Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cinci lucruri pe care trebuie să le știi dacă speli motorul mașinii

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
''Cinci lucruri pe care orice șofer trebuie să le știe când dorește să spele motorul:
1. Motorul trebuie să fie rece când îl speli

Părerile sunt împărțite cu privire la temperatura motorului când vine vorba de spălare. Este bine însă ca acesta să nu fie încins pentru că anumite piese (așa cum este alternatorul) pot ceda.
2. Atenție la circuite

Dacă circuitele nu sunt protejate și intră în contact cu apa acestea pot cauza probleme. Evitați stropirea directă a acestor elemente cu apă în timpul spălării motorului.
3. Lăsați motorul să se usuce la aer

Nu plecați cu mașina imediat după ce ați spălat motorul. Lăsați-l să se usuce “natural”, tocmai de aceea este indicată curățarea acestuia doar în anotimpul cald.
4. Acoperiți cu pugi de plastic anumite piese

Dacă nu vrei să-ți asumi niciun risc, atunci poți să acoperi cu pungi bateria, alternatorul și bujiile. Mulți procedează astfel să fie siguri că apa nu-și va face loc pe unde nu trebuie.
5. Dați-i cu lac

Dacă vrei ca motorul să fie ca atunci când era nou, dă-i cu un strat de lac pe piesele mai mari după ce l-ai curățat. Va arăta ca scos de pe poarta fabricii.''

https://www.auto-bil...ampaign=FB-Post

M-am gandit ca aceste informatii ar putea fi utile pentru unii care nu stiu in ce conditii se poate spala motorul masinii.
Daca un moderator considera ca acest topic isi are locul, in alta parte, il va muta acolo unde trebuie.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Nu am spalat niciodata un motor, indiferent de masina si varsta ei. Nici macar cand am vandut masina! Adesea e dubios un motor ca luna de curat. Sters cu carpa usor da si atat.

Edited by arab, 12 October 2017 - 08:52.


#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Numai prostii. E la fel de murdar dupa o saptamana de la spalare si riscurile sunt destul de mari sa intre apa unde nu trebuie si sa strice ceva electric.
Nu l-am spalat si nu voi spala niciodata motorul la nicio masina pe care o voi avea.

Edited by diZy, 12 October 2017 - 08:56.


#4
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pentru a produce si vinde altii cosmeticele de spalat motorul.

Pentru a vinde mai bine masina! Unii, fraieri, apreciaza asta. Desi poate fi o mare capacana aici.

Edited by arab, 12 October 2017 - 09:02.


#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,715
  • Înscris: 06.07.2005
Perie/periuta, aspirator, motorina si o carpa. E mai mult de munca, nu iese "ca nou", dar poti lucra cu grija fara sa strici ceva.
In manualul autoturismului de obicei e o avertizare mare care suna cam asa: motorul nu se spala.

#6
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017

 arab, on 12 octombrie 2017 - 08:52, said:

Nu am spalat niciodata un motor, indiferent de masina si varsta ei. Nici macar cand am vandut masina!
Nici eu nu spal motorul. Desi lumea apreciaza un motor spalat. Am vazut asta cand vroiam sa vand o masina. Desi pe motor era praf si se vedea clar ca nu scapa ulei am stat cu ea pe piata 6 luni. Pana cand nu i-am spalat motorul nu am vandut-o. Ca sa vezi ce fraieri sunt oamenii.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Motorul nu se spală. Punct. Orice sfat despre cum poți să-l strici, este nul.

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Si un motor...nou, e curat!Posted Image

 greenlife, on 12 octombrie 2017 - 09:17, said:

Nici eu nu spal motorul. Desi lumea apreciaza un motor spalat. Am vazut asta cand vroiam sa vand o masina. Desi pe motor era praf si se vedea clar ca nu scapa ulei am stat cu ea pe piata 6 luni. Pana cand nu i-am spalat motorul nu am vandut-o. Ca sa vezi ce fraieri sunt oamenii.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. O traducere cam imbecila....
2. Eu cand cu masina la reviziei, rog dealerul sa spele si motorul. Am vazut ca folosesc spuma si f putina apa.
3. Sa dai cu lac pe motor? WTF, apoi te miri ca miroase a ar si scoate fum?
Da, se poate da cu lac pe elementele metalice, dar lac termorezistent care costa destul de mult, iar incolor nu am gasit in Romania.

#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,715
  • Înscris: 06.07.2005

 greenlife, on 12 octombrie 2017 - 09:17, said:

Nici eu nu spal motorul. Desi lumea apreciaza un motor spalat. Am vazut asta cand vroiam sa vand o masina. Desi pe motor era praf si se vedea clar ca nu scapa ulei am stat cu ea pe piata 6 luni. Pana cand nu i-am spalat motorul nu am vandut-o. Ca sa vezi ce fraieri sunt oamenii.
Am invatat si eu lectia asta: masina veche vai de ea, spalata si ceruita = oferte de cumparare fara numar. Chiar daca am fost sincer despre dezavantajele masinii, oamenii nu vedeau mai departe de luciul vopselei.
Dupa ce am vandut-o nu stiam cum sa ajung mai repede acasa sa dau jos anuntul, ca imi suna telefonul ca la balamuc.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Adm, on 12 octombrie 2017 - 09:26, said:

2. Eu cand cu masina la reviziei, rog dealerul sa spele si motorul. Am vazut ca folosesc spuma si f putina apa.
mie-mi suna a curatare nu a spalare, cred ca e cam ca la spalat gemurile din casa, dai cu fass de geamuri si stergi cu prosoape de hartie....
p.s. si am mai invatat ceva, cum se curata motorul masinii...

 vimann, on 12 octombrie 2017 - 09:32, said:

Am invatat si eu lectia asta: masina veche vai de ea, spalata si ceruita ......
da, dar daca pun baietii jetul de apa prin compartimentul motorului risti sa nu mai ai ce vinde....

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
de obicei inainte de ITP eram si eu.... sau cand era prafuit tare,dar m-am lecuit pe veci de a face asa ceva

#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
cand m-am intors in vara din Romania, motorul era extrem de murdar, adica plin de praf si noroi. In Austria nici dupa un an nu arata asa motorul, cum mi-a aratat dupa 1 luna in Bucuresti.
Am vrut sa il curat pentru ca ma deranja foarte tare, dar mi-au spus de la o spalatorie sa nu fac asa o prostie pentru ca motorul nu se spala. Ei mi-au recomandat sa frec mai intai cu o perie nu foarte dura motorul, sa se desprinda murdaria de pe el, dupa care cu un pistol cul aer sa indepartez murdaria si sa repet pana dispare murdaria. La final cu o carpa putin uda, sa il fac curat.

Dar nu cu excese de apa sau cu jeturi pentru ca poti strica multe.

#14
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@ceanu1980
Atentie la limbaj. La urmatorul derapaj, se lasa cu sanctiuni.
Sa nu zici ca nu stiai...

Edited by calinkgb, 12 October 2017 - 11:08.


#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Nici eu nu il spal si nu intentionez sa il spal vreodata. Riscuri vs beneficii = nu renteaza

Off : @ calinkgb : ce a facut ceanu1980 ? Nu de alta, dar nu am vazut nimic urat in limbaj. Ai editat tu ?

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
da
il facuse baiat "dastept" pe initiator...

Edited by arg, 12 October 2017 - 11:49.


#17
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
am postat cu acel limbaj cunoscand ca risc sa fiu avertizat sau altele
dar merita sa mi-o fur daca intorc macar o persoana din drum de a face o asa prostie, spalare motor
indiferent de ce vrea clientul eu daca as detine o spalatorie mi-as pune afis mare la intrare.Nu spalam motoare,nu insistati.
Cine si-ar dori asa ceva sigur gaseste alta spalatorie

Edited by ceanu1980, 12 October 2017 - 12:18.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
no, la spalatorie pui doua afise:
primul: spalam gratis motoare pe raspunderea clientului
al doielea: tractari/platforma auto: 500lei + 5lei/km....

Edited by arg, 12 October 2017 - 12:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate