Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Black Friday sau marea prosteala nationala, varianta 2017

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
vad ca iar incepe vanzoleala pe mail si pe alte canale de comunicare, mai toate firmele incep publicitatea pt "marele eveniment". parca vad ca iar se creaza o frenezie a cumparaturilor si o gramada ce indivizi cumpara produse eventual mai scumpe decat in restul anului cu convingerea ca daca au fost promovate pe mail-uri sau reviste de BF sunt cele mai ieftine. o alta chestie care-mi pare prosteala sunt produsele care intr-adevar au pret bun, dar magazinul scoate doar cateva la vanzare si care se epuizeaza in prima secunda cand se da drumul la oferte si pt care trebuie sa stai treaz toata noaptea, sa dai refresh la pagina. mai frumos e ca unele magazine acu anunta superoferte toata ziua ca sa te tina pe pagina lor. nu stiu daca multi s-au intrebat daca timpul si energia care-l pierd incercand sa prinda o asemenea oferta chiar merita economia facuta fata de pretul standard sau de la alte reduceri unde nu-i asa mare vanzoleala.

nu stiu cum, dar pe mine a ajuns sa ma lase rece acest eveniment, ca ma simt prostit de campaniile de marketing, mi se vinde un produs cu aerul ca mi s-a dat un premiu, pe langa cateva oferte bune vin si o gramada de pseudo oferte. iar frenezia creata reuseste sa te faca sa cumperi si produse de care nu prea aveai nevoie si ulterior aduna praf prin casa si oricat de putin ai dat pe ele banii respectivi sunt pt tine bani pierduti. cumpar doar produse care stiu sigur ca am nevoie, al caror pret il cunosc de dinainte, nu ma iau dupa cat imi spune magazinul ca e de ieftinit si daca nu presupune un efort prea mare sa-l cumpar, ca pana la urma cumpar cu bani, vreu sa fiu tratat ca si client platitor, nu-mi face magazinul vreun serviciu ca-mi vinde ceva.

Edited by Fane, 14 November 2017 - 11:48.


#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu vrei nu cumperi, nu esti obligat. E ca la operatorii de telefonie, nu iti place schimbi reteaua. :D

#3
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
tigaia de anul trecut a facut ca totul sa merite

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Mi-am luat un monitor la 1600ron acum 2 saptamani de pe emag.
Acum costa acelasi produs 1880ron.
Good luck la reduceri.

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
In general la noi sunt permanent reduceri, peste tot sunt etichete cu preturi taiate (umflate) si preturi de vanzare "promotionale".
Cei de la ANPC au dat si ei un comunicat: Sfaturi pentru consumatori: Atentie la cumparaturile de Black Friday.
Oare cei de la ANPC nu ar trebui sa verifice ei daca promotiile sunt cu adevarat promotii?
Tot noi cumparatorii trebuie sa monitorizam preturile?

Quote

Vanzarile cu pret redus, indiferent de tipul acestora (soldare, lichidare, vanzari promotionale) trebuie sa respecte o serie de reguli de fixare si publicitate a preturilor. Astfel, orice comerciant care anunta o reducere de pret trebuie sa o raporteze la pretul de referinta practicat in acelasi spatiu de vanzare pentru produse identice. Pretul redus trebuie sa fie inferior pretului de referinta. Pretul de referinta reprezinta cel mai scazut pret practicat in acelasi spatiu de vanzare in perioada ultimelor 30 de zile, inainte de data aplicarii pretului redus.

Edited by Ciubex, 14 November 2017 - 11:57.


#6
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Lol. Pe mine ma lasa rece oricum de cand a aparul asa-zisul "black Friday". Daca ma intereseaza ceva, urmaresc pe parcursul anului evolutia pretului.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu s-a schimbat nimic. Doar că au mai realizat și alții că BF este ziua vânzătorilor și nu a cumpărătorilor.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Varianta chineza. Pe 13 Noiembrie este Single Day. Atunci in China se fac reduceri serioase (cica). Vineri noaptea intr-o ora alibaba a vandut de 10 miliarde de dolari. Da, 10 miliarde. La ora amiezei avea vanzari de 15 miliarde.

Deci trebuie retinut. 13 Noiembrie Single Day.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Din nefericire am "importat" din afară si aceste fenomene de psihoza colectiva -  Black Friday, Valentine's Day, Halloween, etc.
In realitate, reducerile „pe bune” sunt doar la soldurile ramase pe stoc asa ca … este o manipulare reusita.
Happy BuyNothingDay Posted Image

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
cerne si tu ofertele dintre pseudooferte

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Preturile au crescut deja foarte mult... Oricate reduceri le-ai aplica, tot mari raman.  Totusi oameni chititi sa cumpere ceva, care au pus un ban deoparte, cred ca vor actiona, fara sa tina cont de preturi.
Daca isi doresc ceva vor scoate cardul si vor cumpara.  Pana la urma pe asta se bazeaza business-ul la alde Emag - pe cumparatorul impulsiv care are dorinte puse pe hartie, care nu sufera amanare.

Poate, cu ocazia asta se obisnuiesc romanii sa nu mai astepte tot anul BF si sa cumpere la cat se gaseste in piata, daca tot fac o investitie.

Preturile sunt, oricum, nerusinat de mari.  Pe aia cu criza memoriilor am inteles-o dar vad ca e criza la toate pe Emag.
Asta e viata de roman - peste tot platesti mai mult decat face, la venituri de 5x mai mici.

Edited by rosix, 14 November 2017 - 12:07.


#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Ciubex, on 14 noiembrie 2017 - 11:56, said:

In general la noi sunt permanent reduceri, peste tot sunt etichete cu preturi taiate (umflate) si preturi de vanzare "promotionale".
Cei de la ANPC au dat si ei un comunicat: Sfaturi pentru consumatori: Atentie la cumparaturile de Black Friday.
Oare cei de la ANPC nu ar trebui sa verifice ei daca promotiile sunt cu adevarat promotii?
Tot noi cumparatorii trebuie sa monitorizam preturile?
Vanzatorii se asigura ca respecta legea. De asta inainte cu mai mult de 30 de zile cresc treptat pretul pana produsele care vor fi "reduse" se scumpesc si cu 20-50%, dupa care de BF le "reduc" la pretul lor normal sau putin peste.

#13
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,739
  • Înscris: 05.09.2005

 Bursul, on 14 noiembrie 2017 - 12:01, said:

Varianta chineza. Pe 13 Noiembrie este Single Day. Atunci in China se fac reduceri serioase (cica). Vineri noaptea intr-o ora alibaba a vandut de 10 miliarde de dolari. Da, 10 miliarde. La ora amiezei avea vanzari de 15 miliarde.

Deci trebuie retinut. 13 Noiembrie Single Day.

Single's Day este pe 11.11, deci a trecut de vreo 3 zile. Am luat si eu de pe aliexpress cateva maruntisiuri anul asta.

#14
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Welcome to Black FraierDay

#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Atenție că cursul euro se apropie de 4.7 lei
Nu știu ce reduceri visați voi.

eMag a anunțat de ieri că din decembrie vor mări preturile din cauza cursului.

Când vor intra noile importuri se vor vedea cresterile.



#16
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Cu alte cuvinte, luati acuma, ca altfel luati mult mai scump :D

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 mynameismada, on 14 noiembrie 2017 - 12:10, said:

Single's Day este pe 11.11, deci a trecut de vreo 3 zile.
Asa-i. Din cate stiu cei de la Alibaba au bifat vanzari de peste 25 de miliarde $ pe data de 11.

Edited by Hider141, 14 November 2017 - 12:18.


#18
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Bursul, on 14 noiembrie 2017 - 12:01, said:

Varianta chineza. Pe 13 Noiembrie este Single Day. Atunci in China se fac reduceri serioase (cica). Vineri noaptea intr-o ora alibaba a vandut de 10 miliarde de dolari. Da, 10 miliarde. La ora amiezei avea vanzari de 15 miliarde.

Deci trebuie retinut. 13 Noiembrie Single Day.
E pe 11.11... Am luat de pe aliexpress un trepied la 8.88$ :-) ...

Daca stii exact ce vrei, poti sa prinzi oferta buna, daca vrei un TV, nu e sigur ca vei cumpara un TV bun si/sau la pret bun.
RX4840 la 850 lei luat anul trecut de BF emag a fost la pret bun, la Altex a fost RX470 la 950-970lei...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate