Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ma gândesc sa abandonez după 2 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Stai si tu cateva luni chiar daca nu-ti place.....maxim 1 an ...ca sa ai unde sa pierzi timpul...intre timp cauta un alt domeniu care sa-ti placa ceva gen psihologie sau de ce nu medicina.....Ingineria e pierdere de vreme.....ia gandeste-te o viata pe santier in ploaie si vant inconjurat de tot felul de personaje...nu cred ca vrei asa ceva.....

Edited by Clovis, 03 October 2017 - 19:49.


#38
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 rosix, on 03 octombrie 2017 - 18:27, said:


Facultatea este partea neplacuta a vietii pe care o facem fiindca trebuie nu pentru ca avem noi chef.


Cu asta nu sunt de acord. Mie facultatea mi s-a parut cea mai misto perioada a vietii. Trebuie doar sa stii cum sa te organizezi. Cat timp aloci pentru scoala si cat pentru distractie. Si ca sa faci asta, trebuie sa stii la modul realist ce capacitate intelectuala ai. Atunci totul devine frumos si usor. :)

#39
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Dormi studentule în pace,
Poli injiner te face!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cgUxqZJxtno?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Părerea mea mai bine economisești acest timp și faci altceva. Încearcă Mc, KFC, Kaufland, și apoi... vezi tu.

#40
DeezNuts

DeezNuts

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.03.2017
nu il mai prostiti cu balivernele astea

initiator, nu-ti place facultatea? lasa-te de ea, nu e nicio problema, nu te da nimeni afara din casa

#41
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Menționez că nu am mai facut fizica si chimie din. Clasa a 10a din liceu... totul e uitat.. adică nu pot sa spun ca am baze in materiile astea ca am uitat tot

#42
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Atunci cum Dumniezo ai intrat, nu au si ei un examen de admitere, ceva, cu subiectele astea?

#43
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Nu este nici o rusine sa nu-ti placa facultatea aia sau oricare alta. Multi tineri fac o facultate impinsi de parinti, sau de rusine ca raman doar cu liceul. Este normal si sa te saturi de invatat, dupa ce ai fost la scoala 8 ani, sa mai vina alti 4. Daca nu te atrage domeniul si nu-ti plac materiile, chiar nu are rost sa continui. Dar ceva facultate (chiar si privata) tot ar cam trebui sa faci, cel putin ca sa nu te simti inferior fata de altii.

#44
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Si mai Menționez ca nu o sa fiu vocalist de nimeni, am avut o discuție cu părinți mei si mi-au dat înțelegere. In ultimul an am avut niște probleme personale/ de sănătate si am fost foarte stresat si cu bacul si in ultimul moment m-am gândit ce facultate fac adică cum ar fo azi m-am gândit si maine m-am dus sa pun dosarul fix asa a fost. Nu am avut in gând deloc facultatea asta dar am auzit la câțiva colegi si apoi am zis sa ma duc si eu(efect de turma). Dacă renunț un an stau meditez vad ce imi place ce nu... si ma gândesc la alte opirtunitati

#45
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

 sandel1, on 03 octombrie 2017 - 20:13, said:

Nu este nici o rusine sa nu-ti placa facultatea aia sau oricare alta. Multi tineri fac o facultate impinsi de parinti, sau de rusine ca raman doar cu liceul. Este normal si sa te saturi de invatat, dupa ce ai fost la scoala 8 ani, sa mai vina alti 4. Daca nu te atrage domeniul si nu-ti plac materiile, chiar nu are rost sa continui. Dar ceva facultate (chiar si privata) tot ar cam trebui sa faci, cel putin ca sa nu te simti inferior fata de altii.
Nu sunt de acord cu asta, sa faca ceva de dragul de a face.
Mai bine sa ramana 1 an sa vada ce locuri de munca poate presta la inceput, cat poate sa urce cu o calificare anume (sau fara) si cam ce se cere in acest moment.
Daca e din vestul tarii, probabil stie ca acolo e criza de personal..  daca e din est, e cam trista situatia (la fel ca sud, exceptand ilfo+bucuresti, hai sa zicem ca la craiova e uzina Ford, ca mare angajator)

#46
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013

 silviannetw, on 03 octombrie 2017 - 19:18, said:

Din respect fata de cadrele Armatei romane va rog sa nu formati perceptia tinerii generatii, ca trecand poarta unitatilor militare  vor intra in savana! Incercati sa vorbiti de dumneavoastra sau de specialitatea dumnevoastra fata de care sunt sigur ca aveti respectul cuvenit! In rest numai de bine!
Nu vreau sa jignesc...dar dupa 4 ani de scoala militara nu pot fi de acord cu tine.
Armata e facuta de oameni. Politicienii care stabilesc doctrine, bugete si reguli, si militarii in sine, de la racan la ghinarar. Or fi si oameni care merita respect, nu zic nu, dar mult prea putini ca sa dea institutiei o fatada de respectabilitate.

Atit iti spun.
In decembrie 1988 nava Sadu s-a scufundat in fata cazinoului din Constanta. Nu mai stiu citi au murit. Stie goagalu.
Contraamiralul Anghelescu (proaspat avansat de la comanda Institutului de Marina la director general al flotei comerciale) era pe dig si urla la cei care reusisera sa se apropie de mal sa mearga inapoi pe nava sa ia documentele, jurnalele. Nu cred ca poti sa-ti imaginezi, dar daca vrei te pot ajuta sa intelegi. Valuri de 8 metri, intre stabilopozi...eu chiar nu inteleg cum au reusit sa scape cei care au scapat.
A murit colegul meu Marian Nicola, un om minunat. Avea 22 de ani.
S-a auzit in oras si au alergat pe cheu... Si-au vazut tatii, sotii, fiii murind. la 200 de metri de cheu. Dupa ce trecusera prin furtuni infioratoare prin toate colturile lumii.

Au trecut aproape 30 de ani....am amici, cunostinte prin armata....am idee. De la mine are un "NU".

Eu zic sa ne lasi in pace cu asta.

Edited by viotl, 03 October 2017 - 20:39.


#47
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Nu abandona dupa doua zile! Incearca sa te concentrezi si sa sa prinzi trptat ritmul, gandeste-te ca toti sunteti in aceiasi galeata... eu in facultate mi-am transformat scrisul intr-un fel de stenografie, profesorii predau parca erau posedati... si era in vremea comunistilor, fara cursuri pe net si cursuri tiparite. Strange din dinti cateva luni, dupa prima sesiune vezi daca poti functiona in ritmul impus. Ca sa-ti gasesti un drum in viata trebuie sa lupti, cum te mai uiti in oglinda daca fugi dupa doua zile?

#48
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Mishhuu, on 03 octombrie 2017 - 17:22, said:

Sunt băiat, in anul 1 la facultatea de construcții (construcții civile) si după 2 zile de facultate ma gândesc sa renunț.
Ce bine pentru tine ca ai optiunea asta!
Dar, serios? Dupa 2 zile?
Nici cel mai mare las nu renunta dupa 2 zile!

Fii barbat fetito!
Te-ai panicat deja?

Edited by ericmario, 03 October 2017 - 20:54.


#49
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Mishule, ma n-auzi.
Stii cele 3 mari adevaruri studentesti?
1. Da-mi 100 de lei ca ti-o dau miine.
2. De miine m-apuc de invatat.
3. Dezbraca-te ca nu-ti fac nimic.
Ej'nebun, vrei sa pierzi astea....
Doooaaamneee, cum ar fi sa mai am o data 18 ani....

Pe bune.
Ai face greseala vietii tale sa renunti.
E cea mai frumoasa perioada a vietii, viata de student.
Nu te invata meserie. Doar te introduce un pic in domeniu. Iti da o idee.
Cel mai important este ca te introduce intr-o comunitate...iti va parea rau toata viata cind te vei uita la absolventi.
Cit ai fi de bita la chimie, iti spun eu ca e de trecut. Daca chiar nu poti invata mai sint si alte cai....mai iiti da profu doua puncte daca il ajuti la proiectul lui, poate ii faci vreo plansa, un powerpoint ca are nu-s ce prezentare, o editare de text pentru capitolul 3 din noua lui carte...(da’ ce va gindeati, vrajmasilor! Va gindeati la prostii, asa-i?)
Zicea cineva ca piata imobiliara e praf? Pe bune?

 Mishhuu, on 03 octombrie 2017 - 20:14, said:

Dacă renunț un an stau meditez vad ce imi place ce nu... si ma gândesc la alte opirtunitati
Eu zic ca mai bine faci un an oricum, chiar degeaba, dar sa fii acolo in mijlocul lor. Vei fi mult mai cistigat decit daca stai acasa degeaba.

#50
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

 viotl, on 03 octombrie 2017 - 21:21, said:

Zicea cineva ca piata imobiliara e praf? Pe bune?

Am presupus ca daca e criza in domeniul constructiilor in Romania nu inseamna ca totul e pierdut pentru cei din domeniu.

Edited by bogdan_z, 03 October 2017 - 21:27.


#51
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
De aia se numeste "facultate" ca este facultativa. Daca te-ai inscris la ea ca asa au vrut parintii sau sa nu fii singurul din bloc fara facultate atunci iti pierzi timpul degeaba. La fel si daca n-ai o "pila" sa te angajeze pe un post bun dupa absolvire ca sa-ti faci un rost in viata... in caz contrar ai sa ajungi somer cu studii superioare, lucrator comercial la o "carpa-n cur" de patron care o sa te munceasca de dimineata pana seara si-n weekend-uri pe un salariu de rahat mare parte din ele fiind "minimul" pe economie si care la 2-3 zile dupa ce ai luat salariu ramai cu (ne)placuta senzatie ca ai "ramas" cu ea in mana dupa o luna muncita... sau varianta de "lux' sluga la straini pe un salariu care sa-ti permita sa-ti platesti chiria, utilitatile, mancarea si ceva haine pe tine.... ca de strans bani SLABE sanse daca ai "vicii" pe acolo de genu bautura, tigari, gagigi, giointuri, etc... Numai eu stiu vreo 3-4 prosti care o ard prin Anglia si Germania, se dau in rasini pe Facebook ce viata de boss au ei acolo, ca au salarii de 1000 de euro si cand colo... in  tara pica casa pe ei daca dai o basina ca n-au bagat un ban in ea de ani de zile de cand sunt plecati in afara
Daca vrei sa realizezi ceva in viata orienteaza-te sa inveti o meserie... de exemplu IT-ist, frigotehnist, mecanic auto, instalator sanitar, tehnician centrale termice... astea sunt meserii banoase daca stii sa-ti atragi clientii prin preturi acceptabile, nu-i tepuiesti la manopera si piese... si te recomanda mai departe. Mai castigi ceva... daca ai meseria in mana... nu depinzi de nimeni, ai propriul tau program, banii iti pica in mod constant dupa 1 an de activitate in care sa te implici si sa respecti "clientul" (undeva la minim 800 euro pe luna - dublu cat minimul pe economie) si, daca nu pica sistemul de pensii din Romania si mai apuci varsta pensionarii...daca-ti platesti impozitele, CAS-ul si CASS-ul la stat o sa ai pensie mai mare decat minimul pe economie oferit de patron si care-n tarile civilizate inseamna salariu pentru un necalificat
De 2 reguli sa tii minte in viata "meseria este bratara de aur" si munceste cat sa ai si viata personala ca altfel "munca in exces innobileaza orice prost"

Edited by iulian160380, 04 October 2017 - 08:21.


#52
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Iulian160380 Multumesc pentru răspuns. Mi-ai dat cel mai concret răspuns. La asta m-am gândit si eu ca degeaba termin o facultate dacă nu am după loc de munca. Nici in cel mai îndepărtat ne-am nu as avea pe nimeni care sa imi ofere un loc bun in construcții pe un post bun. Plus ca as avea ce sa fac. Ai mei au o mica firma as putea sa lucrez acolo unde am făcut-o pana acum in fiecare vacanta sau sa muncesc si de ce nu cu ajutorul părinților sa imi deschid eu o firma. De-aia vreau sa renunț sa meditez ce e cel mai căutat, ce ar merge ce nu. Cum ziceai si tu degeaba faci facultatea dacă după nu am loc de munca. Când am ales aceasta facultatea tata s-a opus mi-a zis ca nu am ce face cu ea mama a încercat sa ma susțină . Am ales-o de capul meu. Am avut o fiscutie cu părinții mei si nu sunt deloc supărați ca abandonez ar fi ma supărați dacă as continua si as abandona mai târziu după ce deja cheltui bani si investesc in mine sau dacă as termina si nu as avea de munca in domeniu sa stau tot pe banii lor.

#53
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 Mishhuu, on 04 octombrie 2017 - 08:20, said:

Ai mei au o mica firma as putea sa lucrez acolo unde am făcut-o pana acum in fiecare vacanta sau sa muncesc si de ce nu cu ajutorul părinților sa imi deschid eu o firma.
In Romania nu este rentabil sa ai sau sa deschizi firma. In afara de firmele care au contracte cu statul, majoritatea sunt la linia de supravietuire din cauza sistemului fiscal mediocru creat de statul roman bazat pe "ciordeala" de taxe si nu pe productivitate si incurajarea investitiilor obtinute din profit. Cel mai bine este pe cont propriu, sa ai baza ta de clienti, sa-ti platesti taxele la stat (mai mici decat pe firma) si dupa 1-2 ani o sa ai o situatie financiara stabila daca respecti cei 4P din marketing (produs, pret, promovare, plasament) ... daca unu din acei P nu sunt respectati atunci faliment scrie pe tine... mai devreme sau mai tarziu, in functie de situatie
Produs (sau serviciu) - ce meserie vrei sa inveti ca sa prestezi pe baza ei un serviciu
Pret - cu 10-20 % mai mic decat cel mai mic pret al unui serviciu echivalent oferit de "concurenta"
Promovarea - calitatea serviciilor oferite la client
Plasament - te recomanda clientii mai departe daca sunt multumiti de "promovare"

Edited by iulian160380, 04 October 2017 - 08:41.


#54
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 iulian160380, on 04 octombrie 2017 - 08:33, said:

In Romania nu este rentabil sa ai sau sa deschizi firma..................................... Cel mai bine este pe cont propriu, sa ai baza ta de clienti, sa-ti platesti taxele la stat si dupa 1-2 ani o sa ai o situatie financiara stabila
Posted Image

 Mishhuu, on 04 octombrie 2017 - 08:20, said:

La asta m-am gândit si eu ca degeaba termin o facultate dacă nu am după loc de munca.
Atunci las-o draq si mergi acasa, nu mai cheltui banii parintilor degeaba

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate