Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Gard din teava rectangulara si panouri bordurate

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Salutare.

Vreau sa construiesc un gard de mai multe sute de metri liniari, cam 600, care sa imprejmuiasca un teren de 8700mp, mai concret gradina neimprejmuita a casei. Acest gard ar trebui sa rezolve problema vietatilor care intra acum pe teren, gen cai, vaci, oi, caini, vulpi, copii. Nu ma gandesc neaparat sa ma apere si de hoti. Odata imprejmuit, terenul va avea si o livada, un foisor, un lac sau piscina (am acolo o fantana de 100m adancime care pompeaza singura apa la suprafata cu 2 l/s), gratar, leagane, bancute si alte nebunii gandite pentru relaxare in natura.

Problema este costul mare al acestui gard. As vrea sa economisesc bani pentru proiectele de amenajare a gradinii. Nu vreau sa arunc 10000 euro doar intr-un gard. Din acest motiv am evaluat o multime de variante, fiecare cu avantajele si dezavantajele ei:

1) Gard viu din gladita. Cost extrem de mic, sub 1000 euro toata distractia. Dezavantaje: gardul se formeaza abia dupa 4 ani de la plantare. Pomii trebuie curatati permanent altfel aspectul nu e deloc placut. Chiar si curatati, aspectul final e de padure sinistra.
2) Gard din stalpi de beton\lemn\fier si sarma ghimpata. Dezavantajul este ca sarma ghimpata se lasa cu timpul, rugineste, animalele mici trec fara probleme, chiar si copiii. Copiii mai curiosi trec pe sub sarma sa foloseasca balansoarele, samd.
3) Stalpi din fier cu plasa la sul. Dezavantajul plasei impletite la sul este ca in timp se lasa, rugineste, face burta, devine neaspectuoasa. Dezavantajul plasei sudate la sul e faptul ca e moale, prea moale, daca te sprijini de ea risti sa cazi prin plasa, plus ca la intindere sau cu timpul se mai rup din suduri.
4) Cea mai scumpa varianta, dar si cea mai rezistenta, cu aspect placut, este varianta din stalpi de fier si panouri de plasa sudata bordurata, cu grosimea de 4mm. In continuare voi face referire doar la aceasta varianta.

Pentru a micsora costurile ma gandesc sa ajustez parametrii, anume inaltimea gardului sa fie de 160cm deasupra solului, distanta dintre stalpi sa fie de 250cm si grosimea stalpilor sa fie optima. In teorie, costul optim inseamna aflarea mixului dintre inaltime, distante si grosime stalpi, astfel incat stalpii sa ofere rezistenta minima necesara pentru sustinerea panourilor iar animalele sa nu poata sari gardul.

In acest scop vreau sa folosesc teava rectangulara de 40x30x2mm, care vine la bare de 6m. Tai bara in 3 bucati de cate 2m, o vopesc in negru, sudez doua mustati la baza de 15-20cm, si ingrop teava 40 cm in pamant dupa care torn ciment. Reiese 160cm deasupra solului. Acesti stalpi ii pun la distanta 2.5 m intre ei. Dupa care folosesc panouri de plasa bordurata de 1500x2500mm pe care le aplic pe stalpi. Ultima data vine o sarma ghimpata legata de partea superioara a stalpilor la inaltimea de 160cm.

Mai exista si optiunea sa imprejmuiesc cu aceasta varianta doar 200m liniari, acolo unde va fi amenajata gradina, iar cealalta suprafata cu varianta 2, ca sa tina departe animalele mari care intra acum si produc neplaceri pe teren.

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea dilema. Care sa fie dimensiunea si grosimea minima a sectiunii pentru teava rectangulara ca sa poata sustine panourile bordurate, care au intre 8 si 10 kg / panou ? Am cautat in stanga si in dreapta, iar parerile sunt impartite. Unii spun ca un 40x20x1.5, sau 40x30x2 ar fi suficient, altii spun ca un 60x40x3 este un minim, iar altii recomanda chiar si mai mult. Cum se poate calcula, sau din experienta voastra, ce recomandati ?

Edited by pixel3cs, 18 October 2017 - 15:04.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu am facut cu 50x50x3; 2 m deasupra solului,60 in pamant,cu panouri 2000x2500 .Sa nu uiti de capace.

Attached Files


Edited by daniMMM, 18 October 2017 - 15:15.


#3
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Nu sectiunea tevii este problema ci adancimea de fundare si faptul ca stalpii nu vor fi legati intre ei cu o centura de beton.
La 40 cm daca se urca un copil pe gard ai sanse sa scoata stalpul din pamant.

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Eu am facut cu 40x40x2 si panouri de 1.75 m. Exista si de 1.5 si de 2 m. Sunt de parere ca mai importanta decat marimea laturii stalpului este grosimea lui. Minim 2, ideal 3 mm grosime. Mai gros de atat, nu are rost, la fel, nici mai lat de 40 mm nu are rost. 40 pe 40 este destul.
Si eu cred ca e mai bine sa pui panouri doar unde e curtea, si sa continui la gradina cu stalpi si plasa la sul de 10 sau 20 m. Ca sa iti tina plasa cum trebuie intinsa, pui sarma galvanizata.
Poti pune cam la 40 cm de pamant, la 1 m si la 1.4 m, cam cu 10 cm inaintea marginii de sus.

#5
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007

 gabian22, on 18 octombrie 2017 - 15:12, said:

Nu sectiunea tevii este problema ci adancimea de fundare si faptul ca stalpii nu vor fi legati intre ei cu o centura de beton.
La 40 cm daca se urca un copil pe gard ai sanse sa scoata stalpul din pamant.

Poti sa dezvolti te rog ?
Ce adancime ar fi necesara avand in vedere ca nu exista centura de beton ci doar beton pe langa stalp ?

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 gabian22, on 18 octombrie 2017 - 15:12, said:

Nu sectiunea tevii este problema ci adancimea de fundare si faptul ca stalpii nu vor fi legati intre ei cu o centura de beton.
La 40 cm daca se urca un copil pe gard ai sanse sa scoata stalpul din pamant.
Daca se urca un copil, cade cu plasa, daca nu e bine prinsa, dar nu scoate stalpul. Daca are 40 cm in beton, nu il mai scoti, garantat.

Aaa, inca ceva.
In partea de jos, ca sa nu iti intre "jivine" pe sub gard, intre plasa si pamannt, poti pune bucati de 5 m lungime pe 15-20 cm inaltime de plasa de Buzau de grosime 6. Practic te ridica si cu plasa mai sus cu 10 cm si intra in pamant vreo 5-10 cm. Si legi cu sarma plasa la sul de plasa de BZ. E rezistent si in timp si nici nu risti sa te trezesti cu gropi pe sub gard.

Edited by Magicwisewolf, 18 October 2017 - 15:31.


#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De ce nu faci gabioane ? Iesi destul de ieftin si are si aspect fain - parerea mea .

#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fa panouri de plasa.  Faci niște dreptunghi din rectangulara de 20x30x2 în care pui plasa de sârmă.  Astfel plasa nu mai face burta și nu se mai lasă.  Sau doar suedezi /prinzi cu șuruburi o bara sus și una jos ca sa poți prinde plasa de ea sa nu se lase. Ideea cu plasa de Buzău jos e foarte buna.

Edited by PoeOvidiu, 18 October 2017 - 15:48.


#9
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ovidiu te referi la plasa impletita?

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Da. plasa impletita.
Ceva de genul:
https://www.olx.ro/o...ta-ID4AUd2.html


La stalpi sudezi mustatile in jos, vreo 30 de cm si faci groape mai adanca. In felul asta e 70cm in pamant daca pui beton, chiar daca teava e doar 40 cm in beton.

Edited by PoeOvidiu, 18 October 2017 - 15:56.


#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Gabioanele sunt tare faine doar ca inseamna cel putin dublu ca pret. Calculand doar plasa.

#12
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

 PoeOvidiu, on 18 octombrie 2017 - 15:52, said:

Da. plasa impletita.
Cum o prinzi de cadru?

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
O cosi su sarma galvanizata  de 1.2mm :)

#14
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Tot asa am vazut si eu facut. Nu imi place ca iti zgarie vopseaua de pe cadru. In rest asa am sa fac. Multam inca odata! Posted Image

@ initiator, eu as folosi neaparat teava groasa de 3. Daca ai vazut la stiri ce furtuna a lovit zona Timisoarei, ei bine acea furtuna a culcat garduri din teava de 2mm grosime si panouri bordurate.

#15
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La stâlpi poți pune 3 piulițe prin care treci un fir de 6mm sa prinzi plasa.

#16
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Am facut recent din panouri de 2.5 x 1.5 x 4 la 50 ron panoul .
Asta inseamna 20 ron metru * 600 m = 12000 ron doar plasa ...

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 gabian22, on 18 octombrie 2017 - 15:12, said:

Nu sectiunea tevii este problema ci adancimea de fundare si faptul ca stalpii nu vor fi legati intre ei cu o centura de beton.
La 40 cm daca se urca un copil pe gard ai sanse sa scoata stalpul din pamant.

în plus trebuie să cobori sub adâncimea de îngheț (specifică zonei). Dacă îngropi un stâlp deasupra liniei de îngheț ciclurile succesive de îngheț/dezgheț îți vor împinge stâlpul în sus.

#18
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.best4hedging.co.uk/images/privet-hedge-plants-p22-2193_zoom.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un gard viu din Lemn cainesc/  Ligustrum ovalifolium nu este ok?Posted Image

Acesta rezista la furtuni puternice......

Edited by xmanyacs77, 18 October 2017 - 19:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate