Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Polistiren vs Vata Bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#109
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postvdingo11, on 12 martie 2021 - 08:32, said:

Multumesc pentru explicatii.
Ai putea te rog sa incerci sa iti exprimi parerea personala si pentru urmatoarele doua probleme
1. ce parere ai de grafitat vs expandat obisnuit

2.
Poti detalia ce sa urmaresc pentru calitate la EPS?

eps de calitate: care este uniform in masa, adica bulele de polistiren sunt toate de aceeasi marime si nu difera consistenta.

eu as lua si am luat eps de la firme cu nume, care vand pe plan national ca sa evit cat pot de mult variatii de calitate. adica as lua de la swisspor, austroterm.

si f important as comanda placi cu nut si feder pt ca acestea se imbina mult mai bine si eviti puntile termice.

la mine la casa am luat pentru o zona eps de 15 de la swisspor cu grafit.

#110
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmsn2, on 12 martie 2021 - 08:48, said:

adica as lua de la swisspor, austroterm.
Caparol, Baudeman, Adeplast s-ar incadra si ele la produse calitative?

View Postmsn2, on 12 martie 2021 - 08:48, said:

si f important as comanda placi cu nut si feder pt ca acestea se imbina mult mai bine si eviti puntile termice.
Eu chiar ma gandeam daca nu ar fi mai bine sa pun doua placi de 5 suprapuse intercalat pentru a evita puntile de la imbinare. Consum inca o masa de adeziv dar nu cred ca voi avea ceva de pierdut in plus la calitatea lucrarii. Nu stiam ca poti cumpara direct cu nut si feder.

View Postmsn2, on 12 martie 2021 - 08:48, said:

de la swisspor cu grafit.
Sa inteleg ca, consideri ca cel grafitat este mai bun?
cu grafit inseamna amestecul de 50% intre expandat si grafitat? Nu inteleg daca termenul "cu grafit" este acelasi cu "grafitat"

Edited by vdingo11, 12 March 2021 - 09:27.


#111
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
baudeman si adeplast nu le as pune in categoria de sus. caparol da.

nu pune 2 straturi de 5cm fiecare pt ca lipirea lor duce la diferente de temperatura si nu e bine sa ai punct de roua pe acolo ca se poate scurge printre cele 2 straturi. solutia e cu placi cu nut si feder. am vazut ca se gasesc pe la dedeman parca, si pe comanda cred ca fac mai toti producatorii de polistiren.

grafitatul e acelasi cu grafit, vezi indicele lambda care trebuie sa fie pe la 0,032-3, ar trebui sa fie mai bun pentru ca e mai scump si produsul cel mai scump din gama, de obicei, e si cel mai bun calitativ, adica e controlat la calitate mai bine.

ps: daca pui 2 straturi de 5 e rau si dpdv al dilatarii/contractiei placilor: vara/iarna straturile de epxs se vor dilata/contracta diferit si in cativa ani se pot desprinde. deci ar fi stratul 2 prins doar in dibluri.

Edited by msn2, 12 March 2021 - 09:41.


#112
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Am vazut ca are austroterm grafitat de 10 cu lambda de 0,031 si la pret cu 10 RON in plus fata de expandat clasic (pretul este de la un magazin de desfacere, nu de la producator). Personal inclin spre grafitat in acest moment.
Nut si feder am vazut ca se gaseste in mare parte la cel extrudat - doar la dede am vazut baudeman si pentru expandat.
swisspor ai luat direct de la producator? Ti l-au facut cu hut si feder?

Edited by vdingo11, 12 March 2021 - 09:49.


#113
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
eu am luat acum vreo 9 ani de la arcon, eps cu nut si feder si decorativa siliconica foarte buna. nu stiu daca mai sunt cei de la arcon pe piata.
swisspor am folosit cam 30m doar in zona terasei de la et2, am gasit la reprezentantul local o cantitate cu nut si feder.

Edited by msn2, 12 March 2021 - 10:26.


#114
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
De ce scrii permanent xps ca eu vad ca in descrieri la expandat apare notiunea EPS 80, etc?
xps il vad in descriere la extrudat.

Edited by vdingo11, 12 March 2021 - 10:20.


#115
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postvdingo11, on 12 martie 2021 - 10:17, said:

De ce scrii permanent xps ca eu vad ca in descrieri la expandat apare notiunea EPS 80, etc?
xps il vad in descriere la extrudat.
sory am gresit, eps nu xps...

#116
lllllll

lllllll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.12.2020
Pana la urma, in afara rezistentei mai mari a vatei la foc, mai exista un alt beneficiu incontestabil in fata EPS? Pana la urma si EPS-ul vine acum ignifugat; da, nu rezista cat vata, dar totusi nu se extinde focul prin el asa repede.

Ma uitam pe specificatii si conductivitatea termica este aproape identica la EPS vs vata bazaltica.

Cat despre vata se lasa, sau poliestirenul se lasa ... inca n-am vazut un test concret care sa demonstreze asta. In concluzie, ce alt beneficiu ar avea vata in fata EPS astfel incat sa merite un cost mai mare?

#117
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,975
  • Înscris: 01.03.2013

View Postlllllll, on 19 martie 2021 - 10:00, said:

un alt beneficiu incontestabil in fata EPS?
Izolare fonica net superioara.

#118
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postlllllll, on 19 martie 2021 - 10:00, said:

Pana la urma, in afara rezistentei mai mari a vatei la foc, mai exista un alt beneficiu incontestabil in fata EPS? Pana la urma si EPS-ul vine acum ignifugat; da, nu rezista cat vata, dar totusi nu se extinde focul prin el asa repede.

Ma uitam pe specificatii si conductivitatea termica este aproape identica la EPS vs vata bazaltica.

Cat despre vata se lasa, sau poliestirenul se lasa ... inca n-am vazut un test concret care sa demonstreze asta. In concluzie, ce alt beneficiu ar avea vata in fata EPS astfel incat sa merite un cost mai mare?
1. este incontestabil ca vata bazaltica rezista mai mult timp decat polistirenul. chiar daca tu nu ai vazut nici un test.
2. izoleaza mult mai bine fonic
3. vata este permisiva la vapori si nu este o bariera ca polistirenul
4. vata bazaltica de exterior este facuta doar de vreo 2 firme si este la un standard de calitate foarte inalt. polistiren fac toti prin toate garajele si poti nimeri unul de calitate proasta.
5. nu arde.

#119
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmsn2, on 24 martie 2021 - 11:15, said:

1. este incontestabil ca vata bazaltica rezista mai mult timp decat polistirenul. chiar daca tu nu ai vazut nici un test.

Este clar, verdictul a fost dat. Asteptam motivarea peste cateva luni, daca nu incepe cumva vacanta magistratilor intre timp. :)

#120
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008

View Postmp_gerula, on 25 martie 2021 - 12:42, said:


Este clar, verdictul a fost dat. Asteptam motivarea peste cateva luni, daca nu incepe cumva vacanta magistratilor intre timp. Posted Image
hahaha, sa nu fiu inteles gresit: si polistirenul, pus in opera corect (mai rar pe la noi), rezista foarte multi ani. dar daca apar probleme eps ul se degradeaza mult mai rapid decat o vata bazaltica de exterior.

#121
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,236
  • Înscris: 07.02.2017
.

#122
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,322
  • Înscris: 17.09.2008
Ca si randament termic, la aceeasi grosime, vata bazaltica este identica  sau foarte aproape de identica cu polistirenul?Vreau sa imi izolez in exterior , apartamentul si in functie de grosimea aleasa de vecini, daca chiar se justifica, as face un efort financiar si am merge pe vata bazaltica.Daca vecinii vor polistiren gros de 10 cm as merge pe vata groasa de 10 cm, daca termic si ca prestanta in timp, din punct de vedere fizic, se justifica diferenta de pret.Stiu ca cu cat mai gros este mai bine insa nu este dupa mine.
La ce temperaturi sunt vara (la mine, maxima la umbra nu depaseste +40 grade, pana in prezent)si iarna(cel mai frig a fost undeva la -26 grade insa in aceasta iarna, nu s-au depasit -17 grade, din ce stiu eu), la noi, in Romania, nu ar fi suficient, o vata groasa de 10 cm?

Edited by dennis_2005, 23 March 2023 - 20:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate