Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Cum pot demonta o broasca veche (cu poze)

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Vreau sa schimb broasca de la usa dormitorului (pentru ca nu mai sta inchisa), insa am observat ca nu e infiletata in suruburi, ci un fel de cuie. N-am experienta deloc si nu stiu cum as putea proceda. Daca aveti sugestii va rog sa spuneti, multumesc.

[ https://i.imgur.com/op0zGy9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/jXeiqqu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/rjRdhGJ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Sunt suruburi peste care s-a dat cu vopsea, si de aceea dau iluzia ca sunt cuie.
Si daca chiar sunt cuie, incearca cu varful unui patent sa le extragi.

Edited by elbjorn, 09 November 2017 - 13:52.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dupa ce scoti manerele se trage afara toata broasca, din poza 1 tragi spre tine tot sistemul. Odata scoasa, o repari sau o inlocuiesti.
Cum zice colegul, sunt sanse sa fie suruburi. Curata-le bine si vei vedea. Nu trage cu totul daca sunt suruburi, desfileteaza-le.

Edited by exceswater, 09 November 2017 - 13:52.


#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008
Cele 2 fete de la manere sunt infiletate cu suruburi din cate vad. Doar broasca in sine e prinsa in cuie, din cate se vede din poza.
La broasca trebuie sa incerci sa o scoti cu un levier sau ceva ascutit macar 3-4mm cat sa poti prinde pe urma cu un ciocan sau cleste de cuie, si sa le scoti afara.

 elbjorn, on 09 noiembrie 2017 - 13:51, said:

Sunt suruburi peste care s-a dat cu vopsea, si de aceea dau iluzia ca sunt cuie.
Si daca chiar sunt cuie, incearca cu varful unui patent sa le extragi.
Broasca in sine e prinsa cel putin in partea de sus cu cui.

Edited by Hider141, 09 November 2017 - 13:52.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
pasul 1 - scoti cuisorul de la manerul clantei, sa poti scoate ambele manere
pasul 2 - scoti suruburile de la silduri (stii ce sunt acelea, da?); bagi varful unei surubelnite plate intre sild si usa, daca vreunul dintre suruburi se dovedeste a fi cui.
pasul 3 - scoti suruburile/cuiele cu care este prinsa broasca de tocul usii (poza nr. 1)
apoi, incerci sa scoti broasca din locasul ei.

in ce sens spui ca nu mai sta inchisa usa ? nu prinde pe tocul usii, s-a lasat usa si nu mai intra limba broastei in locasul de pe toc ? sau s-a stricat arcul din interiorul broastei si limba acesteia nu mai prinde pe toc ?
poate ca e mai simplu sa demontezi partea in care intra limba broastei, sa incerci s-o repozitionezi mai sus/mai jos pe toc. sau sa reglezi pozitia usii (s-o mai ridici un pic) punand niste saibe la balamale.

Edited by corinadaniela, 09 November 2017 - 14:09.


#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Cu dalta/cutit si cleste demontezi asa ceva.
Iti formezi spatiu cat sa ai cu ce prinde cuiul, de regula o sa se indoaie metalul acoperitaorii. Dupa ce scoti un cui fortezi de acoperitoare sa tragi un pic in afara al doilea cui si ala iese usor.
La aia pe unde intra zavorul in toc bagi dalta pe deasupra si o deparzi, cand o bagio la loc o sa ai spatiu sa prinzi un surub, al doilea cum am zis iese usor.
Pt lateralul usii bagi dalta si o impingi usor in exterior sa poti scoate cuiele, de acolo nu poti indoi nimic. Chiar daca sunt suruburi unele din ele, sunt sanse mari sa fi fost batute cu ciocanul.

#7
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Eu sunt de parere ca un meserias stie ce are de facut, nu costa o avere. Not ofense.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Pai scoti clanta si apoi scoti cuiele (vad ca sunt acoperite de vopsea, ar putea fi si holsuruburi).

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 corinadaniela, on 09 noiembrie 2017 - 13:54, said:

pasul 1 - scoti cuisorul de la manerul clantei, sa poti scoate ambele manere
pasul 2 - scoti suruburile de la silduri (stii ce sunt acelea, da?); bagi varful unei surubelnite plate intre sild si usa, daca vreunul dintre suruburi se dovedeste a fi cui.
pasul 3 - scoti suruburile/cuiele cu care este prinsa broasca de tocul usii (poza nr. 1)
apoi, incerci sa scoti broasca din locasul ei.
Wow ! o femeie care stie cum se demonteaza o broasca la usa :)
Sunt uimit caci ma iera o userita care zicea ca e femeie si nu stie cum sa foloseaca bormasina sa defileteze niste suruburi din perete.

Scuze pt. Off Topic  Posted Image
=======================

@PurpleTree, fa cum ti-au spus @corinadaniela si @SpeedDemon mai sus.
Desi bag de seama ca broasca aia are:
cuie, suruburi cu cap in cruce dar si drept.
Ai putin de munca !

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
eh, sa zicem ca-mi place sa mesteresc un pic. stiu chiar si sa repar o astfel de broasca, sau s-o adaptez sa se potriveasca la alt model de cheie, daca cea originala s-a pierdut/rupt.

#11
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
eu as poliza putin din partea de sus a "opritorului" mobil care iese din usa si as lasa broasca neumblata inca vreo cativa ani. Din penultima imagine se vede ca opritorul ala freaca putin mai sus pe piesa metalica de pe toc.

  se vede ca nu mai intra in gaura, probabil ca de aia nu mai tine usa inchisa....

Edited by invest20042001, 09 November 2017 - 14:18.


#12
PurpleTree

PurpleTree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.08.2016
Am reusit sa scot cuiul de jos de la broasca. A fost destul de greu, iar acum urmeaza celalalt.
Multumesc pt sfaturi, sper sa mearga.

 invest20042001, on 09 noiembrie 2017 - 14:17, said:

eu as poliza putin din partea de sus a "opritorului" mobil care iese din usa si as lasa broasca neumblata inca vreo cativa ani. Din penultima imagine se vede ca opritorul ala freaca putin mai sus pe piesa metalica de pe toc.

  se vede ca nu mai intra in gaura, probabil ca de aia nu mai tine usa inchisa....

Da, usa nu mai sta inchisa deloc. Opriturul acela mobil nu sta sau nu este destul de fix incat sa ramana bagat in gaura din tocul usii.

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 PurpleTree, on 09 noiembrie 2017 - 14:20, said:

Am reusit sa scot cuiul de jos de la broasca. A fost destul de greu, iar acum urmeaza celalalt.
Multumesc pt sfaturi, sper sa mearga.

Ai nevoie de o surubelnita cu biti, cat mai solida si de biti mai mari ca dimensiuni astfel incat sa poti sa "prinzi" in ce a mai ramas din suruburile alea. Daca nu merge poti incerca sa fortezi cu ceva ascutit dar cu grija sa nu rupi parti de lemn mai mari, care ulterior nu mai pot fi puse la loc.

Am inlocuit si eu recent una la tara - ideea e ca nu o sa mai gasesti pe acelasi format si va trebui sa modifici un pic cavitatea din usa sa se potriveasca una noua.
Sanse sa repari acel arc opritor (care probabil e deja rupt in interior) sunt aproape egale cu zero.

Edited by rosix, 09 November 2017 - 14:24.


#14
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
efectiv nu mai intra in gaura. polizati putin de sus si va sta!

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 corinadaniela, on 09 noiembrie 2017 - 13:54, said:

in ce sens spui ca nu mai sta inchisa usa ? nu prinde pe tocul usii, s-a lasat usa si nu mai intra limba broastei in locasul de pe toc ? sau s-a stricat arcul din interiorul broastei si limba acesteia nu mai prinde pe toc ?

In 80% din cazuri s-a stricat arcul.. ca au 30 de ani broastele alea... E un arc tip parghie care odata rupt nu-l mai inlocuiesti cu nimic, in veci. Trebuie alta broasc care sa aiba dimensiuni cel putin apropiate sa intre in cavitatea usii.. Daca nu, va mai trebui decupat, cu grija din ea.

 PurpleTree, on 09 noiembrie 2017 - 14:20, said:

Am reusit sa scot cuiul de jos de la broasca. A fost destul de greu, iar acum urmeaza celalalt.

Daca nu ies celelalte cuie suruburi incearca sa le distantezi cu ceva, sa iasa dinauntru, cat sa le poti apuca de capete cu un patent sa incerci sa le invarti in sens invers (dreapta la stanga). Or sa iasa pana la urma.

Edited by rosix, 09 November 2017 - 14:29.


#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,516
  • Înscris: 05.06.2009
pai fie mai "inalti" gaura opritorului de pe tocul usii in partea de sus a acestuia, fie mai polizezi din limba broastei, in partea de sus, pe muchie, astfel incat aceasta sa poata intra complet in opritor.
ia verifica balamalele, ai cumva saibe bagate pe axul acestora ? cumva in trecut usa a fost inaltata pentru ca se freca de pardoseala, prag sau covor ?

Edited by corinadaniela, 09 November 2017 - 14:38.


#17
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 PurpleTree, on 09 noiembrie 2017 - 14:20, said:

Am reusit sa scot cuiul de jos de la broasca. A fost destul de greu, iar acum urmeaza celalalt.

Cel mai important: ia bucata de clanta care are profilul patrat si bag-o in buzunar pana nu termini de dat jos broasca, sa nu cumva sa inchizi accidental usa si sa ramai sechestrat in camera fara scule si cu optiuni minime de a redeschide usa.

Edited by gabyxm, 09 November 2017 - 14:33.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
Ti-au montat aia cu ce au avut la indemana in acel moment. Au pus si holzsuruburi crestate, cu locas cruciform, chiar si cuie.
Pt fiecare adopti solutia locala pe moment. Multe sunt intepenite cu vopsea.
Daca ti se pare o mare inginerie, platesti pe cineva care sa rezolve lucrarea.
Nu e rusine. Cunosc muti ingineri care nu au habar sa schimbe un bec macar. Pt ei o broasca de inlocuit e "proiect de diploma".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate