Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Intrebare Cooler/Pasta & Monitorizare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
xAlexandru

xAlexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.08.2014
1.  Salut comunitate. :) Mi-am inlocuit vechiul CPU ( Amd Sempron 3600+ 2.0 Ghz [Overclockat la 2.5 xD )  cu un Amd Athlon 64 x2 5600+ 2.9 Ghz. Impreuna cu noul procesor am primit si un cooler foxconn si un pliculet de pasta termoconductoare  care insa nu-mi prea inspira incredere Posted Image  ( https://ibb.co/h0WKYG ). Am intalnit oarece problemute in al meu joc League of Legends , unde ruleaza destul de "smooth" [ oricum mai bine decat cu celalalt procesor] , dar am niste drop fps-uri destul de enervante. Am Citit pe internet cum ca acestea ar fi cauzate de Incalzirea procesorului. Asa ca am inceput sa descarc programe de monitorizare. Care este insa mai bun/mai exact? CoreTemp32 imi arata ~ 45 si 50 grade ( diferenta intre coruri , dar cica ar fi normal) cu browsing , cateva taburi pe la chrome deschise, vreo 2-3 programe.  Si in jur de 60-62 de grade in joc. In schimb , SpeedFan imi arata  30 de grade normal si un 40 si ceva in joc. Pe care sa-l cred? :)) [ IN BIOS IMI ARATA TEMPERATURI ASEMANATOARE CU SPEEDFAN]   Sunt temperaturile astea mari? De asta am oare fps-dropuri? Inainte parca nu erau chiar asa...

2. Este acea pasta termoconductoare buna de ceva? Pareri pasta mai ieftinuta? Posted Image ( Nu ma incanta sa dau 40-50 de lei pe o pasta , nu ma ocup cu overclocking :D)


3. Acum am 2 tipuri diferite de radiatoare pentru cooler. care credeti ca este mai bun?
https://ibb.co/cJOYtG
https://ibb.co/naUTSb
https://ibb.co/nr9HLw
https://ibb.co/gZ1Wfw  

Cel semnat cu rosu este cel primit ( Foxconn) insa face foarte mult zgomot , dar ii pot pune coolerul meu ( un Titan  nu stiu cum). Deci conteaza forma/felul radiatorului?


PS: Sper ca intelegeti ce incerc eu sa spun aici  :))Posted Image   Imi cer scuze daca am gresit  ceva pe undeva  
PS2: Placa video: NVidia GeForce 8400GS
         3 GB RAM

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ia-ti si tu un cooler ca lumea, mai mare, vertical, care sa aduca un flux de aer bun. Arunca pocnitorile alea.

#3
xAlexandru

xAlexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.08.2014

View Postrosix, on 14 noiembrie 2017 - 17:25, said:

Ia-ti si tu un cooler ca lumea, mai mare, vertical, care sa aduca un flux de aer bun. Arunca pocnitorile alea.

Am uitat sa precizez. Nu vreau sa mai investesc in PC-ul asta. Este prea vechi pentru standardele de acum. As vrea sa-l mai tin pana o sa-mi permit sa-mi iau altul nou , iar acesta va merge la bunica (Da , la bunica Posted Image))) ) pentru a fi folosit maxim de 2-3 ori pe luna pentru a verifica vremea/retete/prospecte de medicamente xD , sper ca lucrul asta sa se intample cat mai repede ,deci as vrea sa incerc sa ma descurc cumva cu ce am Posted Image

Edited by xAlexandru, 14 November 2017 - 18:16.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostxAlexandru, on 14 noiembrie 2017 - 18:15, said:

Am uitat sa precizez. Nu vreau sa mai investesc in PC-ul asta. Este prea vechi pentru standardele de acum. As vrea sa-l mai tin pana o sa-mi permit sa-mi iau altul nou , iar acesta va merge la bunica (Da , la bunica Posted Image))) ) pentru a fi folosit maxim de 2-3 ori pe luna pentru a verifica vremea/retete/prospecte de medicamente xD , sper ca lucrul asta sa se intample cat mai repede ,deci as vrea sa incerc sa ma descurc cumva cu ce am Posted Image

Atunci stai cu temperaturile alea... desi, daca ti-ai arunca o privire pe Olx ai gasi, probabil, un Arctic Freezer sh la vreo 70-90 lei.  Procesorul acela are TDP 90W in turbo... daca vrei poti praji niste oua pe el.

#5
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 07.07.2008
Pai si noi ce sa facem sa iti dam pasta termica ieftinache de unde? De ce nu incerci sa folosesti ce ai primit moca sa vezi daca se micsoreaza temperaturile. Am vazut pasta termica care se intarea la 6 luni si alta care dupa 4-5 ani era ca noua.

Edited by marius_fenchea, 14 November 2017 - 19:14.


#6
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,872
  • Înscris: 10.02.2011
Poate ca ai pus prea multa pasta. Mai pune din nou pasta termica si incearca sa o intinzi intr-un  strat cat mai subtire pe toata suprafata procesorului.  De multe ori unele procesoare se incalzesc mai tare cu prea multa pasta decit daca nu o pui deloc. La coolerele alea daca merg bine ventilatoarele ar trebui sa-ti tina procesorul sub 40 de grade, acuma tu stii daca mai vrei sa investesti. Chit ca degeaba iti iei cooler nou si scump daca nu-l fixezi bine sau pui prea multa pasta.  Daca nu-ti place zgomotul unui cooler schimbi ventilatoarele de la un radiator la altul. Poti pune pe radiator si ventilator de carcasa daca-ti place.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate