Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Mivarom SRL - practici ilegale?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am vrut sa cumpar o serie de produse de la magazinul online Mivarom SRL www.mivarom.ro dar am intampinat doua mari magarii, pe care le consider ilegale.

In primul rand, magazinul impune o comanda minima, in valoare de 25 lei. Acum inteleg ca nu se cade sa comanzi un rezistor de 5 bani si atat, dar sa impui clientului sa cumpere orice, doar sa atinga pretul de 25 lei, mi se pare o insulta si nu stiu daca nu incalca legea. Din cate stiu, comanda minima e ilegala.

In fine, am zis hai, trec peste asta. Dar la checkout mi se mai impune o taxa de 5 lei pentru comanda mai mica de 100 lei. E numita "taxa de procesare pentru comenzi mai mici de 100 lei". Chestia asta chiar nu stiu unde sa o incadrez. Mi se pare o alta insulta, drept in fata. Practic ei imi vand aceleasi produse, dar la pret diferit fata de cei care cumpara si mai multe.

Va rog cei care se pricep, cunosc legislatia si care s-au mai lovit de probleme de genul asta, sa raspunda. Am facut si o reclamatie la filiala din Teleorman al ANPC (acolo are sediu Mivarom).

Consider ca acesti vanzaotori au o obligatie fata de cumparatori, nu pot aplica principiul (romanesc si gresit totodata) "e magazinul meu, eu fac legile si vand cui vreau eu, cu cat vreau eu".

Multumesc

#2
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Ion_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 14:15, said:

Am vrut sa cumpar o serie de produse de la magazinul online Mivarom SRL www.mivarom.ro dar am intampinat doua mari magarii, pe care le consider ilegale.
In primul rand, magazinul impune o comanda minima, in valoare de 25 lei. Acum inteleg ca nu se cade sa comanzi un rezistor de 5 bani si atat, dar sa impui clientului sa cumpere orice, doar sa atinga pretul de 25 lei, mi se pare o insulta si nu stiu daca nu incalca legea. Din cate stiu, comanda minima e ilegala.
In fine, am zis hai, trec peste asta. Dar la checkout mi se mai impune o taxa de 5 lei pentru comanda mai mica de 100 lei. E numita "taxa de procesare pentru comenzi mai mici de 100 lei". Chestia asta chiar nu stiu unde sa o incadrez. Mi se pare o alta insulta, drept in fata. Practic ei imi vand aceleasi produse, dar la pret diferit fata de cei care cumpara si mai multe.
Va rog cei care se pricep, cunosc legislatia si care s-au mai lovit de probleme de genul asta, sa raspunda. Am facut si o reclamatie la filiala din Teleorman al ANPC (acolo are sediu Mivarom).
Consider ca acesti vanzaotori au o obligatie fata de cumparatori, nu pot aplica principiul (romanesc si gresit totodata) "e magazinul meu, eu fac legile si vand cui vreau eu, cu cat vreau eu".
Multumesc
Care este ilagalitatea ? mai ales ca la  ca la Transport si livrare scrie asa:

Quote

Nu exista o valoare minima a comenzii la noi pe site. Cu toate acestea pentru comenzile in valoare mai mica de 100ron se aplica suplimentar o taxa de procesare in valoare de 10ron pentru comenzi mai mici de 25ron, 5ron pentru comenzi mai mici de 50ron si respectiv de 3ron pentru comenzi mai mici de 100ron. Aceasta taxa este destinata acoperirii cheltuielor de colectare, verificare, ambalare pentru comenzile de valoare sub 100ron.
Deci te-a anuntat inainte, nu-ti convine nu cumperi!
Si vezi ca ai scris gresit : "Dar la checkout mi se mai impune o taxa de 5 lei pentru comanda mai mica de 100 lei"
*Citeste ce este subliniat !

Edited by stlk, 07 November 2017 - 14:37.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

 Ion_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 14:15, said:

Am vrut sa cumpar o serie de produse de la magazinul online Mivarom SRL www.mivarom.ro dar am intampinat doua mari magarii, pe care le consider ilegale.

In primul rand, magazinul impune o comanda minima, in valoare de 25 lei. Acum inteleg ca nu se cade sa comanzi un rezistor de 5 bani si atat, dar sa impui clientului sa cumpere orice, doar sa atinga pretul de 25 lei, mi se pare o insulta si nu stiu daca nu incalca legea. Din cate stiu, comanda minima e ilegala.

In fine, am zis hai, trec peste asta. Dar la checkout mi se mai impune o taxa de 5 lei pentru comanda mai mica de 100 lei. E numita "taxa de procesare pentru comenzi mai mici de 100 lei". Chestia asta chiar nu stiu unde sa o incadrez. Mi se pare o alta insulta, drept in fata. Practic ei imi vand aceleasi produse, dar la pret diferit fata de cei care cumpara si mai multe.

Va rog cei care se pricep, cunosc legislatia si care s-au mai lovit de probleme de genul asta, sa raspunda. Am facut si o reclamatie la filiala din Teleorman al ANPC (acolo are sediu Mivarom).

Consider ca acesti vanzaotori au o obligatie fata de cumparatori, nu pot aplica principiul (romanesc si gresit totodata) "e magazinul meu, eu fac legile si vand cui vreau eu, cu cat vreau eu".

Multumesc
Nu e nimic ilegal, e intradevar absurd dar nu ilegal.E oarecum normal la un magazin online, deoarece daca tu comanzi ceva de 5 lei si e sensibil la socuri, tre sa il ambaleze si s-ar putea sa ii coste mai mult ambalajul decat ce comanzi tu, motiv pentru care au impus aceste taxe.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
" Transport si livrare
Nu exista o valoare minima a comenzii la noi pe site. Cu toate acestea pentru comenzile in valoare mai mica de 100ron se aplica suplimentar o taxa de procesare in valoare de 10ron pentru comenzi mai mici de 25ron, 5ron pentru comenzi mai mici de 50ron si respectiv de 3ron pentru comenzi mai mici de 100ron. Aceasta taxa este destinata acoperirii cheltuielor de colectare, verificare, ambalare pentru comenzile de valoare sub 100ron. "

Sa consumi carton si folie si sa dai telefon la curier sa poti vinde o piesa de 0.19 bani ti se pare ok colegu ?
Si timpul omului care ar sta sa ambaleze 10 rezistente pentru 10 clienti diferiti ?
Nu ma cert cu tine si nu te contrazic, dar incerc sa ma pun si in pielea lor Posted Image

www.adelaida.ro ai incercat ? sau www.quintrix.ro ?

Edited by exceswater, 07 November 2017 - 14:34.


#5
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005

 Ion_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 14:15, said:

... dar sa impui clientului sa cumpere orice, doar sa atinga pretul de 25 lei, mi se pare o insulta ..
Si daca te obligau sa cumperi un anumit produs impus , era mai bine ?

#6
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Foarte multe magazine online au stabilit un plafon minim pentru comanda, asa ca nu cred ca ar fi ceva ilegal in asta.

#7
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,694
  • Înscris: 23.04.2007

 Ion_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 14:15, said:

principiul (romanesc si gresit totodata) "e magazinul meu, eu fac legile si vand cui vreau eu, cu cat vreau eu".
Esti naiv daca crezi ca e "principiu romanesc" ... uite aici de pe la francezi:

Attached Files



#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
In toate tarile civilizate exista taxe de procesare, colectare, manipulare, ambalare si/sau transport, in functie de valoarea comenzii (denumite, generic, S&H fees / Shipping&Handling fees). Mai putin in Africa din Estul Europei. Si, ca de obicei, scandal!

Edited by dexterash, 07 November 2017 - 14:41.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Ion_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 14:15, said:

In fine, am zis hai, trec peste asta. Dar la checkout mi se mai impune o taxa de 5 lei pentru comanda mai mica de 100 lei. E numita "taxa de procesare pentru comenzi mai mici de 100 lei". Chestia asta chiar nu stiu unde sa o incadrez. Mi se pare o alta insulta, drept in fata. Practic ei imi vand aceleasi produse, dar la pret diferit fata de cei care cumpara si mai multe.

Nu sunt taxe ilegale ci sunt taxe deranjante pentru consumator. Un consumator deranjat cauta un alt furnizor.  Ai reclamat degeaba la ANPC, n-au incalcat nimic.

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Ion_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 14:15, said:

Am vrut sa cumpar o serie de produse de la magazinul online Mivarom SRL www.mivarom.ro dar am intampinat doua mari magarii, pe care le consider ilegale.

In primul rand, magazinul impune o comanda minima, in valoare de 25 lei. Acum inteleg ca nu se cade sa comanzi un rezistor de 5 bani si atat, dar sa impui clientului sa cumpere orice, doar sa atinga pretul de 25 lei, mi se pare o insulta si nu stiu daca nu incalca legea. Din cate stiu, comanda minima e ilegala.

In fine, am zis hai, trec peste asta. Dar la checkout mi se mai impune o taxa de 5 lei pentru comanda mai mica de 100 lei. E numita "taxa de procesare pentru comenzi mai mici de 100 lei". Chestia asta chiar nu stiu unde sa o incadrez. Mi se pare o alta insulta, drept in fata. Practic ei imi vand aceleasi produse, dar la pret diferit fata de cei care cumpara si mai multe.

Va rog cei care se pricep, cunosc legislatia si care s-au mai lovit de probleme de genul asta, sa raspunda. Am facut si o reclamatie la filiala din Teleorman al ANPC (acolo are sediu Mivarom).

Consider ca acesti vanzaotori au o obligatie fata de cumparatori, nu pot aplica principiul (romanesc si gresit totodata) "e magazinul meu, eu fac legile si vand cui vreau eu, cu cat vreau eu".

Multumesc
Jmecheria asta o fac si cei de la tramontina...trebuie sa cumperi de minim 50 de lei
Am cumparat eu un cutit de la ei si atrebuit sa mai adaug ceva

#11
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Nu sunt singurii, la TME (care-s polonezi...''est-europeni primitivi'' cum zice un domn vestic de mai sus) impune sa cumperi 5 piese de acelasi fel cat timp sunt la preturi mici (de ordinul zecilor de bani), nu stiu exact politica lor de rahat turcesc, dar nu mai cumpar de la ei.

Incearca sa cumperi de acum incolo de la Conrad Oradea, aia nu impun rahaturi de taxe vestice, comenzi minime, si din cand in cand mai primesti o revista de la ei. Asta afacere.

Succes.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 stlk, on 07 noiembrie 2017 - 14:32, said:

Care este ilagalitatea ? mai ales ca la  ca la Transport si livrare scrie asa:

Deci te-a anuntat inainte, nu-ti convine nu cumperi!

Sau ei sa vanda la toata lumea cu acelasi pret, nu le convine, isi inchid firma. Ce zici ? Cand pantoful e pe piciorul celalalt, parca e altceva, nu ?

Nu conteaza ce scrie, conteaza daca ce scrie e legal. Oricine poate scrie orice.

#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
5 piese la tme ? Iti arat produse ce se vand doar de la 1000 de bucati in sus daca vrei.

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Erwin_Rommel, on 07 noiembrie 2017 - 14:53, said:

Nu sunt singurii, la TME (care-s polonezi...''est-europeni primitivi'' cum zice un domn vestic de mai sus) impune sa cumperi 5 piese de acelasi fel cat timp sunt la preturi mici (de ordinul zecilor de bani), nu stiu exact politica lor de rahat turcesc, dar nu mai cumpar de la ei.

Cu asta sint de acord. Si la Mivarom accept sa cumpar 11 rezistori de 1K, pentru ca e doar 5 bani bucata. Mie imi trebuie 2.

 modoran, on 07 noiembrie 2017 - 15:01, said:

5 piese la tme ? Iti arat produse ce se vand doar de la 1000 de bucati in sus daca vrei.

Depinde de produs.

#15
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011

 Ion_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 14:15, said:

Practic ei imi vand aceleasi produse, dar la pret diferit fata de cei care cumpara si mai multe.

Multumesc


Asa-i peste tot in comert, inclusiv la producator. Unul e pretul pentru 1000 de bucati si altul pentru o singura bucata.

Asa-i si in cazul; de fata: ei iti fac tie un favor, renuntand la taxa de 10 lei pentru procesare daca achizitionezi de 100 de lei. Cumperi mai mult, ai reducere. Ar trebui sa te bucuri.

#16
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Ion_de_la_Raion, on 07 noiembrie 2017 - 15:01, said:

Sau ei sa vanda la toata lumea cu acelasi pret, nu le convine, isi inchid firma. Ce zici ? Cand pantoful e pe piciorul celalalt, parca e altceva, nu ?

Nu conteaza ce scrie, conteaza daca ce scrie e legal. Oricine poate scrie orice.
Mai esti si lenes, pe deasupra.

http://www.anpc.gov....izi-iile-online

Quote

Stiti din ce se compune pretul total? Acesta este format din pretul produsului sau serviciului, taxa pe valoare adaugata care poate fi inclusa sau nu in pretul produsului, taxele de livrare si eventuale alte costuri suplimentare despre care comerciantul trebuie sa va informeze si sa va ceara acordul inainte de a da click pe butonul “cumpara”.

Noroc ca pentru reclamatii nefondate la ANPC nu poti fi tras la raspundere, da' poa' ne civilizam si noi si se schimba treaba asta.

 Erwin_Rommel, on 07 noiembrie 2017 - 14:53, said:

Incearca sa cumperi de acum incolo de la Conrad Oradea, aia nu impun rahaturi de taxe vestice, comenzi minime, si din cand in cand mai primesti o revista de la ei. Asta afacere.
Cand e de platit/dat, tre' sa ne comportam si sa fie ca in est. Cand e de primit, tipam ca vrem ca in vest. Nimic nou sub soare.

#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
nu te lasa fa scandal
vezi ca ai uitat, ca sigur au limita pt transport gratis

#18
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 dexterash, on 07 noiembrie 2017 - 15:08, said:


Cand e de platit/dat, tre' sa ne comportam si sa fie ca in est. Cand e de primit, tipam ca vrem ca in vest. Nimic nou sub soare.

La ce e bun ''vestu' '' ala de care zici, in acest loc? Pentru ce e nevoie de taxe suplimentare, sa-si intretina angajatii sau ce? Sa-i dea afara daca vor profit. Nu-i destula taxa de curierat umflata si cu legaturi numai la cativa curieri (de cele mai multe ori doar unul)?

Imi exlici si mie logica ''taxei de procesare pentru comenzi mai mici de 100 lei''? Asta nu e ''vesteala'', ci mai degraba evul mediu, te-ar taxa capy (talistii) si pe aerul consumat si poluat de CO2, da' numai ca se gasesc niste ''est europeni primitivi'' sa faca gura mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate