Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inchiriere masina auto in Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Eu dupa episodul Munich din vara cand aia de la Sixt vroiau sa-mi blocheze de doua ori inchirierea pentru un rahat de Insignia asigurata FULL am zis ca veci nu mai merg la sarlatanii aia

#20
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Am fost în Italia, am închiriat mașina de Firefly rent car, filiala Hertz, mi-au oprit garanție 600 de euro, au încercat să-mi impună o alta asigurare mult mai scumpa. Mașina era relativ noua, 55000 km, Fiat 500 sport, 1,3 multijet 90 CP am parcurs 1175 km prin nord, m-am ferit de locuri dubioase și în final a fost în regula. Am lăsat mașina în parcarea aeroportului dimineața și cheia am pus-o în cutie de la întrarea biroului. Banii au fost eliberați în 7 zile de la data predării mașinii.
Per total am fost mulțumit de mașină, curata, gumele destul de bune, în concluzie a meritat.

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,849
  • Înscris: 14.08.2007
E bine daca ti-au eliberat garantia in 7 zile ... pe cardul pe care il folosesc eu ii elibereaza dupa o luna. Din experienta mea, relativ noua la inchirieri inseamna masina sub 2 ani, altfel e veche. Eu am prins de 3-4 ori masini care erau din acelasi an cu cel in care am inchiriat-o. De fapt daca ma gandesc bine o singura data am prins masina asa de "uzata" ca a ta :)

#22
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Am avut in februarie o masina inchiriata in Italia. Am inchiriat-o prin rentalcars/wizzair de la Avis. Am optat pentru un Clio sau similar (4 zile 650 lei cu extra-asigurare, 82 euro masina, restul asigurarea), am primit un Panda cu putintei km (vreo 18 mii parca). Au oprit vreo 57 euro garantie de pe card pe care i-au eliberat dupa aproape 3 saptamani. Am facut sesizare la rentalcars ca mi-au dat masina din clasa inferioara, dupa vreo saptamana si ceva m-au anuntat ca au rezolvat-o cu Avis si-mi vor returna diferenta de 11 si ceva lire.
Attached File  20180207_162542.jpg   425.9K   12 downloads

#23
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Am o mica nelamurire legata de inchirierea unei masini (FIAT PANDA) in Sicilia de la Sicily by Car, prin AutoEurope.eu
Am 2 variante: REFUNDABLE EXCESS WITH SUPER COVER si ZERO EXCESS PACKAGE (a doua mai scumpa decat prima cu 30E)
Diferentele intre ele sunt urmatoarele:

REFUNDABLE EXCESS WITH SUPER COVER

1. Închirierea include acoperirea daunelor de coliziune. Închirierea limitează daunele potențiale ale vehiculului la un exces de aproximativ 1.098,00 EUR.

2. Închirierea include Protecția împotriva furtului pentru vehicul. Închirierea limitează obligația potențială de pierdere a vehiculului, deductibilă de aproximativ 1.708,00 EUR.


3. Blocul cardului de credit: 800,00 EUR vor fi blocate pe cardul de credit al clientului la momentul ridicării.


4. Dacă ați achiziționat produsul nostru cu exces de rambursare Auto Europe cu SUPER COVER, veți fi rambursat pentru orice exces plătit (veți fi taxat până la suma maximă în exces) companiei locale de închirieri auto pentru daune accidentale sau furtul vehiculului în sine - cu excepția cazurilor enumerate mai jos la „Excluderi” - cu condiția ca documentele corespunzătoare să fie predate către Auto Europe. Vă recomandăm să renunțați la asigurarea suplimentară a companiei de închirieri auto la momentul închirierii. Acest produs NU este o asigurare, ci un serviciu suplimentar furnizat de AUTO EUROPE LLC, SUA, care este determinat în mod rezonabil la discreția companiei.
Excesul furnizorului nu acoperă deteriorarea geamurilor, parbrizului, roților, capacelor butucului sau anvelopelor vehiculului. Prin achiziționarea produsului Super Cover, Auto Europe vă va rambursa costurile aferente pagubelor cauzate acestor părți ale vehiculului.

ZERO EXCESS PACKAGE

1. Închirierea include acoperirea daunelor de coliziune. Închirierea limitează daunele posibile ale vehiculului la un exces de aproximativ 0,00 EUR.

2. Închirierea include Protecția împotriva furtului pentru vehicul. Închirierea limitează pierderea potențială a vehiculului la un exces de aproximativ 0,00 EUR. În cazul furturilor parțiale sau totale au avut loc în Regiunile Campania, Apulia, Calabria, Sicilia, clientul va fi răspunzător pentru o sumă care nu poate fi scutită (200 EUR-400 EUR în funcție de grupul auto) . Aceasta se aplică tuturor închirierilor, indiferent de locul în care este preluată mașina; contează numai acolo unde are loc furtul parțial sau total.

3. Bloc card de credit: 200,00 EUR vor fi blocate pe cardul de credit al clientului la momentul ridicării.

Ce parere aveti, care varianta ar fi mai avantajoasa ??

Edited by judas, 03 June 2020 - 10:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate