Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

cum calculez timpul de încărcare al acumulatorilor de tip Ni-MH?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Am un încărcător care încarcă acumulatori Ni-MH. Cu 155 mA încarcă acumulatori AA, și cu 70 mA încarcă acumulatori AAA.

Am 2 acumulatori, dimensiuni AAA, tip Ni-MH, capacitate 750 mAh. Ce formulă trebuie să folosesc, ca să aflu în câte ore și minute încărcătorul îi încarcă complet?

Aceeași întrebare o am și pentru 2 acumulatori de dimensiuni AA, tip Ni-MH, capacitate 2100 mAh.

Știu că exista calculatoare online care calculează asta fără să știu formula, dar eu vreau să aflu cum se calculează.

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
De ce ai vrea sa stii,încărcătorul nu are deconectare automata?respectiv un led care de obicei se face verde....?

#3
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Nu au led care sa indice incarcarea, ca nu sunt baterii smart :D

Ca sa calculezi exact imparti capacitatea bateriei la puterea incarcatorului.
750/70 = aproape 11 ore.
2100/155= aproape 14 ore

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostCTU99, on 11 octombrie 2017 - 22:03, said:

Am un încărcător care încarcă acumulatori Ni-MH. Cu 155 mA încarcă acumulatori AA, și cu 70 mA încarcă acumulatori AAA.
Am 2 acumulatori, dimensiuni AAA, tip Ni-MH, capacitate 750 mAh. Ce formulă trebuie să folosesc, ca să aflu în câte ore și minute încărcătorul îi încarcă complet?

Formula impartirii capacitatii acumulatorului al capacitatea de incarcare a incarcatorului pentru tipul respectiv de acumulator.

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Daca ii pui complet descarcati, si curentul de incarcare e constant, atunci timpul in ore este dat de valoarea capacitatii acumulatorului impartia la curentul de incacare.
De ex.: 2,1 Ah / 0,155 A  = 13,548+ ore (~ 13 ore 32 minute 54 secunde)
Valoarea e doar aproximativa, si poate sa depinda de gradul de descarcare al acumulatorului, de valoarea exacta a curentului de incarcare, de tipul de incarcare cu sau fara pulsuri, etc.

Acumulatorii NiMh ordinari suporta lejer 1/2 C dat in A, unde C este valoarea capacitatii in Ah.
Deci la 2,1 Ah ordinari ii poti incarca la 1 A in doua ore si cateva minute.
Daca sunt NiMH de tip eneloop ordinari (de tip ready to use sau cu autodescarcare foarte lenta) aceia suporta un curent mai mic, ~ 1/4 C, insa in practica se pot incarca cei de 1,9-2-2,1 Ah la 0,56 A in ~ 4 ore.
Daca sunt NiMH industrial pt scule, unii de 2Ah suporta lejer curent de incarcare de 2,6 A si incarcare in ~ 40 minute.

Este ridicol de putin 0,155 A si 0,07 A.
Si cu atat mai ridicol e ca de 30 de ani incoace sa nu ai incarcator cu autodeconectare la terminarea incarcarii.

Edited by loock, 11 October 2017 - 22:47.


#6
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Timpul de incarcare ii mai mare decat ce obtii prin impartirea capacitatii la curentul de incarcare. Acumulatorii NiMH au si ei un randament, undeva intre 70-90%, si o parte din energia furnizata acumulatorului se transforma in caldura. In practica se calculeaza aproximativ cu formula: t=C*1.2/I, unde t ii timpul in ore, C ii capacitatea in (m)Ah si I curentul de incarcare in (m)A.
Problema ii ca si capacitatea baterie difera de multe ori de ce scrie pe eticheta si/sau se modifica odata cu uzura, deci timpul calculat nu-i o metoda buna de determinare a momentului decuplarii acumulatorului de la incarcator. Cum NiMH nu prea suporta bine supraincarcarea, singura solutie buna ii folosirea un incarcator rapid (0.5..1C) si "inteligent", care sa poata decupla dupa regula deltaT si deltaV, moment in care se stie ca celula a ajuns la 100%. La incarcare lenta cresterea temperaturii si caderea tensiunii prezente la sfarsitul incarcarii is foarte dificil de detectat.

Edited by gabyxm, 12 October 2017 - 00:17.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcdsoft, on 11 octombrie 2017 - 22:23, said:

Nu au led care sa indice incarcarea, ca nu sunt baterii smart Posted Image
Nu bateriile, incarcatorul trebuie sa aibe led si detectie full charge :)

View Postloock, on 11 octombrie 2017 - 22:40, said:

Si cu atat mai ridicol e ca de 30 de ani incoace sa nu ai incarcator cu autodeconectare la terminarea incarcarii.
Asta cam asa e.

#8
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007

View Postgabyxm, on 12 octombrie 2017 - 00:15, said:

capacitatea baterie difera de multe ori de ce scrie pe eticheta si/sau se modifica odata cu uzura, deci timpul calculat nu-i o metoda buna de determinare a momentului decuplarii acumulatorului de la incarcator. Cum NiMH nu prea suporta bine supraincarcarea, singura solutie buna ii folosirea un incarcator rapid (0.5..1C) si "inteligent", care sa poata decupla dupa regula deltaT si deltaV, moment in care se stie ca celula a ajuns la 100%.

View Postloock, on 11 octombrie 2017 - 22:40, said:

Si cu atat mai ridicol e ca de 30 de ani incoace sa nu ai incarcator cu autodeconectare la terminarea incarcarii.

View Postmissionnad, on 11 octombrie 2017 - 22:09, said:

Încărcătorul nu are deconectare automata?

Din specificațiile și manualele încărcătoarelor inteligente, eu am înteles că la terminarea încărcării (când acumulatorul s-a încărcat complet, la 100%), nu se face deconectare automată (sau decuplare), ci se face o schimbare a metodei de încărcare. Adică, încarcă cu 200 mA (dacă am ales 200 și nu 500, 700, sau 1000 mAh), și după ce s-a încărcat complet, trece de la modul normal de încărcare cu 200 mA, la un mod de încărcare cu 50 mA numit "trickle charging".

Dar majoritatea oamenilor nu cumpără încărcător inteligent, cumpară unul, două, sau 3 încărcătoare non-inteligente, care adunat costă aproape cât unul inteligent. Și pentru cineva care deja are încărcătoare non-inteligente și nu e dispus să investească în unul inteligent, vroiam să aflu cum se calculează cu precizie peste câte ore și minute să scoată încărcătorul din priză.

Dar acum aflu că nu e posibil să calculezi cu precizie când trebuie oprită încărcarea, și încărcătorul inteligent pare a fi singura soluție de a proteja acumulatorii Ni-MH de supraîncărcare.

Edited by CTU99, 12 October 2017 - 02:45.


#9
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Si eu am cumparat ieri niste acumulatori NiMH de 2600 mA si i-am bagat la incarcat la ora 15. Astazi cand m-am trezit led-ul indicator al incarcatorului inca era aprins pe modul "charge" (au trecut 16 ore)
Ma intreb oare de cate ore au nevoie acesti acumulatori pana la incarcarea completa.
Nu am idee cu cat incarca pentru ca nu scrie nimic pe aparat.
Attached File  22472084_1740347955984076_774830282_o.jpg   72.42K   38 downloads

Edited by Y0samiteSam, 12 October 2017 - 06:50.


#10
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostCTU99, on 12 octombrie 2017 - 02:23, said:

Din specificațiile și manualele încărcătoarelor inteligente, eu am înteles că la terminarea încărcării (când acumulatorul s-a încărcat complet, la 100%), nu se face deconectare automată (sau decuplare), ci se face o schimbare a metodei de încărcare. Adică, încarcă cu 200 mA (dacă am ales 200 și nu 500, 700, sau 1000 mAh), și după ce s-a încărcat complet, trece de la modul normal de încărcare cu 200 mA, la un mod de încărcare cu 50 mA numit "trickle charging".

Da, asa-i, dupa faza de incarcare cu curent mare (0.5...1C) trece pe faza de topping charge, la un curent de 0.1C, care dureaza un timp limitat de vreo 10-30minute. Faza de topping charge poate oprita daca pe perioada ei  temperatura acumulatorul continua sa creasca.
Faza de trickle charge are rolul de a compensa autodescarcarea acumulatorului si se face la curenti si mai mici (0.005...0.05C), tot cu monitorizarea temperaturii. Dupa incarcare, acumulatorul poate sta perioade indelungate pe trickle charge da cu conditia sa-i scada temperatura, altfel trebuie scazut curentul la o valoare mai mica sau oprita faza de trickle charge.

#11
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View PostCTU99, on 11 octombrie 2017 - 22:03, said:

Am un încărcător care încarcă acumulatori Ni-MH. Cu 155 mA încarcă acumulatori AA, și cu 70 mA încarcă acumulatori AAA.

Am 2 acumulatori, dimensiuni AAA, tip Ni-MH, capacitate 750 mAh. Ce formulă trebuie să folosesc, ca să aflu în câte ore și minute încărcătorul îi încarcă complet?

Aceeași întrebare o am și pentru 2 acumulatori de dimensiuni AA, tip Ni-MH, capacitate 2100 mAh.

Știu că exista calculatoare online care calculează asta fără să știu formula, dar eu vreau să aflu cum se calculează.

View PostY0samiteSam, on 12 octombrie 2017 - 06:40, said:

Si eu am cumparat ieri niste acumulatori NiMH de 2600 mA si i-am bagat la incarcat la ora 15. Astazi cand m-am trezit led-ul indicator al incarcatorului inca era aprins pe modul "charge" (au trecut 16 ore)
Ma intreb oare de cate ore au nevoie acesti acumulatori pana la incarcarea completa.
Nu am idee cu cat incarca pentru ca nu scrie nimic pe aparat.
Attachment 22472084_1740347955984076_774830282_o.jpg
Io am asta: https://www.amazon.f...e?ie=UTF8&psc=1

si afisaju' digital arata pentru fiecare baterie cat timp s-a incarcat fiecare baterie, respectiv cat e gata.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View PostY0samiteSam, on 12 octombrie 2017 - 06:40, said:

Si eu am cumparat ieri niste acumulatori NiMH de 2600 mA si i-am bagat la incarcat la ora 15. Astazi cand m-am trezit led-ul indicator al incarcatorului inca era aprins pe modul "charge" (au trecut 16 ore)
Ma intreb oare de cate ore au nevoie acesti acumulatori pana la incarcarea completa.
Nu am idee cu cat incarca pentru ca nu scrie nimic pe aparat.
Attachment 22472084_1740347955984076_774830282_o.jpg

Sanyo are mai multe modele de incacatoare, si poti sa le alegi in f. de specificatii.
Am si eu unul de mai multi ani pe care este notat detaliat curentul de incarcare la 1,2V c.c.:
- 4xAA 560 mAh
- 2xAA 1120 mAh
- 1 x A 1680 mAh ( doar in margine)
- 4 x AAA 280 mAh
- 2x AAA 560 mAh
- 1 x A 840 mAh
L-am luat special doar pt. sanyo eneloop si alte baterii tip eneloop, care nu suporta bine curent f. mare de incarcare, dar la 560 mAh e OK in 4 ore pt 4 x AA si pun doar 4 eneloop. Deci e un incarcator semirapid pt 4 buc., nu e nici de 2 ore sau mai putin, dar nici de 8 - 16 ++...
Nu a costat mult, dar au trecut niste ani si nu mai retin exact, oricum nu avea pret foarte diferit fata de celelalte modele sanyo.
La sfarsitul incarcarii se aprinde cate un LED albastru sub fiecare baterie in parte - sunt puse in interiorul carcasei albe, se vad prin ea, si acumulatorii sunt monitorizati independent pt. ca ledurile nu se aprind toate odata ci separat la fiecare acumulator cand e incarcat.
Daca se pun acumulatori NiMH care nu sunt de tip eneloop, se pot pune si cate doi in el la 1,12 Ah, insa pt eneloop 0,56 Ah e maxim care e rezonabil.

Acumulatorii NiMH ordinari, care nu sunt nici de tip eneloop (ready to use) si nici industriali de scule, sunt foarte enervanti pt ca se descarca singuri ridicol de repede, scade incarcarea f. mult si in prima zi daca nu sunt folositi complet.
Eneloop rev. 3 tin si si 3 ani 70-80% din incarcare, poti sa-i lasi in camera sau in alte deviceuri mult timp si sa le folosesti cand ai nevoie.

Edited by loock, 12 October 2017 - 11:08.


#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De obicei timpul de incarcare este capacitatea acumulatorului impartita la curentul dat de incarcator +20...30%. De obicei 10 ore sunt de ajuns pt ca nu e descarcat complet sau cand se incalzeste acumulatorul.
Acumulatorii NiMH nu suporta bine supra incarcarea daca se face la curenti mari. Curentii sub C/10 ii suporta destul de mult timp dupa ce s-au incarcat complet.
Legat de incarcatorul Sanyo, sunt 2 modele similare ca si design, unul mai destept descris mai sus de cineva si unul overnight, simplu de aprox 200mA pe AA si vreo 100 pe AAA care nu se opreste singur.

Legat de Eneloop si curentii mari, am de muuulti ani 4 bucati incarcate doar cu incarcator rapid de 1.2A dar nu cu timer ci ceva mai destept. Inca se tin bine desi au fost abuzati in aparat foto cu blitz (consum instant mare). Le-o fi scazut durata de viata din cauza asta dar 200 de cicluri tot au si inca isi fac treaba.

Edited by underb, 12 October 2017 - 23:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate