Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Apocalipsa și istoria lumii

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Ținând cont de faptul că Apocalipsa acoperă toate evenimentele istoriei lumii, începând de la Hristos și până acum, aș dori în continuare, nici mai mult, nici mai puțin, decât să echivalez fiecare eveniment istoric cu un tablou din Apocalipsa. Poate voi mai greși, la început, cu câte unul, dar voi continua până când toată Apocalipsa va fi descifrată. Totuși, nu voi începe cu începutul, ci cu unul dintre tablourile cele mai cunoscute ale Apocalipsei și care descrie, din punctul meu de vedere, un eveniment din zilele noastre: crearea Uniunii Europene. Dar să citim versetul:

Apocalipsa 12:1 În cer s-a arătat un semn mare – o femeie învăluită în soare, cu luna sub picioare şi cu o cunună de douăsprezece stele pe cap.

Cred că aproape toată lumea va fi de acord cu mine că ”femeie” din Scriptură, când este folosit în sens figurat, înseamnă cetate. Deci este vorba de o cetate aici. Dar ce să însemne ”stele”? Mulți știu că, atunci când Iosif și-a visat frații care urmau să îi devină supuși, i-a visat atât sub formă de snopi de grâu, dar și sub formă de stele. Pe de altă parte, despre acești frați ai lui Iosif, sute de ani mai târziu, Scriptura scrie: ”țara lui Zabulon și țara lui Neftali”. Deci, acești frați deveniseră, fiecare dintre ei, o țară. Ceea ce înseamnă că cele douăsprezece stele de care vorbește Apocalipsa sunt țări. Și ce cetate, cunoaște toată lumea, în ziua de azi, care are o cunună ce reprezintă douăsprezece țări pe capul ei? Exact, așa cum știți prea bine, este vorba de Strassbourg și de primele țări ce au constituit Uniunea Europeană.
Presupunând, însă că este vorba de Strassbourg și de Uniunea Europeană, ar trebui ca și celelalte elemente din verset să se potrivească acestei descrieri. Păi, să vedem: acestă femeie = cetate ar trebui să fie ”învăluită în soare”. Și, culmea, chiar este, chiar dacă în sens figurat. Pentru că Strassbourg înseamnă de fapt ”orașul de la intersecția străzilor”. Și, într-adevăr, dacă te uiți la harta lui vei vedea că toate străzile se duc spre centrul vechi exact ca razele Soarelui. Și tot pe harta orașului se observă, ”la picioare”, undeva mai jos de el, o semilună formată de un lac, numit ”Plan d Eau de Plobsheim” și tare aș vrea să știu ce înseamnă și să aflu dacă are vreo tangență cu ”Phobos”. Dar chiar dacă  nu are, este de ajuns forma ei să considerăm că seamănă cu luna aflată în ultimul pătrar. Deci, până acum, toate elementele par să se potrivească.
Mai rămâne expresia ”în cer s-a arătat un semn mare”. O fi, oare, orașul Strassbourg situat în cer?! Se pare că da! Și acum nu știu să spun dacă în sens direct sau figurat, dar Hristos a spus, când a fost acuzat că scoate demonii cu Belzebut: ”dar dacă eu acum scot demonii cu degetul lui Dumnezeu, înseamnă că Împărăția lui Dumnezeu (a cerurilor adică!) a venit la voi”. Ceea ce înseamnă că tot ce înseamnă creștinism aparține de fapt de Împărăția Cerurilor și se află, vrând-nevrând, ”în cer”! Iar orașul Strassbourg a făcut parte, încă din primul mileniu, din Sfântul Imperiu Roman.
Recapitulând: ”în cer” înseamnă ”teritoriu creștin”, ”femeie” = ”cetate”, ”învăluită în soare” = orașul are forma unui soare din care izvorăsc străzi ca niște raze, ”luna sub picioare” = lacul de forma semilunei, ”cunună de 12 stele pe cap” = 12 țări care sunt cununa și lauda sa.
Da, sunt gata să jur că este vorba de Strassbourg aici. Bineînțeles, toți știm ce urmează: ”va naște un copil de parte bărbătească ce va stăpâni toate neamurile cu un toiag de fier”. Adică Parlamentul European. Amin

Edited by Dorel666, 11 October 2017 - 20:33.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Cam tras de pãr
Acceptabilã corelarea
Niște povestioare fãrã cap și fãrã final, interpretabile de oricine în interes propriu sau în grup...
Apocalipticã-i guvernarea ultimilor 3o de ani...restu-s povestioare fãrã conținut.

Edited by sarac.lipit, 11 October 2017 - 20:45.


#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Poate era Merkel în tinereţe.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 11 octombrie 2017 - 20:31, said:

dar voi continua până când toată Apocalipsa va fi descifrată.
ai de gand sa traiesti pana in mileniul 4?

 Dorel666, on 11 octombrie 2017 - 20:31, said:

Ținând cont de faptul că Apocalipsa acoperă toate evenimentele istoriei lumii, începând de la Hristos și până acum, aș dori în continuare, nici mai mult, nici mai puțin, decât să echivalez fiecare eveniment istoric cu un tablou din Apocalipsa.
lol. Asta au incercat multi. De aici s-au nascut secte fara numar.

 Dorel666, on 11 octombrie 2017 - 20:31, said:

Da, sunt gata să jur că este vorba de Strassbourg aici. Bineînțeles, toți știm ce urmează: ”va naște un copil de parte bărbătească ce va stăpâni toate neamurile cu un toiag de fier”. Adică Parlamentul European. Amin
deci parlamentul european stapaneste toate neamurile cu un toiag de fier. Adica inclusiv America de Nord, Asia, America de Sud, Australia, etc...
Da-mi voie sa....double LOL.

Parerea mea e ca femeia aia de de fapt Kovesi, iar copilul nascut e DNA. Deci DNA stapaneste toate neamurile(partidele) cu un toiag de fier.

Edited by dan1980_25, 11 October 2017 - 21:17.


#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 11 octombrie 2017 - 20:31, said:

Bineînțeles, toți știm ce urmează: ”va naște un copil de parte bărbătească ce va stăpâni toate neamurile cu un toiag de fier”. Adică Parlamentul European. Amin
numai prin Cezariana. Adica prin Decret de la Cezar, ca Duminica crestinilor   :D

 dan1980_25, on 11 octombrie 2017 - 21:13, said:

ai de gand sa traiesti pana in mileniul 4?
2138 a.D

:)

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 dan1980_25, on 11 octombrie 2017 - 21:13, said:


deci parlamentul european stapaneste toate neamurile cu un toiag de fier. Adica inclusiv America de Nord, Asia, America de Sud, Australia, etc...
Da-mi voie sa....double LOL.

Parerea mea e ca femeia aia de de fapt Kovesi, iar copilul nascut e DNA. Deci DNA stapaneste toate neamurile(partidele) cu un toiag de fier.

Încă nu am stabilit ce înseamnă ”copil de parte bărbătească” și nici ”neamuri”. ”Toiag de fier” ar putea să se refere la toiagul folosit de patriarhii ortodocși (nu știu dacă și catolicii au un toiag asemănător, caz în care se referă și la cel catolic).

Și vezi că spune ”va stăpâni”, deci nu se referă la momentul imediat nașterii și nici măcar nu este precizat când va începe această stăpânire.

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Si-atunci, ce vrei sa spui?

#8
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

Quote

Da, sunt gata să jur că este vorba de Strassbourg aici. Bineînțeles, toți știm ce urmează: ”va naște un copil de parte bărbătească ce va stăpâni toate neamurile cu un toiag de fier”. Adică Parlamentul European. Amin

Parlamentul European este cimitirul elefantilor. E cam ca sindicatele in RSR .. adica ca bunica "ea zice, ea aude"

#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Ghita_Bizonu, on 12 octombrie 2017 - 06:23, said:

Parlamentul European este cimitirul elefantilor. E cam ca sindicatele in RSR .. adica ca bunica "ea zice, ea aude"

Adică este ”mort”? Păi și aceasta concordă cu ceea ce spune Apocalipsa. Pentru că scrie: ”Copilul a fost răpit la Dumnezeu şi la scaunul Lui de domnie.” Însă, pentru a înțelege ce vrea să spună acest verset trebuie să mergem la alt verset din Scriptură:

Faptele apostolilor 22:17 Şi mi s-a întâmplat că, după ce m-am întors la Ierusalim, pe când mă rugam în Templu, am căzut într-o răpire sufletească

Și acum să ne gândim cum era trupul apostolului Pavel în acest moment? Era mort și duhul lui nu mai era în el? Ba mort nu era și duhul rămăsese în el. Totuși, sufletul lui, partea din noi care se bucură, era în cer, cu Dumnezeu (că de aceea se numește răpire suflet-ească!).
Revenind la Parlamentul UE, are acest parlament duh? Are, că vorbește mamă-mamă. Dar suflet are? Nu, nu are că-i numai vai și vai în el, totdeauna. Deci, ai dreptate, acest parlament este ”mort” pentru că-i lipsit de suflet, iar sufletul lui este răpit în cer, la scaunul de domnie al lui Dumnezeu. Dar ce sau cine este acest suflet? De bună seamă că este un om, un om care în acest moment se află în răpire sufletească și stă în cer, cu Dumnezeu, chiar dacă locuiește cu noi pe pământ. Iar acest om sau, poate, acest grup de oameni, este (sunt) cel (cei) care va (vor) conduce Parlamentul European în final, când va fi distrusă orice altă domnie și orice altă stăpânire.

 Phobos, on 11 octombrie 2017 - 22:24, said:

Si-atunci, ce vrei sa spui?

Să începem cu ”parte bărbătească”. M-am tot gândit ce ar putea să însemne, am citit și recitit versetele în care se vorbește de ”parte bărbătească” și am ajuns la o singură concluzie: ceea ce deosebește esențial un copil de parte bărbătească, de unul de parte femeiască este faptul că cel de parte bărbătească trebuie ”tăiat împrejur”. Cel mai adesea, după Lege, la opt zile. Acum, nu cunosc bine istoria Parlamentului European, dar sunt destul de sigur că, după formarea lui, a căpătat un regim special și are propria legislație, nemaidepinzând de legislația celorlalte țări. Deci... a fost tăiat împrejur. Exact cum spune Scriptura! Așa că, din punctul meu de vedere, sunt deja prea multe elemente care se potrivesc pentru a mă mai teme că greșesc.

Edited by Dorel666, 12 October 2017 - 09:03.


#10
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Dorel666, on 11 octombrie 2017 - 20:31, said:

voi continua până când toată Apocalipsa va fi descifrată.
Apocalipsa 12:1 "În cer s-a arătat un semn mare – o femeie învăluită în soare, cu luna sub picioare şi cu o cunună de douăsprezece stele pe cap."
Da, sunt gata să jur că este vorba de Strassbourg aici (și de primele țări ce au constituit Uniunea Europeană).
Amin
E grav!

Edited by altnume, 12 October 2017 - 10:31.


#11
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008
Această femeie însărcinată este soția Celui ce-i ridică copilul (în sec. I gestul era un semn al recunoașterii paternității) și-l pune pe tronul Lui.
Copilul este Împărăția mesianică (a lui Cristos/Unsul), împărăție care se naște/instaurează după travaliul opoziției/persecuției din necazului mare, conform Psalmului al doilea.

6 „Totuşi, Eu am uns pe Împăratul Meu pe Sion, muntele Meu cel sfânt.”
7 „Eu voi vesti hotărârea Lui” – zice Unsul – „Domnul Mi-a zis: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.
8 Cere-Mi, şi-Ţi voi da neamurile de moştenire, şi marginile pământului în stăpânire!
9 Tu le vei zdrobi cu un toiag de fier şi le vei sfărâma ca pe vasul unui olar.
10 Acum, dar, împăraţi, purtaţi-vă cu înţelepciune! Luaţi învăţătură, judecătorii pământului!



#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
pSALMUL 2

 Ghita_Bizonu, on 12 octombrie 2017 - 06:23, said:

Parlamentul European este cimitirul elefantilor. E cam ca sindicatele in RSR .. adica ca bunica "ea zice, ea aude"

Jocurile se fac in Comisia Europeana.

#13
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 11 octombrie 2017 - 22:05, said:

”Toiag de fier” ar putea să se refere la toiagul folosit de patriarhii ortodocși
hahaha...ce gluma Posted Image
ortodocsii toiag?
"A omorat pe un egiptean groaznic la infatisare, care avea o sulita in mana; s-a coborat impotriva lui cu un toiag, a smuls sulita din mana egipteanului si l-a omorat cu ea. (2Sam.23:21)"


apropos, "steaua lui David" NU exista, e o cacealma. De fapt, e steaua zeului pagan Remfan.
In schimb, exista toiagului lui David. De aci vine treaba cu toiagul de fer.  Posted Image

 Dorel666, on 12 octombrie 2017 - 09:08, said:

Acum, nu cunosc bine istoria Parlamentului European, dar sunt destul de sigur că...
blablabla.
Calculeaza: Imperiul Roman a avut durata de viata de 1 vreme.
Icoana lui, adica UE, va avea durata de viata de 1/2 vremi.
Cand a fost fondata UE?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 13 October 2017 - 19:56.


#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 13 octombrie 2017 - 19:58, said:

hahaha...ce gluma Posted Image
ortodocsii toiag?
"A omorat pe un egiptean groaznic la infatisare, care avea o sulita in mana; s-a coborat impotriva lui cu un toiag, a smuls sulita din mana egipteanului si l-a omorat cu ea. (2Sam.23:21)"


apropos, "steaua lui David" NU exista, e o cacealma. De fapt, e steaua zeului pagan Remfan.
In schimb, exista toiagului lui David. De aci vine treaba cu toiagul de fer.  Posted Image


De fapt Hristos Însuși ne dă soluția semnificației expresiei ”toiag de fier”:

Apocalipsa 2:27 Le va cârmui cu un toiag de fier şi le va zdrobi ca pe nişte vase de lut, cum am primit şi Eu putere de la Tatăl Meu.

Anume, Hristos spune că ”toiagul de fier” din Apocalipsa 12.5, adică toiagul fiului femeii ce are cununa de douăsprezece stele pe cap, este similar cu toiagul de fier al lui Hristos. Dar care este toiagul de fier al lui Hristos? Toiagul pe care îl au conducătorii bisericilor ortodoxă și catolică, deoarece sunt singurele biserici creștine care folosesc așa ceva. Ceea ce înseamnă că vom asista la o reformă totală a creștinismului, chiar dacă, în esență, va rămâne la fel.

Edited by Dorel666, 13 October 2017 - 22:09.


#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 13 octombrie 2017 - 19:58, said:



blablabla.
Calculeaza: Imperiul Roman a avut durata de viata de 1 vreme.
Icoana lui, adica UE, va avea durata de viata de 1/2 vremi.


Care este logica acestor concluzii?!

#16
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 13 octombrie 2017 - 22:06, said:

Dar care este toiagul de fier al lui Hristos?Toiagul pe care îl au conducătorii bisericilor ortodoxă și catolică, deoarece sunt singurele biserici creștine care folosesc așa ceva.
:D
adica cele 2 Biserici de tine enumerate sunt exemple clare a Antihistului instalat in Templul lui Dumnezeu, si tu incerci sa ne aburesti cu toiegele lor?
ce toiege au aia? niste balarii cu care conduc turma spre nelegiuire...Posted Image dovedindu-se astfel ca antihristi instalati in Templul lui Dumnezeu

Sa nu ucizi - cele 2 Biserici isi folosesc toiegele sa-si conduca turmele inspre a se ucide unele pe altele
Sa nu-ti faci chip cioplit - cele 2 Biserici se intrec in chipuri in format 2D si #D inaintea carora se inchina care mai de care enoriasii sub atenta conducere a Toiagului clerului
Adu-ti aminte de ziua de odihna - cele 2 Biserici inlocuiesc Ziua Domnului[YHWH] cu Ziua domnului Constantin

si totusi, mai incerci sa ne aburesti cu toiege si alte balarii?Posted Image

 Dorel666, on 13 octombrie 2017 - 22:09, said:

Care este logica acestor concluzii?!
una fina.

#17
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 14 octombrie 2017 - 08:13, said:

Posted Image
adica cele 2 Biserici de tine enumerate sunt exemple clare a Antihistului instalat in Templul lui Dumnezeu, si tu incerci sa ne aburesti cu toiegele lor?
ce toiege au aia? niste balarii cu care conduc turma spre nelegiuire...Posted Image dovedindu-se astfel ca antihristi instalati in Templul lui Dumnezeu

Sa nu ucizi - cele 2 Biserici isi folosesc toiegele sa-si conduca turmele inspre a se ucide unele pe altele
Sa nu-ti faci chip cioplit - cele 2 Biserici se intrec in chipuri in format 2D si #D inaintea carora se inchina care mai de care enoriasii sub atenta conducere a Toiagului clerului
Adu-ti aminte de ziua de odihna - cele 2 Biserici inlocuiesc Ziua Domnului[YHWH] cu Ziua domnului Constantin

si totusi, mai incerci sa ne aburesti cu toiege si alte balarii?Posted Image


Nu eu, ci Apocalipsa spune că Cel care va conduce lumea o  va face cu un toiag de fier. Iar faptul că bisericile catolică  și ortodoxă folosesc astfel de toiege, îl știe toată lumea!

#18
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 14 octombrie 2017 - 13:20, said:

Iar faptul că bisericile catolică  și ortodoxă folosesc astfel de toiege, îl știe toată lumea!
Toiegele de fer ale ortocatolicilor sunt fake-uri. Cu alea nu poti conduce Turma decat spre nelegiuire: ucideri in razboaiele Cezarilor, inchinarea inaintea chipurilor cioplite 2D sau 3D, etc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate