Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum sunt afectate PFA-urile de noile masuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
La norma de venit nu este acceptat orice cod CAEN. In Iasi merg doar cele pentru servicii de consultanta in tehnologia informatiei.

Cauta pe situl ANAF din Timisoara PDF-ul cu norme de venit pentru 2017 si vezi acolo ce coduri CAEN poti utiliza.

#20
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Mda, mersi am gasit si este 33000 !!
Adica 2750 pe luna => 41% taxe = 1127 lei pe luna !!
Niste nesimtiti. La asa taxe prefer sa fac "evaziune" in continuare

#21
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Pai taxarea ar scadea:

Vei plati
10% din norma drept impozit
25% din salariul minim drept contributie la pensie
10% din salariul minim drept asigurare de sanatate

Deci, lunar:
10% din 33000/12 + 25% din 1900 + 10% din 1900 = 275 + 475 + 190 = 940 Lei catre stat


Acum depinde de tine cat castigi. Daca ai venituri mici sau cheltuieli mari, atunci nu e bine sa fii la norma, insa situatia se schimba cand ai venituri mari si cheltuieli foarte mici. Poti face si 60.000 de euro anual, deci 5000 de euro lunar, iar in cazul asta ai da la stat practic 4% din venituri. Daca faci 2000 de euro lunar ai da la stat cam 10% din venituri.

Desigur sa nu excludem posibilitatea ca normele de venit sa creasca si ele cu cateva zeci de procente, insa avand in vedere ca asigurarile sociale sunt raportate la salariul minim, n-ar trebui sa platesti cu mult mai mult catre stat. Din punctul meu de vedere, PFA la norma de venit ramane foarte avantajoasa pentru "consultanta" in realizarea de situri web deoarece contabilitatea e mai simpla, iar tu nu vei avea cheltuieli cu materie prima sau utilitati.

#22
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Venitul e 950 de euro, si abia ma descurc cu banii astia, deci nu-mi permit sa arunc 1000 de lei in fiecare luna. Sau sa platesc taxa de protectie. Pentru ca asta e, sa fim onesti.
Eu am mai avut PFA cu norma acum niste ani si atunci norma era de 3000-4000 de lei. Am impresia ca era acelasi cod CAEN. Imi convenea sa platesc 600 de lei pe trimestru sau cat era atunci ca sa am liniste. Nu inteleg cum de au ajuns acum cu norma la 33000 ?? A crescut nivelul de trai in Romania de 10 ori din 2012 in 2017 ??
Daca nu le-a convenit 200 pe luna atunci le dau ciuciu.

#23
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
De ce faceti toti calcule la PFA-uri care scot o gramada de bani... va ganditi si la cazurile reale???

Am mai multe exemple (cunoscuti, prieteni) de PFA-uri facute pentru a incasa legal anumite venituri (din blogging, marketing afiliat, contabilitate, cursuri de limbi straine)... si in cele mai multe cazuri este vorba de sume de pana la 2000-2500 Lei pe luna. Pana acum oamenii astia plateau 32,5% la stat... din 2018 vor plati 45% la stat...
Eu vad masurile astea luate ca sa loveasca in continuare in cei de jos, care abia reusesc sa supravietuiasca de la o luna la alta... solutia ramasa e ori sa mareasca la nesimtire preturile practicate (daca se poate), pentru a face profit peste 3500-4000 Lei, asa incat sa plateasca procentual mai putin la stat... ori sa se lase de meserie...

Mi s-ar fi parut normal ca un PFA sa plateasca un impozit la stat ca si IMM-urile, hai sa nu spunem 1-3% ci 5%... si pe langa asta sa plateasca CASS si CAS doar optional... vrea sa fie asigurat, bine... nu vrea... tot bine. Daca sta acasa si someaza, deranjeaza pe cineva ca nu e asigurat? In caz de ceva... ar fi tratat pe masura contributiilor... e sau nu asigurat.

#24
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Din ce am inteles eu, in cazul in care PFA-ul are venituri sub salariul minim brut, atunci nu va mai exista obligatia de a plati contributia pentru pensie sau asigurarea de sanatate.

De asemenea, daca PFA-ul este si angajat, atunci nu va mai fi obligat sa plateasca si pentru pensie in calitate de PFA, ci numai pentru salariul obtinut ca angajat.

#25
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
pai si cele cu activitate de comert,unde le incadreaza?

#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcammyxxx, on 08 noiembrie 2017 - 18:44, said:

Venitul e 950 de euro, si abia ma descurc cu banii astia, deci nu-mi permit sa arunc 1000 de lei in fiecare luna. Sau sa platesc taxa de protectie. Pentru ca asta e, sa fim onesti.
Eu am mai avut PFA cu norma acum niste ani si atunci norma era de 3000-4000 de lei. Am impresia ca era acelasi cod CAEN. Imi convenea sa platesc 600 de lei pe trimestru sau cat era atunci ca sa am liniste. Nu inteleg cum de au ajuns acum cu norma la 33000 ?? A crescut nivelul de trai in Romania de 10 ori din 2012 in 2017 ??
Daca nu le-a convenit 200 pe luna atunci le dau ciuciu.
adica ai da si tu 4.5% din "salariu" pe post de taxe, contributie la pensie si sanatate? generozitatea ta e uimitoare.

oricum, pasul urmator e sa-i scoata la lumina pe evazionisti. peste 2-3 luni o sa vedem din ce in ce mai mutle stiri despre amenzi pentru lucru la negru sau nedeclararea veniturilor.

#27
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
1000 de euro dispar repede. Dacă ai de plătit și chirie, ai cam pus-o. 250-300 de euro chirie, 400 de euro mâncarea, ca și PFA ai nevoie de net, curent electric, ceva încălzire/răcire vara. Am fost și eu acolo și știu cum ieșeam cu 600 de lei pe minus în fiecare lună și nu aveam chirie de plătit.

Păi numai luna asta am:
  • 900 de lei RCA + CASCO
  • 600 - 700 de lei revizia la mașină
  • 1400 de lei reparația barei (care dacă o fac pe CASCO, îmi crește CASCO-ul anul următor, că accidentul a fost în Franța și ăla care nu avea anvelope de iarnă și a intrat în mine a dispărut)
În total puțin sub 3000 de lei. Acuma voi o să ziceți: Da' la ce-ți trebuie mașină? Ia autobuzul. Deci să înțeleg că un IT-ist de ăsta trebuie să meargă cu busul?

Dacă mai punem și 35% pensii + sănătate (eu plătesc consultațiile - am fost lunea asta la cardiolog, toți mă întrebau de „bilet de trimitere”. Nu știu nene ce e un „bilet de trimitere”, am venit aici din proprie inițiativă. Dar știți că aveți de plătit fără bilet. Da, normal. Nu așa face toată lumea? Și-au făcut cruce) și apoi 10% impozit la 1000 de euro rămânem cu 585 de euro (2700 de lei). Păi așa mai bine pun marfa pe raft. Fac și mișcare, zero consum psihic, eventual le spun băbuțelor pe ce raft e uleiul ăla ieftin, vorbesc cu studentele de la casele de marcat, nu tu stres că de ce metoda aia e cu 0.5 secunde mai lentă, nu tu certuri cu toți colegii indieni care habar nu au să execute un composer update, nu tu meeting-uri cu oameni cărora trebuie să le explici de 10 ori ceea ce EI ți-au cerut acum o lună, nu tu stat la 11 noaptea că a picat ceva API scris prost de la altă firmă, dar pe care tu trebuie să-l depanezi. Ies de o mie de ori mai câștigat.

Edited by RedDev, 09 November 2017 - 09:56.


#28
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Acuma nu mai are nimeni acces la baza de date de Test și toată lumea dă vina pe toată lumea.

#29
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ce drq mananci de 100 de euro pe sapt?
la restaurant in fiecare zi?

altii cu 100 de euro mananca o luna

#30
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Pana mea, am fost ieri la Lidl, am luat niște Panetone și câteva nimicuri, de genul 2 kg de portocale, 4 pere, ciuperci tăiate, două pungi de turtă dulce, două pungi de oregano, o cutie de șnițel cu susan gata făcut și jumătate de kilogram de carne tocată, 130 de lei.

Mai iau și vin de vreo 2 ori pe lună, poate o sticlă de șampanie, mai e hârtia igienică, detergent, gel de duș, șampon, am rămas fără pastă de dinți, etc.

Edited by RedDev, 09 November 2017 - 11:42.


#31
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu stiu man eu nu obisnuiesc sa beau gel de dus

alea pune-le la alta categorie, igiena, wellbeing, nu la "mancare"

#32
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Sunt lucruri la fel de... Lunar cumpărate precum mâncarea. Sau programatorul nu se spală? Am devenit rockeri peste noapte? Zic la mișto, rockerii sunt oameni de treabă.

#33
maximal

maximal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2017
Salut,
Observ ca in general vorbiti de PFA cu venituri lunare >1900 LEI.
Am o intrebare daca cineva poate sa imi raspunda...
Eu am un PFA, insa veniturile lunare sunt sub acei 1900. Cum voi fi eu taxat? In afara de cei 10% impozit pe venit care sigur ii voi plati.
1) In acest caz eu voi fi obligat sa platesc si acele 2 contributii? (CAS + CASS), chiar daca am venituri lunare sub salariul minim ?
2) Cum se va proceda cu deducerile? Poate cineva sa ne spuna de cota forfetara de 40% pentru cheltuieli?  Cum se aplica, in ce conditii...
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#34
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Intrebarea 1.
Pentru CAS s-a revenit cumva cum era mai demult, in anii precedenti... daca veniturile tale cumulate din activitati independente (aici intra PFA) nu depasesc minimul brut, atunci nu esti obligat sa platesti CAS (vezi art. 148). Daca depasesti minimul brut, atunci alegi tu pentru ce suma sa te asiguri... si evident majoritatea vor alege asigurarea la nivelul salariului minim brut (nu se poate mai putin).
Tot pentru CAS, art. 150 prevede ca cei care realizeaza venituri si din salarii sa nu mai fie obligati sa plateasca de 2 ori CAS, cum se intampla acum... ceea ce mi se pare corect si benefic. Platesti o data la nivelul salariului, nu si la ce mai faci in plus pe PFA.

Pentru CASS, art. 154 alin. (2) spune ca esti exceptat de la plata contributiei daca nu realizezi venituri (conform listei de la articolul urmator) sau dacă nivelul lunar al acestora este sub valoarea salariului de bază minim brut pe ţară.

Intrebarea 2.
Deducerile alea de 40% sunt pe la drepturi de proprietate intelectuala...

#35
maximal

maximal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2017
Mulțumesc mult pentru răspuns blue_wings

Sa înțeleg ca la PFA pe 2018 va rămâne in continuare sistemul prezent de deduceri...

#36
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Per total e bine, dar se putea si mai bine.

De exemplu, noi ca PFA-uri, aveam 5.5% la sanatate si 10.5% la pensii. De ce a fost nevoie sa ne creasca si noua procentul, cum s-a intamplat in cazul salariatilor? Nu este corect, de unde a aparut "contributia" angajatorului astfel incat sa o suportam noi, de unde au "transferat-o"?
Trebuia sa ramanem cu 16% contributii, la care, evident, sa avem posibilitatea sa ne asiguram la ce venit vrem noi. Asa era logic, dar ce mai e logic in tara asta...

Sa zicem "mersi" ca nu ne-au dus la 45% taxe pe venit realizat.

Edited by MrDerpson, 11 November 2017 - 13:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate