Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Polistiren - cu sau fara tencuiala?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#19
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

 realduc, on 29 octombrie 2017 - 21:02, said:

esti off ! ...
daca chiar vrei sa sti, viitoarea capitala a Romaniei ! ... Posted Image

stai linistit. o sa te lovesti de mitocania Romaniei intr-un fel sau altul peste tot. dar asta-i problema ? suntem complet off topic...

#20
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
yo mi-am luat campii in 5 ianuarie 1990 ! ...
imagineaza-ti in cate tari am lucrat, si cate am vazut in toti acesti ani !
am 60 de ani ! ... viata mea "de kakat" le-o datorez politicienilor romani ! ...
o sa am o pensie occidentala, am 2 case, dar am trait pripeag prin lume mai toata viata !

Edited by realduc, 29 October 2017 - 21:12.


#21
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Cum se numeste pasta aceea ce o poti aplica pe post de tencuiala?

Vata minerala e fibra de roca (rockwool)?

#22
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
M30 sau M40 ! ... :)

#23
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Mortar gata preparat, am inteles

#24
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

 dixie, on 29 octombrie 2017 - 20:28, said:



Oricum problema cu tencuiala era ca diblurile sparg caramida.... E adevarat sau nu ?!
Eu am izolat si nu am folosit dibluri, fara probleme.
Diferit fata de recomandarea de lipire: am pus adeziv pe toate marginile placii din mistrie asa, de 4..5.6 mm si un X pe placa.Moarte nu are.
Dibluri, pierdere de timp,bani,si eventual deranj  inutil.
De tencuit, as tencui,macar ceva simbolic, sa traga la drept macar.
Spor la treaba!

#25
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
la casa noua nu as pune tencuiala..
la una veche, e foarte indicata. eu am avut ziduri caramida, casa din 1940, cu inaltime camere 4 m..
asa ca intai au tencuit si au pus si plasa buzau, si pe interior, si pe exterior.
in acest fel se leaga mai bine caramida veche.
la etaj, unde a fost ridicat nou, n am tencuit deloc, doar termosistem

daca ti permiti, mergi pe vata bazaltica

#26
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006

 rosix, on 29 octombrie 2017 - 20:04, said:

Am procedat scotzand banutzul gros si facand treaba ca la carte.

Ulterior, oamenii s-au gandit ei, ca decat sa stea cu blocurile lu Ceasca, din prefabricate in ger, mai bine sa faca o izolatie cu ceva.. si asa a rezultat ce vedem in prezent.  

Care carte? Cum sa-ti dovedesti snobismul dand bani aiurea?
Nu, ulterior oamenii doar au copiat ceea ce se facea in occident si se face si in ziua de azi, ca de exemplu izolarea caselor de locuit cu polistiren.
si ceea ce vedem in prezent e mult mai bine decat ceea ce vedeam in trecut!


 realduc, on 29 octombrie 2017 - 20:47, said:

dar nu-si pot permite serviciile unui inginer constructor

costurile reale ale unei case facute in regie proprie sunt mult mai mari decat arata cifrele !
exista destui oameni care au murit din cauza stresului constructiei casei !

Daca ai o probema si intrebi 3 ingineri vei avea 3 solutii diferite, daca intrebi sapte ingineri vei avea sapte solutii diferite, daca intreb paispe vei avea paispe solutii.
Exact ca si in cazul in care intrebi 3 sau 7 sau paispe meseriasi. Diferenta e doar la bani.

Care cifre? In schimb facturile tuturor inginerilor, arhi, diriginti, etc, etc si alti purtatori de mapa sunt lucruri concrete.
Probabil ca da, dar cu mult mai multi sunt cei care din economiile facute si-au cumparat o masina noua si au fost si in vacante si au trait fericiti pana la adanci brataneti!

Pt. initiator,
toate dilemele tale se rezuma pana la urma la banii disponibili.
Daca ai bani e bine sa tencuiesti, daca nu, nu e nici o problema.
In privinta schelei stiu ca preturile sunt f mari si nici eu nu inteleg de ce.
Eu am rezolvat prin negociere cu echipa care a montat polistirenul si care si-a facut propriile schele din scanduri.
Si au am avut o casa doar cu un nivel si aveam si scandura ramasa de la acoperis si baietii au facut schelele respective in mai putin de jumatate de zi fiind ceva foarte simplu de fapt.

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 realduc, on 29 octombrie 2017 - 21:02, said:


daca chiar vrei sa stii, Cluj-Napoca, va fi viitoarea capitala a Romaniei ! ...

Doamne fereste ai apara !

 realduc, on 29 octombrie 2017 - 20:38, said:

tencuiala are rolul de a  fixa zidaria ! ...
Alta tampenie , maxima ; sau se aplica cand zidesti cu lut in loc de adeziv .

 realduc, on 29 octombrie 2017 - 20:03, said:

corect se face izolatia transpirabila intre ziduri...
Dupa mintea ta peretii sunt vii si trebuie sa respire ... fugi iute !

 realduc, on 29 octombrie 2017 - 21:09, said:

yo mi-am luat campii in 5 ianuarie 1990 ! ...

La ce postezi e clar ca lumina zilei ca ti-ai luat " campii " ... Posted Image

#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 rogeralbu, on 29 octombrie 2017 - 22:21, said:

la casa noua nu as pune tencuiala..
la una veche, e foarte indicata. eu am avut ziduri caramida, casa din 1940, cu inaltime camere 4 m..
asa ca intai au tencuit si au pus si plasa buzau, si pe interior, si pe exterior.
in acest fel se leaga mai bine caramida veche.
la etaj, unde a fost ridicat nou, n am tencuit deloc, doar termosistem

daca ti permiti, mergi pe vata bazaltica

Aia nu mai e tencuire, ci camesuire. E cu totul altceva, si da, aia "fixeaza" zidaria.

Altfel, daca ajungi sa ai nevoie ca tencuiala sa fixeze sau in asta iti sta speranta ta vis a vis de structura, e jale. Fie de constructie, ca inseamna ca e plastelina, fie daca constructia e ok, de cel ce emite o astfel de opinie.

Tencuiala are rol sa ofere un grad de protectie zidariei, la actiunea exteriorului, ca sa nu lasi zidaria expusa (desi se poate si asa).
Avand in vedere ca tencuiala aia nu va fi la exterior ci o acoperi cu izolatie, este inutila. Daca ai peretii prea strambi, da, baga o tencuila ca sa'i aduci la nivel. Pe cat se poate. Dar daca zidaria este dreapta, nu ai nevoie de asa ceva.
Daca o faci, nu este rau, dar e cvasi-inutila si bani cheltuiti.

Edited by argentum, 30 October 2017 - 03:41.


#29
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Se vede ca vine iarna... nu mai au doreii de lucru si dau navala pe forum cu "sfaturi" Posted Image Ba sa mutam capitala, ba sa respire peretii, ba sa nu folosim polistiren, ba sa nu folosim deloc..

Edited by laffin, 30 October 2017 - 04:51.


#30
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 realduc, on 29 octombrie 2017 - 20:47, said:

minim 80% din casele noi ale Romaniei sunt facute astfel ! ... "dupa ureche" adica ! ...
asta nu insemna neaparat corect !
intrebati meseriasii, cum le explica proprietarii ce trebe sa faca ! ... Posted Image
asa ceva nu exista in nici o tara din lume !
bietii oameni, investesc 50.000 EUR intr-o casa, dar nu-si pot permite serviciile
unui inginer constructor de 3000 EUR ? ... hai sa fim seriosi !
este, fara suparare, si cazul tau !
costurile reale ale unei case facute in regie proprie sunt mult mai mari decat arata cifrele !
exista destui oameni care au murit din cauza stresului constructiei casei !

Pai d-aia iti faci casa cu 50.000 de euro. Pentru ca nu apelezi la un inginer, care te-ar pune sa tencuiesti si in pod...ca asa a invatat el la scoala..

Initiator, tencuiala inainte de polistiren e inutila si ingreunezi casa degeaba cu 2 camioane de nisip... Ca sa ce?
Despre dibluri..da..o sa prinda 7 din 10 in caramida.  Oricum daca tencuiesti nu te ajuta cu nimic la dat gauri.

Daca vrei sa faci o aroganta costisitoare, sa moara vecinii, poti sa pui si vata bazaltica ( de trei ori mai scumpa).

#31
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Deci am stabilit: vata bazaltica este recomandata pentru izolarea peretilor casei la exterior.Posted Image
Avantaje:
- Proprietăți excelente de izolare termică
- Material incombustibil Euroclasa A1
- Peretele respiră
- Excelent izolator fonic
- Își păstrează forma în timp
- Protejează structura

Attached Files



#32
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Mai oameni buni... tencuiala pe exterior nu are rolul de a fixa zidaria Posted Image Posted Image Posted Image
Se alege varianta de a tencui pe exterior in conditiile in care ai abateri mari la zidarie (> 5cm) care nu iti permit sa le scoti din adeziv. Avantajul la o casa tencuita este ca se poate pune apoi polistirenul/vata la piaptan, nu pe mamaligi si nu mai sunt necesare diblurile. Nici una din cele 2 varinate (tencuit/netencuit) nu este mai cu mot...e bine oricum. Pentru dibluri in caramida se folosesc burghie speciale de caramida si se dau gaurile fara percutie...o sa observi ca tin toate diblurile.

PS: Peretii respira numai daca o zidesti pe Ana in ei.

#33
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Belea ce se petrece pe topicul asta.
    Tencuiala pe langa rol decorativ , are si rolul de a proteja caramida de umiditate.
     In cazul zidurilor foarte vechi, o tencuiala noua intareste rezistenta acestora.
      Nu am inteles povestea cu golurile lasate intre caramizi. Rosturile intre caramizi se umplu complet cu mortar, pentru ca ai platit pentru un zid. Altfel asezai caramizile una peste alta si gata... Probabil s-au gandit ca oricum se tencuieste dupa si gata.
     Daca pui polistiren sau alta izolatie exterioara, tencuiala nu-si are rostul.
      In ce priveste schela, nu inteleg de ce ai nevoie de una cat casa de mare. Exista schela care se monteaza/demonteaza rapid. Mai exact se monteaza unde e nevoie. Apoi se demonteaza si se muta mai departe.

#34
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Tencuiala joaca 3 roluri importante. Creste rezistenta la cutremure a casei, iti permite sa aplici mai usor placile de polistiren pe un perete drept si ciuperca de la polistiren nu va sparge o caramida tencuita. Oricat de meserias este un zidar nu-ti poate scoate un perete perfect drept atat pe orizontala cat si pe verticala, chiar si cu caramida calitate superioara. Aia care pun polistirenul direct pe caramida fac casele pentru vanzare.

Edited by vafro, 30 October 2017 - 07:36.


#35
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 cspot, on 30 octombrie 2017 - 06:56, said:

In cazul zidurilor foarte vechi, o tencuiala noua intareste rezistenta acestora.

Las aici un video interesant unde se observa cum se comporta mai bine la cutremur caramida plina tencuita. Bine, nu e relevant pentru constructiile cu stalpi si centuri de beton din ziua de azi, numai pentru reabilitari.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AnPr5wDi6So?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by laffin, 30 October 2017 - 08:23.


#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 vafro, on 30 octombrie 2017 - 07:34, said:

Tencuiala joaca 3 roluri importante. Creste rezistenta la cutremure a casei, iti permite sa aplici mai usor placile de polistiren pe un perete drept si ciuperca de la polistiren nu va sparge o caramida tencuita.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Si....in ce calitate faci afirmatia ca tencuiala exterioara creste rezistenta la cutremur a casei? Ca si inginer constructor cu ceva ani de proiectare si executie in spate, eu personal sunt tare curios cum naiba se calculeaza aportul tencuielii exterioare la rezistenta la cutremur....recunosc cu mana pe inima ca Posted Image Posted Image Posted Image  dar sunt convins ca gasesc Posted Image  aici pe topic si ca cineva mai pregatit o sa ma invete...Posted Image
Cu enuntul al doilea sunt de acord ....la ultima parte a mesajului iar bati campii....

@laffin o sa duci lumea in eroare cu filmuletul tau....ceea ce este prezentat in partea a doua a filmuletului nu este o casa tencuita pe exterior ci o casa consolidata pe exterior cu plasa sudata prinsa cu conectori de peretele de zidarie care a fost apoi tencuita....este o mica mare diferenta intre cele doua.
PS: niste poze gasite la repezeala pe sfantul google pentru exemplificare...
PS2: in acest caz, de camasuire cu plasa sudata, sunt de acord ca tencuiala exterioara creste rezistenta la cutremur Posted Image

Edited by brawnie, 30 October 2017 - 10:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate