Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Usa aluminiu rezidentiala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Buna tuturor,

Caut si eu o usa de exterior de aluminiu pentru intrare vila. Pare ca astea sunt cele mai durabile. PVC este exclus.
Din ce inteleg si cele de lemn stratificat sunt destul de bune insa eu vreau una colorata intr-o nuanta RAL si cele de lemn se pastreaza mai bine cand au nuanta lemnului si lac. Asa m-a sfatuit un producator.
Ce am gasit pana acum:
1. niste produse premium mega scumpe, exclusivedoors, italstyl, preturi 2000-3000 euro plus
2. liderplast din cluj
3. niste greci doorsystem care par cam smecheri cu preturile, le fac pe loc, din burta, le mai schimba, la sfarsit iti zic ca iti dau un produs in bugetul tau, nu mi se par de incredere...
4. m-am uitat si la maco insa preturile se apropie de aluminiu si parca nu se justifica sa iau de otel si am vazut ca au mai multe review-uri proaste

Alte sugestii aveti?
Multumesc!

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Eu zic ca e vrajeala chestia cu usa de exterior. Parintii mei au usi normale (adica de interior) de aluminiu la casa si dupa 15 ani sunt in stare excelenta. Observa ca geamurile sunt de un singur tip (de exterior) si acelasi profil e folosit si la usile care cica sunt de interior si nu rezista la exterior.
Am vizitat niste case in constructie facute de mai multi dezvoltatori si toate au profil normal, nimic special, si rezista fara nici o problema.
Din experienta proprie eu spu ca rezista si o usa normala costa cateva sute de euro in cea mai scumpa varianta. Pana la mii de euro e doar vrajeala.

Edited by Kroghy, 29 September 2017 - 22:08.


#3
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

 Kroghy, on 29 septembrie 2017 - 22:04, said:

toate au profil normal, nimic special, si rezista fara nici o problema.

pai profilul e unul normal, doar ca nu vreau usa cu sticla, cum e usa de terasa, trebuie sa fie un panel tot de aluminiu. Problema e ca producatorii de profile de aluminiu nu prea fac paneluri, asa ca trebuie sa gasesti alt producator care foloseste acel profil "normal" si pune si un panel, facand o usa "de intrare"...
Usile despre care vorbesti sunt usi cu geam?

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Da, au si geam ingust, mat, cat sa intre lumina. In rest au panou de aluminiu cu striatii. Asta la parinti e de aluminiu, la casele noi pe care le-am vazut cred ca sunt PVC.
Eu din cat am citit, multi spun ca usile de exterior au alte profile mai rezistente, bla bla. Vrajeli. Daca geamul tine fara nici o problema atunci tine si usa cu profil normal.

Edited by Kroghy, 29 September 2017 - 22:30.


#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,751
  • Înscris: 03.02.2007
Un exemplu de uși rezidențiale: http://www.alumil.co.../supreme/sd95/.
Dar e vorba de prețuri pe măsură.

#6
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu am asa
https://forum.softpe...0#entry21483579

E de la Thiral din Grecia. Ei produc si doar paneluri si si toata usa.

#7
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

 dana84, on 30 septembrie 2017 - 18:21, said:

Eu am asa
https://forum.softpe...0#entry21483579

E de la Thiral din Grecia. Ei produc si doar paneluri si si toata usa.

Iti multumesc pentru raspuns. Ii gasisem pe astia de la usi-rezidentiale.ro insa mi s-a parut ca site-ul lor este fffff slabut si nu stiam daca sa am incredere in ei. Practic vand o usa adusa din GR si ofera garantie un srl din Braila....
Ti-am vazut si poza cu casa, e foarte faina si am si eu la casa acoperis deasupra intrarii si tot dupa decorativa se va pune tigla :)
Apropo, ai terminat casa pana acum?

#8
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
@dana, tu stii ceva de rau de Liderplast sau de ce nu ai luat usa de la ei?

#9
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017
Conform normelor europene, orice usa de exterior trebuie sa fie insotita de o declaratie de performanta a producatorului, in care sunt clar specificate proprietatile usii in materie de izolare termica, etanseitate, permeabilitate, rezistenta antiefractie, eventual izolare fonica etc. Declaratia face referire la un raport de testare intocmit de un organism (laborator) independent, raport pe care producatorul / vanzatorul usii trebuie sa vi-l puna la dispozitie, daca il solicitati. Din pacate, sunt destui "producatori" care doar adauga adjectivul "de exterior" unor usi si le vand ca usi de intrare in casa. Gasiti aici (site ne-comercial) un articol despre usile de intrare in casa: https://www.codeus.ro/6uic.html . Informarea prealabila va ajuta sa va feriti de tzepe si tzepari si sa va alegeti usa cea mai potrivita pe care v-o puteti permite.

#10
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Pana la urma de unde ai cumparat usa? Si eu sunt in cautare de usa pentru exterior :)

#11
alexian1991

alexian1991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.05.2018
Eu iti sugerez sa vizitezi........ ! Poti cere o oferta!

Edited by conu71, 11 May 2018 - 14:25.
modificat. spam


#12
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@alexian
Ati fi mai de ajutor aici daca ati veni cu sfaturi/sugestii/informatii decat sa intrati foar sa va face-ti reclama.parerea mea
Rog conu/dorel sa stearga linkul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate