Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Supraveghere apartament + alerte

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Salutare!

Îmi trebuie și mie pentru apartament o camera video, un senzor de fum, un senzor de mișcare și un senzor de apa care sa fie conectate prin wifi și să trimită alterata pe telefon daca apare vreun eveniment. Voi ce îmi recomandați?
O zi buna!

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,826
  • Înscris: 01.11.2005
Nu stiu daca exista ceva ALL in ONE. Adica pentru camera video exista aplicatie separat, pentru sistemul de miscare e alt soft ( exista si ambele ca am vazut pe undeva un video )
Dar pentru senzor de fum si senzor de apa nu am idee.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 addy1607, on 14 noiembrie 2017 - 10:25, said:

Salutare!
Îmi trebuie și mie pentru apartament o camera video, un senzor de fum, un senzor de mișcare și un senzor de apa care sa fie conectate prin wifi și să trimită alterata pe telefon daca apare vreun eveniment. Voi ce îmi recomandați?

Trebuie sa intelegi ca astfel de senzori sunt legati intr-o centrala de alarmare care transmite semnale intr-un dispecerat astfel incat sa se poata interveni la eveniment.
Cu ce te ajuta sa primesti tu alertele ca s-a intamplat ceva (cu exceptia inundatiei, sa spunem) daca esti la km distanta de locatie?

Camera video e facuta sa preia si sa transmita imagini.. nu poate comunica ea insasi semnale de efractie.

Edited by rosix, 14 November 2017 - 10:51.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017
Colegul nostru are dreptate
Nu exista ceva ALL IN ONE iar daca nu te pricepi cum sa le montezi/setezi mai bine apelezi la serviciile unei firme de specialitate.
Cel mai simplu senzor de apa   arata cam asa http://www.secpral.r...ilsĂ‚   dar nu este tocmai facil de montat

Detectoarele de fum precum si senzorii de miscare sunt accesorii aditionale pentru sistemele de alarma si , din nou, nu sunt chiar facil de montat

Edited by Naijax, 14 November 2017 - 10:55.


#5
Hobo

Hobo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 10.07.2004
Uita-te la kiturile de smart home. Nu sunt la fel de "profi" ca ce mentioneaza colegii de forum, dar sunt usor de instalat si le verifici pe toate dintr-un app. Exista senzori de miscare, de lumina, de apa, camere video etc. De senzor de fum nu stiu eu, dar or exista.

#6
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010
Sistem de alarma in care poți Adaugă tot ce vrei( senzor apa, fum, gaz, mișcare, etc) sau sistem zwave ( fibaro, Samsung, etc)

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.spy-shop...smart-home.html

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005
Pentru apa stiu ca exista niste senzori care se monteaza sub chiuvete, si opresc automat apa in caz de inundatie. Senzorul de fum se poate monta la un sistem de alarma. E posibil ca si cel de apa. Dar pentru camera video iti trebuie un sistem separat care sa inregistreze imagini, ea nu prea are treaba cu sistemul de alarma si nici nu e bine s-o folosesti ca sistem de alarma (doar cu functia aia "movement detection", caci e slaba in comparatie cu un sistem de alarma.

Dar o firma specializata iti explica mai multe.

Edited by Phobos, 14 November 2017 - 11:17.


#9
cstrifu

cstrifu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 08.05.2008
salut

eu am camere ip zmodo, alarma cu senzori(miscare apa) de la smanos si senzor fum si monoxid de la orvibo ( pe care nu il recomand deloc!) .

toate ar trebui sa iti trimita alarme(sau mai degraba notificari pe telefon) in caz de ceva .

daca vrei all in one cei de la smanos au tot ce iti trebuie.

bafta!

Edited by cstrifu, 14 November 2017 - 14:42.


#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 addy1607, on 14 noiembrie 2017 - 10:25, said:

Salutare!

Îmi trebuie și mie pentru apartament o camera video, un senzor de fum, un senzor de mișcare și un senzor de apa care sa fie conectate prin wifi și să trimită alterata pe telefon daca apare vreun eveniment. Voi ce îmi recomandați?
O zi buna!

In general orice camera ip de firma poate sa-ti indeplineasca aceste cerinte .Tu trebuie sa urmaresti sa aiva in dotare pe linga canalele audio si canale de alarmare  (1 sau 2 alarm in/out), senzorii de fum si ce mai vrei tu se achizitoneaza separat
Cauta Mobotix , are asa ceva , dar sunt camere si mai ieftine cu aceste dotari

#11
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Salut!
Ai nevoie de :
1. Alarma cu zone ( 2-5 zone sau in  fct. de necesitati) Spectra este un model bun.
Kitul cu tot cu tastatura https://www.neosis.r...atura-k636.html
Insa il poti cauta si in alta parte.
Cu cat cumperi kitul mai complet cu atata salvezi mai multi bani.

2. Detectori de miscare https://www.neosis.r...o-plus-476.html

3. Modul GPRS ( se ataseaza la alarma pentru notificari sms si armare/dezarmare din telefon)
https://www.neosis.r...ox-pcs250g.html
Iti permite configurarea armare/dezarmare prin simpla apelare a centralei via mobil GSM. Se poate si prin linia fixa ( cu modul linie telefonica dar recomand GSM/GPRS)

4. Conexiune la internet pentru
   4.1. Camera IP pentru vizializare interior.
si/sau
   4.2. Sistem de inregistrare DVR in caz de nevoie stocare.

5. Sirena Paradox SR230 pentru prevenire.
https://www.neosis.r.../paradox/sirene

6. Acumulator 12V 6A pentru tensiune redundanta alarma si  acumulator intern pentru alimentare sirena.
In cazul taierii tensiunii MAIN si a saborarii alarmei din interior sirena functioneaza ca sistem idependent.


Daca ii achizitionezi si modul Internet IP150 https://www.neosis.r...adox-ip150.html
Poti sa achizitionezi si aplicatie de Smart Phone sa o configurezi/armezi/ blablabla din SmartPhone.

Cred investitia ajunge undeva la 1000-1500 ron  in functie de ce iti doresti.
Te poti uita si pe la cele Digiplex care sunt mai AllinOne dar sunt mai scumpe.

Partea cu senzorul de apa nu stiu cum sa te sfatuiesc dar mai sapi tu.
Eventual de unde achizitionezi mai pui o intrebare ( consultanta ar trebui sa fie gratis )

Si daca tot faci o investitie in securitate, nu te zgarci.
Altfel pui intretupator pe usa si sonerie electronica de bicicleta.
Spor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate