Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare SMTP Local

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Recent am migrat de la Exchange On Prem la Office365. Odata cu decomisionarea serverului OnPrem nu mai am nici SMTP-ul prin care trimiteam notificari din server sau echipamente sau pentru scan in email din multifunctionale.
Imi puteti recomanda un server SMTP local pe care sa il foloseasc strict pentru aceste functii de expediere notificari si scanuri din imprimante?
Multumesc anticipat !

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru un SMTP local (si server de email) am folosit o distributie cu Ubuntu, postfix si dovecot. Eventual poti sa o incarci intr-o masina virtuala. E destul de simplu eu o folosesc de ceva ani fara nici un fel de probleme. Si mai e si free pe deasupra....

#3
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006

View Postbumpocbum, on 08 noiembrie 2017 - 14:18, said:

Pentru un SMTP local (si server de email) am folosit o distributie cu Ubuntu, postfix si dovecot. Eventual poti sa o incarci intr-o masina virtuala. E destul de simplu eu o folosesc de ceva ani fara nici un fel de probleme. Si mai e si free pe deasupra....
Serverul de mail e in Office 365. Am nevoie doar de un SMTP local sa setez scan to email si diversele notificari care le trimit device-urile. E o solutie eleganta insa mi se pare putin prea peste mana, ce sa mai fac o masina virtuala sa aloc niste resurse pe un server cand teoretic ar fi soft-uri free pe Windows care fac asta. Nu imi fac probleme de acceptare a emailurilor, o sa pun un connector in Office365 sa imi accepte orice de pe IP-ul unde e SMTP-ul.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi aici, nu am avut rabdare sa citesc chiar tot. https://social.msdn....m=csharpgeneral
Sau ceva de genul http://www.bluecompu...dows-2008-2012/

Din cate inteleg de fapt iti trebuie un relay server.

Edited by bumpocbum, 08 November 2017 - 15:01.


#5
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Eu caut ceva de genul asta:
http://www.softpedia...TP-Server.shtml
Din pacate acesta e free dar nu stie sa ruleze ca serviciu pe Windows Server.

#6
marchand

marchand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 26.06.2008
Windows server(pana la Windows server 2008)  are  inclus server-ul smtp in IIS server  . Mai poti incerca si hmailserver.com

#7
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
cred ca suntem cam in aceeasi arie....
eu inca folosesc PostCast SMTP server ....
insa intentioenz sa trec la hMailServer. (asa cu h se scrie!)
eu vorbesc de produse freeware cu care imi fac treaba.

1 - deschizi 25-ul catre extern de pe statia
2 - permiti interior numai anumitor IP-uri strict sa comunice cu acest server
3 - setezi in DNS ... SPF-ul corect ca sa nu ai problema ca sa fie considerat SPAM
4 - il configurezi cu nssm ca sa ruleze ca si serviciu in loc de aplicatie Posted Image
5 - forwardezi email-ul catre un google sau ceva din el Posted Image

sau mai incerci cu asta ;)
https://nssm.cc/

Edited by Mihai_3, 08 November 2017 - 19:34.


#8
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Oare pe hMailServer pot seta sa accepte trimiterea fara autentificare?

#9
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Am reusit cu hMailServer. Se instaleaza ca serviciu in Windows Server deci nu mai am nevoie de nssm.
Nu am incercat pentru Send to Email la scannere, insa pentru notificari din servere si device-uri merge perfect. Mi-am pus un connector pe Exchange Online pe domeniul meu de email sa nu am probleme de reject-uri, iar in afara domeniului nu trimit, deci nu prea ma intereseaza SPF, DomainKeys sau altele autentificari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate