Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Vodafone a raportat o crestere a veniturilor si de clienti

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010
Venituri si clienti in crestere pentru Vodafone Romania, in trimestrul incheiat la 30 septembrie 2017: 186 milioane euro si peste 9,7 milioane de utilizatori

Vodafone Romania, al doilea mare operator local de comunicatii mobile, a inregistrat venituri de 186 milioane euro in trimestrul incheiat la 30 septembrie 2017, in crestere cu 4,1% fata de perioada similara a anului trecut, potrivit datelor anuntate marti de grupul Vodafone. De asemenea, operatorul a ajuns la 9.754.823 de utilizatori (servicii mobile, servicii fixe de voce si Internet of Things), reprezentand o crestere cu 386.219 utilizatori (4,1%) fata de aceeasi perioada a anului trecut. Din numarul total de clienti, 9.037.191 sunt utilizatori ai serviciilor mobile.


Venitul mediu pe utilizator (ARPU) mobil a fost de 6,1 euro in cele trei luni incheiate la 30 septembrie 2017. La aceeasi data, abonatii serviciilor mobile reprezentau 40% din baza totala de clienti, iar utilizatorii prepaid, 60%. Ponderea segmentului de utilizatori ai serviciilor pre-platite in baza totala de clienti ai serviciilor mobile a crescut cu 0,4 puncte procentuale fata de trimestrul anterior.
Consumul de date mobile a crescut cu 90% in trimestrul incheiat la 30 septembrie 2017, comparativ cu aceeasi perioada a anului trecut.
Potrivit companiei, cresterea numarului de clienti si a consumului de date a fost sustinuta de cateva servicii lansate recent, respectiv Vodafone Pass, care le permite clientilor sa achizitioneze optiuni prin care au acces la aplicatiile de social media, streaming video si de muzica, fara a consuma traficul de date din abonament si Supernet 4.5G, o optimizare superioara pentru streaming video, securitate imbunatatita integrata in retea si latime de banda mai mare. Vodafone a fost prima retea mobila din tara care a demonstrat viteze in jurul valorii de 800Mbps utilizand un smartphone lansat comercial.

http://economie.hotn...utilizatori.htm

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
ARPU 6.1. Prin 2009 aveau peste 8. Ce inseamna concurenta reala...

#3
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Cum poti sa tii o retea cu ARPU de 6.1 euro, asta e intrebarea. In conditiile in care e singurul operator din topul local, care nu are servicii de CATV sau DTH in portofoliu. Bravo lor, ca inca mai rezista.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta nu poate decat sa ne bucure, pe noi, clientii.

SI totusi nu s-a portat din Vodafone valuri-valuri, cum se zvonea pe aici acum cateva luni.

ARPU de 8 nu cred ca au avut in 2009. Poate 7. Inainte de criza din 2008 aveau ARPU mare. Toti operatorii au fost afectati.

Edited by MembruAnonim, 14 November 2017 - 12:26.


#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pe mine m-au pierdut ca si client luna trecuta.

#6
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ar trebui sa fie mai agresivi pe piata, sa vina cu servicii cu adevarat interesante.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Au in schimb marketing mai agresiv. Chiar a mentionat fostul CEO despre agresivitatea pietei pe partea de marketing.

#8
blanaruc

blanaruc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 16.01.2003
Si pe mine m-au pierdut de client saptamana aceasta dupa 2 ani.
Sunt curios cum va arata ultimul trimestru al lui 2017 avand in vedere ca din toamna au taiat roamingul SEE la cartele, iar Telekom a venit cu noile oferte.

#9
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Nici nu vad cum ar fi putut sa piarda clienti, ca in vara a avut cea mai buna oferta de pe piata pe partea de prepay, probabil de aici si cresterea de 0,4 inregistrata pe segmentul asta.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, da, au "cistigat" clienti ca dau cartele prepay gratis pe strada, prin scoli, pe unde apuca. Ei spera ca omul, dupa ce termina "beneficiiile" incarca. Teapa, isi "cumpara" alta cartela gratis, tot de la ei.
Asta da marcheting...

#11
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Nu stiu unde tot dau cartelele alea gratis, ca mie nici in magazine daca cer o cartela gratis din aia cu 0 euro, 0 benefici nu vor sa imi dea fara sa le dau 22 de lei pentru o reincarcare Posted Image

Edited by cdsoft, 14 November 2017 - 13:28.


#12
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Deci cum sa implementeze volte daca si fara sa mareasca acoperirea 4g, ei tot au crestere pe bani si clienti?

#13
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Le-a si scazut viteza pe LTE, eu prind maxim 25mbps. Oricum e mult peste gigi, dar totusi...

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcdsoft, on 14 noiembrie 2017 - 13:27, said:

Nu stiu unde tot dau cartelele alea gratis, ca mie nici in magazine daca cer o cartela gratis din aia cu 0 euro, 0 benefici nu vor sa imi dea fara sa le dau 22 de lei pentru o reincarcare Posted Image
16 bucati mi-au lasat in primavara. Deci "16 clienti"...
A fost mana cereasca cind am mers la munte si n-aveam semnal la "gigi".

Fiecare avea 50 minute internationale, nu stiu cite in voda si sms +  500 mega.

#15
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Pe mine m-au prins din octombrie pentru inca 2 ani cu 2 abonamente, vreo 100 de lei pe luna (inclusiv tva, deci vreo 80 de roni...deci ARPU de 8,5 in cazul meu ). A, si mi-au dat si-o cartela cadou, pe care n-am desfacut-o inca. Posted Image Ca viteza, cam 30/15 acasa, si peste 40/40 cand mi-am adus aminte sa-i mai dau un Speedtest aiurea prin oras...cam asta-i experienta mea.

#16
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014
Pana aci le-a fost! De acum va incepe coborarea pe derdeluș. Au facut niste greseli de business care vor avea efecte pe termen lung.

#17
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Cele 186 milioane de Euro sunt profit,sau...
Sunt curios cati bani ajung si la statul roman...sau cati "zboara" in vreun offshore...

#18
gabybcr

gabybcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,190
  • Înscris: 22.03.2008
Asta e dovada pură ca romanii pun botul la tot felul de magarii pe care le comunica. De prin iunie tot zic ca trec printr-o perioada mai aglomerara in care nu se asteptau sa aibe atatea solicitari, dsr domnii nu fac nimic. Dezvoltarea retelei sta pe loc,  abonamente si extraoptiuni cu multe stelute, harta de pe site ascunde noroiul sub pres. Asta e dovada de retea care strica piata. Lumea buna nu pune botul dar prostimea le umple buzunarele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate