Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Progresistii deranjati de romanele clasice romanesti „Baltagul” sau „Mara”

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
500 replies to this topic

#1
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Acest articol a fost preluat de pe site-ul ActiveNews.ro



Spoiler

Attached Files


Edited by g_force, 17 October 2017 - 21:18.
Asa ar fi trebuit sa arate postul tau initial!


#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007
Eu m-as bucura sa ii faca pe plozii aia sa citeasca ORICE indiferent ca sunt autori romani sau patagonezi

#3
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Da, da.. e ceva isterie pă facebook legat de chestiunile astea.

Prostiile unor oameni cu mult prea mult timp liber. Caci altceva n-are ce sa fie..

Am citit si io Baltagu', ca multi dintre romani, si n-am avut tati nici un gand legat de cum e Vitoria o femeie care sufera din cauza violentei domestice. Pana mea, nu degeaba-i zice o monografie a satului romanesc.. asta era(este) satu' romanesc.

Cred ca duduia Cristina n-a ajuns la Ion sau, Doamne fereste, la Rascoala. Daca da de Rascoala.. aolo, sa vezi ce urlete si suspine..

Feminazism.

Caci despre altceva nu poate fi vorba.

Sa ne fereasca sfantu' sa ajunga feminazismu' la moda si-n Romania..

Edited by Alecsandru010, 11 October 2017 - 20:39.


#4
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Feminismul este o arma de distrugere in masa. Teroristii vor fi mici copii in curand fata de aceasta bomba nascuta in nucleul societatii occidentale. Cancerul incepe din interior.

Edited by _-AppleS-_, 11 October 2017 - 20:39.


#5
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Eu n-am inteles niciodata ce are asa deosebit Eminescu... Mai sunt si alti betivi care au scris cate ceva, acum fiind bagati prin cartile copiilor, cu japca.

Peste  un timp o sa fie si Paunescu, dar n-o sa scrie nicaieri ca dormea in parlament. Apoi o sa fie si Dinescu, probabil, dar nici de asta n-o sa scrie cat abereaza.

 Alecsandru010, on 11 octombrie 2017 - 20:36, said:

Da, da.. e ceva isterie pă facebook legat de chestiunile astea.

Prostiile unor oameni cu mult prea mult timp liber. Caci altceva n-are ce sa fie..

Am citit si io Baltagu', ca multi dintre romani, si n-am avut tati nici un gand legat de cum e Vitoria o femeie care sufera din cauza violentei domestice.

Feminazism.

Caci despre altceva nu poate fi vorba.

Sa ne fereasca sfantu' sa ajunga feminazismu' la moda si-n Romania..
Mai devreme dai de Capra Cu Trei Iezi si Scufita Rosie, unde nenorocitul ala de lup omoara iezi si haleste baba si fata, fata care in prima faza umbla singura prin padure. De unde rezulta ca avea parinti iresponsabili.

Edited by tiestodj20, 11 October 2017 - 20:42.


#6
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Pai sa le interzicem!

Ca cine stie ce invata copilu' roman!

#7
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
Sunt anti-progresist, dar nici eu nu ma omor cu Eminescu, Creanga,  Sadoveanu, Blaga, Bacovia etc.  
De ce sa pui niste elevi de oras sa citeasca si sa memoreze lucrari cu tematici rurale? Zau ca nu vad rostul pe Piata Muncii asteia.

Operele alea literare nici  nu sunt pentru niste elevi de liceu.
Nu inteleg apoi de ce atata analiza literara tocita?



Din partea mea, sa citeasca orice le place si sa faca un eseu liber la BAC despre romanul preferat, indiferent ca-i scris de autor strain.

Edited by kirkik, 11 October 2017 - 20:42.


#8
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Nu are legatura cu progresismul ci cu ignoranta crunta si parazitarea si manipularea barbatului alb, singurul in masura sa acorde drepturi preferentiale pe baza de empatie si discriminare de gen rasa sau etnie. S-au strans parazitii la pomul laudat.

Edited by _-AppleS-_, 11 October 2017 - 20:47.


#9
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
Legat de feminism, gasesti destule opere straine in care personaje feminine sunt abuzate.

#10
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
P*la mea, la BAC m-au secat 2 nebune din juriu cu Bacovia si cacatul ala de poezie, Plumb. Au vrut ele sa le spun ce gandea retardatul de Bacovia cand a scris nu stiu care strofa.

De unde plm sa stiu eu ce gandea ala, ce fuma inainte sa scrie?

#11
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Mah, "Baltagul" chiar e mizerie monotona, faptul ca duduia nu vrea s-o predea copiiilor e de bine, indiferent de motivele ei.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este plictisitor si inutil pentru copii sa studieze Baltagul. Ei au nevoie sa invete sa vorbeasca si sa scrie corect in limba romana.
Baltagul se poate studia in facultate.

Edited by pasilla, 11 October 2017 - 20:48.


#13
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 24.01.2014
Baltagul, de Mihail Sadoveanu....

L-am studiat si eu in liceu.... o porcarie care indeparteaza tinerii de literatura... mai era si porcaria a marelui si unicul critic literar George Calinescu, Enigma Otiliei; iti venea sa iti tai venele in timp ce citeai cartea aia.... genul de carte atat de plictisitoare si inutila incat la fiecare pagina citita te uitai sa vezi cate pagini au mai ramas... copaci taiati degeaba. si acum ca mi-am amintit, cum sa iti impuna sistemul felul in care sa comentezi o opera literara? la noi era pe fata; cei care aveau bani sa isi cumpere carti de texte comentate luau note mari- ceilalti.. mai erau si umiliti.

#14
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 tiestodj20, on 11 octombrie 2017 - 20:40, said:

Eu n-am inteles niciodata ce are asa deosebit Eminescu... Mai sunt si alti betivi care au scris cate ceva, acum fiind bagati prin cartile copiilor, cu japca.


Uau, asta e un deja vu.
Esti cumva blonda asta din clip care spune cine mai e si eminescu ala, si ca ea poate inventa versuri mai bune decat ale lui ?
Ce-i aia poezie :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MiMd7cdsnfU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Astute, 11 October 2017 - 20:50.


#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014
Eu zic sa stea linistita, ca nu citesc nimic copii oricum.Nici playboy nu se mai vinde decand cu internetul. E un subiect bun pentru publicitate.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 Astute, on 11 octombrie 2017 - 20:33, said:

Sadoveanu
Eminescu e o referinta e drept, Sadoveanu totusi a fost comunist, ce a scris au fost din perspective discutabile acu cred ca operele trebuie interpretate tinand cont de contextul artistic si nu adliteram intrucat sa promovezi violenta nu e sanatos indiferent cum o faci si desigur, nici sa aperi practicile epocilor trecute... de trista amintre.
Ce propune e treaba ei, nu inseamna ca se si aproba, e o opinie a dumneaei si atata... totusi mi se par niste oameni varza cei care au ajuns sa apere baltagul... adica e trist ca in 2017 sa continui sa o faci, era oki poate inainte 89...

Edited by andreic, 11 October 2017 - 20:52.


#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 Astute, on 11 octombrie 2017 - 20:33, said:

Cristina Tunegaru este o profesoară de limba și literatura română făcută cunoscută de Hotnews pentru anunțul său de a refuza să mai predea „autori canonici” precum Eminescu, Slavici sau Sadoveanu. Totodată, domnișoara Tunegaru i-a adresat câteva vorbe grele și primăriței Gabriela Firea, fapt care i-a crescut instant calitatea profesională în ochii unora.
Nu mai departe de ieri, Cristina Tunegaru s-a arătat „revoltată” pentru că elevilor de gimnaziu li se recomandă să citească romanul Baltagul, de Mihail Sadoveanu. De asemenea, pe aceeași listă se află și Mara, de Ioan Slavici. Motivul? Ambele opere prezintă femei care acceptă să se dedice integral familiei, chiar dacă sunt bătute de soții lor. Ea consideră că astfel de femei reprezintă un model „nociv” pentru societatea de astăzi și nu va recomanda elevilor să le citească, pentru că în opinia ei, femeia puternică este cea care nu se validează „doar prin căsătorie sau maternitate”.
[...]
Deci e profesor de Limba si Literatura Romana dar preda educatie civica / sexuala / gender studies
Pe cand o demisie a doamnei puternice si independente ?

Mi-a fost dat sa inteleg ca profesorului trebuie sa ii pese ce cred eu (ca elev) despre opera, nu comunitaii ce crede profesorul.

Edited by MarianG, 11 October 2017 - 20:51.


#18
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

 pasilla, on 11 octombrie 2017 - 20:46, said:

Este plictisitor si inutil pentru copii sa studieze Baltagul. Ei au nevoie sa invete sa vorbeasca si sa scrie corect in limba romana.
Baltagul se poate studia in facultate.
sigur. E de doctorat, minim.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate