Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Polistiren vs Vata Bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#55
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007

View PostKendo, on 04 noiembrie 2017 - 06:39, said:

LE: @laffin, nici tu n-ai somn? Posted Image

Somnul are program de la 0 la 6 Posted Image "O viata am si p-aia n-o s-o dorm" Posted Image

Edited by laffin, 04 November 2017 - 06:57.


#56
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKendo, on 04 noiembrie 2017 - 06:39, said:

Conform ROMEPS, la constructia drumurilor este EPS 120, adica 12 t/m².

LE: @laffin, nici tu n-ai somn? Posted Image
Nu am gasit in linkul respectiv nimic sa specifice clar ceva de constructia drumurilor, insa oricum, linkul e bun.

Am inceput sa respect mai mult EPSul, desi inclinam in ultima vreme spre vata bazaltica, in urma campaniei sustinute de marketing si la tv impotriva EPSului

#57
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,908
  • Înscris: 03.12.2005
Blocurile noastre din placi de beton productie anii 80 au EPS la mijloc in majoritate. Toti doreii care demoleaza treceri pe balcon sau gauri de hota iti pot povesti cum se prezinta.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsebulbus, on 04 noiembrie 2017 - 17:06, said:

Blocurile noastre din placi de beton productie anii 80 au EPS la mijloc in majoritate. Toti doreii care demoleaza treceri pe balcon sau gauri de hota iti pot povesti cum se prezinta.
true:

Attached Files



#59
Ina1344

Ina1344

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2015
uite aici un test rezistenta la foc a polistirenului [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7AKhQKvRqRA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu consider ca vata bazaltica are cateva avantaje evidente.
Dar, din motive de costuri, eu o sa pun polistiren pe casa (estimez ca polistiren de 15 va fi mai ieftin decat vata de 10).
Si, mai vreau sa va mai spun ceva: toate exemplele de case pasive pe care le-am vazut eu erau izolate cu polistiren (cam 30 cm). N-am vazut casa pasiva cu termosistem vata bazaltica.

#61
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017

View PostIna1344, on 07 noiembrie 2017 - 15:08, said:

uite aici un test rezistenta la foc a polistirenului
Uite aici realitatea ...nu reclama
http://www.220.ro/fa...ren/TGWsSKbwxR/

#62
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,492
  • Înscris: 16.03.2007

View Postldpe, on 08 noiembrie 2017 - 14:47, said:

Uite aici realitatea ...nu reclama
http://www.220.ro/fa...ren/TGWsSKbwxR/

Ala-i polistiren neignifugat. Arde ca o torta. In ziua de azi nu mai gasesti pe piata decat ignifugat.

#63
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,908
  • Înscris: 03.12.2005
Ala din clipa vorbeste rusa, sa presupunem ca in Rusia. In UE majoritatea materialelor inflamabile sunt produse in versiuni ignifugate, obligat de lege. Pentru amuzament cautati si skinheadul care incerca sa dea foc unui steag UE din poliester ignifugat.

#64
Maximus08

Maximus08

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.08.2015
Deci mai multi pro polistiren........din punct de vedere financiar e mai bine ...asa se pare..........la un calcul o casa cu sprafata de 250mp de izolatie cu polistiren este mai ieftin cu 8500 lei......sa vad si ce meseriasi gasesc si cat ma costa mana de lucru pentru polistiren si cay pentru vata/.....?????? Deci va tin la curent.




P.S.: astept comentari pro si contra
Posted Image Posted Image Posted Image

#65
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postsebulbus, on 04 noiembrie 2017 - 17:06, said:

Blocurile noastre din placi de beton productie anii 80 au EPS la mijloc in majoritate. Toti doreii care demoleaza treceri pe balcon sau gauri de hota iti pot povesti cum se prezinta.
Din ce an incepand mai exact?
Nu cred ca e valabil pt toate blocurile, altfel nu ar fi asa frig la mine si peretii asa subtiri.
Placa prezentata in poza pare f groasa, poate la blocurile monolit de pe la Piata Alba Iulia sa fie asa.
Am si eu si AC si hota, o sa scot tubul de hota sa ma uit, insa sigur nu ar mai fi asa frig daca exista acel EPS in mijloc.
Cred ca tine de tipul de bloc si de anul de constructie

#66
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,908
  • Înscris: 03.12.2005
Cele decomandate din placi de beton triplustrat, adica in jur de 25cm la peretii exteriori. Se folosea ce avea depozitul intre polistiren, vata si BCA de izolatii (ala mai prapadit) si de apropierea de fabricile de una sau cealalta din optiuni.
Cred ca de prin 82-83 pana prin 88 s-au facut asa, cel putin pe aici prin zona. Ulterior s-a trecut la regim mai mare de inaltime, structuri pe cadre si zidarie din BCA, de obicei.
Sa nu le confunzi cu cele din panouri monostrat, care n-aveau izolatie de nici un fel. Desi.. astea au fost specifice anilor 70 si in general semidecomandate. Masoara la un gol de fereastra ce grosime ai int+ext+toc si vezi ce da. Sau pune un google maps cu un bloc asemanator.

Proaste au fost toate indiferent din ce era miezul panoului, din cauza de punti termice cat cuprinde la monolitizari, colturi, plansee, balcoane si asa mai departe. In absenta anveloparii integrale numai izolatia interioara te salveaza.

#67
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Daca nu ma insel, imi amintesc ca am vazut vata si la un bloc de prin anii 60

#68
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015

View Postkolfleading, on 07 noiembrie 2017 - 15:22, said:

Si, mai vreau sa va mai spun ceva: toate exemplele de case pasive pe care le-am vazut eu erau izolate cu polistiren (cam 30 cm). N-am vazut casa pasiva cu termosistem vata bazaltica.

A lu Buhnici e cu bazaltica.
Rezumatul discutiei de pana acum: polistirenul ignifugat si bine tencuit (sa nu aibe probleme cu soarele) e la jumate de pret fata de bazaltica (grosimi egale) si izoleaza la fel de bine.

Edited by denisen, 25 November 2017 - 15:47.


#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pai si atunci de ce mai exista vata bazaltica?

#70
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Vata minerală are o rezistență ridicată la foc, în timp ce polistirenul este un material ușor inflamabil.
Vata minerală nu permite dezvoltarea microorganismelor, în timp ce polistirenul are un risc mai mare de apariție a igrasiei.
Vata minerală asigură o izolație fonică mai ridicată datorită compoziției ei, comparativ cu polistirenul.
Prețul pentru o termoizolație cu vată minerală este mai scump față de cel pentru o termoizolație cu polistiren.
În urma termoizolării cu vată minerală, pot apărea alergii, mai ales în cazul persoanelor sensibile.

https://www.casebine...icienta/#pereti

Usor inflamabil ma gandesc ca polistirenul chiar si ignifugat, tot arde un pic mai bine comparativ cu vata.
Re: igrasie, la polistiren iese mai ales daca e pus "pe mamaligi" in loc de pat continu.

Edited by denisen, 25 November 2017 - 18:24.


#71
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 unbrutus, on 17 noiembrie 2017 - 22:59, said:

Din ce an incepand mai exact?
Nu cred ca e valabil pt toate blocurile, altfel nu ar fi asa frig la mine si peretii asa subtiri.
Placa prezentata in poza pare f groasa, poate la blocurile monolit de pe la Piata Alba Iulia sa fie asa.
Am si eu si AC si hota, o sa scot tubul de hota sa ma uit, insa sigur nu ar mai fi asa frig daca exista acel EPS in mijloc.
Cred ca tine de tipul de bloc si de anul de constructie

cu siguranță blocurile construite în București în regim de vijelie în anii 80 nu au nici un fel de izolație pe pereții exteriori pereți.

#72
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 laffin, on 25 octombrie 2017 - 13:49, said:

Eu ma gandesc numai ca daca-mi ia foc casa, fatada e ultima mea grija...
Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AWD0HeZLufM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate