Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Credeti in conspiratii ?

  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#19
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 halflife, pe 11 noiembrie 2017 - 18:56, a scris:

Credeti in teorii ale conspiratiei ? In care din ele ?
Nu cred. In niciuna. Sper ca am fost ontopic.

#20
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 halflife, pe 11 noiembrie 2017 - 18:56, a scris:

Credeti in teorii ale conspiratiei ? In care din ele ?

Nu cred decat in conspiratia politicienilor romani, impotriva intereselor Romaniei.
Recte, impotriva dezvoltarii infrastructurii.

Edited by sylvius, 11 November 2017 - 21:23.


#21
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

 halflife, pe 11 noiembrie 2017 - 18:56, a scris:

Credeti in teorii ale conspiratiei ? In care din ele ?
nu, nu cred, totul e pe fata......dar daca esti sarac cu duhul, habar n-ai pe ce lume traiesti si crezi ca wtc au fost doborite de niste crescatori de capre si ca razboiul din irak s-a datorat lui saddam cel rau care avea arme de distrugere in masa etc....da, sunt doar teorii ale conspiratiei.

 sylvius, pe 11 noiembrie 2017 - 21:22, a scris:

Nu cred decat in conspiratia politicienilor romani, impotriva intereselor Romaniei.
Recte, impotriva dezvoltarii infrastructurii.
nu exista nici o conspiratie a politicienilor romani, sunt prea prosti si nu urmaresc decit un interes pecuniar, e lmc. probabil si politicienii se gindesc ca daca romanii ar avea mai multi bani ar fi mai bine ca ar putea fura mai mult, dar nefiind capabili sa realizeze asa ceva se multumesc cu cit se poate.

#22
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 sylvius, pe 11 noiembrie 2017 - 21:22, a scris:

Nu cred decat in conspiratia politicienilor romani, impotriva intereselor Romaniei.
Recte, impotriva dezvoltarii infrastructurii.

Dupa parerea mea, este o idee gresita "conspiratia politicienilor". Sunt prea prosti ca sa fie capabili sa conspire. Politicienii nostri sunt majoritar doar niste oportunisti prosti avand ca unic scop propria lor capatuiala. Avem aici o conspiratie mult mai grava: conducerea din umbra a Romaniei (observ ca acest fenomen se extinde la nivel mondial) de catre serviciile secrete.

Si acum ma voi explica pe scurt: In timpuri de normalitate, puterile statului intr-o democratie sunt bine separate si se controleaza una pe alta. Ca o consecinta a acestui fapt, puterile date de institutiile de forta (armata, politie, servicii etc) in vremurile normale sunt controlate de politic, care la randul sau trebuie sa fie ales de popor si format exclusiv din civili, cu spirit civic, cu bun-simt, de oameni destepti, bine intentionati si devotati interesului national. Daca ar fi sa ma gandesc la ce-i acum, avem o subordonare anormala a politicului de catre servicii, ce-si fac de cap in modul cel mai grotesc posibil, facand franjuri aceasta tara. Dupa 1990, fosta securitate a reusit sa santajeze (cu institutii de tip DNA sau SRI) clasa politica, dand acces acolo numai oamenilor slabi, prosti, santajabili. Prostimea acestui popor intotdeauna a aplaudat, rastignirea publica a vreunui amarat plimbat cu catuse pe baza de denunturi imaginare sau articole din can-can precum plebea adunata la bataile de gladiatori din imperiul roman. Deasemeni, coruptia din politica a fost alt factor ce a permis ajungerea pe functiile politice a putinor oameni mai inteligenti, dar rau intentionati ce au facut totul numai pentru interesul personal.

Concret, ce avem acum:
-avem un politic de tot rahatul, (plin in majoritate de mascarici, santajabili, prosti, si cativa mai inteligenti dar rau intentionati), incapabil sa ia o decizie in orice directie;
-avem securisti "sub acoperire" peste tot inclusiv in clasa politica;
-dictatura tacita a serviciilor, care fac ce vor si-si acceseaza fondurile pe care le vor;
-clasa politica a fost transformata de servicii intr-un loc de scuipat, unde poporul prostit de servicii scuipa si juiseaza cu placere zi de zi facandu-i vinovati de toate relele;
-serviciile desfasoara inimaginabilul jaf asupra acestei tari, in cel mai strict secret si cu imunitati infinite, in numele "sigurantei nationale" sau "sub acoperire". Aceste sintagme "sub acoperire" sau "siguranta nationala" dau o imunitate absoluta acestor indivizi, firmele, afacerile sau chiar crimele lor "sub acoperire" nefiind supuse nici unui control al fiscului sau al legii.

LE

Asa cum spuneam mai sus, si aceasta conspiratie s-a pus usor in practica. Smekerii din servicii, au observat usor setea inimaginabila de sange a acestui popor "in numele justitiei" si cu foarte putin efort i-au pus dorinta in practica: au infiintat un organism in numele asa-zisei dreptati  ce a putut santaja sau scoate din joc intreaga clasa politica. Sa fim seriosi, toti suntem imperfecti, oricui i se poate gasi ceva de pus in carca. Daca nu i se gaseste, i se inventeaza, chiar daca nu-i adevarat, poporul insetat de sange savureaza circul iar politicienilor mai cinstiti sau mai bine intentionati imediat li se poate impune sa faca numai ce doresc serviciile,  sa faca numai lucruri ce nu trebuie facute sau sa faca poporul sa-si piarda increderea in ei.

Edited by cap_tepos, 11 November 2017 - 22:14.


#23
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015
Agenţi secreţi ai Ființei şi ai Nefiinţei apar în toate sferele-cheie de control ale lumii moderne, ordonând toate procesele civilizaţiei. Generali şi teroriști, spioni şi poeţi, preşedinţi şi ocultişti, Părinţi ai Bisericii şi eretici, oameni ai mafiei şi asceţi, francmasoni şi naturalişti, prostituate şi sfinţi, artişti de salon şi activişti ai mişcării muncitoreşti, arheologi şi falsificatori – toţi sunt doar actori obedienţi ai unei piese de teatru saturată conspirologic şi… cine ştie ce alta identificare socială adăposteşte de fapt un Iniţiat și mai înalt? Agenţii Continentului intern s-au trezit. Deja apare pe cerul nocturn al civilizaţiei noastre dezgustătoare o Stea magică vestind apropiata transformare a Internului în Extern. Aceasta – este Steaua unui Imperiu Invizibil.

Edited by 3sat, 11 November 2017 - 22:28.


#24
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
Cred
Am impresia ca toti e mafioti si ma lucreaza pe la spate
E posibil si din cauza zodiei interamericane
+ 2,15 cosinus conspiratie canadieni

#25
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu ar fi mai bine sa va mutati voi in Poiana? Majoritatea afirmatiilor de mai sus nu au nicio legatura cu teoriile clasice ale conspiratiei sau general recunoscute drept teorii ale conspiratiei! In plus, produc alunecarea discutiilor spre zone care nu au nicio legatura cu specificul ariei "Astrologie si Paranormal".
Exista deja o arie unde nu aveti decat sa dezbateti despre asa-zisa "conspiratie" a politicienilor romani impotriva intereselor populatiei. Cine mai confunda aria de fata cu "Poiana lui Icoan" risca sanctiuni, asa cum am avertizat si in pagina precedenta.

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am adus urmatoarea completare la regulamentul ariei:

 _-_, pe 26 octombrie 2015 - 20:54, a scris:

- Teorii / Previziuni / Ipoteze
Locul unde poti dezbate cele mai noi teorii, sau previziuni lansate de maestrii ce sunt sau nu in viata Posted image AKA Nostradamus, savanti, profesori excentrici, clarvazatori etc.

Aici este spatiul destinat discutiilor despre teorii consacrate sau "eretice" ale domeniului (daca nu fac obiectul ariei "Paranormal" sau "Parapsihologie"): stiinte oculte, doctrine ezoterice de natura filosofico-spirituala, teosofie, antroposofie etc., precum si despre personalitati ale domeniului (Alice Bailey, Rudolf Steiner, Krihnamurti, Osho, Gurdjieff, Aleister Crowley, Rupert Sheldrake, Anton Szandor LaVey etc.).

Tot in sectiunea de fata vor fi acceptate si dezbateri cu privire la teorii conspirationiste sau societati secrete cum ar fi: Ordinul Cavalerilor Templieri, Rozcrucieni, Francmasonerie, Illuminati etc.
Abordarea oricarei teme social-politice care poate face obiectul ariei Poiana lui Iocan va fi considerata off-topic in aria de fata.

Din acest moment nu mai aveti nicio justificare pentru a face off-topic pe aceasta arie.

#27
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 halflife, pe 11 noiembrie 2017 - 18:56, a scris:

Credeti in teorii ale conspiratiei ? In care din ele ?

Nu inteleg la ce te referi.
Eu inteleg prin teoriile acestea faptul ca unii oameni au prea mult timp liber si motiveaza anumite aspecte normale prin firul gandirii lor.

Ca sa fiu mai clar. Exista multe teorii de genul asta, care atrag.
Dar ce inseamna sa crezi in ele? Cele mai multe sunt bârfe fara fundament. Sunt jumatati de masura, adevar partial si apoi literatura sf.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 halflife, pe 11 noiembrie 2017 - 18:56, a scris:

Credeti in teorii ale conspiratiei ? In care din ele ?
@_-_
nici nu stiu cum sa atac subiectul fara sa ma "prajesc" pe aici:
1. planul kalergi
2. controlul populatiei prin medicamente si mancare
3. http://www.imdb.com/title/tt2758950/

p.s. ar fi fost bine ca pct. 1 si 2 sa fie fictiune ca si 3, dar din pacate 3 le inglobeaza ca idee pe 1 si 2 care-s reale...

Edited by arg, 03 December 2017 - 01:00.


#29
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2022
O teorie a conspirației este un scenariu imaginar al unuia/unora din diverse motive, ca: invidie, ură, neputință proprie, incultură, etc. Dacă un scenariu a fost, este sau va fi confirmat, el nu intră în aria teoriilor conspirației, pur și simplu el a fost imaginat pe baza unor informații reale, scenariul fiind dovedit.
Așa că nu, nu cred în teorii conspiraționiste.

#30
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Nu cred in ele dar le urmaresc cu interes, pot trece drept conspirationist dupa anumite definitii. Consider conspiratiile ca o extensie a filmelor cu conspiratii care imi placeau foarte mult. Fata de filme, conspiratiile au avantajul ca sunt "reale" (nu mai suntem doar intr-un film), si asta le da o putere sporita.

De exemplu urmaresc FlatEarth de vreo 5 ani. Cum nu am nici o dovada in acest sens nu cred in acea conspiratie. Dar ma atrage foarte mult si urmaresc discutiile si youtube pe subiect.

Edited by republicall, 10 May 2022 - 10:31.


#31
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,151
  • Înscris: 29.12.2006

 halflife, pe 11 noiembrie 2017 - 18:56, a scris:

Credeti in teorii ale conspiratiei ? In care din ele ?

Ce este o teorie a conspirației (auzeam pe cineva spunând "teorie a constipației") ?  E o soluție neoficială dată unei probleme oficiale.

De regulă aceste teorii sunt în domeniul unor afaceri politico-economice de mare anvergură, unde cetățenii de rând nu cred în "explicațiile oficialilor".

Eu unul și cred și nu cred. Când sunt mai supărat pe viață, cred, când sunt voios, nu cred. :)

#32
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Da sigur că da, fum fără foc nu iese!Posted image
,,Le vom prelua pământurile, resursele şi bogăţia pentru a ne exercita controlul asupra lor. Îi vom păcăli să accepte legi care le vor fura mica libertate pe care o vor avea”

"Vom promite că vom găsi un leac din multele noastre fonduri, şi le vom da mai multă otravă. Otrăvurile chimice vor fi absorbite prin pielea idioţilor care cred că anumite produse de igienă şi înfrumuseţare prezentate de mari actori şi cântăreţi, le vor aduce tinereţea veşnică pe chip şi trup, şi prin gurile lor însetate și înfometate, le vom distruge minţile şi sistemele organelor interne de reproducere. Din toate acestea, copiii lor se vor naște ca morți, cu handicap, și noi vom ascunde de la ei aceste informații."

"Otrăvurile vor fi ascunse în tot ceea ce-i înconjoară, în ceea ce beau, mănâncă, respiră şi poartă. Trebuie să fim ingenioşi în a distribui otrăvurile. O să-i învăţăm că otrăvurile sunt bune – cu imagini amuzante şi tonuri muzicale la Tv. Cei la care vor apela se vor preface că-i ajută. Îi vom convinge să să participe la diverse acțiuni pentru a-i conduce mai bine spre ingerarea î otrăvurilor în corpurile lor.."

"Vor vedea că produsele noastre sunt folosite în filme şi astfel se vor obișnui cu ideea că ele le fac bine, şi nu vor şti niciodată adevăratul lor efect. Când se vor naşte, copiilor li se vor administra otrăvuri în sânge, părinții fiind convinși că bolile îi vor ocoli pe cei nou născuți. Ne vor mulțumi că-i vom ajuta! Vom începe acțiunile mai devreme, când minţile lor vor fi tinere, vom ţinti în copiii lor cu ceea ce ei iubesc cel mai mult, dulciurile. Când li se vor descompune dinţii, îi vom plomba cu metale și substanțe care le vor ucide mintea şi le va fura viitorul."

Ş.A, M, D,

#33
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Uite una despre care se vorbea din 2015 Posted image
https://ok.ru/video/4121421089388

#34
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Eu as putea sa cred în conspirațiile care implica maxim trei oameni.
Sau doi, dacă sunt romani :)

#35
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Aia e bărfă!Posted image

#36
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,151
  • Înscris: 29.12.2006
Cum se poate ști dacă o idee e o conspirație sau nu ?! Inițial, în primii ani...nicicum. Timpul poate dovedi dacă teoria e adevărată sau nu. Sau se poate ști doar dacă cineva e membru al vreunui serviciu de informații.

Teoriile conspirațiilor se supun definiției adevărului dată de Platon: adevărul e acea opinie care se potrivește demonstrației științifice.

Așa e și cu teoriile: se emit mai multe idei (teorii) la care grupurile de oameni aderă. Apoi, cu timpul, care poate fi scurt sau foarte lung, ipotezele sunt confirmate sau infirmate prin dovezi. Până atunci, teoriile conspirațiilor sunt o luptă între cei care cred sau nu cred.

Edited by lupini, 21 May 2022 - 13:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate