Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare drona pentru vacanta

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare forumisti,

Caut o drona pentru vacanta planificata in februarie. Ma intereseaza sa aiba o calitate foto/video buna, asta e principalul motiv pentru care o iau, partea de joaca imi este egala cu 0.

Vreau sa fac ceva poze si filmulete de la intaltime.

Ca si buget nici nu stiu, 5-600 lei sa zicem.
Am gasit un Parrot AR 2.0 nou la 600 lei. Nu stiu ce sa zic ce calitatea video, din ce am vazut pe youtube cam lasa de dorit.

Ceva recomandari daca se poate va rog?
Multumesc.

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
La 5-6 sute ce calitate video foto vrei? Ai putea avea cu parrot-ul montand un gopro pe acea drona. Gopro (sau similar) pe care sa o folosesti in vacanta si la alteceva...ski, scuba etc.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Pana la urma trebuie sau nu trebuie autorizare pentru folosirea dronelor?

#4
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
La 500-600 ron nu vei avea ceva calitativ cu gimbal si suport anti-vibratii.
Ca idee, pe drona asta am dat 90e:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gMUnSpSW-Zs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar pe asta 450e:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8CvwJlKkoh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

EDIT:
M-am uitat pe Gearbest, si cam cea mai ok varianta ar fi un Bayangtoys X21 la 190$. Nici la asta nu ai foarte buna calitate, dar totusi, mult mai buna decat la cele de 500-600ron.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BJ3xgywkl44?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Foarte importanta este stabilitatea.
Jucaria aceea de ti-am zis mai sus de 90 euro nu o pot folosi daca e putin vant. X21-ul e muult mai stabila.

Edited by AndyM, 23 October 2017 - 10:21.


#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

 adisz, on 23 octombrie 2017 - 10:05, said:

Pana la urma trebuie sau nu trebuie autorizare pentru folosirea dronelor?
Ca sa nu facem offtopic: LINK cu raspunsul.

#6
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

 adisz, on 23 octombrie 2017 - 10:05, said:

Pana la urma trebuie sau nu trebuie autorizare pentru folosirea dronelor?
Nu o sa fie folosita in Romania.

 dreaQ, on 23 octombrie 2017 - 10:05, said:

La 5-6 sute ce calitate video foto vrei? Ai putea avea cu parrot-ul montand un gopro pe acea drona. Gopro (sau similar) pe care sa o folosesti in vacanta si la alteceva...ski, scuba etc.
Am vazut si varianta asta, dar drona devine relativ instabila cu cele ~100g in plus ale camarei+suport. Varianta e foarte buna dar...

 AndyM, on 23 octombrie 2017 - 10:07, said:

La 500-600 ron nu vei avea ceva calitativ cu gimbal si suport anti-vibratii.
Ca idee, pe drona asta am dat 90e:

Iar pe asta 450e:

Cea de 450e arata foarte bine, dar si cea de 90e pare decenta. Ce model este?
AndyM, multumesc pentru varianta Bayangtoys X21 la 190$, dar oricat mi-as dori, nu o sa dau ~200$ pe o jucarie careia ii tremura imaginea asa. Evident nu are stabilizare optica.

Deocamdata bugetul nu este fix, nu stiu daca merita sa dau 5-600 lei pe o jucarie de genul daca nu imi ofera macar calitate foto decenta, mai bine nu iau deloc.

Inteleg, pretentile si dorintele mele sunt prea mari pentru bugetul dat pentru aceasta jucarie. Daca nu exista variante atunci ma resemnez si renunt la idee.

Edited by Tz3posu, 23 October 2017 - 10:28.


#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Din pacate cea mai ieftina cu cea mai buna calitate este Xiaomi Mi Drone. Care e 400E+. Nu exista drone ieftine care au camera buna, cu stabilizare si toate cele. Daca vrei ceva in genul atunci cumperi o drona normala, un ghimball si un GoPro si ti-o faci singur, dar sigur, SIGUR, iese mai scump decat Mi Drone.

#8
krokodylu

krokodylu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.10.2017
Cred ca poti gasi idei foarte bune pe blogul tipului asta: razvanbb.ro.
Are un comparativ foarte bun intre DJI Mavic Pro, DJI Phantom 4 sau GoPro Karma.  Da o cautare dupa "drona" si gasesti mai multe.

#9
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Din pacate nu o sa primesc ok-ul de la partenera pentru un buget atat de mare, oricat as vrea eu.
Nu e musai sa fie 4k sau full hd, macar sa nu ii tremure imaginea, deci aici inseamna stabilizare, ghimball. probabil ca este si asta o varianta, go-pro-ul il poti folosi si in alte activitati, asta e avantajul.

@krokodylu, acele drone sunt mult peste bugetul pe care il pot aloca acestei dorinte.

Edited by Tz3posu, 23 October 2017 - 10:40.


#10
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 01.08.2005
Jucaria la 90e este asta: https://www.gearbest.../pp_345149.html
Dar vad ca nu mai este in stoc acolo.

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 Tz3posu, on 23 octombrie 2017 - 10:38, said:

Din pacate nu o sa primesc ok-ul de la partenera pentru un buget atat de mare, oricat as vrea eu.
Nu e musai sa fie 4k sau full hd, macar sa nu ii tremure imaginea, deci aici inseamna stabilizare, ghimball. probabil ca este si asta o varianta, go-pro-ul il poti folosi si in alte activitati, asta e avantajul.

@krokodylu, acele drone sunt mult peste bugetul pe care il pot aloca acestei dorinte.


ok, pe scurt
- vrei sa faci poze /ceva decent - dji de la 3 pro in sus
- vrei jucarele - ai primit recomandari
- vrei dji - atentie e  nevoie de rezolvarea partilor legale(ti s-a dat linkul mai sus)
Tinanand cont de ce ai scris - mai bine  mai amani.
In afara de asta, chiar daca ai gasi pe cineva care sa ti-o inchirieze temporar - riscul este enorm - pentur a zbura o jucarie din aia e nevoie de niscai scoala (nu citit pe net..)

Uita de variantele cu "gopro"-ul agatat - iti dau gratis una sa te joci si vei intelege de ce.

Cuvintele cheie - HD stream, wi-fi, range :)

bafta mare si daca mai ai intrebari . shoot

PS bugetul minim daca vrei sa iei ceva cu care sa ai ce face - 2500-3500 ron.

Uita si de "hand made". iesi din costuri si nu ai nici 1/2 din ce ai " din pachet"ca si facilitati.

#12
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dezavantajul acesteia ar fi că este de 4 x bugetul propus…

#13
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Multumesc foxbat, nu vreau jucarele, nu asta caut. Partea de joaca cu ea nu ma intereseaza deocamdata deloc, ori cel mult este pe plan secundar.
@Gif2D, asa este, nu pot sa dau atat chiar daca ofera fix ce imi doresc eu.

Edited by Tz3posu, 23 October 2017 - 12:25.


#14
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 Gif2D, on 23 octombrie 2017 - 11:59, said:

Dezavantajul acesteia ar fi că este de 4 x bugetul propus…
n are treaba cu seriile 3 si 4..
mai sus nu mai zic

#15
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Bun, sa revin putin asupra "problemei".

Se pare ca resortul nu accepta niciun fel de dispozitiv zbrator fiindca si pentru ca aproximativ 90% din cele ~290 camere au baie sem-deschisa.
Contrar acestui aspect pe youtube am gasit destule video "trase" din drone deci cred ca mi-as asuma riscul unui zbor pe plaja si deasupra apei, inca nu sunt 100% hotarat.

Am tot studiat si nu gasesc nimic sa ma multumeasca ca si calitate in range-ul 4-500 lei.

Am ajuns sa ma atraga mult Phantom 3-ul standard, este extra suficienta rezolutia de 2.7k, nu am nevoie de 4k si nici nu as avea cu ce sa ii dau play sau la ce sa folosesc o asemenea rezolutie video. Contra este dimensiunea dronei.
Nu cred ca il mai gasesc nou sau nu intr-un pret rezonabil.
Sa zicem ca sunt dispus la 1500 maxim maxim 2000 lei daca este ceva extra extra tare.

Ceva concurenti pentru Phantom 3? Ma intereseaza in special sa aiba Gimbal, vreau sa fie cat mai smooth filmuletele si pozele si din ce am vazut fara gimbal nu am nicio sansa. Oricat de "profi" e drona tot jongleaza in aer putin si asta se vede pe filmulet ca se tot misca camera in toate directiile.


Ce imi recomandati ca variante pe langa un Phantom 3? Ce nu imi place este dimensiunea dronei, este destul de mare, destul de evidenta si atrage privirile evident.
Am mai vazut si Mi Drone 4k, cred ca se gaseste sub 2000 lei, arata bine, e la fel de mare daca nu cumva si mai mare, DAR landing gear-ul se pliaza si Gimbal-ul este prins fara cabluri de drone deci se scoate foarte usor pentru transport.
Nu ma intereseaza inaltimi ametitoare, nu preconizez ca o voi inalta ori indeparta prea mult de mine, scopul dronei este fix camera drone si deocamdata ma intereseaza sa fiu in filmulet, deci inutil sa filmez de la 200m inaltime deocamdata.

Edited by Tz3posu, 06 November 2017 - 10:19.


#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 Tz3posu, on 06 noiembrie 2017 - 10:18, said:

Bun, sa revin putin asupra "problemei".

Se pare ca resortul nu accepta niciun fel de dispozitiv zbrator fiindca si pentru ca aproximativ 90% din cele ~290 camere au baie sem-deschisa.
Contrar acestui aspect pe youtube am gasit destule video "trase" din drone deci cred ca mi-as asuma riscul unui zbor pe plaja si deasupra apei, inca nu sunt 100% hotarat.

Am tot studiat si nu gasesc nimic sa ma multumeasca ca si calitate in range-ul 4-500 lei.

Am ajuns sa ma atraga mult Phantom 3-ul standard, este extra suficienta rezolutia de 2.7k, nu am nevoie de 4k si nici nu as avea cu ce sa ii dau play sau la ce sa folosesc o asemenea rezolutie video. Contra este dimensiunea dronei.
Nu cred ca il mai gasesc nou sau nu intr-un pret rezonabil.
Sa zicem ca sunt dispus la 1500 maxim maxim 2000 lei daca este ceva extra extra tare.

Ceva concurenti pentru Phantom 3? Ma intereseaza in special sa aiba Gimbal, vreau sa fie cat mai smooth filmuletele si pozele si din ce am vazut fara gimbal nu am nicio sansa. Oricat de "profi" e drona tot jongleaza in aer putin si asta se vede pe filmulet ca se tot misca camera in toate directiile.


Ce imi recomandati ca variante pe langa un Phantom 3? Ce nu imi place este dimensiunea dronei, este destul de mare, destul de evidenta si atrage privirile evident.
Am mai vazut si Mi Drone 4k, cred ca se gaseste sub 2000 lei, arata bine, e la fel de mare daca nu cumva si mai mare, DAR landing gear-ul se pliaza si Gimbal-ul este prins fara cabluri de drone deci se scoate foarte usor pentru transport.
Nu ma intereseaza inaltimi ametitoare, nu preconizez ca o voi inalta ori indeparta prea mult de mine, scopul dronei este fix camera drone si deocamdata ma intereseaza sa fiu in filmulet, deci inutil sa filmez de la 200m inaltime deocamdata.
tu vrei sa repet? nu exista ce vrei tu :)))
uita de "clone". pentru ceva care sa face chestii faine, de la dji in sus( ma refer la ceva intr-adevar util).
ti-am spus ca ti stau la dispozitie pentru "drive test".
la randul meu am trecut prin pasii astia si am pierdut(timp si bani).
la p3 NU te duce in standard. fie pro fie ala din mijloc.  cu lightbrigde. altfel e degeaba.

uitasem cum ii zice - p3a (Advanced).  sau p3p (pro)ul.
cu un rucsacel in spate n-ai treaba cu dimentsiunea (incape si a II a baterie si chargerul).

si a III a revenire - pe SH gasesti destule. doar sa verifici cu atentie si sa testezi la cumparare.
si nu uita..e ilegal (inca):)

#17
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Nu e nevoie sa repeti ca am trecut de bugetul de 4-500 lei, am zis ca sunt dispus sa ajung la 1500-2000 lei.
Am vazut ce imi ofera ca si calitate foto-video ceva de 4-500 lei, deci nu, prefer sa renunt la idee.

Nu am analizat diferentele intre cele 3 variante ale Phantom 3, stiu doar ca difera rezolutia de la 2.7k al 4k....full hd imi e suficient atata timp cat nu tremura imaginea.
Ca sa merg pe Phantom 4 nu pot, drona asta e oricum un moft de al meu nu o reala necesitate.
Sa inteleg ca tu deti un Phantom 3 pro?

PS: O sa fiu nevoit sa merg pe ceva sh in acest buget, asta e clar.
Am gasit variante de Phantpm 3 sub 2000 lei, dar varianta standard. In unele anunturi erau mentiuni ca au fost putin folosite, maxim 10 incarcari aparea in soft ceea ce e foarte ok zic eu.

Edited by Tz3posu, 06 November 2017 - 15:42.


#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

 Tz3posu, on 06 noiembrie 2017 - 15:34, said:

Nu e nevoie sa repeti ca am trecut de bugetul de 4-500 lei, am zis ca sunt dispus sa ajung la 1500-2000 lei.
Am vazut ce imi ofera ca si calitate foto-video ceva de 4-500 lei, deci nu, prefer sa renunt la idee.

Nu am analizat diferentele intre cele 3 variante ale Phantom 3, stiu doar ca difera rezolutia de la 2.7k al 4k....full hd imi e suficient atata timp cat nu tremura imaginea.
Ca sa merg pe Phantom 4 nu pot, drona asta e oricum un moft de al meu nu o reala necesitate.
Sa inteleg ca tu deti un Phantom 3 pro?

PS: O sa fiu nevoit sa merg pe ceva sh in acest buget, asta e clar.
Am gasit variante de Phantpm 3 sub 2000 lei, dar varianta standard. In unele anunturi erau mentiuni ca au fost putin folosite, maxim 10 incarcari aparea in soft ceea ce e foarte ok zic eu.

repet :) .
Am fost fix in situatia ta.
uite la o cautare rapida pe olx : https://www.olx.ro/o...html#4543cb9dbe
daca vrei sa arunci 2000 ron go for it. mai pune ceva sau cauta o alta finantare externa (femeile nu s buna la asta- stiu de la fosta sotie).
sau asteapta (daca nu vrei sa faci poze / filme iarna) ca mai scad (desi nu cred ca f mult) preturile. Deja au ajuns la o valoarea la care nici daca o faci din bucati nu iesti mai ieftin(pe langa ca  n-o sa ai aceleasi performate/optiuni).
cred ca pe la 2500-2800 gasesti un pro3 in stare ok.
repet. testeaza si "pune burta pe carte". Ti-ai recomanda o pocnitoare de aia mica de 400 -600 ron ca sa inveti dar sunt bani aruncati daca exersezi pe simulator poti sa zbori direct o drona " adevarata".

mai ai varianta sa iei un p2 cu ghimbal si sa ii pui camera gopro (doar daca ai camera deja merita, altfel uita)dar este o varianta pe care n-as recomanda-o decat in caz de urgenta maxima.

eu am facut (tarziu am ascutat si eu recomandarile altora  dupa ce luasem deja "pragul de sus in freza") pasii (gresitidaca ascultam de la inceput) - cumparat versiuni vechi, apoi construit si in final ..cand am realizat ca am pierdut timp si bani degeaba am luat ce era recomandat de cei mai cu experienta. m-am imprumutat sa iau de la inceput ceva ok si incet incet(mai o baterie, mai un rucsac etc)mi-am facut "zestrea".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate