Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Suntem o generatie care o sa moara nefericita?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Pe scurt am dat despre un video care fara sa vrea raspunde multor intrebari adresat de generatia mea, adica cei nascuti dupa 1984
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hER0Qp6QJNU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si ma gandeam ca am trecut de 30 de ani, am o situatie financiara ok, confortabila, daca Doamne fereste se intampla ceva o sa imi permit sa ma intretin singur doar din sumele din banca, ma gandesc si sper ca poti face si cativa bani pe langa, dar cu toate astea simt ca fac prea putin.
Asa ca intrebarea mea este una simpla si una pusa de un baiat trecut de 30 de ani care este vazut de societate ca fiind Barbat, cap de familie si etc...

Am 30 si ceva de ani de viata si mai am vreo 30 si ceva de ani pana sa primesc pensie in Romania, deci gandul ca o sa mai trebuiasca sa lucrez 30 si ceva de ani este mind blowing.
Asa ca va intreb pe voi, pe cei care aveti peste 30 de ani si intelegeti cat de cat ce inseamna responsabilitatea, voi ce parere aveti despre treburile astea? O sa murim nefericiti cu gandul si speranta ca o sa reusim sa facem ceva sa conteze pe lumea asta? Adica texte implantate de mici in cap.

Edited by Argent, 12 October 2017 - 18:23.


#2
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
Nu la fel de nefericiti ca aia din evul mediu care mureau  de ciuma sau torturati sau arsi pe rug pentru erezie.

Nu la fel de nefericiti ca aia care mureau pe front in noroi sau in gulaguri ori in lagare.

Nu la fel de nefericiti ca saracii care mor de foame in Africa

Edited by kirkik, 12 October 2017 - 18:24.


#3
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Mori nefericit doar cand esti prost!

#4
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
kirkik Cuvintele tale sunt pline de adevar, dar cei care te citim tot ne gandim ca o sa ducem o viata neimplinita, adica am fost crescuti sa credem ca suntem un om, un individ special, ca putem si trebuie sa facem o diferenta in viata tuturor.

Edited by Argent, 12 October 2017 - 18:27.


#5
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Bai. Io am impresia ca ardem precum betele de chibrit.

#6
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Daca poti...........inventeaza ceva.........care sa revolutioneze omenirea! Posted Image

#7
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Câtă disperare!
Stai blând!Posted Image

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostArgent, on 12 octombrie 2017 - 18:26, said:

adica am fost crescuti sa credem ca suntem un om,
Si ce? Ai descoperit ca esti femeie?

#9
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Da, probabil ca vom muri nefericiti...

#10
KreutzerKonig

KreutzerKonig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 04.10.2017
În România doar tefeliștii o să moară nefericiți.

#11
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ce sa mai inventezi prietene, de acasa nu mai poti face nimic, deja tehnologia care este produsa necesita milioane si milioane de euro alocati pentru dezvoltare.

Mai aud pe la cunostinte ca le-a murit careva de cancer, ma gandesc de cate ori am auzit cei prezenti aici de subiecte(adica stire pe tv) prin 90 ca s-a vindecat cancerul, s-a gasit leac, ca SIDA o sa fie eradicata etc...

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
chiar crezi in pensia aia de peste 30 de ani,in rest asta e anunt de matrimoniale

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Grozavă nefericire, să fii necăjit că nu reuşeşti să te hotărăşti între iPhone şi Samsung...
E vorba de fixarea unor scopuri realiste în viaţă, funcţie de conjuctură.

#14
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ceva imi zice ca nici statul roman nu prea mai crede in pensionarea barbatului la 65 de ani... or vrea sa mareasca varsta de pensionare, dar este prima data teoretica la care iesirea este disponibila, pensionarea.

View Postmihaicozac, on 12 octombrie 2017 - 18:36, said:

Grozavă nefericire, să fii necăjit că nu reuşeşti să te hotărăşti între iPhone şi Samsung...
E vorba de fixarea unor scopuri realiste în viaţă, funcţie de conjuctură.
Asta este inca o mizera care ne este intiparita in minte, cumperi un telefon si tot esti nefericit ca nu ai cine stie ce gadget de pe modelul concurent, ca a costat prea mult end shit.
Cam asta suntem sau parem ca suntem, o generatie care o sa murim fara sa stim ce este fericirea sau sentimentul ala de multumire.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
Am peste 30 de ani si tatal meu a murit de cancer la 59 de ani, deci daca mai apucam noi pensia, e lucru mare, interesul e sa nu o apucam ca sa nu ne-o mai dea.

Eu de mic stiam ca SIDA si cancerul nu au si nu vor avea leac. La fel si diabetul.

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Neaceasca85 Nici nu stiu ce sa iti zic, am cautat in dex ca nu stiam ce inseamna condoleante
"CONDOLEÁNȚE f. pl. Mărturie verbală de participare la durerea unei persoane căreia i-a murit cineva apropiat. [Sil. -le-an-] /<fr. condoléance".
Deci condoleante si Dumnezeu sa il odihneasca in pace, ma gandeam sa iti dau like? Dar cum sa iti dau like la un mesaj in care zici ca tatal tau a murit de cancer.

Nici tatal meu nu a apucat sa se bucure nici macar de o zi de pensie.

Edited by Argent, 12 October 2017 - 18:45.


#17
Digynykraf

Digynykraf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.02.2016
Ce inseamna nefericire?

O diferenta negativa mare intre  realizari si asteptari .


Si da. Avem mari asteptari.
Realizari? ..



Daca nu poti regla din realizari. Reglezi din asteptari.

Settle down parca ii zice. Adulti relativ tristi, fara aspiratii. La fel ca cei pe care o data ii dispretuiai.

Edited by Digynykraf, 12 October 2017 - 18:53.


#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
Cum barbatii au predispozitia de a deceda mai devreme decat femeile, nu inteleg de ce varsta lor de pensionare e mai inaintata decat a femeilor. 65 de ani deja mi se pare o performanta. Asta este, inainte muream de ciuma/holera, acum de cancere si infarcturi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate