Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Ma gândesc sa abandonez după 2 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Pai diploma aia nu vine doar ca esti inscris. Ba chiar mai mult studiu trebuie sa faci (mai ales la materiile ce nu le inghiti), de bine de rau, la cursuri/seminarii/laborator te mai vede profesorul/asistentul, mai dai un raspuns, te mai tine minte, mai vezi o explicatie etc. si poti trece mai usor in raport cu cele la distanta unde ai un material didactic si atat.

Edited by neagu_laurentiu, 04 October 2017 - 16:01.


#74
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
iar facultatea de constructii de acum e o gluma pe langa ce era acu 20 ani....

Edited by arg, 04 October 2017 - 15:59.


#75
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011

 neagu_laurentiu, on 04 octombrie 2017 - 15:46, said:

Pai diploma aia nu vine doar ca esti inscris. Ba chiar mai mult studiu trebuie sa faci (mai ales la cursurile ce nu le inghiti), de bine de rau, la cursuri/seminarii/laborator te mai vede profesorul/asistentul, mai dai un raspuns, te mai tine minte, mai vezi o explicatie etc. si poti trece mai usor.
N-am spus asta, dar cred ca mai exista facultati particulare unde nu trebuie sa te chinuiesti prea mult sa treci anul.

#76
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

 Mishhuu, on 03 octombrie 2017 - 17:22, said:

Salutare tuturor! Trec prin cea mai grea perioada din viața de pana acum cred. Sunt băiat, in anul 1 la facultatea de construcții (construcții civile) si după 2 zile de facultate ma gândesc sa renunț. ....................
Profesorul de matematica de la facultate ne spunea ca poti fi un muncitor bun fara sa urmezi invatamantul superior.
Si desi nu-l ascultam, avea mare dreptate!
Drumul in viata nu e o linie dreapta sau un sablon.
Fa ceea ce-ti place in viata!

 arg, on 04 octombrie 2017 - 15:58, said:

iar facultatea de constructii de acum e o gluma pe langa ce era acu 20 ani....
... iar la cea de acum 20 de ani se intra cu buletinul!Posted Image

#77
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 myceran, on 04 octombrie 2017 - 20:05, said:

.. iar la cea de acum 20 de ani se intra cu buletinul!Posted Image
asta daca aveai bani sa platesti facultatea....

#78
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

 Mishhuu, on 04 octombrie 2017 - 14:41, said:

Nu visez la nicio vacanta mai  citiți odata ce am spus. Am spus ca toată vara am muncit si ma trezeam mai dimineața ca acum la cursuri si ma trezeam cu pofta de viața. Adică imi plăcea mai mult sa muncesc decât sa stau la niște cursuri din care nu înțeleg nimic. Si dacă as renunța. Zilnic as munci de dimineața pana seara

"Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese!"Posted Image
Nu stiu cum se face dar mirosi a troll...

#79
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 arg, on 04 octombrie 2017 - 15:01, said:

@RomeoM
la mine e simplu, am un ganglion care se umfla de la stres, cand incepe sa creasca trec in modul "mi se falfaie" sau schimb locul de munca....
In filmul Desclousure ( 1994 cu Demi Moore ), intr-o scena secundara, pe un vapor de croaziera care ducea niste vizitatori pe o insula, se intalneste actorul principal (un tanar de 30 ani familst cu 2 sau 3 copii, care are in fata o cariera promitatoare intr-un domeniu de top), un fost angajat IBM de aproape 60 de ani. Fostul agngajat IBM se plange:
- Dupa atatia ani de munca in corporatie, ani in care am avut atatea succese ( se subintelege aducatore de profit pt IBM ), acum la varsta asta critica pt mine, nu s-a mai gasit o masa si un scaun unde sa lucrez ca un simplu angajat si sa ies la pensie linistit...

Edited by RomeoM, 04 October 2017 - 20:44.


#80
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 Mishhuu, on 03 octombrie 2017 - 17:22, said:

1. Sunt băiat, in anul 1 la facultatea de construcții (construcții civile) si după 2 zile de facultate ma gândesc sa renunț.

2. După ce am luat bacu' nu mi-am pus niciodata întrebare oare o sa fac a asta facultate de placere?

3. Oare o sa fac fata sau ma depășește?
Acum după 2 zile si după primele cursuri si după primele prezentări mi-am dat seama sau cel putin cred ca ma depășește.
Si in plus ma gândesc ca dacă termin facultatea si nu imi găsesc de munca in domeniu degeaba o mai fac



Să îți dau răspunsul nediluat de răspunsurile altora, adică fără să citesc celelalte comentarii, că la postări de genul sunt păreri incredibil de demotivante în mare parte.

1. Am mai auzit o persoană care a renunțat după 3 zile de facultate. A devenit unul dintre cei mai buni actori ( nu de la Hollywood ) și faptul că și-a urmat instinctul s-a dovedit a fi o decizie bună. Instinctul este un lucru misterios totuși, sunt alții care au ajuns pe stradă urmărindu-l. Dar fără risc nu există câștig.

2. După BAC întrebările sunt întârziate. Este ceva obișnuit la ora actuală în România ca majoritatea să se gândească la ce vor să facă după BAC, în străinătate lucrurile merg diferit : acolo nu dormi până la 18 ani, ci te trezești mult mai devreme și începi să experimentezi din ce aluat ești făcut, cu ce ești compatibil, ce îți place, etc.
La noi sistemul educațional este grozav, la fel ca și rezultatele pe care le produce.....Posted Image

3. În punctul precedent am vorbit de prostia țării, aici deja intervine prostia ta ( citește mai departe, că nu o zic în sens degradant )
Tu gândești limitat și te lași intimidat prea ușor.
Atunci când începi să crezi, chiar și cu 1% din ființa ta, că situația te depășește, în acel moment situația te învinge.
Gândește-te ca la un dușman : când pierzi lupta cu unul ? Nu atunci când îți dă primul sau al 100-lea pumn, ci atunci când te învinge mental.
De construcție poți să te lași, dar dacă ești slab de înger, vei întâmpina aceeași dificultate oriunde te-ai duce.
Pentru că în orice domeniu vei da de obstacole și de dificultăți care te vor intimida - să treci peste ele va însemna succesul.
Și pentru asta ai nevoie de o pereche mare de cojones.

#81
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Mai e un aspect: NIMENI NU-ȘI POATE FACE O PĂRERE EXACTĂ DESPRE FACULTATE doar după primul semestru (ce să mai vorbim de primele zile).

Anul I din orice facultate este în general mai greu, în primul rînd și din cauza șocului și a modului în care se predau matematica, fizica etc care diferă mult ca stil față de liceu.

Pe măsură ce avansezi și faci materii tot mai interesante, s-ar putea să-ți placă mult mai mult.
Eu am făcut Electronica și pot să-ți spun că Anul 1 mi-a plăcut de departe cel mai puțin.

#82
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
hai nene ca-n primii ani ne-au umplut de matematici pe care efectiv nu le folosim.
mai mult de niste adunari, inmultiri si impartiri nu se foloseste in facultatea aia, plus vreo 10-15 formule care trebuiesc invatate si pe care le visam la orice ora.

#83
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Mishhuu, on 03 octombrie 2017 - 17:22, said:

Sunt băiat, in anul 1 la facultatea de construcții (construcții civile) si după 2 zile de facultate ma gândesc sa renunț. După ce am luat bacu' nu mi-am pus niciodata întrebare oare o sa fac a asta facultate de placere?
la chestiile "de placere" platim bilet de intrare.

Quote

ETC. Acum după 2 zile si după primele cursuri si după primele prezentări mi-am dat seama sau cel putin cred ca ma depășește. La primele cursuri ne-au fost prezentate niște desene tehnice si mi s-au părut  exagerate.
ce desen tehnic? in primul semestru faci geometrie descriptiva.
oricum, e facultate si nu liceu.

Quote

Si in plus ma gândesc ca dacă termin facultatea si nu imi găsesc de munca in domeniu degeaba o mai fac
de unde stii ce-o sa fie peste cel putin 5 ani? cum o sa arate piata de munca? iar punctul asta se aplica fix la orice meserie.

Quote

si eu nu am pe nimeni cunoscut cu firme de construcții sau care m-ar putea ajuta sa imi găsesc un job
atitudine de Romania. sper sa se strice complet pe viitor piata asta.

Quote

Ma gândesc sa stau un an sa ma recreez deoarece m-am saturat sa invat( imi e scârbă sa ma scol cu gandu ca ma duc la cursuri. Deși in vacanta munceam si ma trezeam la6-7 dimineața ma trezeam cu pofta de viața. Dacă as abandona ma gândesc sa dau la armata, deși imi e frica de probele sportive dar o sa ma pregătesc. Ma gândesc sa fac aceasta alegere deoarece stiu ca dacă termin am loc de munca garantat pe un salariu Ok.
iara Nostradamus? de unde pisici vrei sa stii ce buget va fi dedicat armatei in 5-10 ani? dar in 20? de unde stii ca la urmatoare restructurare de cadre te pastreaza pe tine?

Quote

Un alt factor care m-ar face 10% sa iau decizia de a renunța este ca nu sunt obișnuit sa stau departe de familie. Adică parca ma simt singur.
lol

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate