Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum pot demonta o broasca veche (cu poze)

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdorin_2k, on 09 noiembrie 2017 - 14:37, said:

Ti-au montat aia cu ce au avut la indemana in acel moment. Au pus si holzsuruburi crestate, cu locas cruciform, chiar si cuie.

Asa se puneau inainte (ce aveai la indemana). Ele au un cap de surubenita normala sau cruce, numai ca acel cap e uzat si cu vopsea pe el. Fara scule mai solide, care sa se potriveasca cat mai ferm, nu le clintesti. Eu am niste capete de surubelnita (biti) zdravene si cu ele am reusit sa le dau afara, altfel fluieri in jurul usii.

#20
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
-..........de cati forumisti e nevoie ca sa schimbi o broasca ...........Posted Image

-Raspuns:
-de toti!Posted Image

#21
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Sunt cuie cu siguranta, insa pt al doilea trebuie sa folosesc un cleste ca sa-l pot scoate. Nu m-am gandit sa repar arcul din interior, vreau doar sa inlocuiesc toata broasca.

#22
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

View PostPurpleTree, on 09 noiembrie 2017 - 14:48, said:

Sunt cuie cu siguranta, insa pt al doilea trebuie sa folosesc un cleste ca sa-l pot scoate. Nu m-am gandit sa repar arcul din interior, vreau doar sa inlocuiesc toata broasca.

va complicati, broasca noua NU  o sa se potriveasca pana nu ciopliti in usa, broasca noua este mai inalta. Apoi, nu se va mai potrivi la gauri.

Reparati broasca veche si pastrati-o altfel in scurt timp cred ca veti veni aici cu o alta intrebare, " de unde iau o usa ieftin?"

no offence pliiiiizzz

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
broaste tip vechi cred ca mai gasesti in targurile de vechituri...sau de vanzare pe olx/okazii...cred...

#24
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Hmmm
Interesant, chiar așteptam întrebãri gen sensul de prindere al becului.
Pune bilã în locul broaștei ieși mai eftin și ține veșnic
Uuuups
N-am timp sã explic ce și cum...e tezã de masterat.

Edited by sarac.lipit, 09 November 2017 - 15:18.


#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Lasa broasca in pace. Daca te te deranjeaza doar ca nu se inchide usa, eu iti zic din poze ca broasca e buna iar schimbarea ei nu va rezolva problema.Din urmele de pe vopsea la poza 2 cred ca "limba" broastei merge putin prea sus.Scoate piesa aia din poza  2 si mut-o putin mai sus ca nu intra limba in gaura  (nu va ganditi la prostii carcotasilor :P )

#26
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008

View PostPoeOvidiu, on 09 noiembrie 2017 - 15:19, said:

Scoate piesa aia din poza  2 si mut-o putin mai sus ca nu intra limba in gaura  (nu va ganditi la prostii carcotasilor Posted Image )

-........aaa.............nu??????? dar de ce ca eu eram deja acolo.... Posted Image

omul nostru cred ca a ramas incuiat in camera si nu mai poate sa iasa la tastatura..............Posted Image

Edited by invest20042001, 09 November 2017 - 15:26.


#27
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Omul nu a ramas incuiat in camera Posted Image

View PostPoeOvidiu, on 09 noiembrie 2017 - 15:19, said:

Lasa broasca in pace. Daca te te deranjeaza doar ca nu se inchide usa, eu iti zic din poze ca broasca e buna iar schimbarea ei nu va rezolva problema.Din urmele de pe vopsea la poza 2 cred ca "limba" broastei merge putin prea sus.Scoate piesa aia din poza  2 si mut-o putin mai sus ca nu intra limba in gaura  (nu va ganditi la prostii carcotasilor Posted Image )

Ai dreptate! Am masurat distanta de la podea la partea mobila a broastei (limba) si apoi de la podea la gaura in care ar trebui sa intre si intr-adevar sunt decalate, deci problema ar trebui altfel rezolvata - adica ar trebui sa ridic "gaura" din poza 2 astfel incat sa fie la acelasi nivel cu "limba" broastei.

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
eu am impresia ca partea cu "gaura" a fost mutata mai jos, candva in trecut.
parca se vede ceva umplutura pe toc, deasupra partii metalice (in partea de sus), iar in partea de jos scobirea lemnului s-a facut mai grosolan asa.
ca sa nu ramana urme inestetice pe toc si sa trebuiasca sa vopsesti, poti mari gaura piesei metalice prinse pe toc. cu o dalta si ciocan, sau folosesti o surubelnita cu cap plat pe post de dalta.

#29
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Mai mult ca sigur s-au slabit balamalele de nu se mai inchide.

PS. O rezolvare rapida fara chinuiala: o saiba la o balama, sau la ambele Posted Image

Edited by xxvirusxx, 09 November 2017 - 17:03.


#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postxxvirusxx, on 09 noiembrie 2017 - 16:59, said:

Mai mult ca sigur s-au slabit balamalele de nu se mai inchide.

PS. O rezolvare rapida fara chinuiala: o saiba la o balama, sau la ambele Posted Image

nu merge asa, ar insemna ca usa sa se ridice si mai mult fata de pozitia actuala, deci limba broastei se va ridica si mai sus fata de opritorul din toc, poate ca nu va mai intra deloc.
in acest moment, limba broastei este mai SUS fata de gaura opritorului din toc. se vede si din poze, cum este luata vopseaua de pe opritor.

#31
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Eh atunci trebuie sa ridici "tabla" aia putin mai sus

#32
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcostea_nelu, on 09 noiembrie 2017 - 13:54, said:

Eu sunt de parere ca un meserias stie ce are de facut, nu costa o avere. Not ofense.
Cine pune mina pe chestia aia ??????

#33
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016

View Post86-APP, on 09 noiembrie 2017 - 19:53, said:

Cine pune mina pe chestia aia ??????

Pe care chestie?

#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Aia din poza .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate