Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Mită la UTC-N

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Probabil știți cazul de corupție de la Univ. Tehnică din Cluj-Napoca, Facultatea de Mecanică. Domnul profesor A. I. accepta mită de 50€. Această sumă de bani era de fapt o taxă pentru puțin ajutor la promovarea examenului, un fel de consultație. Problema este că am colegi de facultate care au fost sunați de un comisar să se prezinte la Tribunalul Cluj pentru a da declarații. Oficial au fost prinși în flagrant 11 studenți în această sesiune de restanțe pentru dare de mită, dar se pare că ancheta se extinde. Și se fac verificări și pentru sesiunea de vară. Oare ce riscă acei studenți? Cum își dau seama cine a dat mită în vară? În această sesiune da, au găsit plicurile. Nu cred că profesorul ar fi păsat plicuri cu numele studenților. Eu personal felicit că s-a autosesizat această faptă rușinoasă. Pe cât de deschis se vorbea în toată facultatea de acel profesor. L-au prins cu 2.000 € la el în timpul descinderii din timpul examenului.
Revin la întrebarea: ce riscă acei studenți? Pot fi exmatriculați? Dosare penale? GHERLA Posted Image ?

Edited by corectsunt, 29 September 2017 - 18:35.


#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
tu cat ai dat?

#3
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

Quote


Darea de mită
(1) Promisiunea, oferirea sau darea de bani ori alte foloase, în condiţiile arătate în art. 289, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1) nu constituie infracţiune atunci când mituitorul a fost constrâns prin orice mijloace de către cel care a luat mita.
(3) Mituitorul nu se pedepseşte dacă denunţă fapta mai înainte ca organul de urmărire penală să fi fost sesizat cu privire la aceasta.
(4) Banii, valorile sau orice alte bunuri date se restituie persoanei care le-a dat, dacă acestea au fost date în cazul prevăzut în alin. (2) sau date după denunţul prevăzut în alin. (3).
(5) Banii, valorile sau orice alte bunuri oferite sau date sunt supuse confiscării, iar când acestea nu se mai găsesc, se dispune confiscarea prin echivalent.
Detalii: https://legeaz.net/n...d-penal/art-290

Gherla scrie pe voi.

#4
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Nu am dat și sunt foarte fericit. E drept cu greu am trecut examenul la acel profesor. Examenul era la tablă, trebuia să explici tot ce scrii. Am stat de la ora 09:00 la 18:00. Nemâncat, fără apă, fără nimic. La tablă în picioare minim 3h. Bătaie de joc oricum.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Și darea de mită se pedepsește dar nu cred că ar primi cu executare.

#6
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
Eu zic că îs implicați multi, foarte mulți. Minim 200 doar pe secție. La cât de deschis se vorbea.

Edited by corectsunt, 29 September 2017 - 18:49.


#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 corectsunt, on 29 septembrie 2017 - 18:44, said:

Eu zic că îs implicați multi, foarte mulți. Minim 200 doar pe secție. La cât de deschis se vorbea.
Am dovezi și pot turna oricând 10-15 colegi care au mărturisit pe grupurile de Facebook și WhatsApp că au dat chiar și plic fără nume.
Nu cred ca poate fi considerata proba.

#8
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

 gumball3000, on 29 septembrie 2017 - 18:37, said:

tu cat ai dat?
50€ dădeau toți. În euro musai.

 gumball3000, on 29 septembrie 2017 - 18:49, said:

Nu cred ca poate fi considerata proba.
Păi cam prost tree să fi. CIcă le ascultă SRI acuma telefoanele. Posted Image)

Probabil le va da 4 luni - 1 an cu suspendare ca în cazul de la București celor care mărturisesc și colaborează cu procurorul.

Edited by corectsunt, 29 September 2017 - 18:55.


#9
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 corectsunt, on 29 septembrie 2017 - 18:31, said:

Revin la întrebarea: ce riscă acei studenți? Pot fi exmatriculați? Dosare penale? GHERLA Posted Image ?
Riscă dosare penale şi exmatriculare dacă vor fi condamnaţi. Închisoare nu cred. Eu în locul lor aş fi foarte atent ce declar.

 corectsunt, on 29 septembrie 2017 - 18:54, said:

Probabil le va da 4 luni - 1 an cu suspendare ca în cazul de la București celor care mărturisesc și colaborează cu procurorul.
Sau 0 dacă nu mărturisesc şi nu există dovezi.

Tu de ce te bucuri de faptul că colegii ar putea avea probleme?

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 corectsunt, on 29 septembrie 2017 - 18:40, said:

Nu am dat și sunt foarte fericit. E drept cu greu am trecut examenul la acel profesor. Examenul era la tablă, trebuia să explici tot ce scrii. Am stat de la ora 09:00 la 18:00. Nemâncat, fără apă, fără nimic. La tablă în picioare minim 3h. Bătaie de joc oricum.
Ai dreptate, trebuie sa fii foarte fericit ca ai stat de la 9 la 18, nemancat, nebaut, ne... doar f...t. 3 ore la tabla, pentru n-ai stiut sa explici subiectul in 10 minute.  Sunt de acord ca ti-ai batut joc de spagaru´ ala de profesor, chiar ai toate motivele sa fii fericit. Macar i-ai f...t si lui ziua, ca altfel, putea sa mearga la nanica cu 2ore si 50 de minute mai devreme.

#11
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Va fi cu suspendare, daca va fi.
Cum ramana insa cu examenele? Se anuleaza?

#12
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

 myshyk, on 29 septembrie 2017 - 19:27, said:


Ai dreptate, trebuie sa fii foarte fericit ca ai stat de la 9 la 18, nemancat, nebaut, ne... doar f...t. 3 ore la tabla, pentru n-ai stiut sa explici subiectul in 10 minute.  Sunt de acord ca ti-ai batut joc de spagaru´ ala de profesor, chiar ai toate motivele sa fii fericit. Macar i-ai f...t si lui ziua, ca altfel, putea sa mearga la nanica cu 2ore si 50 de minute mai devreme.
Erau 6 in fața la tablă. Pană vine randul aștepți in picioare. Asta e. Avem și cretini. Pe mine ma luat doar 30 minute maxim ascultatul și vreo 1h 30min pregătirea pentru răspuns. În rest așteptam rândul. Nu știam toată materia, dar mai bine de jumătate de cursuri le-am invațat. Numai că trebuia să le explici. Desene, scheme, formule, de toate.

Da sunt fericit că nu sunt și eu târât în acest gunoi de scandal. Își bătea joc de noi. Dar nu crede că cu banii rezolvau in 10minute.

Edited by corectsunt, 29 September 2017 - 19:49.


#13
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

 corectsunt, on 29 septembrie 2017 - 18:31, said:

Probabil știți cazul de corupție de la Univ. Tehnică din Cluj-Napoca, Facultatea de Mecanică. Domnul profesor A. I. accepta mită de 50€. Această sumă de bani era de fapt o taxă pentru puțin ajutor la promovarea examenului, un fel de consultație. Problema este că am colegi de facultate care au fost sunați de un comisar să se prezinte la Tribunalul Cluj pentru a da declarații. Oficial au fost prinși în flagrant 11 studenți în această sesiune de restanțe pentru dare de mită, dar se pare că ancheta se extinde. Și se fac verificări și pentru sesiunea de vară. Oare ce riscă acei studenți? Cum își dau seama cine a dat mită în vară? În această sesiune da, au găsit plicurile. Nu cred că profesorul ar fi păsat plicuri cu numele studenților. Eu personal felicit că s-a autosesizat această faptă rușinoasă. Pe cât de deschis se vorbea în toată facultatea de acel profesor. L-au prins cu 2.000 € la el în timpul descinderii din timpul examenului.
Revin la întrebarea: ce riscă acei studenți? Pot fi exmatriculați? Dosare penale? GHERLA Posted Image ?
acei studenti risca sa fie cercetati pentru infractiunea de dare de mita.
acei studenti nu au fost sunati de comisar sa se prezinte la Tribunalul Cluj, au fost sunati sa se prezinte la IPJ CLUJ - DGA sau la Parchetul de pe langa Tribunalul Cluj. te-ai incurcat putin in exprimare

Edited by zile_san, 29 September 2017 - 20:01.


#14
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Daca declari adevarul nu te baga nimeni la dare de mita.
Daca te vad ca minti cu nerusinare o sa isi puna ambitia sa te bage si pe tine la belele.

Si foarte bine fac.

#15
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

 samebo, on 29 septembrie 2017 - 20:05, said:

Daca declari adevarul nu te baga nimeni la dare de mita.
Daca te vad ca minti cu nerusinare o sa isi puna ambitia sa te bage si pe tine la belele.

Si foarte bine fac.
Dacă declari adevărul vor avea dovezi pentru a te acuza.
Ambiţia fără dovezi nu valorează nimic.

Completezi un acord de recunoaştere a vinovăţiei, depui mărturie împotriva profesorului, scapi cu o pedeapsă minimă şi cu suspendare. Şi cu exmatriculare. Dacă asta îţi doreşti...

Edited by neur0, 29 September 2017 - 20:17.


#16
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

 bitiro, on 29 septembrie 2017 - 19:30, said:

Cum ramana insa cu examenele? Se anuleaza?
Vin acum PSD-istii sa iti explice ca in drept luat e luat, nu mai poate fi anulat, nu conteaza ca s-a luat prin coruptie si spaga.
Dreptul luat ca s-a dat dreptul e drept. :D

#17
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

 zile_san, on 29 septembrie 2017 - 19:58, said:

acei studenti risca sa fie cercetati pentru infractiunea de dare de mita.
acei studenti nu au fost sunati de comisar sa se prezinte la Tribunalul Cluj, au fost sunati sa se prezinte la IPJ CLUJ - DGA sau la Parchetul de pe langa Tribunalul Cluj. te-ai incurcat putin in exprimare
Mie așa mia spus un coleg. Eu i-am zis că dacă nu e citat cu hârtie acasă nu e mare bai. Poate să nu se ducă.

Iam zis poate fi si farsa la telefon.... sa dat unu drept comisar.

#18
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
iti spun sigur ca nu e farsa si ca ii cheama :) citatia poate fi si telefonica. daca nu se duc poate emite procurorul mandate de aducere si atunci merg jandarmii dupa ei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate