Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 

calibrare obiectiv Sigma?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Tocmai a venit curierul cu un obiectiv Sigma si am observat (asa la o verificare rapida) ca nu focalizeaza unde trebuie. Cu o setare in zona -8 -10 ( domeniul de reglare este -10+10) din aparat, s-a rezolvat. Intrebarea este, cei de la F64 cum calibreaza obiectivul, ei pot ajusta AFul si daca se depaseste limita pe care o "stie" aparatul de fotografiat?  Obiectivul este Sigma 17-50mm f/2.8 DC EX HSM, din seria mai veche de obiective Sigma, se poate calibra si altfel (nu din setarile aparatului de fotografiat) nefiind compatibil cu dockul USB?
Este primul obiectiv la care am observat problema asta, pana acum doar citisem ca se poate intampla. Posted Image

Edited by edri, 20 November 2017 - 14:04.


#2
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Poti cred sa il trimiti la F64/Service Sigma impreuna cu aparatul si vor incerca sa ti-l calibreze ei. Investigheaza asta.

#3
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Sau returnezi si iei altul, daca nu ai vreo restrictie.

#4
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Din ce este afisat pe site nu mai este pe stoc, ca sa-l schimbe cu altul. Daca trimit si aparatul calibrarea va fi valabila doar pentru acel aparat si dupa ce schimb aparatul trebuie iar trimise ambele?

Edited by edri, 20 November 2017 - 14:35.


#5
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
La Sigma stiu ca ai calibrare gratuita pe toata perioada garantiei, daca nu ma insel. Te duci cu el la F64 si te lamuresc baietii.

#6
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Este în limită, prin urmare perfect folosibil, de aceea este corecţia internă pentru fiecare obiectiv (le recunoaşte aparatul). Eu am 3 obiective avînd corecţia de -6, 0 şi +4, corecţie făcută de mine doar la început, nu mai am nevoie să umblu. Care este situaţia cu celelalte obiective pe care le ai?

Edited by silverflower, 20 November 2017 - 14:47.


#7
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Asta-i primu la care a trebuit sa-i aplic corectia.

Edited by edri, 20 November 2017 - 16:04.


#8
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 edri, on 20 noiembrie 2017 - 16:04, said:

Asta-i primu la care a trebuit sa-i aplic corectia.
- Nu uita că ai acces la un cîmp îngust la 2,8, de asta se observă vreo abatere mai puternic. Poate pe celelalte nu le foloseşti (sau nu ai cum) la o diafragmă mai mare, sau poate-s doar mai scumpe sau ai avut noroc... Eu am schimbat trei Tamroane 28-75/2,8 că erau pe-afară sau neclare oriunde pînă să îl am pe cel cu -6, kitul are zero (Pentax) iar Sigma 70-300 APO are +4. Ca să nu uit, testele se fac la lumina albă a zilei, (sau măcar la un halogen de putere), nu pe timp noros, la leduri, wolfram sau fluorescente. Aşa ai procedat, da?

Edited by silverflower, 20 November 2017 - 16:53.


#9
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Nuuu, nici pe departe Posted Image  A fost o testare ochiometrica rapida, dupa ce l-am scos din cutie, lumina calda de la bec cu led, nici macar trepied Posted Image Am comparat in aceleasi conditii cu un 35/2.8. M-am jucat putin si cu metoda "moire", dar nu mi-e clar inca (nu am invatat, recunosc Posted Image ) daca se aplica si la senzorii fara filtru AA.  
Azi am scos de la naftalina niste "charturi" pe care nu le-am folosit niciodata pana acum, trepied, lumina zilei, etc si ma simt mai bine Posted Image Corectia este pe la -4, -5.
Vroiam sa cumpar un kit Spyder LensCal, dar  nu mai este pe stoc la f64. Sau mai bine un mirrorless? Am auzit ca acolo nu mai sunt probleme de astea Posted Image

Edited by edri, 21 November 2017 - 11:06.


#10
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Da, mai bine mirorles.

Acuma stau si ma gandesc, daca il calibreaza la bec, merge si la lumina zilei sau amurg?

#11
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 edri, on 21 noiembrie 2017 - 11:05, said:

Corectia este pe la -4, -5.
- Perfect! Nu te mai complica cu alte calibrări pentru acel obiectiv, oricum nu mai ai ce să-i faci decît să te obișnuiești cu el (Tamronul meu pe 28mm e neclar pe diafragmă mare, de peste 5,6, dar la 75mm face portrete excelente chiar pe 2,8), fă poze.

 crokodilu, on 21 noiembrie 2017 - 11:32, said:

Da, mai bine mirorles.
Acuma stau si ma gandesc, daca il calibreaza la bec, merge si la lumina zilei sau amurg?
- Pentru amîndoi, majoritatea aparatelor DSLR (depinde de marcă și de clasă) focalizează la distanțe puțin diferite la lumină caldă și rece prin detecția de fază, normală la ele. Focalizarea prin contrast nu suferă de această eroare, dar e lentă și oarecum imprecisă, dar la telefoane mobile și ”săpuniere” oricum nu contează, pentru că au oricum un cîmp de claritate mult mai larg datorită senzorului mic. Totuși, majoritatea DSLR-urilor de azi au și posibilitatea de focalizare pe contrast, cu privire pe ecranul din spate, nu prin vizor, cu avantajele cunoscute, cum ar fi sesizarea chipurilor (pentru cine contează asta).

#12
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008

 silverflower, on 21 noiembrie 2017 - 22:38, said:

...... majoritatea aparatelor DSLR (depinde de marcă și de clasă) focalizează la distanțe puțin diferite la lumină caldă și rece prin detecția de fază, normală la ele. Focalizarea prin contrast nu suferă de această eroare, dar e lentă și oarecum imprecisă......

Atunci si asta ar fi o eroare. Cum e la mirorlesurile cu PDAF pe senzorul de imagine? Exista posibilitatea ca unele obiective sa fie "necalibrate" ca si la DSLRuri?

#13
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
nu.

#14
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011

 silverflower, on 21 noiembrie 2017 - 22:38, said:

- Pentru amîndoi, majoritatea aparatelor DSLR (depinde de marcă și de clasă) focalizează la distanțe puțin diferite la lumină caldă și rece prin detecția de fază, normală la ele. Focalizarea prin contrast nu suferă de această eroare, dar e lentă și oarecum imprecisă, dar la telefoane mobile și ”săpuniere” oricum nu contează, pentru că au oricum un cîmp de claritate mult mai larg datorită senzorului mic. Totuși, majoritatea DSLR-urilor de azi au și posibilitatea de focalizare pe contrast, cu privire pe ecranul din spate, nu prin vizor, cu avantajele cunoscute, cum ar fi sesizarea chipurilor (pentru cine contează asta).

Update circa 2014:
1) Focalizarea pe contrast este foarte buna cu obiective gandite pt asa ceva si cu mirrorless-uri moderne (e.g: GX-7 cu 75mm f1.8 focalizeaza mai repede decat D810 cu 70-200 f4VR de exemplu in AF-S).
2) DSLR-ul meu stie detectie de fata si focus pe ochi si cu PDAF ;)

#15
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Cam sunt in dilema  cu cashbackurile de acum, alt dslr, vreun obiectiv nou, sau ceva mai transant spre un sistem mirrorles ca sa nu aflu doar din citite ce si cum. Posted Image
Pentru sistemul actual ma gandeam sa mai cumpar un sigma 50-150 2.8 (se gaseste doar SH fiind scos din fabricatie), dar acum dupa ce am verificat  ca povestile cu front back focus la obiectivele third party  nu sunt numai povesti ... Posted Image

Edited by edri, 23 November 2017 - 17:19.


#16
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Doar third partyurile sunt afectate de front back focus?

#17
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 02.07.2011
Nu stiu cum e la alte brand-uri, dar la Nikon uneori e nevoie si de corectie pt obiectivele produse de Nikon.

La Sigma, din ce am vazut, e misto ca poti calibra AF-ul pe focale la zoom-uri folosind dock-ul.

#18
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Spuneti ca un zoom poate necesita calibrare la focale diferite?
Considerati necesar cumpararea unui kit sau merge si cu unul facut ' mai de casa'?
Recomandati ca testele sa fie facute la distanta minima de focud ( sau atat cat sa intre in tot cadrul punctul de focus si rigla) sau nu conteaza?

Intentionez sa imi iau lentilele la verificat duminica daca o sa fiu mai liber.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate