Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

OSX / monitor 32 inch 4k

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007
Ma bate gandul sa achizitionez un monitor de 32 inch 4k, pt a-l folosi exclusiv pt OS X
Placa video e GTX 1070
E vorba de acest BenQ
https://www.pcgarage...-4k-4-ms-black/
Cum credeti ca se va vedea textul ( 139 ppi ) ? Se " apropie " calitatea fonturilor, de un iMac retina 27 " ( 217 ppi ) ?
Ma intereseaza cel mai mult acest aspect, pt ca il voi folosi pt citit, e-mails, Youtube
Mai mic de 32" n-as vrea, chiar daca e 4k sau 5k /  ppi mai mare.
Orice sfaturi sunt binevenite.
Mersi

Edited by alin_x, 03 November 2017 - 00:58.


#2
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Vrei monitor sau televizor? Posted Image

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Eu lucrez pe un LG 38UC99-W de vreun an si nu am probleme cu dimensiunea panoului.
Daca esti obisnuit sa lucrezi pe monitoare de 21-22" si ai un tv de 32" normal ca un monitor de 32" ti-se pare foarte mare ... cat tv-ul.

Cum se comporta Benq-ul acela insa nu pot sa-ti spun si sub OS X cu atat mai putin ...

Edited by MD, 03 November 2017 - 09:40.


#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostMD, on 03 noiembrie 2017 - 09:37, said:

Eu lucrez pe un LG 38UC99-W de vreun an si nu am probleme cu dimensiunea panoului.
...
Nu vrei sa dai mai multe detalii despre el? :P
Tot vreau si eu sa iau unul dar prefer ceva mai optimizat pentru mac.

#5
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007
@iulian si klaudio, voi ce monitoare aveti ? De 22 inch ?
In acest thread e vorba de altceva. N-am intrebat " credeti ca e prea mare un monitor de 32 inch ? "

Edited by alin_x, 03 November 2017 - 13:24.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu folosesc un TV 4K de 55 inch si pe post de monitor. Problema mea este ca nu pot vedea nici de pe MAC si nici de pe PC la rezolutie 4K.
TV-ul il folosesc conectat la un HTPC cu Windows 10 si imi place cum se vede in FullHD (atat de mult incat ma gandeam serios sa achizitionez separat un TV de 55 inch pentru a-l utiliza ca monitor). De pe Mac nu se vede la fel de bine, dar un iMac cu acea placa video nu ar trebui sa ridice probleme. Depinde insa de capabilitatea placii video si a cablului cum va fi afisata imaginea la rezolutie UHD 4K. La 60 Hz ar fi OK, dar la 30 Hz nu are rost. Exista unele cabluri active care dubleaza frecventa si transforma iesirea de 30 Hz in 60 Hz, insa este, totusi, un artificiu. Ar trebui verificat daca modelul respectiv de Mac este capabil sa scoata semnal la 60 Hz.

https://www.powermax...u-need-to-know/

Pentru confortul ochilor se recomanda, de regula, o diagonala de 55 inch pentru un display 4K aflat la o distanta de cca. 0.75 - 2m.

Un display de 32" ar trebui tinut la o distanta de cel mult 50 cm.

Deci ar trebui tinut cont si de acest aspect (distanta optima).

#7
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007

View Post_-_, on 03 noiembrie 2017 - 14:04, said:

Eu folosesc un TV 4K de 55 inch si pe post de monitor. Problema mea este ca nu pot vedea nici de pe MAC si nici de pe PC la rezolutie 4K.


https://www.powermax...u-need-to-know/



Cum adica nu poti vedea nici de pe Mac nici de pe PC la rezolutie 4k  ?

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu nu am placa video care sa suporte aceasta rezolutie. Iar la HTPC DisplayPortul suporta doar 30 Hz (ceea ce nu era specificat nicaieri cand l-am cumparat)...

#9
alin_x

alin_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.07.2007
Totusi, crezi ca la 139 PPi fonturile se vor vedea clar ?
Am avut ocazia ieri sa vad doua iMac-uri, unul langa celalalt.
Ambele de 27", retina si non retina
Cel cu retina display are 217 PPI iar cel non retina are 108 PPi
Diferenta la afisarea fonturilor dintre cele 2, e imensa.

#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cea mai buna solutie ar fi sa testezi tu. Daca faci o comanda online cu drept de retur, atunci aceasta ar fi calea cea mai potrivita ca sa afli un raspuns.
Din pacate, eu nu am avut hardware-ul pe care sa testez. Poate altcineva sa iti ofere un raspuns, dar nu stiu cati utilizatori care frecventeaza aceasta arie au avut prilejul de a efectua asemenea teste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate