Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mivarom SRL - practici ilegale?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu zic ca toate magazinele online sa vanda doar produse de la 100lei in sus ca sa nu mai fie probleme pt. Ion.
Ce pretentii au unii frate, vor sa dicteze si afacerile altora cand ei nu au nici macar o vaga idee despre comert... in general.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View PostIon_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 14:15, said:

In fine, am zis hai, trec peste asta. Dar la checkout mi se mai impune o taxa de 5 lei pentru comanda mai mica de 100 lei.
Da, este un regulament al lor mentional la "cum cumpar". Selectia pieselor si manopoera de impachetare ii costa si la comenzi mici e comision. Comanda peste 100 lei si nu mai ai nicio taxa in plus.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 15:01, said:

Sau ei sa vanda la toata lumea cu acelasi pret, nu le convine, isi inchid firma. Ce zici ? Cand pantoful e pe piciorul celalalt, parca e altceva, nu ?

Te-ai legat fix de un rht... Sunt o mie de abuzuri in comertul romanesc online.. pe alea nu le vezi.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
care-o baga de un topic cu acest subiect,nemultumiri legate de reguli in magazine fizice si online?

#23
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Stai tu linistit, site-ul exista de cel putin 8-10 ani, pina acum era inchis daca facea ceva ilegal.
Mai departe, stai tu linistit, am mai vazut asite-uri care au cel putin una din cele 2 "probleme" semnalate de tine: comanda minima, taxa procesare comenzi mici.
Si, la final, ca sa stai tu linistit, stii macar vreo urma de numar de lege care spune ca "problemele" semnalate de tine sint ilegale, sau pentru ca nu iti convine tie.... este ilegal ?!

#24
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostErwin_Rommel, on 07 noiembrie 2017 - 15:18, said:

Imi exlici si mie logica ''taxei de procesare pentru comenzi mai mici de 100 lei''? Asta nu e ''vesteala'', ci mai degraba evul mediu, te-ar taxa capy (talistii) si pe aerul consumat si poluat de CO2, da' numai ca se gasesc niste ''est europeni primitivi'' sa faca gura mare.
Incerc sa-ti explic... vedem daca si cine intelege.

Orice comanda, indiferent de valoare, are un cost minim/fix (preluare, ambalare, etichetare blabla). Costul fix poate fi inclus complet in pretul produsului (caz in care rezistorul nu mai costa 50 de bani ci 5 lei, iar cei care cumpara 10 bucati vor plati de 10 ori ambalarea) sau poate fi amortizat din valoarea totala a comenzii (caz in care se fac niste calcule, de unde rezulta de la ce valoarea a comenzii in sus se amortizeaza costul + apare profitul). Ca sa nu platesti de 10 ori ambalarea in caz ca vei cumpara 10 bucati si ca sa iasa si magazinul pe profit (pentru ca nu-i vreo asociatie de ajutorare a cainilor vagabonzi sau a boschetarilor), iti cere acel "comision" ca sa-si amortizeze cheltuiala.

E greu? Tre' desene?

#25
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View PostErwin_Rommel, on 07 noiembrie 2017 - 15:18, said:

Imi exlici si mie logica ''taxei de procesare pentru comenzi mai mici de 100 lei''? Asta nu e ''vesteala'', ci mai degraba evul mediu, te-ar taxa capy (talistii) si pe aerul consumat si poluat de CO2, da' numai ca se gasesc niste ''est europeni primitivi'' sa faca gura mare.
Pt ca orice comanda implica si procesare.  La o comanda (de valoare) mai mare, costurile alea se pot acoperi din adaos, da' la 3,15 lei...
Si magazinele online au costuri de acoperit, nu doar cele fizice.
Si trebuie sa faca si profit, ca nu-s societati de binefacere.

#26
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am vrut sa cumpar bilete online la teatru si mi-au spus ca trebuie sa platesc taxa de procesare 3 lei/bilet. Asta in conditiile in care eu singur il scoteam la imprimanta si mergeam cu el in buzunar.  Asta cum se mai numeste ? Nu nesimtire ?

#27
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

View PostIon_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 15:03, said:


Cu asta sint de acord. Si la Mivarom accept sa cumpar 11 rezistori de 1K, pentru ca e doar 5 bani bucata. Mie imi trebuie 2.

Depinde de produs.

Daca aveai nevoie de 2 buc, de ce nu te-ai dus la magazinul cel mai apropiat de tine ?

Eu cumpar de multa vreme de la ei si sunt foarte multumit chiar daca in ultima vreme au pus ceva taxe in plus. Trebuie sa te gandesti ca 10 bani aia pe care ii ia de la tine pe piesa in sine poate sa insemne mult mai putin decat celelalte costuri: ambalaj,lipici, pix consumat, chiar deplasarea omului care iti face pachetul cu cele 2 componente, nu ?

Ceea ce ai scris tu la inceput mi se pare putin hilar in sensul ca esti nemultumit ca au preturi bune la piese dar te taxeaza la alte lucruri. Eu cand dau comenzi la ei, imi pun multe produse astfel incat sa fie rentabila (pentru minte) toata comanda.

#28
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Hm, poate nu e o solutie la indemina oricui, necesita probabil un grad sporit de pregatire, atentie si siretenie dar fiti atenti la solutia salvatoare: nu iti place nu cumperi!

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsergiu_psc, on 07 noiembrie 2017 - 14:36, said:

Foarte multe magazine online au stabilit un plafon minim pentru comanda, asa ca nu cred ca ar fi ceva ilegal in asta.
Cam este. Dar, fiind lăsate-n pace, au continuat.
Atât timp cât au la vânzare produse care costă 5 bani şi nu există o politică gen Metro/Selgros, mi se pare normal să poţi cumpăra cât vrei.
A... faptul că ambalarea şi transportul costă 50 de lei pentru acel produs de 5 bani, este o altă discuţie. Şi este normal.
În ţările cu apă caldă există ambalaje care se returnează după livrarea produsului.
Recunosc, ca turist în Grecia mi-a fost jenă să cumpăr o singură lămâie dintr-un magazin, în loc de minim trei, ca toţi ceilalţi. Dar eu numai de una aveam nevoie, iar vânzătorul nu m-a întrebat "Giati mono ena?", adică de ce numai una. A fost cântărită şi am plătit-o.

Referitor la postarea de la francezi... 1,29 euro/litru ce înseamnă, benzină sau motorină? Căci mi se pare la fel ca la noi, doar că la noi salariile sunt mult mai... ieftine.

#30
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,365
  • Înscris: 25.04.2007

View PostErwin_Rommel, on 07 noiembrie 2017 - 14:53, said:

Nu sunt singurii, la TME (care-s polonezi...''est-europeni primitivi'' cum zice un domn vestic de mai sus) impune sa cumperi 5 piese de acelasi fel cat timp sunt la preturi mici (de ordinul zecilor de bani), nu stiu exact politica lor de rahat turcesc, dar nu mai cumpar de la ei.

Incearca sa cumperi de acum incolo de la Conrad Oradea, aia nu impun rahaturi de taxe vestice, comenzi minime, si din cand in cand mai primesti o revista de la ei. Asta afacere.

Succes.
Hai ca ai si gasit ce exemplu sa dai: Conrad Oradea care are adaos comercial nesimtit. Pai de la TME e mult mai bine sa cumperi, chiar daca nu exista taxa de transport 0 pentru nici o valoare a comenzii, bineinteles daca nu comanzi trei lulele.

#31
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Stii ca o firma privata poate sa isi stabileasca orice adaos comercial doreste, de la 0% la 10000% sau.. habar am daca e o limita maxima.
Dar cred ca ai inteles ideea: chestia cu "Conrad Oradea care are adaos comercial nesimtit" este complet, dar complet fara nici un temei, in afara de preferintele tale personale.

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostBogotta, on 07 noiembrie 2017 - 15:54, said:

Eu am vrut sa cumpar bilete online la teatru si mi-au spus ca trebuie sa platesc taxa de procesare 3 lei/bilet. Asta in conditiile in care eu singur il scoteam la imprimanta si mergeam cu el in buzunar.  Asta cum se mai numeste ? Nu nesimtire ?
Un site care functioneaza cu aer? Hostat gratis, de bilibistroci? Administrat de spiridusi? Site gasit pe jos, agatat in cui sub pat sau cum?

#33
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postbuyonevideo, on 07 noiembrie 2017 - 17:31, said:

Stii ca o firma privata poate sa isi stabileasca orice adaos comercial doreste, de la 0% la 10000% sau.. habar am daca e o limita maxima.
Dar cred ca ai inteles ideea: chestia cu "Conrad Oradea care are adaos comercial nesimtit" este complet, dar complet fara nici un temei, in afara de preferintele tale personale.
Stii ca exista si ANPC care ar trebui sa se ocupe de aceste practici murdare?

#34
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Stai bland ca nu din taxa aia de 3 lei / procesare se plateste hosting-ul la site si administrarea .
Au procent din pretul biletului . Cand inchei un contract de redistribure se negociaza si procentul . Ca la procentul ala au gasit ei o cale sa mai adauge si acei 3 lei , e altceva .

#35
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View PostI2O, on 07 noiembrie 2017 - 18:07, said:

Stii ca exista si ANPC care ar trebui sa se ocupe de aceste practici murdare?
Practica murdara fiind ?
Cat timp nu-i monopol, nu-ti convine pretul, nu cumperi... hai ca-i simplu !

#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Unii nu au trecut de momentul 1989. Presupun ca ei considera ANPC ca fiind ceva institutie de forta care sa f*ta afacerile si sa le oblige sa se desfasoare dupa cum are chef clientul. De altfel, intregul thread este plecat de la niste presupuneri care nu au legatura cu realitatea (sau legislatia) si care puteau fi lamurite in 3 minute de citit pe siteul ANPC. Dar e mult mai bine (romanesc, adica) de facut scandal, reclamatii (nefondate) & co decat de citit si inteles o fraza...

View Postndor, on 07 noiembrie 2017 - 18:11, said:

Stai bland ca nu din taxa aia de 3 lei / procesare se plateste hosting-ul la site si administrarea .
Au procent din pretul biletului . Cand inchei un contract de redistribure se negociaza si procentul . Ca la procentul ala au gasit ei o cale sa mai adauge si acei 3 lei , e altceva .
Nu stiu cine si ce negociaza(nici nu ma intereseaza), dar, daca la poarta teatrului este 10 lei biletul, iar pe online, pe un site care nu tine de teatru, este acelasi pret si mi se cere un "comision de procesare" nu vad nici o problema sau vreo nesimtire sau mai stiu eu ce. De altfel, mi se asigura un serviciu care adauga valoare (rezervare online) si pentru care trebuie sa platesc - deci, din nou, unde ar fi problema?

Edited by dexterash, 07 November 2017 - 18:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate