Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

MiniPC Asus Vivo VC60 incompatibil cu mouse si tastatura wireless?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 29.08.2006
Salutari

Am de vreo 1.5 ani un Asus VivoPC VC60, sta montat pe prinderea VESA din spatele unui TV de 66cm (folosit pe post de monitor, sau TV, dupa caz).
Mentionez ca "sistemul" de mai sus il folosesc ca desktop PC din cand in cand, atunci sta pe birou, cu tastatura si mouse-ul in fata. Vorbim de 30-40-50cm distanta maxima intre PC si periferice.

Am incercat sa folosesc tastatura si mouse wireless.

Prima faza:  Rapoo 5G mouse (cu receptor USB ptr mouse), si Rapoo E6100 tastatura (alt receptor USB ptr tastatura).
Le bag dongle-urile in USBuri, le detecteaza, totul e minunat. Mouse-ul merge sacadat . Nu tot timpul dar e enervant. Tastatura pierde caractere (da, scriu repede...), sau tasteaza aiurea (cate 15-20 de "a" cand eu apas doar 1 singura data tasta). Daca pun tastatura lipita de monitor, cam 10cm de receptor, e ceva mai bine, dar tot da rateuri. La fel la mouse, daca  il misc chiar langa receptor merge ceva mai bine, dar nu perfect. Am schimbat dongle-urile in alte USBuri, in USB 2, in USB 3...unul in 2 alalat in 3 si invers, le-am pus sa fie departate intre ele....

Am zis ca is goale bateriile, le-am schimbat, in prima faza (1-2 ORE) merg ceva mai bine (dar nu perfect), dupa care din nou fac figuri.

Am concluzionat ca is de rahat produsele Rapoo, desi m-au costat jucarele vreo +250RON.. in fine, dupa 5 seturi de baterii schimbate in 2 saptamani, am dat cu pumnu in tastatura si cu mouse-ul de perete...dauna totala.

Trecem la faza a2a: cumpar un combo Asus W3000, tastatura si mouse Asus, wireless (receptor USB comun pentru amandoua). La fel, e minunat, se gasesc toate intre ele... dar am exact aceleasi simptome . Inca n-am dat cu ele de pereti, dar nu mai le folosesc...si nici calculatorul de altfel, exact din lipsa de tastatura si mouse.

Ce recomandari/idei aveti ? Trec la fir? sau mai arunc niste bani pe balarii de astea "fensi" cu wireless? trebuie facute ceva setari la USB? Se bate cap in cap cu WiFi din casa?

mentionez ca am Wireless N si AC in apartament, miniPC-ul se conecteaza in general pe AC, TV tot pe AC, unele telefoane pe AC, altele pe N, laptopul pe N. Sa zicem ca sunt vreo 7-8 device-uri conectate pe wifi , dar nu simultan.

Pe miniPC folosesc Win7

Edited by l_stoian79, 12 October 2017 - 13:29.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Poate interfereaza TV-ul.
Incearca sa pui receptorul USB cu un cablu prelungitor (nu prea lung).

#3
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 29.08.2006
TV-ul pe care e montat PC-ul nu este Smart & shit, e doar TV . E asta : link  

Smart TV-ul conectat la WiFi e in alta camera (vreo 6m in linie dreapta si vreo 3 pereti intre. Cam tot pe acolo e si routerul WiFi.

Edited by l_stoian79, 12 October 2017 - 13:38.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Receptorul ala pe USB e cumva nano ? Cu astea am avut si eu probleme - trebuia sa stau la 50-80cm de el ca sa mearga ok mouse-ul.

La mine pe Microsoft.

#5
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 29.08.2006
Da, la toate erau receptori nano, si la Rapoo si la Asus.

#6
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Initiator, fa cum a scris @buyonevideo...Folosește un prelungitor usb. Transmisia wireless este blocata de tv.
Am patit si eu cu un kit tastatura+mouse Microsoft, in aceleasi conditii (desktop ascuns dupa tv non-smart). Dupa ce am dus receiver-ul kit-ului wireless in alta pozitie (nemascat de tv) nu am mai avut probleme de transmisie de la desktop la mouse/tastatura.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Hmm, crezi ca un TV din ala Smart emite radiatii electromagnetice smart si asta "dumb" emite unele mai mici ?!
Tot branza aia eu.
Daca vrei sa elimini wifi, cit faci sa-l scoti din priza ?!?!?!?

#8
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 29.08.2006
La mine miniPC e prins asa ca mai jos pe spatele unu TV "prost", deci care nu e conectat la WiFi, e folosit doar pe post de monitor:
Attached File  banner06_VESA.jpg   41.8K   4 downloads

Eu, stau in fata monitorului cu tastatura si mouse-ul in fata.... deci 20-30cm pana la baza monitorului. Repet, acel monitor nu e conectat la WiFi, doar PC-ul din spate. Deci TV nu-l voi scoate din priza, din motive evidente Posted Image


Am sa incerc si cu prelungitor in USB, in care sa bag dongle-ul de la tastatura/mouse.... desi atunci imi bag pixu in tot "wirelessu" d ela tastatura si mouse... mai bine pun direct tastatura si mouse cu fir si aia e, nu mai imi bat capul cu baterii si de astea...  o sa incerc chestia asta doar sa vad daca intr-adevar TV-ul pus in fata receptorului ecraneaza atat d emult incat nu ajunge semnalul.

Edited by l_stoian79, 12 October 2017 - 13:56.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
In cazul meu vizibilitatea era directa.
Am testat cu alt mouse tot Microsoft dar cu un stick USB mai mare - nu au fost probleme nici la 5m.

Cele nano nu doar ca au putere mica dar au si antena foarte mica.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 l_stoian79, on 12 octombrie 2017 - 13:51, said:

La mine miniPC e prins asa ca mai jos pe spatele unu TV "prost", deci care nu e conectat la WiFi, e folosit doar pe post de monitor:
banner06_VESA.jpg

Eu, stau in fata monitorului cu tastatura si mouse-ul in fata.... deci 20-30cm pana la baza monitorului. Repet, acel monitor nu e conectat la WiFi, doar PC-ul din spate. Deci TV nu-l voi scoate din priza, din motive evidente Posted Image


Am sa incerc si cu prelungitor in USB, in care sa bag dongle-ul de la tastatura/mouse.... desi atunci imi bag pixu in tot "wirelessu" d ela tastatura si mouse... mai bine pun direct tastatura si mouse cu fir si aia e, nu mai imi bat capul cu baterii si de astea...  o sa incerc chestia asta doar sa vad daca intr-adevar TV-ul pus in fata receptorului ecraneaza atat d emult incat nu ajunge semnalul.

Tu ai tot pomenit de wifi, eu ti-am dat o incercare de solutie.
Apoi, cablul prelungitor este tot asa, o incercare de solutie.
Daca merge, ai identificat cauza.
Daca nu, mai cauti.
Altfel, tu cam ce vroiai, direct solutia magica, din 2 pasi usori, gratis, garantat sa mearga ?!

#11
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 29.08.2006
Cred ca ai inteleg gresit "tonalitatea" raspunsului meu. Nu iti reprosam ca nu e buna solutia cu prelungitorul, doar constatam ca daca pun un prelungitor USB ptr dongle, atunci la fel de bine mai bine pun direct o tastatura cu fir si aia sigur merge....asa ca "pace!" ?

Nu doresc (neaparat) o solutie din 2 pasi usori, speram ca poate cineva s-a lovit de aceeasi situatie si a rezolvat-o cumva, intr-un fel care mie imi scapa. Am crezut ca poate e o fenta cu drivere/setari/ceva programel, de unde pot jongla cu ceva setari astfel incat sa mearga (mai) bine sculele care deja le-am achizitionat.

Edited by l_stoian79, 12 October 2017 - 15:34.


#12
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Vezi ca gasesti la chinezi prelungitoare USB de 20-50 cm. Exact cat sa-ti coboare receptorul sub TV. Costa chiar 1$, asa ca nu e o avere si te-ar putea scapa de problema asta.
Aceiasi problema am avut-o si eu cu un kit microsoft montat pe o unitate desktop. Solutia? Am montat dongle-ul intr-un port USB din fata, pentru ca alea din spate aveau exact problema descrisa de tine.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Aaaaa, gata, am inteles.
Adica asta vroiai sa spui: nici macar nu stiu care e cauza, nu am incercat aia cu cablul prelungitor, dar tot comentez aici si .... oricum, vorbind absolut ipotetic pe cea mai nasoala varianta, chiar daca ar fi de la asta, tot nu mi-ar conveni ca de aia mi-am luat wireless.
E bine asa ?!
Daca nu comentam eu asa artagos, cam cind aveai de gind sa testezi cablu prelungitor.... sau never ever ?!

#14
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 29.08.2006
Pai nu aveam de gand sa testez cablul prelungitor niciodata, fiindca nu mi-a venit ideea asta. De aia am scris aci ca nu mai aveam idei ce si cum sa fac. Daca stiam cum sa fac nu va mai deranjam pe softpedia.
Si da, am sa incerc cu un cablu doar ptr a verifica daca intr-adevar aia e problema, pentru ca da, as vrea sa fie totul (wireless si) cat mai compact.

Scuzati-ma ca v-am inoportunat cu problema mea.

Edited by l_stoian79, 12 October 2017 - 16:43.


#15
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Eu am un miniPC Lenovo, cu win 7 si periferice wireless Logitech (tastatura si maus): fara probleme. La fel, unitatea era prinsa in spatele monitorului in locasul VESA.
Recent, am transformat respectivul PC in PC multimedia si i-am pus o tastatura Logitech k400+ cu touch. Fara probleme, distanta cam 3 m intre tastatura si unitate.

N-am avut nicio problema vreodata cu perifericele Logitech si Microsoft.

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 l_stoian79, on 12 octombrie 2017 - 16:27, said:

Pai nu aveam de gand sa testez cablul prelungitor niciodata, fiindca nu mi-a venit ideea asta. De aia am scris aci ca nu mai aveam idei ce si cum sa fac. Daca stiam cum sa fac nu va mai deranjam pe softpedia.
Si da, am sa incerc cu un cablu doar ptr a verifica daca intr-adevar aia e problema, pentru ca da, as vrea sa fie totul (wireless si) cat mai compact.

Cred ca a disparut ;) mesajul meu, nu ma dreanjeaza sa-l mai scriu odata.
Cind aveai de gind sa testezi prelungitor USB DUPA ce am zis eu, nu inainte... logic ?
Si, mai ales, daca nu faceam acel comentariu acid.... adica....

#17
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 29.08.2006
Aveam de gand sa testez dupa ce ajungeam acasa ;-)
In prima faza nu am observat sfatul tau legat de prelungitor, am ramas blocat la remarca cum ca sa sting TV. Aveam impresia ca @fisman mi-a recomandat fenta cu cablul....

In fine, nu mai conteaza cine a recomandat ce... incerc solutiile, multimesc LA TOTI ptr sfaturi. Revin cu feedback dupa ce le incerc

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
A mers cu prelungitor? 90% a mers :).

Vezi ca tv-urile au o mare placa din metal in partea din spate și dacă tu ascunzi receptoare nano în spatele tablei e aproape ca și cum le-ai pune într-o cușcă Faraday.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate