Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

UTCLUJ Engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
ChrystianSandu

ChrystianSandu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.04.2015
La finalul universitiatii tehnice de la Cluj, daca am terminat la sectia de engleza, primim certificat de C2?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
De ce nu pui intrebarea asta la secretariatul universitatii?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Ce legitimitate ar avea o universitate tehnica sa-ti acorde cel mai semnificativ calificativ de stapanire al unei limbi?

#4
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 29.03.2010

View PostChrystianSandu, on 14 noiembrie 2017 - 16:16, said:

La finalul universitiatii tehnice de la Cluj, daca am terminat la sectia de engleza, primim certificat de C2?

Daca mergi la benzinarie primesti benzina/motorina, chiar daca vorbesti in engleza. La fel este si la universitatea tehnica. La final primesti diploma ca ai absolvit universitatea tehnica

#5
emilyn

emilyn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.11.2017
Eu stiu o tipa care a absolvit facultatea de limba engleza si e de nivelul B2. Asa ca nu cred ca ar fi corect sa primit C2.

#6
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostChrystianSandu, on 14 noiembrie 2017 - 16:16, said:

La finalul universitiatii tehnice de la Cluj, daca am terminat la sectia de engleza, primim certificat de C2?

Certificarile Cambridge se dau de catre centrele regionale acreditate. http://www.cambridgeenglish.org/ro/

In Bucuresti la liceele bilingve, la sfarsitul anului I elevii dau examen pt certificare corespunzatoare nivelului B2. La sfarsitul clasei a XI a se da examen pt certificare nivel C1. http://www.cambridge...efr-diagram.pdf Exista posibilitatea de a mai da examenul pt C1 in iarna in cla a XII a, sau in iunie, in cazul unui nou esec. Peste 90% din elevi iau C1 din prima incercare.
Pt a fi scutut la bac de examenul de engleza, este suficient B2. Pt a fi scutit la Fac de matematica/informatica de obligativitatea participarii la cursul de engleza este suficient tot B1.

Pt a da examenul Cambridge, trebuie sa vina comisia de la reprezentanta regionala. Concret la liceul bilingv, unde sustin examenul 300 de elevi din clasa a IX a si 300 din clasa a Xi vine special o comisie Cambridge.

Prin urmare, nivelul C1 este un nivel normal pt in elev la un liceu bilingv, unde faci vreo 5 ore pe saptamana de engleza, + cateva materii in engleza (geografie, istorie).
O facultate tehnica facuta in engleza nu cred ca este suficienta, pt ca in 4 ani te focalizezi pe lexicul tehnic, care nu acopera lexicul limbii vorbite. Am rezerve ca o facultate tehnica in engleza iti ofera nivelul C1, pt ca nu ai cum nici ore dedicate care sa acopere lexicul si problemele de gramatica studiate in cele 5 ore saptamanale de la liceele bilingve special dedicate acestui obiectiv; unde vin si profesori nativi din Anglia/SUA. Iar nivelul C2 nu si-l propun nici macar pt elevii de top absolventi ai clasei a XII a de la uman.

Cu toate acestea, exista multi elevi de la licee din Bucuresti, care au urmat sectia de engleza intensiv de la sectii real-informatica ( mai slaba decat engleza bilingv ) care au luat fara probleme Cambridge C1, platindu-si examenul.

Edited by RomeoM, 28 November 2017 - 05:48.


#7
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View PostRomeoM, on 28 noiembrie 2017 - 05:37, said:

Concret la liceul bilingv, unde sustin examenul 300 de elevi din clasa a IX a si 300 din clasa a Xi vine special o comisie Cambridge.
Corectite: cifra exacta: 3 clase real/imfo (25-30 elevi) + 3 clase uman

Edited by RomeoM, 28 November 2017 - 07:25.


#8
ChrystianSandu

ChrystianSandu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 06.04.2015

View PostNaijax, on 14 noiembrie 2017 - 16:22, said:

De ce nu pui intrebarea asta la secretariatul universitatii?
Ca sa am cine sa ma intrebe asta pe forum, era logic, nu?

View Postdani.user, on 14 noiembrie 2017 - 19:57, said:

Ce legitimitate ar avea o universitate tehnica sa-ti acorde cel mai semnificativ calificativ de stapanire al unei limbi?
are ceva set de certificate.

View PostR10, on 15 noiembrie 2017 - 00:17, said:

Daca mergi la benzinarie primesti benzina/motorina, chiar daca vorbesti in engleza. La fel este si la universitatea tehnica. La final primesti diploma ca ai absolvit universitatea tehnica
Eu zic ca si atunci cand mergi la medic sa lasi 1-2 lei ca la benzinarie, asta daca tot vrei sa utilizam benzinaria ca etalon.

View PostRomeoM, on 28 noiembrie 2017 - 07:25, said:

Corectite: cifra exacta: 3 clase real/imfo (25-30 elevi) + 3 clase uman
Una intreb, alta mi se raspunde.

View Postemilyn, on 27 noiembrie 2017 - 12:18, said:

Eu stiu o tipa care a absolvit facultatea de limba engleza si e de nivelul B2. Asa ca nu cred ca ar fi corect sa primit C2.
Ma intereseaza daca se primeste ceva la final, mai citeste odata intrebarea.

5 raspunsuri complet pe langa si inutile.

Edited by ChrystianSandu, 18 February 2018 - 09:07.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Gasesti raspunsul la ei pe site: http://lmc.utcluj.ro...matii_teste.php

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate