Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Radiere ipoteca imobil

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
In luna Mai 1996 am cumparat un apartament, cu contract de vanzare-cumparare incheiat la un notar. Acum am facut cadastrul si am primit si un extras de carte funciara in care mi se spune ca exista o ipoteca  de 2.000.000 lei din 06.02.1996 asupra imobilului in favoarea BIR (Banca Internationala a Religiilor).

Mentionez ca am locuit in imobilul respectiv si nu am primit niciodata vreo informare despre un eventual credit neplatit de unde trag concluzia ca acel credit a fost platit dar nu s-au intreprins demersurile pentru a sterge ipoteca din Registrul de Transcriptiuni si Inscriptiuni. Pe fostii proprietari nu cred ca mai ma de unde sa-i iau, au trecut totusi 21 de ani.

Poate sa-mi spuna cineva care ar fi pasii ce trebuie facuti pentru stergerea acestei ipoteci? Multumesc anticipat.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate fi o greseala, ori nu.
In mai 1996 exista legea cadastrului și a publicității imobiliare si daca ai cumparat fara cadastru pot fi probleme.
Ar trebui sa verifici ce scrie in CVC referitor la sarcini.
La OCPI este dezastru in inregistrari.
Partea proasta e ca nimeni nu raspunde de nimic.O "mica" eroare facuta de un functionar de acolo te poate costa timp, bani si ,eventual, chiar drepul de proprietate.

Edited by pasilla, 12 October 2017 - 20:19.


#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
ai stiut ca are sacini si totusi ai cumparat?notarul a fost de acord? Posted Image

#4
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
In CVC se specifica ca imobilul nu are sarcini.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 aeon, on 12 octombrie 2017 - 20:21, said:

ai stiut ca are sacini si totusi ai cumparat?notarul a fost de acord? Posted Image
Treaba e ca prin '96 era aceaiasi brambureala legislativa. Puteai sa faci un CVC "legal" fara prea multe reguli. Nici acum nu poti sa fii sigur ca e totul in regula la intocmitrea unui CVC. Se foloseste cu succes copy/paste.

 dcr, on 12 octombrie 2017 - 20:22, said:

In CVC se specifica ca imobilul nu are sarcini.
In prima faza, mergi la OCPI si pune intrebari. Poate ai noroc si primesti raspunsuri.
Acel CVC cand a fost inregistrat la OCPI ?

#6
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Nu inteleg ce raspunsuri sa caut la OCPI, acea ipoteca exista. Contractul a fost inregistrat la Registrul de Transcriptiuni si Inscriptiuni. Pe mine ma intereseaza ce am scris in primul post: care ar fi pasii ce trebuie facuti pentru stergerea acestei ipoteci? Multumesc.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dcr, on 12 octombrie 2017 - 19:51, said:

In luna Mai 1996 am cumparat un apartament, cu contract de vanzare-cumparare incheiat la un notar. Acum am facut cadastrul si am primit si un extras de carte funciara in care mi se spune ca exista o ipoteca  de 2.000.000 lei din 06.02.1996 asupra imobilului in favoarea BIR (Banca Internationala a Religiilor).

Pai.. cand l-ai cumparat nu trebuia sa fie "liber de sarcini"?  Cum l-ai cumparat daca el avea la acel moment ipoteca respectiva neradiata din cartea funciara?
Ai grija ca, la Banca Internationala a Religiilor, cand a dat faliment (in 1999 parca) au ramas credite neachitate.... Sa nu cumva sa ai probleme, sa nu poti radia ipoteca aia..

#8
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 01.02.2010
Sa te adresezi institutiei care detine arhiva bancii si sa obtii documentul care atesta stingerea creditului.
Pe urma te intereszi cum sa procedezi pentru radiereaa ipotecii.

Edited by paznicmare, 12 October 2017 - 20:34.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dcr, on 12 octombrie 2017 - 20:31, said:

Nu inteleg ce raspunsuri sa caut la OCPI, acea ipoteca exista. Contractul a fost inregistrat la Registrul de Transcriptiuni si Inscriptiuni. Pe mine ma intereseaza ce am scris in primul post: care ar fi pasii ce trebuie facuti pentru stergerea acestei ipoteci? Multumesc.
Cauti Lichidatorul BIR si vorbesti cu el. Eu nu iti recomand.

Mai sunt si altii in situatia ta:
https://www.avocatne...Religiilor.html

Edited by pasilla, 12 October 2017 - 20:36.


#10
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
OK, e un inceput. Cum as putea sa aflu cine detine arhiva de la BIR?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dcr, on 12 octombrie 2017 - 20:36, said:

OK, e un inceput. Cum as putea sa aflu cine detine arhiva de la BIR?
Nu ai ce face cu arhiva. Trebuie ca un Lichidator, Instanta ca ceara stergerea ipotecii.

Imi pare rau, dar nu e atat de simplu in RO. Chiar daca dovedesti ca ai dreptate totala si evidenta, nu inseamna si ca situatia se va rezolva favorabil.

Edited by pasilla, 12 October 2017 - 20:42.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dcr, on 12 octombrie 2017 - 20:36, said:

OK, e un inceput. Cum as putea sa aflu cine detine arhiva de la BIR?

BIR este o banca care a fost falimentata fraudulos (mai multi escroci politici au luat credite, fara garantii si nu le-au mai dat inapoi).  M-as mira sa mai existe pe undeva vreo arhiva, daca au existat escrocherii.

Te intreb din nou, cum te-ai dus cu apartamentul ala la notar, daca era ipotecat? Notarul nu a cerut sa vada daca e liber de sarcini? Cum ai facut tranzactia? L-ai omenit pe notar?

Edited by rosix, 12 October 2017 - 20:44.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rosix, on 12 octombrie 2017 - 20:42, said:

Te intreb din nou, cum te-ai dus cu apartamentul ala la notar, daca era ipotecat? Notarul nu a cerut sa vada daca e liber de sarcini? Cum ai facut tranzactia? L-ai omenit pe notar?
In '96 nu te intreba nimeni de "sanatate".

#14
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

 rosix, on 12 octombrie 2017 - 20:42, said:

Te intreb din nou, cum te-ai dus cu apartamentul ala la notar, daca era ipotecat? Notarul nu a cerut sa vada daca e liber de sarcini? Cum ai facut tranzactia? L-ai omenit pe notar?
Cred ca n-ai inteles... Eu am cumparat apartamentul si nu aveam (am) niciun interes sa fie grevat de o ipoteca. Intrebarea mea este cum scap de ea (ipoteca)?

Edited by dcr, 12 October 2017 - 20:57.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dcr, on 12 octombrie 2017 - 20:48, said:

Cred ca n-ai inteles... Eu am cumparat apartamentul si nu aveam (am) niciun interes sa fie grevat de o ipoteca. Intrebarea mea este cum scap de ea (ipoteca)?
Poate tu nu ai inteles  ce am scris noi pe aici.
Daca crezi ca este o eroare, mergi la OCPI.
Daca nu este o eroare cauta Lichidatorul BIR, daca acesta exista. Daca nu exista, ai rabdare (2000 de ani) pana cand o instanta numeste un lichidator.
Chiar si asa ar trebui sa dovedesti ca BIR nu are nci un drept asupra acelui apartament.

Edited by pasilla, 12 October 2017 - 20:54.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dcr, on 12 octombrie 2017 - 20:48, said:

Cred ca n-ai inteles... Eu am cumparat apartamentul si nu aveam (am) niciun interes sa fie grevat de o ipoteca. Intrebarea mea este cum scap de ea (ipoteca)?

Lasa mai.. dezvolta subiectul.  Apartamentul l-ai cumparat la notar, nu in piata la Obor.  Notarul nu a solicitat extras de carte funciara, cum se face de obicei?  
De aici tre sa inceapa analiza cazului. Proprietarul apartamentului nu putea vinde un apartament grevat de sarcini.  Esti sigur ca ai facut acte pe el sau te-ai inteles cu proprietarul si n-ati mai trecut pe la notar (ala ti-a zis ca achita creditul si radiaza si s-a facu nevazut cu banii, uitand sa radieze)?

Vad ca dosarul BIR a avut numit un lichidator de catre instanta - TĂNASĂ ȘI ASOCIAȚII SPRL.  La ei trebuie sa te duci sa vezi daca s-a platit creditul ala. Fa o rugaciune inainte
https://lege5.ro/Gra...r-nr-1330132000

Edited by rosix, 12 October 2017 - 21:35.


#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
2 milioane atunci sint 200 lei acum. Caca maca.

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Ion_de_la_Raion, on 12 octombrie 2017 - 22:57, said:

2 milioane atunci sint 200 lei acum. Caca maca.

     Nu e caca-maca.
     Trebuie sa duca la cadastru un document de la creditorul care a solicitat sechestrul care sa ateste ca datoria a fost lichidata.
      Cum banca cu pricina nu mai exista, e complicat...



Edited by cspot, 12 October 2017 - 23:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate