Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Reparatie Corsa D bara + aripa + bandou

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Mașina a fost lovită în parcare de un nene neatent. Am încheiat constatare amiabilă, am fost împreună la inspectorul de daune, omul are RCA la City Insurance, zilele viitoare voi fi sunat și mi se va comunica suma pe care o oferă City Insurance pentru reparație. Apelez la cunoscători și întreb la cât s-ar ridica reparația, în mod normal, într-un service decent. Pe dosarul deschis de inspector apar așa: bară spate de reparat, aripă spate de reparat și bandou de revopsit, plus două ore manoperă. În șapte zile de la semnarea cererii de despăgubire, am promisiunea că îmi vor vira banii.

Attached Files



#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
eu nu vad nici o indoitura. Daca e vorba doar de vopsire, va costa 200 de euro.
Desi as incerca intai un polish profesional. Ar trebui sa iasa cea mai mare parte.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu am avut o julitura identica, amandoi asigurati la city, am reparato in service-ul lor si nu am avut probleme.
Pe mine m-a lovit nenea parca miercuri, joi am fost la programare, luni am lasat masina in service-ul lor si marti am luato facuta impecabil.
Depinde unde o repari, de exemplu la service-ul la care ma duc eu intr-un orasel cu nici 10 mii de locuitori, cu 400 de lei se rezolva impecabil. Daca o repari prin Bucuresti costa 1000-1400 de lei ca acolo sunt alte preturi.

Edited by SpeedDemon, 14 November 2017 - 13:44.


#4
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
cam 800-1000roni doar vopsitul, daca e facut la o firma cat de cat..
insa vad ca mai ai cel putin o indoitura pe aripa+linie galbena+pete de rugina la imbinarea cu bara spate, asa ca poate ar fi mai bine sa vezi in ce stare e de fapt aripa si daca se pune problema schimbarii ei

#5
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
În Târgoviște o să o repar eu. Am optat pentru plata reparației în regie proprie.

View Postjohnsmith07, on 14 noiembrie 2017 - 13:45, said:

cam 800-1000roni doar vopsitul, daca e facut la o firma cat de cat..
insa vad ca mai ai cel putin o indoitura pe aripa+linie galbena+pete de rugina la imbinarea cu bara spate, asa ca poate ar fi mai bine sa vezi in ce stare e de fapt aripa si daca se pune problema schimbarii ei

Linia galbenă nu există, am verificat acum, e doar o reflexie :-)

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
era alba masina cealalta? Daca a ramas vopsea de pe ea, da cu o carpa cu putin diluant.
Poate nu e nevoie de atata tinichigerie si mai ramai cu bani de iesit in oras.

Edited by dan1980_25, 14 November 2017 - 13:52.


#7
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Da, alba. Un Megane.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postjohnsmith07, on 14 noiembrie 2017 - 13:45, said:

cam 800-1000roni doar vopsitul, daca e facut la o firma cat de cat..
insa vad ca mai ai cel putin o indoitura pe aripa+linie galbena+pete de rugina la imbinarea cu bara spate, asa ca poate ar fi mai bine sa vezi in ce stare e de fapt aripa si daca se pune problema schimbarii ei
Te pricepi? Cred că da. Eu nici nu am văzut chestiile acelea până să le citesc de la tine. De aia evaluez eu greșit prețul lucrărilor. Mă rog, de regulă, mă abțin să o fac.

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Posti0nutz83, on 14 noiembrie 2017 - 13:51, said:

Da, alba. Un Megane.
deci acolo ai multa vopsea ramasa de la Megane. Am patit ceva de genul asta acum cativa ani insa punand in balanta banii, cu vechimea masinii mele, nu i-am mai facut nimic. Am frecat bine si insistent cu un diluant locul cu pricina, si s-a "rezolvat" in proportie de 75%. Bine acum...julitura mea nu era adanca tare. Oricum nu ai nimic de pierdut

#10
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
O să procedez cum mi-ai zis și apoi merg la un service-două să văd prețuri. Mâine sau poimâine văd și cât dă City Insurance.

#11
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Eu zic sa stergi circular cu o carpa moale cu putina benzina. O sa iasa in procent destul de mare. Diluantul s-ar putea sa fie mai agresiv si sa matuiasca.  Iar pentru bandou gasesti la cora corector de vopsea + lac, e un fel de marker doar ca e cu vopsea. Eu asta am facut pe o avarie asemanatoare cu a ta si a iesit perfect. Am primit de la asigurator 890 lei.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ai ales reparatie in regie proprie , banuiesc .

Ca sa-ti vireze banii vei astepta pana la 30 de zile la city

#13
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Inspectorul a zis maxim 7z, din momentul depunerii cererii.

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Posti0nutz83, on 14 noiembrie 2017 - 13:32, said:

Mașina a fost lovită în parcare de un nene neatent. Am încheiat constatare amiabilă, am fost împreună la inspectorul de daune, omul are RCA la City Insurance, zilele viitoare voi fi sunat și mi se va comunica suma pe care o oferă City Insurance pentru reparație. Apelez la cunoscători și întreb la cât s-ar ridica reparația, în mod normal, într-un service decent. Pe dosarul deschis de inspector apar așa: bară spate de reparat, aripă spate de reparat și bandou de revopsit, plus două ore manoperă. În șapte zile de la semnarea cererii de despăgubire, am promisiunea că îmi vor vira banii.
Povestea scrisa de tine este interesanta ! Actiune si suspans ...dar cind am vazut poza m-a apucat risul .
Nu este dauna totala ????

#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
In RON nu stiu sa-ti dau o estimare,dar in LEI cam 700 pentru vopsit si vreo 100 de lei pentru chituit spoiler spate si ornamentul.
Eu nu vad sa fie nevoie de tinichigerie.
In total,cred ca 800-850 de lei ar fi suficient.In RON nu stiu cat vine.

#16
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Voi primi 1.200 lei de la City Insurance, am fost înștiințat astăzi. Mă descurc să o fac, vă mulțumesc tuturor pentru sprijin, mai puțin postacului de la #14.

#17
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
De bandou nu stiu, dar in rest ai doua elemente, aripa si bara. In functie de service, pretul poate fi 800 lei/element. Daca te duci tu si platesti direct, ti le face cu 350 lei/element, daca nu vrei factura.
Daca ceri sa faci in regie proprie, primesti cam 500 lei/element de la asigurator, tu te duci si le faci cu 350 lei, si mai bagi si bani in buzunar :)

Ma rog,asta e o situatie reala, poate diferi de la asigurator la asigurator, de la service la service.

#18
i0nutz83

i0nutz83

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 18.01.2006
Cu 500 rezolv, astept astazi sa ma sune inspectorul de daune sa imi spuna daca intra banii pana joi, ca saptamana asta sa termin povestea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate