Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Script interogare

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Va rog, cine are putin timp liber si este dispus sa imi faca si mie o interfata prin care sa pot interoga o baza de date.
Instrucțiuni de utilizare pentru serviciul web sincron
Serviciu web pentru verificarea contribuabililor care sunt inregistrati conform art. 316 din Codul Fiscal, conform Registrului persoanelor impozabile care aplica sistemul Tva la incasare si respectiv conform Registrului contribuabililor inactivi/reactivi
			Trimiteti request-ul continand datele de procesat la urmatoarea adresa:
Web Service URL (POST):
https://webservicesp.anaf.ro/PlatitorTvaRest/api/v2/ws/tva


			Request-ul trebuie sa fie trimis prin POST iar formatul este similar cu exemplul de mai jos:
Post Body:
   [
	{
		"cui": _Numar_, "data":"_Data interogarii_"	
	},
	{
		"cui": _Numar_, "data":"_Data interogarii_"	
	} 
   ]
  
exemplu:
			Content-Type: application/json
			[
				{
					"cui": 1234,
					"data": "2015-02-14"
				},
				{
					"cui": 5678,
					"data": "2015-02-14"
				}
			]
			Datele din exemplu sunt fictive.
Raspunsul va avea urmatoarea structura:
   {
   "cod":200,
   "message":"SUCCESS",
   "found":[
	 {
	"cui": ---codul fiscal---,
				  "data": " data_pt_care_se_efectueaza_cautarea",
				  "denumire": "-denumire-",
				  "adresa": "---adresa---",
			   "scpTVA": true -pentru platitor in scopuri de tva / false in cazul in care nu e platitor  in scopuri de TVA
	  "data_inceput_ScpTVA": " ",
			   "data_sfarsit_ScpTVA": " ",
			   "data_anul_imp_ScpTVA": " ",
			   "mesaj_ScpTVA": "---MESAJ:(ne)platitor de TVA la data cautata---",
			   "dataInceputTvaInc": " ",
			   "dataSfarsitTvaInc": " ",
			   "dataActualizareTvaInc": " ",
			   "dataPublicareTvaInc": " ",
			   "tipActTvaInc": " ",
			   "statusTvaIncasare":  true -pentru platitor TVA la incasare/ false in cazul in care nu e platitor de TVA la incasare
			   "dataInactivare": " ",
			   "dataReactivare": " ",
			   "dataPublicare": " ",
			   "dataRadiere": " ",
			   "statusInactivi": true -pentru inactiv / false in cazul in care nu este inactiv
	 }
   
   ]
	}
  
  Campurile care se refera la calitatea de platitor in scopuri de Tva:
   scpTVA, data_sfarsit_ScpTVA, data_anul_imp_ScpTVA, mesaj_ScpTVA 
  Campurile care se refera la calitatea de platitor Tva la incasare:
   dataInceputTvaInc, dataSfarsitTvaInc, dataActualizareTvaInc, dataPublicareTvaInc, tipActTvaInc, statusTvaIncasare
  Campurile care se refera la calitatea de inactiv/reractiv:
   dataInactivare, dataReactivare, dataPublicare, dataRadiere, statusInactivi

Folosirea serviciului este supusa urmatoarelor reguli:
			a) Un request poate contine maxim 500 de CUI-uri. Un client poate executa maxim 1 request pe secunda.
			B) Orice tentativa de suprasolicitare a serverului va fi pedepsita conform reglementarilor in vigoare.


Instrucțiuni de utilizare pentru serviciul web asincron
Serviciu web pentru verificarea contribuabililor care sunt inregistrati conform art. 316 din Codul Fiscal, conform Registrului persoanelor impozabile care aplica sistemul Tva la incasare si respectiv conform Registrului contribuabililor inactivi/reactivi

Pentru a folosi serviciul web trebuie executati urmatorii pasi:
1) Trimitere request
			Trimiteti request-ul continand datele de procesat la urmatoarea adresa:
			https://webservicesp.anaf.ro/AsynchWebService/api/v2/ws/tva
			Request-ul trebuie sa fie trimis prin POST iar formatul este similar cu exemplul de mai jos:

			Content-Type: application/json
			[
				{
					"cui": 1234,
					"data": "2015-02-14"
				},
				{
					"cui": 5678,
					"data": "2015-02-14"
				}
			]
			Datele din exemplu sunt fictive.
			In caz de inregistrare cu success a cererii, raspunsul serviciului web va avea urmatorul format:

			{
			   "cod": 200,
			   "message": "Successful",
			   "correlationId": "ef050120-067e-4ba9-bc34-b8976081d289"
			}

2) Descarcare raspuns
			Pentru descarcarea raspunsului se apeleaza urmatorul serviciu web prin GET:
			https://webservicesp.anaf.ro/AsynchWebService/api/v2/ws//tva?id=ef050120-067e-4ba9-bc34-b8976081d289
			Parametru "id" va avea valoarea parametrului "correlationId" din raspunsul apelului de la pasul 1.
Raspunsul va avea urmatoarea structura:
   {
   "cod":200,
   "message":"SUCCESS",
   "found":[
	 {
	"cui": ---codul fiscal---,
				  "data": " data_pt_care_se_efectueaza_cautarea",
				  "denumire": "-denumire-",
				  "adresa": "---adresa---",
			   "scpTVA": true -pentru platitor in scopuri de tva / false in cazul in care nu e platitor  in scopuri de TVA
	  "data_inceput_ScpTVA": " ",
			   "data_sfarsit_ScpTVA": " ",
			   "data_anul_imp_ScpTVA": " ",
			   "mesaj_ScpTVA": "---MESAJ:(ne)platitor de TVA la data cautata---",
			   "dataInceputTvaInc": " ",
			   "dataSfarsitTvaInc": " ",
			   "dataActualizareTvaInc": " ",
			   "dataPublicareTvaInc": " ",
			   "tipActTvaInc": " ",
			   "statusTvaIncasare":  true -pentru platitor TVA la incasare/ false in cazul in care nu e platitor de TVA la incasare
			   "dataInactivare": " ",
			   "dataReactivare": " ",
			   "dataPublicare": " ",
			   "dataRadiere": " ",
			   "statusInactivi": true -pentru inactiv / false in cazul in care nu este inactiv
	 }
   
   ]
	}
  
  Campurile care se refera la calitatea de platitor in scopuri de Tva:
   scpTVA, data_sfarsit_ScpTVA, data_anul_imp_ScpTVA, mesaj_ScpTVA 
  Campurile care se refera la calitatea de platitor Tva la incasare:
   dataInceputTvaInc, dataSfarsitTvaInc, dataActualizareTvaInc, dataPublicareTvaInc, tipActTvaInc, statusTvaIncasare
  Campurile care se refera la calitatea de inactiv/reractiv:
   dataInactivare, dataReactivare, dataPublicare, dataRadiere, statusInactivi
 

Folosirea serviciului este supusa urmatoarelor reguli:

			a) Raspunsul poate fi descarcat o singura data

			B) Clientul trebuie sa astepte minim 2 secunde inainte sa inceapa descarcarea raspunsului (primul GET). La fiecare GET efectuat pe serviciul de descarcare raspuns exista posibilitatea ca raspunsul sa nu fie inca disponibil. In acest scenariu, clientul trebuie sa reincerce descarcarea prin efectuarea unui nou request GET. Se recomanda configurarea clientului astfel incat sa suporte un timeout de minim 10 secunde pentru un request.

			c) Clientul trebuie sa descarce raspunsul in maxim 3 zile de la efectuarea cererii.
		   
			d) Un request poate contine maxim 500 de CUI-uri. Un client poate executa maxim 1 request pe secunda.

			e) Orice tentativa de suprasolicitare a serverului va fi pedepsita conform reglementarilor in vigoare.




Va multumesc!

#2
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
sunt mulți mãgari cu site-uri care cer bani ptr info gratuite oferite de anaf doar ptr ca au o alta interfata decat cea standard http://www.mfinante....?pagina=domenii

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cred ca cel mai mare magar e Google... s-a chinuit sa faca o interfata si sa ne bombardeze cu reclame, in loc sa lase acces direct la [imensa] baza de date pe care o are in spate si sa devina fiecare programator, statistician sau altceva a.i. sa poata sa isi extraga informatiile utile. Mare, mare magar! Si se pare ca nu este singurul...

Mmmdea...

---

Initiator, interfata exista deja pe mfinante, doar ca mai are accese de depresie si mai pica in butoiul cu melancolie (adica nu vrea sa functioneze / sa raspunda).

#4
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Va rog, fara discutii offtopic. Motivul pentru care am initiat aceasta cerere, este pt ca nu exista asa ceva, nici cu bani, nici gratuit.
Serviciile amintite de voi nu sunt ceea ce caut eu. Poate a fost si vina mea ca nu am explicat de la inceput.
Mfinante are intra-adevar interfata, dar, pelanga faptul ca uneori merge, alteori nu, are captcha, informatiile oferite sunt limitate si interogarea se poate face pt. un singur CUI. Daca as vrea sa verific 3 firme (3 CUI-uri), trebuie sa fac manual 3 interogari separate in 4 interfete separate. Adica 12 interogari in total.

Platforma pt care eu vreau interfata, cauta in toate cele 4 baze de date simultan (Info, TVA, TVA-incasare, Inactivi) si interogarea se poate face pentru 500 de firme.

Am uitat sa mentionez de la inceput ca nu pot oferi bani, daca se ofera vreun voluntar, insa pot oferi o recompensa constand intr-o licenta pt. aproape orice produs Microsoft.
Multumesc!

#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Pare simplu, Iti fac io daca nu esti mega-grabit.

#6
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Multumesc Mosotti, nu e graba. Pot sa astept.

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Trebuie sa instalezi Java 8, daca nu ai deja, cu next, next, blabla, finish.

https://java.com/en/download/


Apoi dezarhiveaza si dublu click pe jar si gata.

Poti sa interoghezi introducind o lista de CUI-uri separate prin virgula sau un fisier. Fisierul trebuie sa contina pe fiecare linie cite un CUI (vezi cui1.txt ca exemplu). Daca fisierul contine mai mult de 500 de CUI-uri, se folosesc primele 500. N-am verificat asta si la partea cu lista de CUI-uri din interfata. Habar n-am ce se intimpla daca se trimit mai mult de 500. Am testat cu 500, sta cam multisor pina vine rezultatul, citeva zeci de secunde.

Rezultatele sint afisate in interfata si sint salvate si in fisier. Pentru lista de CUI-uri, fisierul are formatul

[primul cui din lista]_yyyyMMddhhmmss.txt

si se va salva in folderul in care este jar-ul.

In celalalt caz formatul este

[nume_fisier_original]_yyyyMMddhhmmss.[extensie_fisier_original]

si se va salva in acelasi folder cu fisierul original.

Singura problema ar fi ca nu identifica CUI-urile inexistente. Raspunsul de la ANAF are o parte numita "notfound", insa e intotdeaua goala. Daca ceri un CUI inexistent o sa returneze cu success, insa toate cimpurile o sa fie goale.

Cum l-am facut acum, foloseste pentru toate CUI-urile data interogarii ca si data curenta, deci nu se poate sa pui date diferite. Nu stiu daca ar avea rost asa ceva...

In tab-ul "Raspuns" gasesti json-ul original.

Have fun. Si nu abuza, ca te iau gaborii Posted Image


Quote

a) Un request poate contine maxim 500 de CUI-uri. Un client poate executa maxim 1 request pe secunda.
Posted Image Orice tentativa de suprasolicitare a serverului va fi pedepsita conform reglementarilor in vigoare.

Attached Files



#8
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Iti multumesc foarte mult. Nu ma asteptam sa il faci asa de repede si sa iasa atat de bine. Exact ceea ce voiam. :)
Data avea rolul de a verifica starea la un anumit moment (spre exemplu, data cand s-a colaborat cu firma respectiva, daca se verifica o activitate trecuta), dar pe mine nu ma intereseaza aceasta data, vreau sa faca interogarea exact cum faca acum, la data prezenta.
Multumesc inca o data si te rog sa imi spui ce produs de la Microsoft te intereseaza sa iti trimit licenta.

#9
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

View PostBandit, on 08 octombrie 2017 - 11:11, said:

Iti multumesc foarte mult. Nu ma asteptam sa il faci asa de repede si sa iasa atat de bine. Exact ceea ce voiam. Posted Image
Dacao sa am timp(nu promit nimic) iti fac versiunea 3 cu salvare direct in Excel si PDF cu un GUI in java fx8

#10
adelaszekely

adelaszekely

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2017
Buna! Am folosit si eu interogarea creata de tine si sunt foarte multumita. Ma intereseaza si versiunea 3 daca ai timp sa faci. Iti multumesc foarte mult!

#11
deiniel2007

deiniel2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.02.2007
buna ziua
am vazut ca a fost efectuat Querry-ul de interogare pt TVA la incasare!e super tare,functioneaza!
acum a mai aparut si cu split TVA sau plata TVA.
noi trebuie sa ii verificam manual pe anaf pe link-ul asta https://www.anaf.ro/...taDefalcataTVA/


multumesc frumos

#12
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Am incercat si ieri, si azi, si nu immi returneaza nimic, apare doar messajul "un moment...", si asa ramane.
Am incercat varianta pentru CUI=100000, si am incercat si cu fisier text, insa la fel, apare doar mesajul  "un moment..".A incercat cineva in ultimele zile?

#13
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
Vedeti ca cei de la ANAF au modificat adresa serviciului de modificare.
In partea de sus trebuie sa modifici adresa cu cea de mai jos:

https://webservicesp.anaf.ro/PlatitorTvaRest/api/v3/ws/tva


Si merge:
[ https://i.imgur.com/VLsvZvJ.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

P.S. Poate autorul ne ajuta cu un update in care sa modifice URL-ul si sa adauge si Split TVA in rezultate (Se afiseaza si acum SPlit, doar daca se intra pe fila Raspuns)..

#14
veronicavitiello

veronicavitiello

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.03.2018
You will get the best scripts at the ClonesCloud, a leading website clone script provider. There are lots of clone scripts according to various industries so if you are thinking to start your own online marketplace, the readymade clone script is an only solution.

#15
C-vlad

C-vlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2018

View PostMosotti, on 08 octombrie 2017 - 07:34, said:

Trebuie sa instalezi Java 8, daca nu ai deja, cu next, next, blabla, finish.

https://java.com/en/download/


Apoi dezarhiveaza si dublu click pe jar si gata.

Poti sa interoghezi introducind o lista de CUI-uri separate prin virgula sau un fisier. Fisierul trebuie sa contina pe fiecare linie cite un CUI (vezi cui1.txt ca exemplu). Daca fisierul contine mai mult de 500 de CUI-uri, se folosesc primele 500. N-am verificat asta si la partea cu lista de CUI-uri din interfata. Habar n-am ce se intimpla daca se trimit mai mult de 500. Am testat cu 500, sta cam multisor pina vine rezultatul, citeva zeci de secunde.

Rezultatele sint afisate in interfata si sint salvate si in fisier. Pentru lista de CUI-uri, fisierul are formatul

[primul cui din lista]_yyyyMMddhhmmss.txt

si se va salva in folderul in care este jar-ul.

In celalalt caz formatul este

[nume_fisier_original]_yyyyMMddhhmmss.[extensie_fisier_original]

si se va salva in acelasi folder cu fisierul original.

Singura problema ar fi ca nu identifica CUI-urile inexistente. Raspunsul de la ANAF are o parte numita "notfound", insa e intotdeaua goala. Daca ceri un CUI inexistent o sa returneze cu success, insa toate cimpurile o sa fie goale.

Cum l-am facut acum, foloseste pentru toate CUI-urile data interogarii ca si data curenta, deci nu se poate sa pui date diferite. Nu stiu daca ar avea rost asa ceva...

In tab-ul "Raspuns" gasesti json-ul original.

Have fun. Si nu abuza, ca te iau gaborii Posted Image
Functioneaza si astazi (04.2018) acest request catre anaf?

#16
C-vlad

C-vlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2018
Stie cineva daca astazi (04.2018) anaf mai raspunde la astfel de cereri?

#17
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Da, am testat toata ziua, insa vezi la adresa trebuie v3 in loc de v2.
https://webservicesp...t/api/v2/ws/tva
devine
https://webservicesp...t/api/v3/ws/tva

Edited by lori_2001, 11 April 2018 - 21:26.


#18
C-vlad

C-vlad

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.04.2018

View Postlori_2001, on 11 aprilie 2018 - 21:16, said:

Da, am testat toata ziua, insa vezi la adresa trebuie v3 in loc de v2.
https://webservicesp...t/api/v2/ws/tva
devine
https://webservicesp...t/api/v3/ws/tva
Da, functioneaza. Multumesc!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate