Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cartierul Kogălniceanu din Sibiu, str. M. Kogălniceanu FN.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
LittleBrother

LittleBrother

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2017
Deschid acest topic în speranța de a găsi și alți cumpărători ca mine și a discuta despre acest proiect, cum decurge constructia, ce vă place, ce nu vă place, etc.
Este un ansamblu rezidențial la început de drum și este construit de Rhenania Immo, un dezvoltator de renume în Sibiu.

#2
byty_08

byty_08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.03.2016
Ti-ai cumparat in aceasta zona?si eu m-am interesat un pic despre acest proiect si mi se pare unul destul de ok, in sensul ca, compartimentarea acestora este identica cu blocurile de pe Cl Cisnadiei,balcoane mari,suprafata utila relativ suficienta + zona care ridica mult si la pret dar si la interesul multora.
Si pe mine ma bate gandul dar inca mai astept sa se ridice cateva  blocuri si dupa aceea sa vedem.

#3
LittleBrother

LittleBrother

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2017
Da, mi-am cumpărat un apartament aici. Zona mi s-a părut printre cele mai bune, pentru o construcție nouă, mult peste tot ce înseamnă Calea Cisnădiei sau Șelimbăr. Și prețul e mai mare, dar în timp se merită.
Interesul e mare cred, deja se fac rezervări pentru blocurile 5 și 6. Din păcate prețurile cresc constant și sigur. Doar prețurile ap. de la parter au rămas cam la fel.

#4
byty_08

byty_08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.03.2016
Apartamentele si zona ma atrag si pe mine insa mai astept sa vad cat de aproape se vor construi blocurile unul fata de celalalt.Pe Cl Cisnadiei mi se par mult prea aproape incat iti cam ia din intimitate.Sunt deja blocuri ridicate ?

#5
LittleBrother

LittleBrother

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2017
Încă nu sunt ridicate blocuri complet. Se lucrează la primele două.
Din ce înțeleg din PUZ, distanța dntre blocuri e 12 metri între ele și 26 metri între șirurile de blocuri.
Sigur e mai ok decât pe Calea Cisnădiei.

#6
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012

 LittleBrother, on 09 ianuarie 2018 - 12:54, said:

Salutare @LittleBrother si eu am dat avans pentru un apartament aici, chiar in blocul 1.
Am fost pe santier pentru compartimentare dar am ramas putin dezamagit de anumite lucruri Posted Image
In primul rand ferestrele cu geam termopan, speram sa pot alege unele mai calitative ca cele pe care le pun ei sunt foarte slabe dar din pacate nu se poate.
Si nici la instalatia sanitara nu a fost foarte receptiv baiatul care se ocupa (Dragos), la bucatarie as fi vrut sa aliniez frumos scurgerile/alimentarile pentru chiuveta, masina de spalat vase in spatele lor si in functie de pozitionarea mobilei...a fost oarecum evaziv spunand ca o sa fie teuri si ma pot conecta...in fine...ma grabeam si nu am mai stat de lamuriri vazand ca nu e prea receptiv. Sa speram ca va fi bine.
O sa merg peste 2 saptamani pentru instalatia electrica, sa vad si acolo cum va fi si poate mai rezolv si din celelalte probleme ramase.

Edited by adr1an_id, 12 February 2018 - 20:01.


#7
LittleBrother

LittleBrother

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2017
Până la urmă ai mai rezolvat din nemulțumiri?
Legat de termopane, nu am auzit plângeri de la cei din Cireșica. De ce zici că sunt foarte slabe?
Dragoș e foarte expeditiv, poate cu Vilmos e mai bine să discuți.
Cum a fost cu partea electrică?
Tu când ai termen de predare? Crezi că se va respecta?

#8
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012
Salut,
Am rezolvat din nemulțumiri, am vorbit direct cu electricianul, cu instalatorul..
La partea electrica au făcut exact cum am vrut, acum rămâne de văzut cât mă taxează pe modificări ținând cont că dozele, prizele și întrerupătoarele le aduc eu.
Pe partea de instalații, încălzirea în pardoseală, "meseriașii" mi s-au părut foarte grăbiți și neatenți la detalii(am fost prezent acolo când au lucrat��). O să negociez cu ei să-mi faca câteva modificări la țevile de la centrală.
Vilmos e foarte de treabă o să mai rezolvat din probleme cu el.
Predarea ,au zis că la sfârșitul lui septembrie. La parter, et1 au montat faianța, avansează repede. La al meu urmează să toarne sapa (că au întârziat cu montarea încălzirii) așa că timpul de uscare pentru montarea parchetului triplu stratificat va fi destul de mare, oricum sper că până în decembrie mă mut, nu mă grăbesc.

#9
LittleBrother

LittleBrother

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2017
Văd că nu ai lăsat nimic la voia întâmplării. Cum ai reușit? Ai fost tot timpul pe șantier? Nu au comentat?
Ce prize ai ales? Ai făcut ceva mai special la partea electrică?
Legat de încălzirea prin pardoseală, nu crezi că o să ai un randament mai mic alegând parchetul triplu stratificat?
Am văzut și la 'case mari' că au preferat gresie peste tot.

#10
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012

 LittleBrother, on 11 iunie 2018 - 10:23, said:

Chiar nu trebuie lasat nimic la voia intamplarii! Pentru ca fac totul pe repede inainte. Desi se lauda ca folosesc materiale de calitate si finisaje aproape premium, realitatea e alta.
Da, am fost de cate ori am avut ocazia pe santier si pana acum nu a comentat nimeni cu nimic. Am fost cand au inceput sa lucreze la electric si am stabilit toate detaliile direct cu electricienii, apoi am revenit in alta zi si am mai dus din materiale. La montarea incalzirii in pardoseala am stat toata ziua acolo cu instalatorii (i-am intrebat inainte daca ii deranjeaza asta).

Gresia e dura, ar fi fost destul de nasol in living/dormitoare mai ales cand o sa am copii. Si vara ar fi fost rece tot timpul.
Parchetul o sa il lipesc pe sapa, astfel transferul caldurii e mult imbunatatit vs montat flotant.
Prize am ales Schneider Unica Allegro modulare stil italian. Instalatia e facuta standard, in dormitorul mare am pus intrerupatoare in zona patului, la fel si in living, in 4 zone (intrare, intrare dormitoare si in zona canapelei). In mare parte cum aveau ei in proiect.

Si mai sunt multe, multe "chichite" ce le descoperi pe parcurs. Asa ca parerea mea e ca daca vrei sa fie totul cat mai ok, trebuie vorbit din timp cu ei (Vilmos, Cosmin) despre ce modificari vor fi aduse si acolo unde e posibil sa se foloseasca alte materiale (mai bune). Si in acelasi timp trebuie supraveghiat din cand in cand ce se intampla acolo..

Edited by adr1an_id, 11 June 2018 - 14:10.


#11
LittleBrother

LittleBrother

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2017
Zici că au lucrat niște cârpaci. De ce nu i-ai corectat, doar ai asistat la lucrare? Ce se putea face în zona cu țevile de apă? Să fie și acolo izolație.
Nu ai mers pe Sistema? Am văzut că ai pus Uponor.

Vilmos e supraocupat din păcate și e tot timpul cu telefonul la ureche. Nici Cosmin nu cred că e prea disponibil.

La parchetul triplu stratificat am înțeles ca trebuie un adeziv special, destul de scump. Și meseriași să îl pună. Ai așa ceva?

Mulțumesc pentru informații.

Edited by LittleBrother, 11 June 2018 - 17:28.


#12
adr1an_id

adr1an_id

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 06.06.2012

 LittleBrother, on 11 iunie 2018 - 17:27, said:

Zici că au lucrat niște cârpaci. De ce nu i-ai corectat, doar ai asistat la lucrare?
Cum am zis, pentru ca se grabeau. Au zis ceva de genul ca daca stau sa bibileasca toate cele, ma mut peste un an... Gandeste-te ca daca nu eram prezent acolo, era si mai horor ca habar nu aveam ce faceau ei sub sapa, cum puneau teviile etc.
Asa ca in golurile lasate de ei am pus eu polistiren extrudat si l-am lipit cu banda aceea, nu e ceva profi dar macar nu au ramas goluri mari de izolatie, cum ar fi lasat ei. Pe langa pereti au mai ramas cateva dar asta e.

 LittleBrother, on 11 iunie 2018 - 17:27, said:

Ce se putea face în zona cu țevile de apă?
Ideal era sa se toarne o sapa autonivelanta cat sa acopere tevile.....dar vise....
In momentul ala nu se putea face nimic. Ca doar nu puteam sa le cer sa desfaca tevile de apa si sa le aranjeze pe marginea peretelui, mai ergonomic. (vezi poze cu tevile) tevi ce ar fi trebuit izolate si ele dar...

 LittleBrother, on 11 iunie 2018 - 17:27, said:

Nu ai mers pe Sistema?
Nu, pentru ca am vrut o teava si o automatizare mai buna iar in final am iesit mai ieftin fata de cat cereau ei (2380 euro) pe incalzirea in pardoseala.

 LittleBrother, on 11 iunie 2018 - 17:27, said:

La parchetul triplu stratificat am înțeles ca trebuie un adeziv special, destul de scump. Și meseriași să îl pună. Ai așa ceva?
Daca am intrat in hora cu incalzirea in pardoseala, am zis sa merg pana la capat. E vorba de confort, care e mult mai mare fata de calorifere.
Asa ca merg mai departe cu cheltuielile de rigoare.
Am parchetul, adeziv special (Bona r848T ~1600 lei ), imi lipsesc meseriasii, trebuie sa ii caut.

PS. Vrei sa iti cumperi aici? Eventual daca esti din zona, ne putem intalni pentru a discuta mai multe.

#13
LittleBrother

LittleBrother

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.10.2017
Păcat de graba meseriașilor și greșelile inerente de altfel,atunci când te grăbești.
Însă consider că am ales foarte bine să lucrez cu acest dezvoltator. Chiar sunt serioși și paroliști. La cum se lucrează pe șantier, cred că vor preda înainte de termen locuințele.

#14
coco_coco12

coco_coco12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.03.2019
Salut,urmează să am.si eu un apartament in blocul 4 si as vrea sa stiu cum ati colaborat cu ei până la sfârșit si ce probleme ati întâmpinat dupa predare, pentru ca m-am lovit si eu de Dragos cu care nu se poate vorbi si as vrea sa stiu cum ati rezolvat neplăcerile si cu cine ati luat legatura

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate