important.

De exemplu eu am comparat simulatoarele de pe site-urile ING cu cel de la CEC si in ciuda unei rate lunare cu diferente de doar 5 ron pe luna, la ING costul total platibil pe durata creditului e cu aproape 20000 de ron mai mare.
Eu cu salariul sunt si voi ramane la ING indifferent ce, pentru ca sunt multumit de condiiile lor (retrageri cu comision 0 de la orice bancomat din lume, indifferent de banca. Acest lucru nu il bate nimeni din piata bancara romaneasca. Au si multe alte chestii attractive pentru incasarea salariului).
Cu toate astea, ING e o banca foarte scumpa pentru credite imobiliare si cel mai probabil ma voi orienta catre CEC, Bancpost etc (bancile "mici") care vor fi notabil mai ieftine. :)

Edited by DanGabriel1984, 15 January 2018 - 17:40.


#31
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Ziua Buna,

Si eu urmaresc acest program de la sfarsitul lui 2016, iar acum m-am decis sa aplic.
Din ce m-am documentat, cu toate ca si eu incasez salariul la ING si sustin toate vorbele bune aduse de Dan Gabriel acestei banci, voi opta cel mai probabil pentru CEC Bank. Din punctul meu de vedere banca care are dobanda cea mai avantajoasa ar trebui tintita, acum despre dosare intoarse etc, cred ca tine doar de experienta consilierului.

Acum am inteles ca s-ar da drumu la fonduri prin februarie. A fost cineva la vreo banca, se accepta cereri ?

#32
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017
Partea proasta e ca eu am programata pentru vineri dimineata semnarea antecontractului (curs euro care ramane valabil si pentru contractul de vanzare-cumparare cand se va semna). Cursul doar ce a sarit prin tavan din cauza PSD-ului, lucru care imi creaza un mare prejudiciu dar mnoh, asta e acum. :)

#33
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Fix, si aici avem de pierdut. Cei care au facut antecontracte cu 4.45 in vremurile bune au castigat cel putin 1000 EUR. Daca prinzi un 4.62 acum, iti mai creste si ROBOR, nu prea e avantajos.

#34
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017
Mytzu, toata povestea e o sabie cu 2 taisuri.

1. La antecontract se ingheata cursul (practic cursul din data antecontractului se pastreaza si la contractul final de vanzare cumparare).

In cazul asta, daca prinzi un curs mic, te-ai scos original. Daca prinzi un curs de rahat, nasol pentru tine. De exemplu ieri a fost cursul scazut, 4.62. Azi, din cauza tensiunilor politice, cursul a spart tavanul (4.6599 si deja cica ar fi urcat pentru tranzactii undeva la 4.6650 ceea ce e imens. Un nou maxim istoric). Eu  cel mai probabil voi prinde cursul marit si asta va fi povara mea. :(

2. La antecontract e un curs => suma calculata ca fiind suma ce va fi finantata de banca va fi calculata la acel curs. Daca la data contractului de vanzare-cumparare, cursul va fi mai mare, diferenta dintre ce iti finanteaza banca si ce datorezi dezvoltatorului, o scoti din buzunar.
Anul trecut multi s-au plans de acest aspect pt ca s-au trezit in ziua antecontractului ca trebuie sa scoata inca 1-2 mii euro din buzunar, asa, de pe o zi pe alta.
Probabilitatea sa fie cursul mai mic la data contractului de vanzare-cumparare si sa iti datoreze tie dezvoltatorul niste bani e aproape zero.

#35
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Pai aia e problema. La cum fluctueaza cursul, preferi sa faci cu o rata de schimb fixa, cat e la incheierea ante-contractului atat sa fie si la vanzare-cumparare.
Mai bine plangi ca puteai sa castigi ceva pentru ca a scazut cursul, decat sa plangi ca trebuie sa mai scoti din buzunar 2-3k pe care nu ii ai in momentul ala.

Eu cel putin o sa merg pe ante-contract cu:
1. Curs "inghetat"
2. Daca nu primesc finantarea din cauza bancii, ca nu mai au fonduri, ca au fost incapabili sa-mi finalizeze dosarul, etc, primesc avansul 100% inapoi!
3. Daca evaluatorul, subevaluaeaza proprietatea cu mai mult de 2-3% (ceea ce insemana ~2000 EUR la suma pe care o vreau eu), se renunta la contract si primesc avansul inapoi!

Daca aveti alte aspecte importante de adaugat, va rog.

#36
Domnulescu

Domnulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.05.2017
Nu e cazul sa precizezi concret fiecare motiv pentru care trebuie sa primesti avansul inapoi.
Ca sa fie cat mai acoperitoare clauza e suficient sa mentionezi in antecontract ca "daca din orice cauza independenta de persoana ta tranzactia nu se mai poate finaliza, proprietarul este obligat sa returneze avansul". Dar de obicei notarii (daca sunt obiectivi) stiu exact cum trebuie formulata aceasta clauza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate