Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum sunt afectate PFA-urile de noile masuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Buna seara,
cine ma poate lumina si pe mine in materie de legislatie si ANAF ca tare sunt nedumerit:
- sunt angajat, norma intreaga ,din 1996 cu toate platile din partea angajatorului la zi
-in paralel, in timpul liber, sunt vinzator ambulant
-la Anaf platesc impozit si CASS la trimestrudin 2011  de cind activez ca ambulant
-acum citeva zile mi-a sosit "  Decizie de impunere anuala "(2016) precum ca trebuie sa platesc CAS(1176lei)  la suma de11256 (profit /an)ceea ce reprezinta ~10%.
intrebarea este daca situatia asta este corecta,mi se iau banii dublu pentru pensie,angajatorul plateste odata si acum mai platesc inca odata?!
Cine ma poate lamuri?am fost la anaf si inspectorul responsabil mi-a zis cu juma de gura ca am dreptate ca nu trebuie sa platesc dar nu poate interveni in program sa faca anulare ca...bla,bla ,bla...Mai scurt,am dreptate dar trebuie sa platesc, ca sa ma incurajeze,pot sa o platesc si in transe!!!parca asta conteaza,conteaza ca platesc si destul de consistent.
Multumesc de atentie!

Edited by XTH, 14 December 2017 - 20:40.


#56
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
din ce stiu eu, cel de la ANAF spune tampenii si trebuia sa platesti si contributia la pensie
pensia se calculeaza in functie de contributie, deci nu platesti de doua ori

Edited by _Smiley_, 15 December 2017 - 09:24.


#57
radhoop

radhoop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 06.11.2006
Salut, am si eu o intrebare. Sunt angajat cu contract full time si in paralel am un PFA pe care in 2017 am avut 5000 lei venituri (pe tot anul nu pe luna).
Intrebarea e daca eu trebuie sa mai platesc acum CAS si CASS sau doar impozitul de 10% avand venituri sub limitele de 22.800 lei?

Mersi.

#58
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Nu mai trebuie daca ai venituri sub 22.800.

Decat daca vrei, exista si varianta asta, dar nu mai esti obligat.

#59
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Adica se plateste numai 10% impozit si atit?Fara CASS?

#60
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
da, esti obligat sa platesti doar impozitul, nu si contributiile (nici sanatate, nici pensie)

#61
marian_f

marian_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.12.2006
Citez din actualul ministru al Finantelor, Teodorovici: „Astăzi, un salariat plăteşte contribuţie la cât câştigă, dar pe PFA - cu câştiguri uneori mult mai mari - se plăteşte la suma minimă, la 1.900 de lei. Este corect aşa? Nu e corect, şi lucrurile acestea se vor rezolva”.

Sursa: http://www.gandul.in...n-plus-17000576

Oare cum se vor rezolva lucrurile? :)
Deci m-am saturat pana peste cap de acesti politicieni care schimba lucrurile de pe azi pe maine. Vroiam sa-mi fac un PFA, acum sunt in dubii.

#62
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Maninca bors, ca sa nu spun alta ceva,.Dezinformeaza prin omisiune.Nu spune in continuare ,ca se plateste la suma minima doar daca venitul este sub pragul salariului minim,daca ai depasit pragul, platesti procentual si cas si cass si impozit si ce or mai vrea vremelnicii vremii care bulverseaza ...tot.

#63
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Fals. Daca esti sub prag poti sa nu mai platesti cas si cass, iar daca esti peste prag, poti sa platesti la minim.

#64
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Ea spune-mi si mie cum sa fac sa nu mai platesc, ca sunt sub prag, si crede-ma ca as vrea sa nu mai platesc.
Poti sa-mi explici? dau o bere!

#65
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,666
  • Înscris: 01.09.2006
Vei afla la anul, cand vei plati contributii pentru anul 2018.
Ca de anul asta sunt valabile aceste lucruri.

#66
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
https://www.digi24.r...-pfa-uri-880133

#67
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmarian_f, on 17 februarie 2018 - 01:19, said:

Citez din actualul ministru al Finantelor, Teodorovici: „Astăzi, un salariat plăteşte contribuţie la cât câştigă, dar pe PFA - cu câştiguri uneori mult mai mari - se plăteşte la suma minimă, la 1.900 de lei. Este corect aşa? Nu e corect, şi lucrurile acestea se vor rezolva”.
F****. Mi-a stricat weekendul...
Pe de altă parte - să-i zică cineva domnului sinistru că la sănătate corect ar fi să fie obligatoriu pentru toți nivelul minim care să corespundă unui pachet de servicii (minim și el) și, de restul, cine vrea mai mult să existe pachete opționale contra costuri suplimentare.
La pensie - ca acum e perfect. Minimul - obligatoriu; cine vrea mai mult (și crede că mai primește ceva la pensia de stat) n-are decît.

#68
TheUglyOne

TheUglyOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,413
  • Înscris: 02.09.2006
Pe domnul ministru nu il vad preocupat de egalitate si corectitudine si in cazul it-istilor. Acolo e preocupat sa dea ajutoare de stat. Dar na, probabil vrea sa fie primul ministru remaniat din guvernul actual si nu stie cum sa faca asta.

#69
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Gata, e groasa treaba pentru PFA-uri.
Adio.

#70
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Azi am studiat noul Cod Fiscal,pt ca trebuie sa infiintez o entitate juridica si nu am gasit o comparatie clara intre avantajele si dezavaantajele formelor de organizare juridica. Cazul este reprezentat de faptul ca activitatea este una agricola,de crestere animale,iar venitul principal este reprezentat de subventii.
  In primul rand,doar in cazul impozitul pe venitul microintreprinderii este specificat clar ca veniturile din subventii sunt scutite de impozitare(art.58),iar pe venitul net anual se plateste 1% daca ai 1 sau mai multi salariati sau 3 % daca nu sunt salariati,esti scutit de impozit pe profitul reinvestit si platesti 25% CAS doar pe veniturile din salarii,drepturile banesti care se cuvin administratorului societatii,si 5% impozit pe dividende.si binenteles CASS tot pe salarii.
In cazul Titlului IV "Impozitul pe venit" la art. 62,alineatul a face referire la un tip de venituri scutite de impozit si care s-ar putea incadra la subventii,dar nu se pomeneste acest cuvant,iar impozitul pe venit este de 10 %
  In cazul veniturilor din activitati independente(cazul PFA) platesti CAS 25% din venitul net anual,iar referire la veniturile din subventii nici nu exista. Despre norme de venit nici nu poate fi vorba,ca ar fi rentabil in acest caz...
  Ce ziceti am tras concluziile adecvate ?
Adica ar fi mai avantajos in acest moment sa infiintez un SRL ,si sa ma declar microintreprindere fata de organizarea ca PFA ?

#71
marian_f

marian_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.12.2006

View Postsoftaipan, on 18 februarie 2018 - 19:41, said:

  In cazul veniturilor din activitati independente(cazul PFA) platesti CAS 25% din venitul net anual,iar referire la veniturile din subventii nici nu exista. Despre norme de venit nici nu poate fi vorba,ca ar fi rentabil in acest caz...

O sa vorbesc de PFA, ca asta ma intereseaza si pe mine. La PFA in sistem real, ca inteleg ca la norma nu te incadrezi, ai 25% CAS si 10% CASS, dar care cu noul cod fiscal se pot aplica raportat la salariul minim brut, de 1900 lei. Este foarte avantajos, dar sincer nu stiu cat timp se va aplica, vezi comentariul meu de mai sus. Deci vine suma de 7 980 lei pt sanatate si pensie. Apoi ai impozitul pe venit de 10%. Din ce am vazut pe un simulator online acest impozit se aplica la diferenta dintre venitul brut si contributiile CAS si CASS.

Mai jos am pus calculul pt un venit brut de 96 000 lei anual.

Venit brut realizat anual 96 000
Contributie pensii anuala   5 700
Contributie sanatate anuala   2 280
Total taxe anuale(fara impozit) 7 980
Impozit 8 802
Venit net anual 79 218
Venit net lunar   6 602

Edited by marian_f, 19 February 2018 - 07:15.


#72
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postsoftaipan, on 18 februarie 2018 - 19:41, said:

  In cazul veniturilor din activitati independente(cazul PFA) platesti CAS 25% din venitul net anual,iar referire la veniturile din subventii nici nu exista. Despre norme de venit nici nu poate fi vorba,ca ar fi rentabil in acest caz...
  Ce ziceti am tras concluziile adecvate ?

Nu.

(1) Baza lunară de calcul al contribuției (sic) de asigurări sociale în cazul persoanelor care realizează venituri din activități independente o reprezintă venitul ales de contribuabil, care nu poate fi mai mic decât nivelul salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată aprobat prin hotărâre a Guvernului, în vigoare în luna pentru care se datorează contribuția.

Deci CAS e 25% din cît vrei tu (minim 1.900 lei) adică CAS poate fi minimum 475 lei și maxim cît vrei.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate