Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

calibrare obiectiv Sigma?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu ai nevoie de nicio scula, iti faci singur acasa, mai ales daca ai imprimanta.
Inainte de orice, verifica-le si vezi ce-i cu ele.
La zoom, calibreaza-l la focala pe care o folosesti cel mai des.

Cu distanta de focus si alte cele, vezi ca exista tutoriale pe youtub, sa nu mai scriu eu toata polologhia si oricum este mai bine prezentat acolo.
Spor la treaba.

#20
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Am cumparat de la cineva un Pentax K3II. La momentul respectiv nu am avut bani suficienti sa cumpar si obiectivul Sigma 17-50mm f/2.8 DC EX HSM pe care il avea de vanzare. Aveam un 18-135 de la Pentax cu care am lucrat si lucrez. Intre timp citind review-uri despre obiectiv ca este cotat bine vreau sa il achizitionez de la altcineva. Cand am cumparat aparatul si mi s-a oferit acel obiectiv mi s-a spus ca era calibrat pentru el. Intre timp s-a vandut si el. Intrebarea este: daca cumpar obiectivul de la altcineva aparatul va trebui recalibrat pentru noul obiectiv daca este acelasi tip sau fiecare obiectiv trebuie calibrat in parte?

#21
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Nu neaparat. E posibil ca noul obiectiv sa focalizeze corect fara calibrare.

#22
dyo67

dyo67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 26.07.2006
Cel care il vinde mi-a spus ca a facut o calibrare de +2 din meniul aparatului dar el a avut un Pentax K5.
Intreb pe cei care nu sunt neaparat detinatori de Pentax. Stiu ca, calibrarea depinde de aparat. Eu sunt curios daca aparatul recunoaste obiectivul ca fiind acelasi model cu celalalt si ii aplica setarile de la cel care nu mai este sau il vede ca nou. Fiecare obiectiv are o ”amprenta” proprie (ca un fel de serie) sau el este recunoscut de aparat ca model tip?

#23
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Calibrarea se face in parte pentru fiecare obiectiv pe body indiferent de marca/model. Posibil, cum a spus si Danny, sa nu fie nevoie si pe camera ta diferenta la focus fiind neglijabila. Cauta sa vezi daca camera ta stie fine AF adjustments/tune plus niste tutoriale pe youtube... ori monteaza obiectivul pe camera ta, diafragma deschisa la maxim, eventual de pe trepied cu shutter delay, si fa niste teste pe un obiect cu contrast puternic folosind punctul central de focus.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate