Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum sa scap de prostia de format VOB?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009
Ma exaspereaza acest format pentru ca e pretentios si pentru mine e foarte enervant intrucat atunci cand rulez direct fisierul in orice program intampina mari pierderi de frame-uri. Ca sa "rezolv" acest mare minus deschid intreg folderul cu VLC sau Ace Player (pentru ca doar pe astea doua mi le afiseaza Windows 7 la click dreapta chiar daca am si am avut si altele) iar functia open with nu apare ca sa aleg alt player cu care sa deschid intreg folderul.

Acum dispar pierderile insa cu niciun player nu pot derula bine inainte-inapoi dar oricat ma joc la setarile de aspect, zoom, cropsi orice ii fac imi largeste aberant latimea imaginii si imi deformeaza toate video-urile oricat ma straduiesc. Am descoperit playerul KM Player care nu stiu cum reuseste dar nu-mi mai apar acele pierderi masive de frame-uri (testat doar pe un video deocamdata) dar persista problema imposibilitatii de a derula.


1. Cu ce program ma sfatuiti sa deschid folderele care contin fisiere VOB, BUP si IFO astfel incat sa scap de aceste necazuri?


2. Ce convertor video free ati recomanda ca sa le convertesc in mp4 sau mkv si eventual sa il procesez usor acolo unde e cazul si scap odata pentru totdeauna de VOB?

#2
cristy_m_a

cristy_m_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.11.2006
Incearca cloudconvert.com

Edited by cristy_m_a, 31 October 2017 - 17:23.


#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
Vob-ul nu a fost gindit ca tu sa-l redai cu vreun player, ci ca parte a standardului dvd video si in cadrul acestui format mai exista si alte tipuri de fisier, de ex. Ifo si buf. Un player care cunoaste standardul dvd va tine cont de TOATE aceste fisiere nu numai de vob-uri.
Ca atare e gresit sa faci play la vob.
Poti incerca sa arunci TOT FOLDERUL continind voburi, ifo si buf-uri in fereastra unui player mai destept. De ex. Pot player.

Vezi si la http://www.dvdvobtompg.com.. poate te ajuta sa convertesti fisierele vob in mpg-uri (ceea ce si sint, de fapt).

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Toate probleme tale sint..... suspecte.
Eu am vizionat VOB-uri la greu, folosind o tona d eplayere, fara absolut nici una din acele probleme
Ori fisierele sint paradite, ori ai un calculator foarte slab (sau incetinit: virusi, windowsd paradit, temperaturi, piese defecte....)
Eu acum folosesc Daum Pot Player, a citit absolut tot, cu codecurile instalate standard la instalarea programului.
Oricum, si VLC citeste foarte bine diverse formate de fisere, nu ar trebui sa ai probleme.

Pentru conversie - doar conversie: FormatFactory.
Pentru procesare (CE procesare vrei?) + conversie: AVIDemux (are niste filtre si alte chestii).
Pentru procesare mai avansata + conversie: Vegas, HitFilm Express (e gratis asta) ........ ai multe optiuni.

Edited by buyonevideo, 31 October 2017 - 17:41.


#5
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 02.11.2009

 tEo, on 31 octombrie 2017 - 17:31, said:

Vob-ul nu a fost gindit ca tu sa-l redai cu vreun player, ci ca parte a standardului dvd video si in cadrul acestui format mai exista si alte tipuri de fisier, de ex. Ifo si buf. Un player care cunoaste standardul dvd va tine cont de TOATE aceste fisiere nu numai de vob-uri.
Ca atare e gresit sa faci play la vob.
Poti incerca sa arunci TOT FOLDERUL continind voburi, ifo si buf-uri in fereastra unui player mai destept. De ex. Pot player.

Vezi si la http://www.dvdvobtompg.com.. poate te ajuta sa convertesti fisierele vob in mpg-uri (ceea ce si sint, de fapt).

Ok, incerc PotPlayer pentru inceput.

 buyonevideo, on 31 octombrie 2017 - 17:39, said:

Toate probleme tale sint..... suspecte.
Eu am vizionat VOB-uri la greu, folosind o tona d eplayere, fara absolut nici una din acele probleme
Ori fisierele sint paradite, ori ai un calculator foarte slab (sau incetinit: virusi, windowsd paradit, temperaturi, piese defecte....)
Eu acum folosesc Daum Pot Player, a citit absolut tot, cu codecurile instalate standard la instalarea programului.
Oricum, si VLC citeste foarte bine diverse formate de fisere, nu ar trebui sa ai probleme.

Pentru conversie - doar conversie: FormatFactory.
Pentru procesare (CE procesare vrei?) + conversie: AVIDemux (are niste filtre si alte chestii).
Pentru procesare mai avansata + conversie: Vegas, HitFilm Express (e gratis asta) ........ ai multe optiuni.


Fiseirele nu sunt paradite iar pc-ul e un i5 4570 cu 8GB RAM si SSD Intel, iar windows-ul e intretinut impecabil deci nici asta nu e problema.
Da, pun PotPlayer.

Multumesc pentru sugestiile de conversie si procesare, le incerc imediat ce gasesc nitel timp.

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 asda, on 31 octombrie 2017 - 19:07, said:

Da, pun PotPlayer.
E un player excelent, e playerul meu video de baza de cativa ani. Vezi ca are si multe setari, la aceclerare dxva etc... poate face decodare 4k direct cu placa video, daca e una decenta si capabila.

Edited by andreic, 31 October 2017 - 20:27.


#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 andreic, on 31 octombrie 2017 - 20:27, said:

E un player excelent, e playerul meu video de baza de cativa ani. Vezi ca are si multe setari, la aceclerare dxva etc... poate face decodare 4k direct cu placa video, daca e una decenta si capabila.
Am ramas socat ! e chiar e bun ! Am rulat pe el 4K*  si functioneaza perfect apoi am rulat un 4K !? ( 3840x 2048) in  360 grade si ruleaza perfect si asta ! (*in 30fps, o sa incerc si in 60fps ) si nici nu am o placa dedicata (am Intel HD Graphic la care i-am sharat cat RAM am putut) .Eu stiam  PotPlayer cand era varza si acum are si suport 360 si multe altele (ce repede zboara timpul si ce rapid avanseaza tehnologia !)

Edited by stlk, 31 October 2017 - 22:40.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Eu folosesc tot MPC - HC, nu am nevoie de altceva, si reda si asta DVD-uri cu meniu fara probleme cum vrea initiatorul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate