Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Contract de intretinere

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Va salut. Mama mea este proprietar pe casa si pe terenuri 1/1. Eu cu sotia mea vrem sa facem un contract de intretinere cu ea, ca dupa moartea ei noi sa devenim proprietari.  Intrebarea mea este, daca in perioada asta, cat o sa fie mama mea in viata, se intampla un divort intre noi, adica intre mine si sotie, si mama mea nu mai o sa vrea sa-i lase nimic sotiei dupa moarte, se poate face ceva? poate mama mea sa o scoata pe sotie din schema in caz de divort?

#2
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Nu ai cum sa o scoti din schema pe nevasta Posted Image
Ori astepti pana moare mama si sa o iei cu titlu de mostenire si nevasta nu are dreptul la parte, ori o cumperi cu clauza de intretinere si nevasta are dreptul la parte.
Mai pe scurt trebuie sa te gandesti cui vrei sa ii dai teapa mai tare... fratilor sau sotiei, la ambii nu poti. Ori le furi fratilor mostenirea dar risti sa iti fure si tie nevasta jumatate din mostenirea furata, ori ramai cinstit si nu le furi mostenirea fratilor si nevasta nu are ce sa fure de la tine Posted Image

Edited by cdsoft, 13 November 2017 - 21:31.


#3
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
nu e vorba de teapa, nici de altceva murdar. Intreb doar, pentru ca ma intreb... Daca peste 2 ani nevasta calca stramb de exemplu si o sa divortam? Normal ca mama mea tine cu mine si daca nevasta e vinovata pt divort normal ca mi-ar da mie totul. Acum nu sunt probleme, vorbesc despre o chestie serioasa, nu faceti glume si insinuarai. Intreb pe cei care stiu legile, nu pe mistocari. Si nu vreau sa fur nimic la nimeni

Edited by rhdghdhs, 13 November 2017 - 21:37.


#4
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Atunci de ce sa faci transferul de proprietate daca esti unic mostenitor?
Nu ai ce face altceva si vrei sa te expui unor riscuri inutile?
Ceva o combinatie e la mijloc, doar ca nu vrei sa o recunosti. Ori vrei sa furi partea fratilor ori vrei sa furi de la stat niste banuti. Alta explicatie logica nu vad pentru o asemenea miscare.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcdsoft, on 13 noiembrie 2017 - 21:30, said:

Nu ai cum sa o scoti din schema pe nevasta Posted Image
Ba da, se face contract in folosinta proprie, adica nu intra la bun comun.

View Postrhdghdhs, on 13 noiembrie 2017 - 21:09, said:

Va salut. Mama mea este proprietar pe casa si pe terenuri 1/1. Eu cu sotia mea vrem sa facem un contract de intretinere cu ea, ca dupa moartea ei noi sa devenim proprietari.
Nimic mai simplu, la notariat, sa aveti fiscal si mergeti cu mama. Vedeti ca trebuie sa rezerve drept de uzufruct viager. Adica voi deveniti proprietari pe proprietatea nuda. Dupa decesul ei se stinge obligatia uzufructului viager.
Mai important e ca daca mana ta e in varsta s-ar putea sa fie nevoie de certificat psihiatric IML pentru instrainare/

Edited by andreic, 13 November 2017 - 22:29.


#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandreic, on 13 noiembrie 2017 - 22:26, said:

Ba da, se face contract in folosinta proprie, adica nu intra la bun comun.
Asta se numește donație, nu există ''contract în folosință proprie''.  Donația nu e așa sigură ca un contract de întreținere, dacă întreținătorii au chitanțe și martori că își îndeplinesc obligațiile din contract nu au nicio problemă  cu niciun moștenitor.

View Postrhdghdhs, on 13 noiembrie 2017 - 21:09, said:

poate mama mea sa o scoata pe sotie din schema in caz de divort?
Doar pe amândoi, nu numai pe soție. Mama poate cere rezoluțiunea contractului dacă nu sunt dovezi că se prestează întreținerea.  

Dup-aia puteți face un nou contract doar cu tine debitor de întreținere.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Din regulamentul forumului:

Quote

2. Interdictii
Pe forumul Softpedia urmatoarele activitati ale membrilor sunt strict interzise:
..
f. postarea de mesaje care nu au legatura cu subiectul in cauza ("offtopic"). Moderatorii isi rezerva dreptul de a sterge aceste comentarii si de a da un avertisment userilor in cauza.

Din regulamentul ariei:

Quote

La acestea se adaugă regulile ariei, doar două dar la care ținem foarte mult:
............
- nu este permisă postarea de mesaje exclusiv moralizatoare, fără conținut util inițiatorului sau discuției.

Vă rog să vă abțineți de la astfel de comentarii.
Am spus de nenumărate ori: nu e treaba noastră să scormonim viața de familie a celor care postează aici.  

Mulțumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate