Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Amp de casti portabil care chiar sa amplifice

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Sunt in cautare de un amplificator portabil pe care sa-l folosesc cand ascult muzica pe telefon, prin oras. Am un telefon Orange Yumo si casti Roland RH-A7-BK (impedanta: 34 ohmi Sensibilitate: 97 dB).

Acasa cand conectez castile la namila de NAD de pe birou si ascult pe pc nu am probleme de volum, ba chiar din contra. Cand le conectez la telefon abia se aud la 30% din volum, foarte incet. Asta nu ar fi o problema daca ar fi relativ liniste in jur si nu ar vajai traficul la 2m langa mine cand merg pe trotuar, sau suieratul de la metrou, tamvai, etc. Stiti ce zgomot infernal e in Bucuresti. As vrea castile sa se auda mai tare decat acum ca sa acopere cat de cat zgomotul ambiental si sa inteleg si eu ceva din muzica aia.

Sunt constient ca un amp portabil nu poate livra putere ca cel de 7kg de acasa, dar macar 50-60% din puterea NAD-ului ar fi ok pentru ce imi trebuie mie. Pretul in jur de 200 ron, second hand sau nou daca am noroc. 400 am dat pe casti. Cei de la magazin mi-au zis ca nu prea exista ce vreau eu. Am testat asta ca atat aveau pe stoc atunci: https://www.zeedosho...aveler_31480_0. Intr-adevar, se auzea un pic mai tare, dar cu foarte putin. Functia de bassboost mi-a placut in schimb.

Va intreb si pe voi, exista ce vreau eu ?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Te gandesti ca iti surzesti auzul pe de-o parte si pe de alta parte, cei de langa tine isi vor da seama ce asculti?

#3
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Cred ca este si periculos sa mergi prin Bucuresti cu volumul la maxim in casti....

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View PostBG_183, on 13 noiembrie 2017 - 19:50, said:

Va intreb si pe voi, exista ce vreau eu ?
Exista ,si inca o sumedenie
https://www.avstore....?sort=price_asc
https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c
https://www.amazon.c...8&node=13880161
Problema este cu acele casti. Nu ca nu ar fi bune ,ba dimpotriva. Insa sunt casti pentru monitorizare muzicieni ,pentru activitati de studio si chestii din astea. Nu pentru ascultat pe strada, in niciun caz. Castile de genul asta "se pupa" de regula cu interfetele audio profi ce se folosesc in munca de studio. Mai putin astea HI-FI sau pt. consumer.
Edit: Faptul ca NAD-ul ala are vreo 10 KG nu are nici cea mai mica relevanta in amplificare. Se foloseste acum pe scara larga clasa D si sunt amplificatoare atat HI-FI cat si profi/PA de 4-5 Kg. La amp.-uri de casti clasa D e aproape omniprezenta.

Edited by edigee, 13 November 2017 - 20:33.


#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Poti sa folosesti si niste boxe de marime medie, invelite in pasla sa nu-ti zgarie urechile. Si un amplificator auto, alimentat de la un  acumulator de trotineta electrica. Garantez volum adecvat.

Edited by myshyk, 13 November 2017 - 20:45.


#6
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Vezi cã la "aimp" ai "gain" în meniul de mixaj, poți amplifica de acolo melodiile...pînã la pragul de distorsiune.
Schimbã praștia de telefon cu ceva util pentru tine.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Dacă ții la sănătatea urechilor tale nu incerca sa acoperi sunetul metroului sau al străzii ptr că oricum e prea puternic, ia-ți căști cu noise canceling. Senzația de liniște e incredibila iar volumul efectiv la care asculți e de fapt f mic.
Eu folosesc ptr avion,metrou,etc Bose qc20 dar mai sunt și altele.

#8
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postsarac.lipit, on 13 noiembrie 2017 - 22:20, said:

Vezi cã la "aimp" ai "gain" în meniul de mixaj, poți amplifica de acolo melodiile...pînã la pragul de distorsiune.
Schimbã praștia de telefon cu ceva util pentru tine.

Amplific deja din AC3 player volumul general, pana in distorsiune. Chestia e ca i-am bagat si niste gain din EQ pe joase si medii, si pentru a nu intra in clipping a trebuit sa scad volumul per total. Asta pe telefonul meu, ca de exemplu pe un Allview P9 mini se aud mult mai bine joasele si mediile-joase si nu e nevoie de prea mari reglaje din EQ. Pe un Allview Viper se aude per total semnificativ mai tare. Si pe un Samsung Galaxy S6 am mai testat si culmea, se auzea ca pe al meu, aici chiar ma asteptam la mai mult.

Deci conteaza destul de mult si telefonul vad.

View Postatupi, on 14 noiembrie 2017 - 01:42, said:

Dacă ții la sănătatea urechilor tale nu incerca sa acoperi sunetul metroului sau al străzii ptr că oricum e prea puternic, ia-ți căști cu noise canceling.

Da, trebuie sa tin cont si de asta, initial vroiam casti inchise, dar aproape toti mi-au zis ca pentru muzica sa imi iau deschise. Parca n-as vrea sa umblu iar dupa casti. Chiar imi pare rau ca pe telefon nu se aud nici macar la jumatate din intregul lor potential. Voi testa zilele viitoare niste Fiio a1, k1, i1 la Avstore si vad daca imi iau amp sau schimb castile cu totul ca sa am noise canceling.

View Postmyshyk, on 13 noiembrie 2017 - 20:45, said:

Poti sa folosesti si niste boxe de marime medie, invelite in pasla sa nu-ti zgarie urechile. Si un amplificator auto, alimentat de la un  acumulator de trotineta electrica. Garantez volum adecvat.

Deja o sa arat ca un pom de craciun daca imi iau si amp, alte 2 fire in plus. Plus ca firul castilor e de 3 m, l-am facut colac sub ureche si arata intr-un mare fel.

#9
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Da, deci se pare ca exista ce vreau eu.

M-am jucat azi cu Fiio A3 si Fiio A5. A3-ul era ok, dar A5-ul woooow. Nu credeam ca un amp portabil poate sa amplifice atat, mai ales dupa ce imi spusesera angajatii de la zeedo. Se auzea aproape la fel de tare ca pe ampul de acasa.

Acum ramane sa vad pe care il aleg. Daca A5-ul nu era atat de mare si butucanos il luam fara sa mai stau pe ganduri. E chiar mai greu si mai gros decat telefonul meu. Exista ceva dispozitive sa il pot lipi sau lega sa stea lipit de spatele telefonului ?

Stiu ca imi veti spune sa merg pe A3, dar dupa raman cu regretele. A3-ul ar fi suficient daca schimb si telefonul cu unul care sa trimita semnal audio mai puternic (cei de la Avstore mi-au recomandat asta vazand ce vechitura am eu). Un nou telefon nu e in plan in viitorul apropiat, sunt alte prioritati care asteapta la coada. Aaa da, si stiu ca depasesc cu mult bugetul, ba chiar o sa dau mai mult decat pe casti. Ori mai e varianta in care schimb castile cu unele inchise cu noise cancelling si nu sunt nevoit sa dau volumul asa tare.

Edited by BG_183, 23 November 2017 - 19:23.


#10
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Am cumparat pana la urma Fiio A5. L-am gasit sh la 480 ron. Fix dupa ca l-am cumparat cei de la Avstore (singurul magazin care il aveau) l-au redus de la 699 la 580.

Dar sunt multumit, l-am luat aproape ca nou, cu garantie, doar 2 luni de folosinta. E exact ce cautam, e un monstru. Amplifica la fel de mult ca Nad-ul de acasa, cu el chiar am scos maximul din casti. Pe partea de volum. Pe calitate nu prea am observat cine stie ce schimbari majore.

Am dat pe el mai mult decat pe casti. Casti care acum vreau sa le schimb, sa-mi iau unele inchise ca ascult mult timp prin mijloacele de transport, minim 2-3 ore/zi. Si cu fir mai scurt de 3m. Cu firul ala chiar e problema, e destul de greu, se agata si arata ca dracu facut colac. In fine, si ampul lipit de telefon arata ca dracu, dar cred ca asta e costul daca vreau calitate.

Attached Files


Edited by BG_183, 24 December 2017 - 16:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate