Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Polistiren - cu sau fara tencuiala?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#37
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
Da, este vorba de o consolidare, nu am precizat. Am citit teza de doctorat acum ceva timp si din cate tin minte folosise un sistem de grile polimerice

#38
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
doar din intamplare am dat peste chestia asa si am spus sa o pun aici.
http://www.landlords...t-of-structure/

ca sa rezum, s'a ajuns la judecata si s'a decis ca tencuiala nu este parte din structura. stiu, in acest caz se vorbeste de tencuiala interioara, dar avand in vedere ca zidul are doua fete, nu vad de ce nu se extinde si la cea exterioara.
problema in speta este de alta natura, chestie legala sa se decida cine suporta sau nu cheltuiala, dar cum vedeti si pe aceasta speta, chiar daca este in alta tara, s'a concluzionata ca tencuiala are un rol decorativ si nicicum asumat structurii.
stiu, nu se decide prin aqsta daca are rol sau nu structural, dar se considera ca are un rol mai degraba decorativ, este explicit ca nu este integrata structurii si deci implicit... nu are rol structural

oricum, am postat asa ca fapt divers, cel mai probabil, urmand cazul, tencuiala exterioara urmand sa cada in sarcina landlordului

Edited by argentum, 30 October 2017 - 19:11.


#39
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Dacă citiți Ghidul de punere în operă pus la dispoziție de unii producători de cărămizi... apare strat de mortar atât la interior cât și la exterior...
nu știu nici eu dacă izolația termică aplicată pe exterior ține loc și de acest start de tencuială.
PS. această dilemă rămâne și pt. mine .... la anul intenționez să izolez și eu pe exterior.

Edited by florin-vm, 30 October 2017 - 23:40.


#40
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Dpmdv fara tencuiala cu (,) cordon pe margini, am evitat astfel mamaligile si "creearea" unui spatiu de ventilare intre caramida si polistiren. Si fara dibluri la o casa P+M.

#41
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
in majoritatea tarilor UE, polistirenul este considerat un material extrem de toxic,
iar in unele tari este interzis (Germania, Belgia, Austria ) ...
daca nu-ti pasa de tine, gandeste-te la nepotii tai care vor locui, dupa ce tu nu vei mai fi, in "casa" bunicilor ! ...

Edited by realduc, 31 October 2017 - 14:00.


#42
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postrealduc, on 31 octombrie 2017 - 13:58, said:

in majoritatea tarilor UE, polistirenul este considerat un material extrem de toxic,
iar in unele tari este interzis (Germania, Belgia, Austria ) ...
daca nu-ti pasa de tine, gandeste-te la nepotii tai care vor locui, dupa ce tu nu vei mai fi, in "casa" bunicilor ! ...
Cel putin in Germania, Austria si Olanda nu este interzis.

http://www.baustoffw...ten-polystyrol/
http://unser-haus-im...ng-der-fassade/
[ http://www.baustoffwissen.de/wp-content/uploads/fachwissen/bilder/2013/HS_Neubau-mit-EPS-8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kendo, 31 October 2017 - 14:32.


#43
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
aceste tari, sunt tari normale ! ... tu ca persoana particulara poti sa-ti faci casa din kaka ! ...
dar nici un proiect imobiliar finantat din bani publici, nu foloseste polistiren ! ...
te-ai prins ? ... Posted Image

Edited by realduc, 31 October 2017 - 16:52.


#44
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
iar incepeti mai cu prostiile?
da, vata e mai bune. mai buna. mai. mai . mai. buna.buna.
pricepeti? e MAI buna. adica si polistirenul e bun, nu e rahat si doar vata poate sa existe.
polistirenul este un compromis, un compromis care isi face treaba. decat 10 de vata, mai bine 15 de polistiren. sau decat nimic, mai bun 5 sau 10 de polistiren.


uite bloc "respirabil"  cu polistiren cu folie de al

Attached Files


Edited by argentum, 31 October 2017 - 17:50.


#45
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Peretii de caranida respira sau nu? Da ori ba?

#46
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Doar daca au gaurele....

Ce intelegi prin "respira"?

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,730
  • Înscris: 03.12.2005
Cati pereti am demolat eu pana acum, in niciunul n-am gasit plamani.

#48
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postrealduc, on 31 octombrie 2017 - 13:58, said:

in majoritatea tarilor UE, polistirenul este considerat un material extrem de toxic,
iar in unele tari este interzis (Germania, Belgia, Austria ) ...
daca nu-ti pasa de tine, gandeste-te la nepotii tai care vor locui, dupa ce tu nu vei mai fi, in "casa" bunicilor ! ...

View Postrealduc, on 31 octombrie 2017 - 16:52, said:

aceste tari, sunt tari normale ! ... tu ca persoana particulara poti sa-ti faci casa din kaka ! ...
dar nici un proiect imobiliar finantat din bani publici, nu foloseste polistiren ! ...
te-ai prins ? ... Posted Image
Posted Image
Dar tu, prinsu-te-ai? Ca de nu, nu-i bai, te-om lamuri noi pana la urma, s-om incepe cu contrazicerea.
Apoi trecem la lectia a adoua.
Bun ii amu'?

#49
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
@realduc
nici eu nu m-am prins încă dacă comercializezi vată minerală  sau bazaltica ... pari cam "rigidizat"


#50
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007

View Postrealduc, on 31 octombrie 2017 - 13:58, said:

in majoritatea tarilor UE, polistirenul este considerat un material extrem de toxic,

Toxic? Il mananci sau il folosesti la termoizolare?

Polistirenul este destul de inert, nu faci cancer la prostata daca stai prea aproape de el, poate doar daca il tragi pe nas in timp ce-i dai foc. Posted Image

Cum a spus argentum, nu exista o solutie universala ci mai multe solutii care functioneaza si-si fac bine treaba.

Edited by laffin, 01 November 2017 - 09:02.


#51
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View Postbrawnie, on 30 octombrie 2017 - 10:34, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Si....in ce calitate faci afirmatia ca tencuiala exterioara creste rezistenta la cutremur a casei? Ca si inginer constructor cu ceva ani de proiectare si executie in spate, eu personal sunt tare curios cum naiba se calculeaza aportul tencuielii exterioare la rezistenta la cutremur....recunosc cu mana pe inima ca Posted Image Posted Image Posted Image  dar sunt convins ca gasesc Posted Image  aici pe topic si ca cineva mai pregatit o sa ma invete...Posted Image
Cu enuntul al doilea sunt de acord ....la ultima parte a mesajului iar bati campii....

@laffin o sa duci lumea in eroare cu filmuletul tau....ceea ce este prezentat in partea a doua a filmuletului nu este o casa tencuita pe exterior ci o casa consolidata pe exterior cu plasa sudata prinsa cu conectori de peretele de zidarie care a fost apoi tencuita....este o mica mare diferenta intre cele doua.
PS: niste poze gasite la repezeala pe sfantul google pentru exemplificare...
PS2: in acest caz, de camasuire cu plasa sudata, sunt de acord ca tencuiala exterioara creste rezistenta la cutremur Posted Image
Nea ingineru', intreaba un instalator sau un electrician cum se fac sapaturile pentru a ingropa tuburile sau tevile intr-un perete de caramida netencuit si cum se fac intr-un perete tencuit. La ala tencuit folosesti un rotopercutor de putere pana iti curge sange din nas pe cand la ala netencuit iti ajunge o dalta si un ciocan. Asa ca hartiile spun altceva in fata unui zid.

Edited by vafro, 02 November 2017 - 07:10.


#52
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nea Dorelu' oare de ce exista crapaturi in toate casele mai vechi? De bine ce tine tencuiala?
Daca nu este armata tencuiala e fix frectie la picior de lemn....normal ca dai ca surdul in doba in perete cand vrei sa bati un cui pentru ca, nu-i asa, betonul are o rezistenta foarte mare la compresiune comparativ cu cea la intindere...oare de ce se armeaza elementele de beton? Ti-ai pus vreodata intrebarea? Asa ca nu ma lua pe mine cu nea ingineru' ca nu am facut scoala impreuna....tu insista in prostia ta ca doar te simti confortabil asa.

Edited by brawnie, 02 November 2017 - 10:35.


#53
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Ma gandesc ca daca am face peretii din polistiren si apoi i'am tencui...

#54
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

View Postbrawnie, on 02 noiembrie 2017 - 10:34, said:

Nea Dorelu' oare de ce exista crapaturi in toate casele mai vechi? De bine ce tine tencuiala?
Daca nu este armata tencuiala e fix frectie la picior de lemn....normal ca dai ca surdul in doba in perete cand vrei sa bati un cui pentru ca, nu-i asa, betonul are o rezistenta foarte mare la compresiune comparativ cu cea la intindere...oare de ce se armeaza elementele de beton? Ti-ai pus vreodata intrebarea? Asa ca nu ma lua pe mine cu nea ingineru' ca nu am facut scoala impreuna....tu insista in prostia ta ca doar te simti confortabil asa.
Multumesc pentru pont, urmatoarea casa pe care o fac n-o mai tencuiesc, dau cu var peste caramida ca tot aia e! Aceeasi rezistenta, aspect futurist, economie 50%. Se pare ca la cursul despre structuri am absentat iar la licenta ori am avut noroc ori s-a dus tata cu porcu' si sunt in necunostinta de cauza!

Edited by vafro, 03 November 2017 - 09:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate