Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cabluri audio

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009
Buna seara , vroiam sa va cer sfatul referitor la achizitia  unor cabluri audio pentru boxe .
Sistemul consta  intr-un amplificator Yamaha as 1100 si boxe Ns 777, momentan am  cablurile din atasamant .
Sunt prea multe variante pe piata si nu asi investii in ceva foarte scump si eventual foarte prost ...
Cunosc pe cineva care are in loc de cabluri audio , cabluri de sudura de 10 mm si se aude ff bine , a folosit cineva asa ceva ??

Attached Files



#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Se aude bine cum sudeaza?
Glumesc. E o investitie inutila in cabluri din alea foarte scumpe cu fel de fel de mufe si conectori unsi cu ulei de sarpe & shit. OFC la metraj de 2x2,5mm sau, ca sa fii linistit ,de 4mm e arhisuficient si garantat ca nu simti absolut nici diferenta fata de fitzoseniile alea de sute de euro.
Daca vrei ceva bun si de "tavaleala" uite aici cabluri superdecente si foarte bune:
https://www.soundsti...z-ly225tsw.html
https://www.soundsti...z-ly240tsw.html
sau daca vrei biwire sau biamp
https://www.emag.ro/...w/pd/DBRP9YBBM/
poza e gresita ,are doar 4 fire.

#3
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

View Postdummy_, on 13 noiembrie 2017 - 21:46, said:

are în loc de cabluri audio, cabluri de sudura de 10 mm
Să fie mai groase (secțiune în mm pătrați mai mare => diametru mai mare => rezistenţă (Ohm-i) pe metrul liniar mai mică, DA!
Dar să nu exagerăm.
Cel mult un diametru de 2 mm (secțiune <= 3,14 mmp).
Citește aici: https://forum.softpe...re-amplif-boxe/
și alege de aici: https://www.soundcre...ru-cid205_1597/

Edited by Rubin1977, 13 November 2017 - 22:12.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pãi pune-i cupru plin. E destul de eftin.

#5
audioWAV

audioWAV

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2017
Cablurile de sudura se folosesc intr-adevar, dar nu prezinta nu stiu ce calitati. Nu ai nevoie la boxele tale de asa cabluri groase. De obicei, cabluri de sudura gasesti in car audio, unde sunt transductoare cu impedanta de 1 sau 2 ohmi. In plus, cablurile de sudura sunt foarte rigide. O sa iti fie foarte greu sa faci wire management frumos prin camera.

Cumpara mai bine cabluri QED de pe AVstore ! Sunt de calitate si pretul e ok la majoritatea.

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Eu din asta am luat
https://www.tme.eu/r...tasker/tsk1002/
Mai mult decat suficient. Puteam sa pun si cablu electric de la Hornbach, exact tot aia ar fi fost.
Dar ma rog, asta-i mai flexibil.

Si daca tot iei de-acolo, ia-ti si din astea sa nu-ti bati capul.
https://www.tme.eu/r...izolate/ninigi/

#7
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 24.03.2006
QED sau Oehlbach daca vrei cabluri mai bune, dar nu vad nici un motiv sa nu mearga si cu cele pe care le ai deja.

Imi amintesc, cu amuzament, cu ceva ani in urma, am vazut la un ins, pe un forum (de la noi), avea la niste boxe minuscule (Dali Mentor Menuet) cabluri cat furtunul de la aspirator. Posted Image  Ma intreb si acum, cu ce o fi fixat boxele pe standuri, ca la cat de greu trebuie sa fie un cablu dinala... Posted Image

#8
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdummy_, on 13 noiembrie 2017 - 21:46, said:

Buna seara , vroiam sa va cer sfatul referitor la achizitia  unor cabluri audio pentru boxe .
In principiu, daca vrei un raspuns corect si profesional, trebuie sa specifici puterea maxima a amplificatorului (ca sa nu gugalim noi), impedanta boxelor si distanta maxima boxa-amplificator.

La bunul-simt, adica fara aceste date, daca ai doar cativa metri (2-3m) si puteri mici, sub 20W reali, astea: https://www.dedeman....-hoff/p/1043746
Daca puterea e mai mare- pana la 100W/4 ohmi - poti merge pe cabluri de 1,5mmp, din astea https://www.dedeman....-rosu/p/1014038
Daca ai 200-400W reali / 4 ohmi trebuiesc cabluri de minim 4 mmp

La mai mult de cativa metri sectiunile cresc. Rezistenta firelor e bine sa nu fie mai mare de 1/50 din cea a boxei.
Deci, dă-ne parametrii pt un sfat bun

#9
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postaddysoftware, on 13 noiembrie 2017 - 23:19, said:

In principiu, daca vrei un raspuns corect si profesional, trebuie sa specifici puterea maxima a amplificatorului (ca sa nu gugalim noi), impedanta boxelor si distanta maxima boxa-amplificator.

La bunul-simt, adica fara aceste date, daca ai doar cativa metri (2-3m) si puteri mici, sub 20W reali, astea: https://www.dedeman....-hoff/p/1043746
Daca puterea e mai mare- pana la 100W/4 ohmi - poti merge pe cabluri de 1,5mmp, din astea https://www.dedeman....-rosu/p/1014038
Daca ai 200-400W reali / 4 ohmi trebuiesc cabluri de minim 4 mmp

La mai mult de cativa metri sectiunile cresc. Rezistenta firelor e bine sa nu fie mai mare de 1/50 din cea a boxei.
Deci, dă-ne parametrii pt un sfat bun
Buna seara deci :
- Amplificator Yamaha A-S 1100

Putere maxima (4 ohms, 1kHz, 0.7% THD) 160 W + 160 W
Putere dinamica/canal(8/6/4/2 ohm) 105/135/190/220 W
Damping Factor 250
Raspuns in frecventa 5 Hz-100 kHz (+0 dB/-3 dB)
Deviere RIAA EQ 20 Hz-20 kHz +/-0.5 dB
Distorsiuni armonice totale (CD to Sp Out, 20 Hz-20 kHz) 0.025%
Raport semnal / zgomot (CD) 100 dB (S: 200 mV)
Sensibilitate intrare (CD) 200mV/47k ohms
Dimensiuni (W x H x D) 435 x 157 x 463 mm
Greutate 23.3 kg

- Boxe Yamaha ns 777

Frecventa de Raspuns:30-35,000 Hz
Senzitivitate:89 dB/0.283 V/1 m
Putere de intrare (Maxim/Nominal):250 W/100 W
Impedanta:6 ohmi


Distanta e undeva pana in 3 m  intre amplificator si fiecare boxa

Edited by dummy_, 14 November 2017 - 17:15.


#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Rezistivitatea cuprului: 1.68*10^-8 ohm*m
Rezistenta unui cablu de sectiune 1mm^2, lungime 1m: 1.68*10^-8 / 10^-6=1.68ohm*10^-2=0.0168ohm.

Deci.. R=0.0168ohm * lungime[m] / sectiune[mmp]

Acuma... nu conteaza puterea amplificatorului/boxelor. Puterea de disipare a cablului oricum depaseste puterea consumata.
Ce conteaza e insa raportul impedantelor. Aia se traduce si in pierderile de putere. La prima mana.
Adica, la un difuzor de 6ohm, amplificator de impedanta mica de iesire(acel damping facrtor de 250 ) cablu de 1ohm(adica un cablu considerat subdimensionat)  ai cam asa...
Puterea debitata de amplif
P(6+1ohm)=U(V)^2/ (7ohm) = (6/7)P(6ohm)=85% P(6ohm)
Adica ampliful va debita pe sarcina 85% din putere.
Din care.. 85% pe difuzor, restul pierderi pe cablu.
Adica se va "auzi" la 72% din putere. Impropriu zis 72% deoarece auzul e logaritmic. Ar fi un 1.4dB atenuare.
Multisor(ar zice audiofilii), dar nici pe departe foarte grav, mai ales ca atenuarile sunt pe tot spectrul, nici n-o sa bagi de seama. Daca i-l pui audiofilului sa asculte fara sa stie, nici el n-o sa bage de seama. In rest, Placebo.

Apoi, mai e problema asta cu Damping Factor. Practic cablul ala iti va scadea damping factorul pe undeva pe la 6 de la 250 cat are amplificatorul tau.
Grav? Audiofilii or sa zica ca da!
Eu zic ca n-are nici pe dracu, nu ai sa sesizezi.

Si repet, calculul a fost facut subdimensionat. 1ohm de regula e considerata o impedanta mare pentru un cablu audio. Mare, dar acceptabila, as zice eu. Asta daca nu "auzi" damping factorul. Oricum, ca sa "auzi" asa ceva, tre sa ai urechea antrenata bine de tot.

Mai e o chestie.. Impedanta cablului fiind majoritar rezistiva, impedanta difuzorului fiind mai inductiva, vei avea un bias spre frecventele mai inalte. Dar nu mai mare de 1db, teoretic poti sa-l egalizezi, practic insa, pentru o ureche de "om normal" nu tre sa faci nimic, n-ai sa bagi de seama.
Pierderile pe cablu transformate in caldura sunt nesemnificative in raport cu puterea de disipare a cablului. Adica nu se va incinge. Un cablu de 2m disipa fara probleme si 20W.

La un cablu de 1.5mmp, distanta de 5m (adica 10m dus-intors) ai o impedanta de 0.1ohm. N-ai de ce sa-ti faci probleme la o asemenea impedanta. Nici chiar de 10 ori mai mare. Cablul e totusi un cablu, e veriga cea mai tare dintr-un sistem audio, n-ai ce imbunatati la ea.

Edited by maccip, 14 November 2017 - 19:24.


#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
2x2.5mm2 din cupru(Romcab) de la electrice e mai mult decat suficient pentru acel sistem si acea distanta.
Restul e risipa.
Cablu de sudura?
Asemenea sectiuni nu se folosesc nici la cabinete de subbass profesionale de 2kw putere continua @ 4ohmi.

#12
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postmaccip, on 14 noiembrie 2017 - 19:22, said:

Rezistivitatea cuprului: 1.68*10^-8 ohm*m
Rezistenta unui cablu de sectiune 1mm^2, lungime 1m: 1.68*10^-8 / 10^-6=1.68ohm*10^-2=0.0168ohm.

Deci.. R=0.0168ohm * lungime[m] / sectiune[mmp]

Acuma... nu conteaza puterea amplificatorului/boxelor. Puterea de disipare a cablului oricum depaseste puterea consumata.
Ce conteaza e insa raportul impedantelor. Aia se traduce si in pierderile de putere. La prima mana.
Adica, la un difuzor de 6ohm, amplificator de impedanta mica de iesire(acel damping facrtor de 250 ) cablu de 1ohm(adica un cablu considerat subdimensionat)  ai cam asa...
Puterea debitata de amplif
P(6+1ohm)=U(V)^2/ (7ohm) = (6/7)P(6ohm)=85% P(6ohm)
Adica ampliful va debita pe sarcina 85% din putere.
Din care.. 85% pe difuzor, restul pierderi pe cablu.
Adica se va "auzi" la 72% din putere. Impropriu zis 72% deoarece auzul e logaritmic. Ar fi un 1.4dB atenuare.
Multisor(ar zice audiofilii), dar nici pe departe foarte grav, mai ales ca atenuarile sunt pe tot spectrul, nici n-o sa bagi de seama. Daca i-l pui audiofilului sa asculte fara sa stie, nici el n-o sa bage de seama. In rest, Placebo.

Apoi, mai e problema asta cu Damping Factor. Practic cablul ala iti va scadea damping factorul pe undeva pe la 6 de la 250 cat are amplificatorul tau.
Grav? Audiofilii or sa zica ca da!
Eu zic ca n-are nici pe dracu, nu ai sa sesizezi.

Si repet, calculul a fost facut subdimensionat. 1ohm de regula e considerata o impedanta mare pentru un cablu audio. Mare, dar acceptabila, as zice eu. Asta daca nu "auzi" damping factorul. Oricum, ca sa "auzi" asa ceva, tre sa ai urechea antrenata bine de tot.

Mai e o chestie.. Impedanta cablului fiind majoritar rezistiva, impedanta difuzorului fiind mai inductiva, vei avea un bias spre frecventele mai inalte. Dar nu mai mare de 1db, teoretic poti sa-l egalizezi, practic insa, pentru o ureche de "om normal" nu tre sa faci nimic, n-ai sa bagi de seama.
Pierderile pe cablu transformate in caldura sunt nesemnificative in raport cu puterea de disipare a cablului. Adica nu se va incinge. Un cablu de 2m disipa fara probleme si 20W.

La un cablu de 1.5mmp, distanta de 5m (adica 10m dus-intors) ai o impedanta de 0.1ohm. N-ai de ce sa-ti faci probleme la o asemenea impedanta. Nici chiar de 10 ori mai mare. Cablul e totusi un cablu, e veriga cea mai tare dintr-un sistem audio, n-ai ce imbunatati la ea.
Multumesc , in sfarsit un raspuns din care  ai ce invata  :)

#13
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmaccip, on 14 noiembrie 2017 - 19:22, said:

Puterea debitata de amplif
P(6+1ohm)=U(V)^2/ (7ohm) = (6/7)P(6ohm)=85% P(6ohm)
Adica ampliful va debita pe sarcina 85% din putere.

Adica ampliful va debita pe sarcina doar 73% din puterea pe care ar putea s-o debiteze in cazul in care rezistenta cablului ar fi 0. Vezi ca ai gresit la calcule

#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View Postvata_pa_batz, on 14 noiembrie 2017 - 21:49, said:

Adica ampliful va debita pe sarcina doar 73% din puterea pe care ar putea s-o debiteze in cazul in care rezistenta cablului ar fi 0. Vezi ca ai gresit la calcule
Ok, tot ce e posibil, hai sa mai incercam odata..
Presupunem un amplif cu impedanta mica de iesire (ala cu damping factor de 250 pe 6 hm sau 4 ohm sau cat o fi, va avea ceva in jur de 0.03ohm, total nesemnificativ.
Dai botonul la maxim si vei avea un semnal de U(Volti, masurati, true RMS sa zicem sau altcumva, nu conteaza, oricum e o valoare de referinta, acea impedanta mica ne permite)
Sa mai zicem ca impedanta difuzorului e 6ohm pe acel semnal (impedanta diferind functie de frecventa) cos(fi)=0, adica impedanta rezistiva.
Asta strict pentru a calcula raporturile de putere, nu valorle absolute.
Sa zicem ca avem U=6V, sa fie mai simplu la calcule.

Bun...
La acelasi semnal U=6V avem:
Puterea debitata pe 6ohm: U^2/R=36/6=6W.
Puterea debitata pe 7ohm: U^2/R=36/7=5.14W =cca. 85% * 6W
Din care...
Din care se duc 6/7 pe difuzor, si 1/7 pe cablu, proportional cu impedantele. adica:
Pe difuzor: 5.14W *6/7=4.41W
Pe cablu: 5.14W*1/7=0.73W

Deci din toti aia 6W, ampliful mai debiteaza doar 5.14W, din care 4.41W pe difuzor si 0.73W pe cablu.
Proportional asta se intampla si la 100W adica...
Din 100W pe care i-ar debita difuzorul pe sarcina de 6ohm, pe 6+1 ohm va debita 85.7W din care 73.5W pe difuzor si 12.2W pe cablu.
Asta inseamna 73.5% din puterea care ar fi fost disponibila fara cablu.
Audibil asta inseamna 10log100.735dB=-1.33dB

Cre ca n-am gresit semnificativ, am bagat mai putine zecimale.

Acum, amplificatoarele sunt capabile in general sa functioneze la o tensiune ceva mai mare pe o impedanta mai mare (la acelasi THD%), dar am neglijat acest aspect.
Adica pe o impedanta de 8ohm, un amplif e capabil sa debiteze ceva mai mult de jumatatea din putere pe care ar debita-o pe 4ohm la acelasi THD%.
Asta daca nu ajunge la clipping. La clipping se ajunge cand semnalul apmplificat U vrea sa depaseasca valoarea tensiunii de alimentare a etajului final de tranzistoare, deja astea sunt detalii constructive, dar ideea e ca ampliful nu poate mari U peste o anumita valoare, indiferent cat de mare e impedanta boxelor.

Edited by maccip, 14 November 2017 - 22:37.


#15
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Sint prea beat sa te urmaresc la modul serios si intre timp mi-a picat si saitu.

Cazul 1
tensiunea la borne: 20V
Sarcina 1Ohm
Puterea: 400W

Cazul 2
Tensiunea la borne: tot 20V
Sarcina 1Ohm + 1Ohm in Serie
Puterea pe fiecare: 100W => 25% fata de primul caz

Aka raportul celor doua puteri este patratul raportului dintre sarcini. In cazul tau o sarcina are 6Ohm si cealalta 1Ohm (cablul). Fata de cazul in care cablul ar fi ideal, aka Zero Ohm => doar 73% din puterea la iesire ramine pe sarcina. Prosit!

#16
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Omu' (initiatorul) are 6 ohmi pe boxe, maccip ii zice ca la 1 ohm cablu nu sunt cine-stie ce pierderi, dar-mi-te la 0.1 ohmi.

Ca tot ramasei dator, sa facem o socoteala.

Din punct de vedere termic, calculul sectiunii minime acceptabie:
Consideram curentul prin boxa la puterea maxima de 135W sinus /6 ohmi  (I=sqrt(P/R) ) => I=4,75A deci un cablu cu sectiunea minima de 0.5mmp ar fi de ajuns din punct de vedere termic...

Acum calculul sectiunii minim admisibile pentru pierderi mici.
Vom presupune pierderi de putere rezonabile de 1% si maxime 3%

Cazul 1, pierderi 1%
Puterea pierduta de 1%, deoarece avem o rezistenta (relativ constanta si suficient de mare) in serie (boxa), are loc la o pierdere de tensiune de cca 1%.
Deci rezistenta firelor de legatura trebuie sa fie de maxim 6/100=0.06 ohmi, deci 0.03 ohmi fiecare (sunt doua).
Acum pentru pierderi de 1%:
Aplicam aceeasi formula de mai sus, R=ro L / S, aplicata pentru a afla sectiunea:
R=ro L / S
S=ro L / R
= 0.017 * 6m / 0.03 ohmi = 3,4mmp
= 0.017 * 3m / 0.03 ohmi = 1,7mmp
[mi se parea mie ca-i prea gros din calculul precedent; gresisem lungimea]
Deci la un cablu de 1,7mmp vom avea pierderi de 1%.
Pentru pierderi maxime de cca 3%, cablul ar putea avea minim 0,6 mmp.
As zice sa fie folosit cablu de 1.5mmp, acesta asigurand deci un damping factor foarte bun la lungimea de 3m

Capacitatea cablurilor obisnuite cu izol PVC bifilare este de ordinul pF pe cm, la cei 3 m va fi nesemnificativa (vreo suta-doua-trei de pF), taierea frecventelor superioare fiind mult deasupra benzii audio.
Aproximativ acelasi lucru ref la inductanta parazita.

Edited by addysoftware, 14 November 2017 - 23:42.


#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
La 1% pierderi de tensiune, ai cam 2% pierderi de putere, nu 1%
P=U^2/R
P'=U^2 *0.99*0.99/R =P*0.98

Dar, pentru ascultat muzica acasa, nu inseamna nimic o putere dubla. Inseamna mai mult ecou in camera, deci o auditie de mai proasta calitate.
Eu am tot vazut calcule de Wati facute pentru cica incapere de X metri patrati.
E o prostie, Dubland puterea, nu se aude cine stie ce mai tare, dar se aude sigur mai prost din cauza ecoului din camera, daca nu mai vorbim si de alte fenomene ce tin de scula audio caruia in general ii scade calitatea cand duci volumul spre maxim.
Dar incaperea, ecoul este semnificativ cand vine spre perete o unda sonora cu amplitudine mare, el o reflecta, stratul superficial(carpeta sa zicem) nu o poate absorbi.

Eu am 50W pe amplif, dar l-am dat la maxim doar o singura data cand eram beat ranga, de un revelion. Pana atunci nu avusesem curajul, se aude prea tare.
Acum, daca faci chef, tre sa bagi Wati din ce am vazut eu. Dar.. in conditiile alea nu te mai intereseaza calitatea, maneaua sa se auda.
Sau RAPul, am vazut ca si RAPul se asculta tare, dar pe strada, nu acasa.
In masina, scoti butelia de gaz si-ti pui subwoofer din ala sa se-auda cum vibreaza tabla.
Mai au si amplificatoare nediferentiale, trebuie condensatori de Farazi pe iesire sa se-auda bassul ala electronic, bum, bum, bum..
Dar aia nu mai e auditie de muzica, e zgomot.
Poti foarte bine sa pui un vibrator, picamer, un volant asimetric care sa dea vibratie la masina, ca la telefoanele cu vibratii.
Cand mi-am luat boxe, am fost sa le ascult undeva la un magazin din asta audio de monta boxe pe masini, era un Audi acolo de-l tunau baietii.
Bine, baietii aveau ureche muzicala, faceau misto de indivizii aia care voiau asa ceva, insa.. clientul conteaza, era un job pana la urma.
Si i-am vazut cum montau niste cabluri de sudura din alea groase cat femurul.
:D

Un 10W e rezonabil la un apartament sa asculti muzica tare, nu exagerat de tare, dar suficient de tare cat sa deranjezi vecinii.
Boxe bune au o senzitivitate chiar mai sczuta ( nr de decibeli dB .a 1W putere, in jur de 85, 90) Apoi ce trece peste acel 1W, la fiecare dublare a puterii, se mai adauga doar 3dB. La majoritatea ajungi sa surzesti la 100W trecand de 110dB, unde urechea nu mai percepe corect sunetul, va auzi o harmalaie chiar daca sunetul e de calitate. Urechea face si ea parte din lantul audio, e si ea o "sursa de zgomot" in sensul ca percepe sunetul puternic mai zgomotos.

Goarnele militare si claxoanele de sirena au multi dB la 1W, dracu stie, poate au 100 sau pe-acolo..
Dar sculele audio de calitate, joaca mai jos. Mai ales alea de camera, alea de exterior au senzitivitate mai buna , dar si o calitate mai slaba a auditiei(in general)
Eu ma mir cand aud pe unii ca vor 300W sau 500W la apartament. Ce faci nene cu ei? Cand eram tanar, am spart un geam cu un difuzor Vermona de 300W (din aia de dat nunti, montat intr-o cutie de televizor si "incastrat" sub pat) cand am atins din greseala firul de intrare de la amplificator. Amplificatorul era o pocnitoare facuta de mine dupa o schema copiata si adaptata dintr-un Panasonic de putere mare(tot cam pocnitoare si ala). Nu aveam nici piesele, nici cunostintele sa fac un amplificator de caitate, ma rog.. nici acu nu am, dar macar nu mai incerc.
:D

#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postmaccip, on 15 noiembrie 2017 - 00:53, said:

La 1% pierderi de tensiune, ai cam 2% pierderi de putere, nu 1%..
Corect, uite unde duce postarea la ore tarzii. Totusi eu ma referisem de fapt la puterea pierduta.. gandindu-ma la puterea care va fi disipata pe acea rezistenta a firelor, si care... da, culmea, va fi aproximativ 1% din puterea data de amplif. De aceea am zis 1%. Corect insa ar fi fost 2%.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate